"אנו רואים את החשבונאות ככלי אדיר להבנת עולם העסקים ולא רק כמטרה להכשיר רואי חשבון"

ראש תוכנית חשבונאות AccounTech באוניברסיטת רייכמן מספר על התוכנית הייחודית, המחברת בין עולמות הפיננסים והטכנולוגיה, על הביקוש הרב לבוגריה ועל היתרון שהיא מעניקה לבוגרים בעולם העסקי והפיננסי

רו"ח שלומי שוב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוניברסיטת רייכמן
אוניברסיטת רייכמןצילום: עופר וקנין
רו"ח שלומי שוב
תוכן שיווקי

התוכנית בחשבונאות AccounTech באוניברסיטת רייכמן היא לא רק האיכותית והיוקרתית כיום בישראל, אלא גם מובילת דרך ומשפיעה - הסטודנטים שלנו לומדים לחשוב ורוכשים יחד איתנו את היכולת להתמודד עם מצבים ושינויים מורכבים. התוכנית הינה ייחודית מסוגה בישראל וזאת מתוך תפיסה של החשבונאות כשפת העסקים. אנו רואים את החשבונאות ככלי אדיר להבנת עולם העסקים ולא רק כמטרה להכשיר רואי חשבון. אנו מציעים לימודי חשבונאות בשלושה מסלולים: מסלול תואר ראשון בכלכלה עם התמחות בחשבונאות ; תואר ראשון במינהל עסקים עם התמחות בחשבונאות ; ותואר דו-חוגי: בכלכלה ומינהל עסקים עם התמחות בחשבונאות.

פרמטר אובייקטיבי ומדיד, אם כי לא עיקרי, הוא שבוגרי התוכנית נמצאים שנה אחרי שנה במקום הראשון בארץ באחוזי המעבר בבחינות ההסמכה של מועצת רואי חשבון (חשבונאות פיננסית וביקורת). לא שאנחנו רואים באחוזי המעבר כחזות הכל, אנחנו מסתכלים על זה כמשהו שהוא על הדרך ולא העיקר, אבל בכל זאת זהו נתון חיצוני ואובייקטיבי. ניתן לראות על פני השנים, שככל שהבחינות קשות ומאתגרות יותר כך הפער לטובתנו גדל, מה שמעיד על העוצמה של התוכנית שלנו ועל האיכות של הסטודנטים הלומדים בה.

פרמטר נוסף שמעיד על איכות התוכנית הוא הביקוש הרב לבוגריה, גם בתקופות עבר בהן חלה ירידה בביקושים, במסגרת ההתמחות בפירמות ראיית החשבון הגדולות (BIG 4) ובכלל בשוק העבודה החדש.

מלמדים את החשבונאות החדשה

התוכנית בחשבונאותAccounTech היא תוכנית קטנה יחסית בקמפוס (80-90 סטודנטים בשנה), אבל שמנו לב לתופעה מעניינת - רוב המועדונים הוקמו על-ידי סטודנטים בחשבונאות - שוק ההון, נדל"ן, פינטק, סייבר ועוד, וזאת למרות שהם לומדים אולי הכי קשה בקמפוס. אגב, חלק מהסטודנטים שלנו גם יוצאים מידי שנה לחילופי סטודנטים באוניברסיטאות מובילות בעולם וחלק גם משתתפים בתוכנית ZELL ליזמות.

החשבונאות נתפסת פעמים רבות כמקצוע אפור וטכני של אנשים שהולכים על קווים וסגורים בתוך מסגרות. התדמית הזו נובעת מכך שבעבר לימדו ומלמדים בהווה את החשבונאות בצורה טכנית. אנו מלמדים את החשבונאות החדשה ומובילים את הסטודנטים שלנו לא רק לדעת להציב בנוסחאות, אלא לחשוב מאיפה הן מגיעות וכיצד ניתן לשפר אותן, תוך חשיבה ביקורתית ויצירתיות מחשבתית. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור החיבור החשוב בין עולם הפיננסים לבין הטכנולוגיה המתחבר בדיוק לדרך שלנו ומשתקף היטב בקורסי התוכנית. לכן גם כפי שראיתם התוכנית שלנו נקראת AccounTech.

