"עצימות גבוהה בביקושים באונליין מחייבת תשתית בדיקות חזקה ובלתי מתפשרת"

זירות המכירה ודלפקי השירות הפיזיים הצטמצמו לטובת המעבר לאונליין. המציאות החדשה מחייבת תגובה מהירה לאתגרים טכנולוגיים מורכבים

גלית בן חמו, בשיתוף קלאודביט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"עצימות גבוהה בביקושים באונליין מחייבת תשתית בדיקות חזקה ובלתי מתפשרת"
"עצימות גבוהה בביקושים באונליין מחייבת תשתית בדיקות חזקה ובלתי מתפשרת"
גלית בן חמו, בשיתוף קלאודביט
תוכן שיווקי

כמעט בן-לילה החלו הצרכנים לרכוש ולצרוך שירותים באונליין. בזירת הסחר והשירותים המקורית נותרו חלק מנותני השירות באופוריה מסוימת, והסתפקו בהנעת חלק משירותיהם לזירה העדכנית. אלא שלרוב, אלה לא הביאו בחשבון את היקפי הצמיחה הקריטית במסת משתמשי האונליין, את הדרישות החדשות להרחיב את ערוצי השירות בזירה הזאת ובמהירות, את התחרות השקופה שתדרוש מהם עדכוני גרסה בקצב מואץ; וכל זה כשפלטפורמת האונליין שהם מתחזקים אינה מסוגלת לשאת את המשקל העצום של הדרישות הללו.

כך, בפרק זמן קצר, עברו שירותי האונליין ממצב של Nice to have למצב שעלול להכריע את המשך קיומם. "הרבה לפני שהתרחישים האלה התרחשו, היינו ערוכים ומוכנים לספק פתרונות למצבים האלה", מספר נחום דימר, שותף ומנכ"ל חברת קלאודביט, שמספקת פתרונות בתחום בדיקות התוכנה לחברות ולארגונים, "חברות במגזר הקלסי, כמו בנקים וחברות, מצאו את עצמן במציאות שלא מוכרת להן, כשהיקף הפניות באונליין זינק בבת אחת לפי שלושה או ארבעה, ובמקביל היקף העובדים בשטח הצטמצם. המשמעות של ממשק אונליין שאינו מתפקד בצורה איכותית, השתיקה להם אופציית שירות שהם נתנו עד כה. האירוע הזה התרחש, בצורה כזאת או אחרת, בכל הארגונים שעברו משירות מסורתי לשירות אונליין לאחר שלא הבינו את גודל האירוע. בהתחלה הייתה להם מחשבה שאפשר להסתפק בהוצאת כמה אירועים לאינטרנט והכול יעבוד. כל עוד הדרישה הייתה בעצימות נמוכה, זה עבד להם. אבל את גודלה של הטעות הם הבינו זמן לא רב לאחר מכן, מכיוון שהם לא היו ערוכים לעצימות הביקוש ולדרישות היקפי השימוש; ואת המשמעות הם חוו בקריסת ערוץ האונליין".

נחום דימר, שותף ומנכ"ל חברת קלאודביט

חברת קלאודביט מספקת פתרונות בתחום בדיקות התוכנה לחברות ולארגונים (QA) ומשלבת מגוון כלים ליצירה, הרצה וניתוח תוצאות הבדיקות האוטומטיות ובדיקות ביצועים לאורך מחזור חיי המוצר. הכלים מאפשרים לזהות בעיות פונקציונליות באופן אוטומטי בעזרת מנגנון לבקרת שינויים פונקציונליים, שינוי ממשק משתמש, בקרת שגיאות ומדידה של ביצועי המערכת. הפתרונות מאפשרים ללקוחות החברה ליצור ביעילות תסריטים אוטומטיים רבים, לקבל חיווי מדויק על שיעור הצלחת הבדיקות, לרדת בשנייה לסיבת שורש, להגדיר מדדי הצלחה; ובשורה התחתונה לשפר את איכות התוצרים. הטכנולוגיה של קלאודביט הייתה בפיתוח כבר משנת 2016 ובאופן פורמלי הוקמה החברה כשנתיים לאחר מכן בשותפות המנכ"ל נחום דימר, רומן אובסייצב, CTO וערן דמלין, סמנכ"ל מוצר ו-Customer Success.

לדברי דימר, "עוד לפני תקופת הקורונה זיהינו את המגמה של עולם שנע לעבר שירות וצריכה בערוץ הדיגיטלי, והבנו שתחום אבטחת האיכות יהפוך ליותר ויותר מורכב". קלאודביט יכולה הייתה להיכנס להגדרת חברות ההזנק, אלא שהיא פסחה כמעט לחלוטין על הצורך בגיוס משקיעים, ומדווחת כבר על רווחיות. "מהיום הראשון הבנו שעל הערך שנייצר ללקוחות, נוכל לקבל שכר; וזה מה שעשינו", הוא מוסיף.

כיום מספקת החברה שירותים ל־25 לקוחות גדולים בישראל ובחו״ל. בין לקוחותיה בישראל קבוצת מנורה, בזק בינלאומי, Yes, ישראכרט, מגדל, שלמה ביטוח ועוד. בסוף השנה שעברה התרחבו שירותי החברה גם למשרדי הממשלה השונים ולגופים ציבוריים נוספים. "כל הגופים האלה נתקלו בבת אחת בצריכה אדירה של שירותים דיגיטליים", מסביר דימר. "הגענו מעולם הבדיקות עם ידע מקצועי ויכולנו לראות בבירור את תרחיש האדמה הבוערת מתחת לרגלי הארגונים והחברות, הרבה לפני שהם הבחינו בכך. קלאודביט פיתחה מוצר עם מטרה ברורה. לא גיששנו את הדרך, ולא היה צורך בגיוסים גדולים; וזה שהביא אותנו למצב כיום - חברה איתנה ובריאה".

