"היכרות עם הטכנולוגיה היא המפתח לגישור בעולמות ההיי-טק"

אופיר רז מגשר כבר שנים בסכסוכים עסקיים וטכנולוגיים. בריאיון הוא מספר על חברה שכמעט התפרקה בגלל ויכוח על קרדיט, על יזם שנפל בין הכיסאות - ועל המרכיב הסודי בכל גישור מוצלח: יצירתיות

אגם קדם לוי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אגם קדם לוי
תוכן שיווקי

המגשר אופיר רז מכיר היטב את המורכבויות האופייניות לגישורים בתחומי ההיי-טק והטכנולוגיה. "לפני מספר שנים טיפלתי בסכסוך עסקי בין בחור בן 30 לבין חברה שמפתחת אפליקציות. הבחור הזמין מאותה חברה שירותי פיתוח אפליקציה – אך לרוע מזלו, שני השותפים שניהלו את החברה רבו ופירקו את העסק. הוא נשאר לבד במערכה – בלי 300 אלף שקלים שהוציא מכיסו ובלי האפליקציה שהזמין", הוא מספר. "כל אחד מהשותפים טען שצריך לזקוף את פיתוח קוד המקור של האפליקציה לזכותו – והבחור נשאר תקוע. בשלב הזה נכנסתי לתמונה, כמגשר עם התמחות בסוגיות של טכנולוגיה ותוכנה, אבל מהר מאוד הסיפור הסתבך אפילו יותר: התברר שהעבודה על האפליקציה כלל לא נעשתה על ידי מי מהשותפים, אלא בעזרת קבלן משנה ששכרו השניים. כלומר, הדרישה הפשוטה של אותו בחור להשלמת העבודה הפכה לסוגיה משפטית מורכבת עם ארבעה צדדים וארבעה עורכי דין – שחלקים ממנה, כמו הסכסוך בין שני השותפים, מתנהלים בבתי משפט".

לדבריו, בגישור מורכב מהסוג הזה – ההיכרות של המגשר עם עולמות הטכנולוגיה יכולה להיות המפתח לפתרון. "אם אתה כמגשר לא מבין בטכנולוגיה – אתה תיתקע. אחרי למידת הנושא, הצלחתי להביא למצב שבו ניתן לשכתב את התוכנה שפותחה עבור הלקוח – מבלי להשאיר חותם פטנט. כלומר, לאפשר ברמה החוקית וברמת הגישור לשחרר את קוד המקור עבור אותו לקוח – ולאפשר לו לעבור הלאה. לגישור הזה יש סוף טוב, במירכאות: הבחור קיבל את הקוד והשלים את פיתוח האפליקציה שלו עם חברה אחרת".

רז (47) מתמחה בגישורים סביב רקע טכנולוגי, עסקי או משפחתי. "אני עוסק בעולם הגישור כבר למעלה מעשרים שנה. כבר כילד ניסיתי תמיד לעשות שלום בין האנשים מסביבי. יש לי תשוקה לאתגר הזה – וגם ניסיון בעבודה בעולמות התוכנה. בעיניי, הדיפלומה שלי בהנדסת תוכנה והניסיון שלי בפרויקטים טכנולוגיים, גם מול גופים ביטחוניים – הם שמאפשרים לסיים הרבה תיקים בהצלחה".

לא תמיד יכולים בתי המשפט להגיע במהירות וביעילות להכרעה בתיקים טכנולוגיים, הוא אומר. רז: "ראיתי הרבה מקרים שבהם סכסוכים הגיעו לבתי משפט – וזה לא כל כך הלך. לא תמיד השופט מבין את הטכנולוגיה עצמה ולא תמיד הוא מבין מי נגד מי. הניסיון שלי בתחום מאפשר לי לרדת לעומק הסכסוך ולהבין מה גורם לו. כשאתה יודע היכן מתחילה הבעיה – אתה מסוגל גם לפתור אותה.

