ממשיכים להוביל את ענף הבנקאות לעולמות הדיגיטל

קבוצת אמן מובילה כמה עשורים בפיתוח מערכות וכלים חדשניים בעולמות הבנקאות והפיננסים: "בשנת 2023, המטבע החשוב ביותר בענף הוא יצירת חדשנות וחוויית משתמש עשירה באמצעות הבנקאות הפתוחה והחיבור עם הפינטק"

אגם קדם לוי, בשיתוף קבוצת אמן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
001428
מתן שרון, מנהל פיתוח, מיטל קורן, מנהלת אמן דיגיטל, זיו אברמוביץ, סמנכ"ל פיתוח וחדשנות אמן, מירי רוזמן, מנהלת סטודיו אמן דיגיטלצילום: ניב קנטור
אגם קדם לוי, בשיתוף קבוצת אמן
תוכן שיווקי

"ענף הבנקאות והפיננסים בישראל ימשיך לעורר עניין רב גם בשנים הבאות. פתיחת הבנק הדיגיטלי החדש, רפורמות ורגולציות שחלות על הענף, אקו–סיסטם סביב החיבור של הבנקים לפינטקים דרך שימוש בבנקאות הפתוחה יובילו לאקסלרציה של העשרת חוויית המשתמש בנכסים הדיגיטליים ולמעטפת שירותים רחבה ומקיפה בחייהם של לקוחות הבנק". כך אומר זיו אברמוביץ, סמנכ"ל הפיתוח בקבוצת אמן.

השחקנים השונים בענף, הבנקים הגדולים והמסורתיים, הבנקים הדיגיטליים וגופים פיננסיים שונים משקיעים בשנים האחרונות משאבים אדירים בלכידת תשומת לבו של הלקוח. בטלטלה שעובר עולם הפיננסים ניתן לזהות מגמה בולטת אחת: הפוקוס עובר מהבנק ללקוח.

בנקים, חברות אשראי וגופים הפועלים בשוק ההון מאמצים כולם במהירות את הכלים הדיגיטליים החדשניים ביותר – כדי להעניק ללקוח הקצה חוויית משתמש מתקדמת ונוחה המבוססת על דאטה שנאסף בכל נקודות הזמן ממקורות חיצוניים וממקורות מידע של הבנק. "המטבע החשוב ביותר בענף הבנקאות כיום הוא חוויית המשתמש והאצת מעטפת השירותים שמספק הבנק בערוצי הדיגיטל", אומר אברמוביץ. "הלקוח היום רוצה להרגיש שהבנק חושב עליו ודואג לו מסביב לשעון – עד לרמת סריקת תיק הלקוח ומתן תובנות עסקיות. בסופו של דבר, המגמה בענף שואפת להעניק ללקוח את מקסימום השירותים בדיגיטל. הדרך להגיע לשם עוברת דרך פיתוח כלים זמינים, נגישים ואינטואיטיביים – שנותנים ללקוח ערך מוסף ממשי".

צילום: Shutterstock

זה כמה עשורים משחקת קבוצת אמן תפקיד משמעותי בכל הקשור לחיבור בין עולם הבנקאות הישראלי לבין יכולות המחשוב והדיגיטל. כיום הקבוצה מעסיקה יותר מ-3,000 עובדים בפריסה בינלאומית, המטה המרכזי של החברה נמצא בפתח תקווה ופרוס על 7,000 מ"ר של מרכזי פיתוח. הקבוצה מפעילה שמונה שלוחות בפריסה גלובלית, ולאחרונה אף השלימה רכישת שתי חברות נוספות הנמצאות בבריטניה ובפורטוגל.

הקבוצה עוסקת במתן פתרונות מתקדמים לחברות בעולמות הבנקאות והפיננסים – המבוססים על פיתוחים טכנולוגיים ייחודיים ועל יישום באמצעות חבילות מדף. הפרויקטים שמובילה קבוצת אמן עוסקים גם במערכות הליבה הבנקאיות וגם בכלים דיגיטליים המכוונים ללקוחות.

מי שמובילה בקבוצת אמן את הפעילות הדיגיטלית הענפה היא אמן דיגיטל, שמיצבה את עצמה בשנים האחרונות בעולם הפיתוח והנכסים הדיגיטליים. אברמוביץ: "אנחנו מצליחים לייצר נכסים דיגיטליים שמעניקים ללקוח פתרון מקצה לקצה. לרוב אנחנו פוגשים את הלקוח בנקודת כאב או באתגר ארגוני, ויודעים כיצד לרתום את הטכנולוגיה, האתר או האפליקציה כך שייתנו מענה לצרכיו העסקיים".