מערכת לאיתור תקלות

"כשארגונים משלבים את הפתרונות שלנו לתוך מערכת האונליין שלהם האפקט הוא מהיר ומכפיל את עצמו", מסביר דימר. "אם, לצורך העניין, הפתרון הצליח להתגבר על שעה של האטה באתר או על קריסת האתר, צריך להבין את המשמעות דרך תרגום כמויות המשתמשים שאבדו באותה שעה".

קלאודביט הייתה בין הראשונות להבין את הצורך הצומח לממדי ענק, ויצרה פתרון שנותן מענה לצרכים האלה. אחד השירותים שמציעה החברה הוא הבטחת חוויית לקוח ורציפות השירות. דימר: "אחת הסיבות המוכרות לפיק משמעותי בתנועה לאתר הוא קמפיין פרסום. יש לנו יכולות להבטיח שהמערכת תשלח התרעה, למשל על האטה צפויה, הרבה לפני שהיא תבוא לידי ביטוי באתר. המערכת לא מסתפקת בהתרעה על הבעיה בלבד. בחלק גדול מהמקרים היא מסוגלת להצביע על אזור הבעיה, ולהגיע לטיפול בתקלה בתוך זמן קצר. בנוסף, ניתן להיערך לקראת הקמפיין הבא בצורה מדויקת ומושכלת יותר, ולא על בסיס תחושת בטן".

השירות הזה מתרחב בזכות זרוע נוספת של המערכת. "לצד ההתרעה על כשל אפשרי מתקשרת המערכת את המידע לכל זרועות הארגון", הוא מסביר. "התרבות הארגונית מעולמות ה־DevOps מציבה תהליך יקר מאוד, שמעורבות בו אינטגרציות ושיתוף פעולה בין מחלקות שונות שלא מתקשרות בצורה זורמת. המערכת שלנו מאגדת את כלל זרועות הארגון, ומאפשרת להן לשתף פעולה מעל המערכת. השיטה הזו מצמצמת באופן משמעותי את עלויות הקמת המערך המסורתי. ערך נלווה לכך הוא כמובן הרציפות. היות שבעקבות בניית מערך אחד, שמשתף פעולה ומעביר מידע בצורה זורמת, אנחנו מייצרים HUB שהוא צומת מרכזי בארגון".

אלמנט נוסף שהשתנה בזמן קצר הוא הצורך להגביר את עדכוני הגרסה. דימר: "אם בעבר הדרישה עמדה על פעם בחצי שנה או שנה, כיום קצב העדכונים זינק לתדירות של כפעם בשבועיים. אנחנו מאפשרים להם לקצר משמעותית את זמן הבדיקות ולהוציא גרסה איכותית בתוך זמן קצר. הגדילה במקצבים מתקיימת בכל ענפי המשק, וחלק מזה נובע מהצורך להוסיף במהירות שירותים באונליין, שבעבר התקבלו בדלפק פיזי".

לדבריו, התחרות באונליין החריפה את התחרות שהייתה קיימת בדור המסורתי. "החברות והלקוחות חשופים למידע אונליין, ויודעים מה מציעים המתחרים; וכך, באופן מעגלי, נדרש מהחברות להתעדכן ולהציע ערכים שהמתחרים שלהן עדיין לא הציעו לשוק".

הפתרון הדיגיטלי הראשון

דימר מספר על חשיפתו הראשונה לטכנולוגיה, כשכבר בגיל 12 יצר פתרונות יצירתיים: "בגיל 12 קיבלתי את המחשב הראשון שלי, אך התברר שלא ניתן לחבר אותו לטלוויזיה שחור-לבן שהייתה לנו בבית. כך מצאתי את עצמי עם מחשב פעיל ללא מסך. עם המחשב בא ספר על יסודות שפת ה-BASIC. כדי בכל זאת לנצל את המחשב שהיה ברשותי, הייתי מזין את פקודות BASIC בצורה עיוורת למחשב והייתי מוסיף פקודת Beep בסוף כל שורה. אם שמעתי צפצוף קולי בסיום ההפעלה של התוכנה, ידעתי שהתוכנה שכתבתי בצורה עיוורת עובדת תקין. זו הייתה חוויה בלתי נשכחת שגם עיצבה את הגישה שלי לפתרון הבעיות בתחום פיתוח תוכנה ובדיקות".

במהלך השנים היה דימר שותף בתכנון ובפיתוח המערכות הארגוניות הראשונות בחיל האוויר. כשהשתחרר, היה חלק ממקימי אתר הסחר הראשוני שכללו חיובי כרטיסי אשראי אונליין בגין רכישה. משסיים פרק זה, התמחה בתחום הבדיקות, במסגרתו נחשף לכלים, לשחקנים המרכזיים בתחום ובעיקר לאתגרים מול הלקוחות. באמצעות תובנות אלה ליווה והדריך חברות שביקשו להקים מערכי בדיקות, וכך, הוא מספר, הכיר את שותפיו אובסייצב ודמלין.

אובסייצב, סטארטאפיסט סדרתי המתמחה בעולמות של קוד פתוח, משמש בחברה כ-CTO. דמלין, מנהל QA מוערך בעל 20 שנות ניסיון בארגוני Enterprise בישראל, משמש כסמנכ״ל הצלחת הלקוח והמוצר.

דימר:"אני חושב שמה שמייחד אותנו עד היום הוא הרצון האמיתי למצוא ללקוחות שלנו את הפתרון שיעזור להם להצליח".

cloUdbeat
למעבר לאתר >>
טלפון: 03-3762407
למעבר לעמוד הלינקדאין >>

בשיתוף קלאודביט