במסגרת לימודי החשבונאות באוניברסיטת רייכמן משולבים קורסי AccounTech המעניקים לסטודנטים הבנה של עולמות תוכן וכלים טכנולוגיים, לרבות בתחום הדאטה, התכנות ,AI ,הסייבר וכן יזמות, במטרה להציב אותם בחזית העולם העסקי. כמו כן, אנו משלבים את הטכנולוגיה בתוך קורסי החשבונאות הקלאסיים, לרבות בקורסי הביקורת ובקורסי החשבונאות הניהולית. בהקשר זה אנו גאים בסטודנטים שלנו שעורכים מידי שנה מיוזמתם ובכוחות עצמם כנס פינטק מרשים.

רו"ח שלומי שובצילום: צילום: יח"צ

לאור הרוח היזמית שמלווה את התוכנית, אנו מקיימים סדנה ייחודית ומעשית ביזמות, הכוללת שיתוף פעולה עם התעשייה וגופים מובילים במשק, תוך שימוש במקרי מבחן בחדשנות. במסגרת הסדנה הסטודנטים מתכננים מיזם חדשני, בליווי מנטורים שכוללים יזמים מובילים בארץ ממגוון תחומים: היי-טק, נדל"ן, פיננסים, תעשייה, קמעונאות וגז ונפט. למשל, צחי נחמיאס בנדל"ן, הראל ויזל מ"פוקס" בקמעונאות ויוני אסיא מ"איטורו" בפינטק. הסטודנטים מציגים בסוף הסדנה את המיזם שלהם בפני חבר שופטים, המורכב גם מיזמים בוגרים של התוכנית, והצוותים הזוכים זוכים במלגות מטעם בנק לאומי.

מציידים את הסטודנטים בכלים טכנולוגיים רלוונטיים

מעבר לתנאי הסף לקבלה לתוכנית, אנו מראיינים את כל המועמדים כדי לבחון את האישיות שלהם - אנחנו מחפשים אנשים עם חשיבה יצירתית, שמוכנים לחשוב ולהתחבר לרוח היזמית שלנו בתוכנית. יש אמנם תוכניות חשבונאות כמעט בכל מוסד להשכלה גבוהה ולכל אחד קוראים "חשבונאות", אבל באוניברסיטה שלנו אנחנו עושים משהו אחר, בזה שאנחנו מסתכלים עליה בעיקר ככלי ולא רק כמטרה. ההבנה הזאת היא קריטית כי אחרת, וזה לצערי מה שקורה בהרבה מקרים, פשוט הופכים אנשים איכותיים לרובוטים - השנים האלה של לימודי התואר הראשון הן קריטיות ואין להן תחליף. איך אנחנו עושים את זה? מתעמקים בתיאוריה ומתחברים לכל מה שקורה בפרקטיקה ובדרך מציידים את הסטודנטים שלנו בכל הכלים הטכנולוגיים, שרלוונטיים לחיבור בין עולם הפיננסיים לבין העולם הטכנולוגי - שבא לידי ביטוי היום מאד חזק בפינטק.

התוכנית באוניברסיטת רייכמן קיימת כבר 16 שנים וכבר מהיום הראשון לא היינו פס ייצור של רואי חשבון - הבוגרים שלנו משתמשים בפירמות ראיית החשבון כקרש קפיצה מאוד מהיר לעולם העסקי. גם אלה שנשארים בפירמות הם אלה שאחראים על החדשנות. הם בדרך כלל משתמשים בחשבונאות ככלי ומגיעים לעמדות מרכזיות ומעניינות בעולם העסקים: לעמדות ניהול, השקעות ויזמות במגוון חברות - מבנייה ועד סייבר, כולל בנקי השקעות וחברות טכנולוגיה בין-לאומיות - ויש כמה שגם הספיקו לעשות כבר אקזיטים גדולים. באתר שלנו ניתן לראות לאן מגיעים הבוגרים שלנו עם אפשרות ליצירת קשר עמם כדי להתרשם מהדנ"א של התוכנית.

בשורה התחתונה, על אף שמדובר בתואר מאתגר ואינטנסיבי מאוד, אין ספק כי הוא מעניק יתרון מובנה לבוגריו בעולם העסקי והפיננסי, ללא קשר לתחום הספציפי בו יבחרו.

הכותב הוא ראש תוכנית חשבונאות AccounTech וסגן דיקן בית ספר אריסון למינהל עסקים באוניברסיטת רייכמן