המטרה: להגיע להסכמות ללא מאבק משפטי

עו"ד הדר מנג'ם–שוורץ מסבירה כיצד ניתן לפתור מחלוקות ברוח טובה ומחוץ לכותלי בית משפט, גם כשמדובר בצוואות וגם כשמדובר בליווי עסקאות מורכבות של נדל"ן, בפרט בתחום התחדשות עירונית ופינוי בינוי

רונית מורגנשטרן, בשיתוף עו"ד הדר מנג'ם־שוורץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
000135
המטרה: להגיע להסכמות ללא מאבק משפטיצילום: Shutterstock
רונית מורגנשטרן, בשיתוף עו"ד הדר מנג'ם־שוורץ
תוכן שיווקי

עו"ד הדר מנג'ם־שוורץ, בעלת משרד עורך דין ונוטריון הדר מנג'ם–שוורץ בפרדס חנה כרכור, מאמינה שניתן לפתור כמעט כל סכסוך או מחלוקת באמצעות משא ומתן. "אני מנסה להביא לכך שהלקוחות שלי לא יגיעו לבית משפט. אני מאמינה בתוקף שניתן לפתור כמעט כל מחלוקת במו"מ ולא להגיע לבית משפט. רק לאחרונה הצלתי יורשים מהליך של פירוק שיתוף במקרקעין, שאם היו מגיעים לבית משפט, התביעה להליך היתה נכפית על היורשים ומי שהיה מפסיד אלה האנשים המעורבים בתהליך", כך מתארת עו"ד מנג'ם-שוורץ את "האני מאמין" שלה, בזכותו ליוותה משפחות רבות שסיימו את התהליך של חלוקת הירושה מחוץ לכותלי בית המשפט לשביעות רצון כל הצדדים.

עו"ד הדר מנג'ם-שוורץצילום: תומר ל-Q ELITE BEAUTY

עו"ד מנג'ם-שוורץ סיימה בהצטיינות את לימודיה ב-2006, ולאחר שנים שבהן עסקה בעריכת דין כשכירה החליטה ב-2014 לצאת לדרך עצמאית. היא בחרה "לחזור הביתה" לפרדס חנה כרכור, שם גדלה בילדותה, על מנת להקים את משרדה. הליווי והייעוץ שניתן במשרדה של עו"ד מנג'ם-שוורץ, המוסמכת כנוטריונית וכמגשרת, הוא רחב וכולל נדל"ן על כל היבטיו; לרבות פינוי בינוי, תמ"א 38, צוואות, ירושות, הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך ושירותי נוטריון.

צוואות — נטרול בעיות עתידיות

אחד התחומים שבהם מתמחה עו"ד מנג'ם-שוורץ הוא עריכת צוואות. "אנשים לא מייחסים מספיק חשיבות לעריכת צוואה בצורה מקצועית", היא מסבירה. "צוואה צריך לנסח עורך דין כדי שלא תשתמע לשני פנים וכדי לחסוך את העלות הגבוהה של מאבק ובירורים בבית המשפט. רק לאחרונה טיפלתי במקרה של אישה שכתבה צוואה בכתב יד, שאמנם זה בסדר, אבל היא שכחה לחתום עליה. גם לא צוין מספר תעודת הזהות של היורשים ושלה. לכן הגשנו בקשה מיוחדת לרשם לענייני ירושות, שפסק כי אינו מתנגד לקיום הצוואה, והנושא עבר לבית המשפט, שנתן ממש בימים אלה צו קיום צוואה".

היא מוסיפה כי יש חשיבות גדולה בעריכה מדויקת של הצוואה, תוך תשומת לב מרבית לתוכנה ולפרטים המוזכרים בה. במשרדה, המונה עורכת דין שכירה ומתמחה, נכתבות צוואות כך שיבטאו בצורה מדויקת את רצונו של המוריש ומבטיחות שהיורשים יקבלו בדיוק את מה שהתכוון להוריש, לעתים תוך הצבת תנאים ומגבלות. בכך ניתן לנטרל מראש בעיות העלולות להתעורר בין היורשים ואף חשיפות מס. "יש היבטים בתחום המיסוי הקשורים בחלוקת רכוש ליורשים עם השלכות לעתיד הכלכלי וגם זה נלקח בחשבון בעריכת הצוואה. למשל, יורשים שלא תמיד יוכלו למכור את הנכס שירשו בפטור ממס", מדגישה עו"ד מנג'ם-שוורץ, המתמחה בתחום במיסוי מקרקעין.

