ניסיון ויצירתיות הם המפתח לניצחון

אחרי 30 שנה כשופט מחוזי, גדעון גינת משמש כיום כבורר וכמגשר בסכסוכים עסקיים: "בכל נושא משפטי צריך לדעת מה קורה מחוץ לישראל – זה נכון במיוחד בעולם ההיי-טק"

אגם קדם לוי, בשיתוף גדעון גינת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדעון עינת
עו"ד גדעון עינת
אגם קדם לוי, בשיתוף גדעון גינת
תוכן שיווקי

"נניח ששני רופאים עולים יחד במעלית, ולאחר מכן אחד מהם אומר, שהוא סיפר לשני על רעיון מבריק לגבי תרופה חדשה נגד סרטן", מסביר השופט בדימוס גדעון גינת. "אם הרופא השני מכחיש את השיחה – הדבר הראשון שיש לשים אליו לב הוא התיעוד. זה הכלל הבסיסי בעולם הקניין הרוחני – והוא חל גם על תחום ההיי-טק".

גינת משמש כיום כבורר וכמגשר ומרבה לעסוק בתיקים ובתביעות מעולמות ההיי-טק. את דרכו המשפטית החל בשלהי שנות ה-60' של המאה הקודמת, כששימש כמתמחה של נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, פרופ' זאב צלטנר. "למדתי ממנו הרבה על ניהול הליכים משפטיים, אבל בעיקר על ניהול האולם", מספר גינת. "משם המשכתי לעבודה בשוק הפרטי, במשרד שנקרא אברהם את גינת – ובמאי 1989 התמניתי לשופט מחוזי".

לאורך 30 שנותיו כשופט, כיהן גינת בבתי המשפט המחוזיים בתל-אביב יפו, ירושלים, חיפה ונצרת. "הכרתי את תחום הליטיגציה בכל פינות הארץ. כתבתי מאות ואולי אלפי פסקי דין והחלטות בכל התחומים הרלוונטיים לתעשיית ההיי-טק: המשפט האזרחי והמנהלי ובעיקר סוגיות של קניין רוחני", הוא אומר.

אחרי פרישתו מבית המשפט החל גינת לשמש כבורר ומגשר, לרוב בתיקים שמועברים אליו בהמלצת שופט או בהסכמת הצדדים. גינת עוסק רבות בבוררויות ובגישורים בין חברות ויזמים מתחום ההיי-טק, ולדבריו – עיקרון המפתח להתנהלות נכונה בהיבטי קניין רוחני הוא תיעוד מסודר של כל הפעולות וההחלטות.

גינת: "בדרך כלל המחלוקת עוסקת בשאלה מי עשה מה ומתי", הוא אומר. "גם כשאנשים נמצאים ביחסים טובים ומדברים בפתיחות, כשמתברר שמדובר ברעיון או בצעד שזוכים לאהדה או להצלחה – מופיעות גרסאות שונות. היכולת להוכיח את אמיתות הגרסה שלך היא המפתח לניצחון".

גינת משתף פעולה עם עו"ד יורם ליכטנשטיין ועם עורכת-הדין רונה פריימן-אבן.

להתעדכן במתרחש בעולם הגדול

האופי הבינלאומי של תעשיית ההיי-טק מחייב לדבריו היכרות גם עם החוק והפסיקה במדינות כמו ארצות הברית ובריטניה. "תמיד צריך להתעדכן במתרחש בעולם הגדול, וזה נכון ביתר שאת בתחום הקניין הרוחני ובמיוחד בעולם ההיי-טק. זה יכול לסייע מאוד ליעילות הדיון ולקידום הפתרונות של הנושאים העומדים לדיון", הוא מסביר.

גינת התמחה ביישוב סכסוכים גם במגרשים אחרים. גינת: "כשהייתי סטודנט למשפטים, שימשתי שופט כדורגל ושופט כדורסל. זה חידד את הבנתי בצורך בהכרעות חד משמעיות ובעובדה המצערת שלא תמיד ניתן לרצות את כולם. יש לא מעט סכסוכים, שנכון ורצוי לפתור מהר. כשופט, בורר או מגשר – אתה עומד לבדך מול הצדדים. במגרש או באולם, צריך לדעת לנהל את התהליך ולהגיע להחלטה הנכונה והצודקת. ניסיון רב שנים ויצירתיות מאוד תורמים לכך".

טלפון : 050-6620007
לפנייה למייל >>

בשיתוף גדעון עינת