צילום: Shutterstock

"הצוותים שלנו מורכבים משלוש חטיבות העוסקות במוצרים, במיקור חוץ של מומחים בענף הפיננסים בכלל ובענף הבנקאות בפרט ובפיתוח פרויקטים", הוא מספר. "ההתמחות של הקבוצה היא בעולם הפיננסים והבנקאות. צמחנו מתוך עבודה משותפת רבת שנים עם החברות הללו, וגם כיום אנחנו עובדים עם הגופים הגדולים ביותר בענף. כמעט כל לקוח פוגש אותנו בחוויית הקצה הראשונה שלו עם הבנק: אנחנו מספקים שירותי אנליזה וסטודיו עבור כלל הגופים הגדולים, בהם בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק יהב ועוד המון גופים אחרים. קבוצת אמן מפתחת לגופים המובילים בארץ מגוון אתרים, אפליקציות ונכסים דיגיטליים".

טכנולוגיה פוגשת הבנה עסקית

לדבריו, אחד היתרונות המשמעותיים של הקבוצה הוא ההיכרות העמוקה שלה עם ענף הבנקאות – ועם המורכבויות העסקיות והרגולטוריות שלו. "אנחנו יודעים לשחק בשני צדי המגרש. מצד אחד אנחנו חברה טכנולוגית שמתמחה בפיתוח ובהטמעה של יכולות טכנולוגיות מהשורה הראשונה: ארסנל המוצרים שלנו כולל את כל הפתרונות הרלוונטיים לעולם הבנקאות. מצד שני, אנחנו מבינים היטב גם את הצד העסקי. יש לנו אנשי צוות שבכלל לא מגיעים מעולמות הטכנולוגיה – אלא מעולם העסקים הפיננסי. אנחנו מכירים את הרגולציות, את הדרישות ואת הניואנסים הקטנים של הענף", הוא מספר.

דוגמה בולטת לתהליך העבודה של קבוצת אמן ניתן למצוא בפרויקט שהיא מבצעת כעת בתחום המשכנתאות – כדי לתת מענה לרפורמת בנק ישראל בנוהלי המשכנתאות. "הוראה 451 של בנק ישראל דורשת מהבנקים, מחברות הביטוח ומכל חברות האשראי לנהל את תהליך החיתום מול הלקוח בצורה שקופה ומבוקרת יותר מאי פעם. כל התהליך צריך להיות חשוף ללקוח – כולל אפשרות לבצע חיתום דיגיטלי. בעבודה מול הראל כ-Design Partner, ייצרנו מערכת מבוססת Low code מבית Outsystems שמאפשרת להעניק את כל שירותי החיתום ברמה הדיגיטלית – ועונה על כל דרישות הוראה 451", מספר אברמוביץ. "מדובר במערכת ניהול משכנתאות שמבוססת על הפלטפורמה המובילה בשוק, ומספקת פתרון מקיף וכולל. בעזרת טכנולוגיה חדשנית אנחנו יודעים לתת מענה לכל דרישות הרגולציה".

פרויקטים משמעותיים נוספים של הקבוצה: הטמעת מערכת התשלומים "פינסטרה" בבנק הבינלאומי, ניהול עולם חוויית המשתמש עבור בנק הפועלים ופיתוח אתר אינטרנט חדש לקבוצת דיסקונט.

הניסיון הבינלאומי בשירות הישראלים

קבוצת אמן מאמינה בפיתוח מערכות בגישת הבנקאות הפתוחה, המאפשרת שיתוף מידע בין הבנקים ולקוחותיהם לבין שחקנים חיצוניים. אברמוביץ: "אנחנו מאמינים בחיבור בין הבנקאות לבין סטארט-אפים מעולמות הפינטק. כך הבנקים מסוגלים לפתח יכולות מהירות ולאפשר ללקוחות ליהנות מיכולות ומוצרים משלימים נוספים בתהליכים מהירים ויעילים".

אברמוביץ מדגיש את היתרונות הטמונים באופייה הבינלאומי של קבוצת אמן: "הקבוצה רכשה לאחרונה שתי חברות: בבריטניה ובפורטוגל. הרכישות הללו מעמידות לרשותנו מומחים עסקיים שמתמחים בתקנים בינלאומיים ובעבודה עם המעצמות הפיננסיות הגדולות ביותר. כיום אנחנו משלבים בעבודה עם גופים פיננסיים בארץ מומחים מפורטוגל, בתצורת Offshore, שמכירים היטב את התקנים הבינלאומיים המשפיעים על הרגולציה בישראל. העובדה שאנחנו חברה גלובלית מאפשרת לנו לקחת את מלוא העוצמות, הניסיון והוותק של החברות השונות בקבוצה – ולהעמיד אותם לרשות הלקוחות.

"אנחנו נמצאים כעת בתהליכי גיוס עמוקים, במסגרתם גייסנו השנה כמאתיים מומחים נוספים בענף הבנקאות – שיעבדו מול השוק הישראלי. אין לנו ספק שהמגמה הקיימת בענף תמשיך ותתחזק".

בשיתוף קבוצת אמן