בנוסף, משרדה מלווה את לקוחותיו בהגשת בקשות לצו ירושה או קיום צוואה, תוך הקפדה כי הבקשות יוגשו בצורה מושלמת ככל שניתן כבר בשלב ההגשה הראשונית "כדי למנוע עיכובים והתערבויות מצד הרשויות", היא מסבירה.

מלבד צוואות, המשרד מתמחה גם בייפוי כוח מתמשך — מסמך משפטי שנועד לאפשר לאדם לקבוע מראש כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו, כאשר הוא לא יוכל לקבל עוד החלטות בעצמו. עו"ד מנג'ם-שוורץ עברה הסמכה בשנת 2017 והוכשרה לערוך ייפויי כוח מתמשכים בהתאם לתיקון לחוק האפוטרופסות.

"ישנם שלושה תחומים הנכללים בייפויי הכוח המתמשך: רפואי, אישי ורכושי. רפואי מתייחס לרצונות של הממנה (מייפה הכוח); לדוגמה, אם הוא רוצה למנוע הארכת חיים באמצעים מלאכותיים. רכושי — המיופה מייצג את הממנה בכל נושאי הרכוש והכספים כמו ההתנהלות מול הבנק וכדומה ואישי — למשל, אם הממנה רוצה להיות מטופל עד סוף חייו בבית או שהוא מעדיף מוסד סיעודי", היא מסבירה.

לדבריה, היתרון המרכזי של ייפוי הכוח הוא שהאדם הממנה בוחר מרצונו, עוד בשלב שבו הוא מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען, מי יטפל בענייניו וכיצד ייראו חייו אם וכאשר מצבו יתדרדר.

נדל"ן — אתגר הפינוי בינוי

משרדה של עו"ד מנג'ם-שוורץ מתמחה ומחזיק בניסיון רב בליווי כל סוגי עסקאות המקרקעין, הן בתחום הפרטי והן בתחום המסחרי: פינוי בינוי, תמ"א 38, מכירה, רכישה ושכירות של נכסים הרשומים בטאבו או ברמ"י (רשות מקרקעי ישראל), בניינים, משרדים ומגרשים, עסקאות קומבינציה, רישום בתים משותפים ועוד. "הליווי הוא משלב ניהול המשא ומתן דרך ייעוץ לגבי היבטי הקניין והיבטי מיסוי המקרקעין הרלוונטיים, ליווי במהלך החתימה על החוזה, העבודה מול הרשויות הממשלתיות והעירונית בענייני מיסוי מקרקעין והיטלי השבחה ועד לשלב רישום הבית המשותף או רישום הנכס על שם הלקוח", היא מספרת.

עו"ד מנג'ם-שוורץ עוסקת, כאמור, גם בתחום ההתחדשות עירונית ובעיקר בפרויקטים של פינוי בינוי, בהם היא מייצגת מאות דיירים. "לייצג מספר גדול כל כך של דיירים זה אתגר מיוחד שדורש לתת מענה וביטחון להרבה מאוד אנשים", היא מציינת ומזכירה כי כשכירה ייצגה קבלנים בתחום ההתחדשות העירונית, ומכאן יתרונה בייצוג רוכשי דירות משום שהיא מכירה היטב גם את הצד השני.

לסיכום, מסבירה עו"ד מנג'ם-שוורץ, למה חשוב לבחור את הייצוג המשפטי על פי ההתמחות המקצועית. "לא כל עורך דין שעוסק בנדל"ן, למשל, מתמצא בפרויקטים של פינוי בינוי. יש בפינוי בינוי אספקטים ייחודיים, שאין בעסקאות נדל"ן רגילות, לדוגמה, בטוחות שניתנות ספציפית לפרויקטים מסוג זה. מחובתי למקסם את הזכויות של הדיירים לכל אורך הפרויקט, הן בתקופת הפינוי והן במה שיקבלו בבנייה החדשה. כמו שאני לא מתמצאת בדיני עבודה ולכן אפנה לקוח לעורך דין שמתמחה בתחום, כך עורך דין שעוסק בנדל"ן אבל לא מתמחה בהתחדשות עירונית לא מספיק מקצועי כדי לעסוק בתחום", היא מסכמת וממליצה תמיד לבדוק את תחום עיסוקו של עורך דין ולפנות אליו לפי התחום שבו הוא מתמקצע.

עו"ד הדר מנג'ם-שוורץ
טלפון: 0544398008
למעבר לאתר >>

בשיתוף עו"ד הדר מנג'ם-שוורץ