"הבנה עמוקה במימון - תנאי הכרחי לניהול בכיר בעולם העסקים המודרני"

ראש ההתמחות במימון בביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן, מפרט את תכני הלימודים לתואר שני במינהל עסקים במגמת מימון, מדגיש את חשיבותם למנהלי כספים ומנכ"לים בחברות ומסביר כיצד הלימודים מקנים לבוגרים את הכלים והיסודות לקריירה פיננסית ניהולית ארוכת טווח

פרופ' גיא קפלנסקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניהול פיננסי, ניהול כספים והשקעות
ניהול פיננסי, ניהול כספים והשקעותצילום: shutterstock
פרופ' גיא קפלנסקי
תוכן שיווקי

עולם המימון עוסק בכל ההיבטים התיאורטיים והיישומיים של הניהול הפיננסי של החברות והטיפול בכספים והון. היות ונושאים של כסף ופיננסים נמצאים בלב ליבו של כל עסק, הבנה עמוקה במימון היא תנאי הכרחי לניהול בכיר בעולם העסקים המודרני. הלימודים לתואר שני במינהל עסקים במגמת מימון בבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת בר-אילן מכשירים את הבוגרים לתפקידי ניהול מקצועיים בתחום המימון והפיננסים ומעניקים את הידע הנדרש לתפקידי ניהול בכירים. הלימודים מקנים לבוגרים את הכלים והיסודות לקריירה פיננסית ניהולית ארוכת טווח, עם דגש על בניית בסיס תיאורטי חזק ומתן כלים אנליטיים וכמותיים הדרושים למנהל בעולם העסקים המודרני.

התואר השני במגמת מימון, בביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן, מעניק לאנשי מקצוע המגיעים מכל התחומים - הנדסה, מדעים, חשבונאות, כלכלה, משפטים, מדעי החברה וכל תחום אחר - את הידע וההבנה של ההיבטים הפיננסיים של עיסוקם. התואר מהווה קרש קפיצה, ובמקרים רבים תנאי הכרחי, לתפקידי ניהול בכירים. מנהלי כספים, מנכ"לים וחברי מועצות המנהלים במרבית החברות נדרשים לידע פיננסי רחב ועשיר ולהבנה מעמיקה במימון.

ניהול פיננסי, ניהול כספים והשקעות

התואר השני במגמת מימון, בביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן, מתמקד בשני עולמות תעסוקה ותחומי קריירה מרכזיים. התחום הראשון עוסק בניהול הפיננסי והטיפול בכספים של חברות עסקיות. ההכשרה כוללת הבנה מעמיקה של הבנה עמוקה במימון היא תנאי הכרחי לניהול בכיר בעולם העסקים המודרני. בחברה העסקית ותפקידיו של המנהל הפיננסי, או סמנכ"ל הכספים. הנושאים הנלמדים נמצאים בליבת הניהול של כל חברה עסקית וכוללים בין השאר גיוסי הון וחוב, הקצאת מקורות, ניתוח עסקי של פרויקטים, ניהול סיכונים פיננסיים, סוגיות במימון בין-לאומי וממשל תאגידי. הלימודים מכשירים את הבוגרים לעבודה במחלקות הכלכליות, מחלקות הפיתוח העסקי ובמטות ההנהלה של החברות. הלימודים מתאימים גם לעובדים בהנהלה ובמטות של גופים ציבוריים ומשרדי הממשלה ולעובדי חברות ייעוץ ותכנון כלכלי.

גיא קפלנסקיצילום: צילום: יח"צ

התחום המרכזי השני בו עוסק התואר השני במגמת מימון הוא ניהול הכספים עצמם. המגמה מכשירה את הבוגרים לתפקידים מקצועיים בתחום של ניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, פעילות בנגזרים ועוד. ההכשרה בניהול השקעות מעניקה את הידע המתקדם ביותר של ניהול ההון והכספים ומקנה הבנה מעמיקה של תורת ההשקעות המודרנית.

