קוד פתוח: מדריך להייטקיסט |

PayU מרחיבה את מרכז הפיתוח שלה בישראל ב-ZOOZ הישראלית

בניגוד להיטמעות השכיחה של סטארט-אפים בחברות הענק הרוכשות אותם, הצליחה חברת Zooz לא רק לשמר את רוחה הייחודית לאחר הרכישה אלא גם להקרין אותה כלפי מעלה וכך לשנות את אופי התאגיד הרוכש

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות עובדים
PayU מרחיבה את מרכז הפיתוח שלה בישראל ב-ZOOZ הישראליתצילום: איציק חנוכה
אסף לבנון
תוכן שיווקי

סטארט-אפיסטים מכירים את הרוטינה: תאגיד בינלאומי גדול קונה את החברה ובמהרה מתחילים להסתובב במשרד אנשים זרים עם חליפות. ישיבות נערכות, כללים משתנים ולפעמים אפילו יש צורך לשנות מיקום. מהר מאוד מוצא את עצמו הסטארט-אפ הקטן נטמע בתאגיד הגדול ומאבד את הזהות הייחודית שהייתה לו. כעבור זמן מה כבר לא ברור מי הגיע מאותו סטארט-אפ מוצלח ומי עובד בתאגיד כבר שנים ארוכות. ההטמעה הושלמה, הזהות התעמעמה.

סיפורה של חברת Zooz, המוכרת כיום כ-PayU, הוא אחר. כמו סטארט-אפים רבים, הוא הוקם ב-2010 על ידי רונן מורצקי ואורן לוי, על בסיס רעיון טכנולוגי חדשני לזמנו - ארנק דיגיטלי - ונמכר ב-2018 לאחד מהתאגידים המובילים בעולם בתחום - PayU. תאגיד התשלומים הרוכש, העוסק בעיקר בשווקים מתפתחים כדרום אמריקה, הודו, אפריקה ומזרח אירופה, זיהה שהמוצר של Zooz משלים את החסר לו. הסטארט-אפ פיתח פתרון המאפשר לבתי עסק לעבוד עם ספקי שירותי סליקת תשלומים רבים, לאחר שהבינה שבשוק הגלובלי אין ספק אחד שמסוגל לתת את כל אמצעי התשלום, בכל הצורות ובכל המדינות. Zooz הצליחה לחבר פלטפורמות תשלומים רבות ושונות, הכוללות את אלו של PayU העולמית תחת מעטה אחד ולבצע אופטימיזציה לתהליך. חדשנותה של החברה בתחום אף הובילה אותה לפטנט רשום על ניתוב חכם של עסקאות המאפשר להעלות את אחוזי ההצלחה של כל עסקה העוברת דרך המערכת (החברה נכנסה לשוק במציאות בה עסקאות רבות נדחו על ידי שירותי הסליקה או חברות האשראי מסיבות טכניות או חישובי סיכון).

נדב נעמן ורונן מורצקיצילום: איציק חנוכה

במרוצת השנים הצטברו תחת PayU פלטפורמות ומוצרים המבצעים סליקה מקוונת - רק במדינות שונות. כשחיפש התאגיד פתרון לאיחוד כל השירותים, הגיע החיבור אל Zooz. "פתרנו להם את הבעיה", מצהיר מורצקי. "ידענו להציג פלטפורמה שמסוגלת לחבר הרבה ספקי תשלום תחת מטריה אחת. ב-PayU הבינו שהטכנולוגיה שלנו חדשנית ומתקדמת ויכולה להבטיח יעילות ואמינות. מעבר לכך הם גם מאוד התחברו לאנשי החברה. התאגיד קנה מאיתנו בתחילה את השירות כדי שנחבר את כל הפלטפורמות שלו ונספק מוצר אחד ללקוחותיו: PayU Hub. התחלנו בשת"פ ומהר מאוד הבינו שם שזה לא יהיה מספיק כדי לממש את כל החזון שלהם, אז הם החליטו לרכוש אותנו באופן מלא".