אופיר רז

"גישור בהיי-טק מתחלק להרבה מאוד נושאים. יש גישורים בין שותפים מהזווית העסקית יותר: ענייני מניות, ויכוחים על אופציות, צרות בין שותפים. זה מחייב את המגשר להבין גם בעסקים, גם בכלכלה אבל גם בהיי-טק – כי פעמים רבות ניתן להציע פתרונות מהעולם הטכנולוגי. אם למשל אנחנו מתעסקים בסכסוך סביב אופציות – אפשר להתנות את החלוקה שלהן בהגעה ליעדים טכנולוגיים מסוימים. בהיי-טק יש גם עיסוק נרחב בפטנטים. גורמים שונים טוענים שהם אחראים לפיתוח הפטנט – ואתה כמגשר צריך להבין איזה חלק מהקוד שייך לכל צד".

למצוא את הפתרון היצירתי

רז מסביר כי הגישור במהותו שונה מהליכים משפטיים שמתנהלים בבתי משפט או בבוררות. "נניח שאתה אומר א' ואני אומר ב'. יכול להיות שאתה צודק ויכול להיות שאני צודק – ויכול להיות גם שבית משפט לא יוכל להכריע בשאלה הזאת בסוף המשפט. גישור לעומת זאת, מאפשר לנו למצוא פתרונות יצירתיים יותר – שאינם מוגבלים רק ללשון החוק היבש. גישור מאפשר לנו להגיע להסכמות גמישות יותר – שעשויות להיות טובות יותר עבור שני הצדדים", הוא אומר. "נניח שהחוק בבריטניה אומר שכאשר רישיון פטנט לא חודש בזמן – כל אדם זר יכול לבוא ולהשתמש בפטנט. במצב כזה, החוק היבש לא משאיר מקום לפשרה – חלף תאריך התוקף של הרישיון ונגמר הסיפור. בגישור אפשר למצוא פתרונות הוגנים וצודקים יותר, שכוללים ויתורים ופשרות שיתאימו לשני הצדדים".

לאחרונה גישר בין שני שותפים מחברת היי-טק שהחליטו לפרק את השותפות שלהם. רז: "מדובר בחברה מאוד גדולה ומוכרת, שפירוק שלה היה עושה הרבה רעש בארץ. שני השותפים סיפרו לי שהם מאוד אוהבים ומעריכים אחד את השני – אבל מאחורי הקלעים כל אחד מהם טען שהוא עצמו האחראי להקמת החברה. הריב על הקרדיט גרם להם להחליט לפרק את השותפות. אחד מהם אמר 'תשמע, אני ישבתי פעם בבית קפה – והגיתי את הרעיון שמאחורי החברה. פניתי לאותו חבר שהפך לשותף שלי – כדי שיפתח את הפטנט בפועל'. לכאורה, לכל אחד מהם יש חלק בחברה: אחד הגה את הרעיון והשני ביצע אותו. אבל בליבו, אחד מהם מרגיש שהוא יכול היה לפנות לכל יזם שיבצע – והשני מרגיש שאף אחד אחר לא היה מסוגל ליישם את המיזם".

לדבריו, גם במקרה הזה – הרקע הטכנולוגי וההבנה המקצועית סייעו להביא להכרעה מוסכמת. "אמרתי לאותו שותף שהיה אחראי לפיתוח הטכני של הפטנט שלא מדובר בעבודה חסרת תחליף", הוא מספר. "כלומר, אין פה שום דבר מיוחד שאדם אחר לא היה מסוגל לבצע. ברגע שהצלחתי ליצור אצלו את ההכרה הזאת ולסייע לו להבין שהוא לא ייחודי – הוא החליט להתנצל והם סיימו את הגישור בחיבוק גדול. שני השותפים הללו עובדים יחד עד היום – והחברה שלהם ממשיכה לעבוד ולהצליח".

אופיר רז מגשר עסקי ומשפחתי
טלפון: 0548079500
לפנייה במייל >>
מעבר לאתר >>

בשיתוף אופיר רז