הלימודים כוללים בין השאר היכרות עם שוקי ההון הגלובליים ועם הבורסה ושוק ההון הישראלי, ניתוח, תמחור ומסחר בניירות הערך על סוגיהם השונים, היכרות ותמחור של ניירות ערך נגזרים, מודלים לתמחור בשוק ההון, אנליזה ומדע הנתונים בשוקי ההון, ונושאים במטבע חוץ ומדיניות מוניטרית. הלימודים מכשירים לעבודה בכל החברות העוסקות בניהול כספים והשקעות. חברות אלה כוללות בין השאר את הבנקים, חברות הביטוח, בתי ההשקעות, קרנות הפנסיה, קרנות ההון הפרטי, בנקים להשקעות, קרנות הון סיכון, קרנות גידור, חברות פיננסיות וחברות פינטק. ההכשרה מתאימה גם לתפקידי ניהול במוסדות פיננסיים, רשויות ציבוריות וחברות העוסקות בשוק ההון ובהם משרד האוצר, בנק ישראל, הרשות לניירות ערך, הבורסה לניירות ערך וחברות ייעוץ פיננסיות.

מימון חברות, ניהול השקעות ויזמות

בנוסף ללימודי הליבה הכוללים את עולמות התוכן לעיל, הלימודים מאפשרים להתמקד ולהעמיק את הידע וההתנסות באחד משני האשכולות. ההרחבה באשכול מימון חברות עוסקת בנושאים מתקדמים הקשורים לניהול הפיננסי של הפירמה, כמו חשבונאות ניהולית וממשל תאגידי. היא כוללת סדנה מעשית במימון חברות מתקדם, המקנה היכרות מעשית עם נושאים עדכניים בעולם מימון החברות בישראל. ההרצאות מועברות על-ידי טובי המומחים בתחום בשוק ההון הישראלי. ההרחבה באשכול ניהול השקעות עוסקת בנושאים מתקדמים בהשקעות, כמו מימון התנהגותי ומכשירי פינטק.

בנוסף לאפשרות להתמחות באחד האשכולות לעיל, בית הספר למינהל עסקים מאפשר להשתלב גם באשכול יזמות וחדשנות ובאשכול דירקטורים. אשכול יזמות וחדשנות מצייד את הבוגרים בידע וניסיון בנושאים הרלוונטיים ליזמים ולעוסקים ביוזמות טכנולוגיות. אשכול דירקטורים מעשיר את הידע בנושאים של ניהול בכיר וממשל תאגידי. למסיימי האשכולות יוענק אישור על לימודי אשכול.

דגש מיוחד על ההיבט הכמותי

תוכנית הלימודים של התואר השני במגמת המימון שמה דגש מיוחד על ההיבט הכמותי, בדומה למגמה בכל העולם. בהתאם, התוכנית עוסקת בהרחבה בנושאים של אנליטיקה כמותית, טיפול בנתוני עתק, אקונומטריקה ומדעי הנתונים. הלימודים מוצעים בשני מסלולים. המסלול הרגיל לתואר שני במינהל עסקים במגמת מימון אינו כולל תזה והוא מיועד למעוניינים לרכוש השכלה רחבה במימון ומקצוע אשר ישמש אותם במסגרת עבודתם הנוכחית והעתידית. במסלול הכולל תזה הבוגרים מבצעים עבודת מחקר עצמאית. מסלול זה מיועד למעוניינים לפתח כישורים מחקריים ולאלה המעוניינים להמשיך את לימודיהם לתואר שלישי.

הלימודים מכשירים לעבודה בכל החברות העוסקות בניהול כספים והשקעות.צילום: באדיבות אוניברסיטת בר אילן

הכותב הוא ראש ההתמחות במימון, ביה"ס למינהל עסקים, באוניברסיטת בר-אילן