"זו רכישה לא סטנדרטית", מוסיף אופיר פרץ, סמנכ"ל השיווק. "לפני כן PayU רכשה חברות מקומיות שטיפלו במדינה או באמצעי תשלום מסוימים. זו הייתה הרכישה הראשונה של משהו שאמור לתפקד כגרעין התאגיד, לשמש את כולו, על כל הפלטפורמות השונות והאזורים בהם הוא נמצא. זו לא החלטה זניחה, להפוך סטארט-אפ של 70 איש לליבה שלך, כשאתה תאגיד של 1,500 איש".

חשוב לשמור על היצירתיות

אז כיצד הצליח הסטארט-אפ של 70 האנשים לא להיבלע בתוך התאגיד של ה-1,500? בתור התחלה, הפכה PayU את מורצקי ל-CTO הגלובלי שלה, במקום להשאיר אותו בתפקיד הרלוונטי רק למוצר שפיתחה Zooz. בנוסף הפך התאגיד את סמנכ"ל המוצר של Zooz, נדב נעמן, ל-CPO הגלובלי של PayU, כך שבצוות הישראלי יושבים חברי ההנהלה העולמית של PayU. גם אנשים נוספים מהצוות קיבלו תפקידים מרכזיים בתאגיד הגלובלי וכך למעשה הפך האופי של Zooz לחלק מ"רוח המפקד" שמקרינה הנהלת התאגיד. "ב-PayU הבינו שאנחנו אלו שיהפכו את המוצר שלהם למודרני יותר ויטמיעו טכנולוגיה חדשה" אומר מורצקי. "זה מה שאנו עובדים עליו בשלוש השנים האחרונות מאז הרכישה: לקחת את כל הפריסה הרחבה של הפלטפורמות השונות על התשתית המיושנת ולאט לאט להעביר את PayU לטכנולוגיה חדשה ולתפיסה ארגונית חדשה. Zooz הצליחה להניע ב-PayU שינוי בתפיסה. בעצם במקום שרוח PayU תשנה את Zooz - רוח Zooz שינתה את PayU. זה דבר ייחודי ברכישה של חברות קטנות.

"מרגע הרכישה ניסינו מאוד לשמור על תרבות סטארט-אפיסטית ומשפחתית"

"מרגע הרכישה ניסינו מאוד לשמור על תרבות סטארט-אפיסטית ומשפחתית", מורצקי מוסיף. "כיום אנשי Zooz הם ב-100% חברת PayU ורואים את עצמם ככאלו, אבל בינינו אנחנו עדיין קוראים לעצמנו 'זוזרים' וממשיכים לשמר את הצד התרבותי והארגוני ממנו הגענו. כיום במסגרת החדשה שלנו אנחנו עובדים עם הלקוחות הגדולים בעולם: גוגל, אמזון, פייסבוק ועם רוב הלקוחות מרשימת מאה החברות המובילות בעולם. מה שאנחנו עושים עבורם נמצא בבסיס של כל עסק וזה מרגש ש-PayU שמה אותנו בפוזיציה הזאת - במיוחד כשמדובר בעבודה עם חברות ענק שכאלו".

אילו אתגרים יש בניסיון לשמר את הרוח הארגונית של Zooz בביתה החדש?
"בסטארט-אפ יש יצירתיות שחשוב לשמר. היא זאת שלמעשה מייצרת את הכיף בעבודה. אנחנו מקפידים לשמור על חופש ויזמות שיאפשרו לעובדים לבוא עם רעיונות, להתנסות איתם, לקדם אותם ובמידה והם טובים ומצליחים - לשלבם במוצר. חשוב לנו לאפשר לאנשים לזוז בצורה גמישה, להתפתח, לבדוק בצורה אמיתית מה הדרך נכונה לפתור דברים ולא לקבל כל דבר בצורה מוכתבת מלמעלה. את כל זאת הצלחנו לשמר. בנוסף אנחנו דואגים להשקיע בעובדים שלנו, לקדם אותם בתוך הארגון בנקודות מפתח, וגם פועלים שסביבת העבודה תענה על כל הצרכים שלהם, בין אם מדובר במשרדים מרשימים בקומה 24 במגדלי חג'ג' במרכז תל אביב, הקרובים לצירי תנועה, לרכבת ולמרכז העיר, ואם זה בפסיליטיז המפנקים במשרדים, פעילויות שונות, ימי כיף, עבודה היברידית וכו'".

לאתר ZOOZ
לאתר של PayU

למשרות PayU ישראל

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן