"ישראל נחשבת פלא כלכלי ברמה העולמית"

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, רון מלכא, הציג בוועידת TheMarker LABELS את צעדי הממשלה להסרת חסמים והטמעת חדשנות, במטרה להגביר את התחרות והפיריון ולעודד שירות טוב יותר לצרכן

גלי לויטה ליבוביץ, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי לויטה ליבוביץ, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

"הכלכלה הישראלית חזקה, יציבה, בטוחה בעצמה וכך גם האפשרות להסיר חסמים, מכסים, מיסי קנייה ותקנים. זה אומר שענפי המשק, התעשייה והשירותים יכולים להתמודד עם הגברת התחרות בשילוב תמיכה מאיתנו איפה שצריך" — כך אמר מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, רון מלכא, בוועידה השנתית לקמעונאות ומסחר אלקטרוני שלTheMarker LABELS. מלכא הוסיף כי "בישראל ובעולם יש מעבר מייצור למסחר ושירותים, וכן שילוב אוטומציה, רובוטיקה וטכנולוגיה מתקדמת בתעשייה שפורחת וגדלה, וזה כולל גם פער בפריון ביחס לקבוצות הייחוס של מדינת ישראל".

רון מלכא, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייהצילום: ליאת מנדל

מלכא הציג את אגף המסחר והשירותים במשרד, שתפקידו לתמוך בתחומי המסחר והשירותים ולהגדיל את הפריון באמצעות הטמעת חדשנות, עידוד מוטיבציה לחדשנות, ביצוע הכשרות מתאימות ויצירת תשתיות דיגיטליות, כולל שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה אחרים. "במקומות שבהם הוטמעה חדשנות ראינו שהביצועים הרבה יותר טובים", הבהיר. "זה תהליך לא פשוט שכולל תוספת של הכשרות, תשתיות וטכנולוגיה, כמו גם תיקון, הבראה, וטיוב הרגולציה והבירוקרטיה".

"ברמה העולמית אנחנו נחשבים פלא כלכלי", הדגיש מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, "בתוך 70 שנה עברנו מאפס לרמה של 50 אלף דולר תוצר לאומי שנתי לנפש. מצד שני, הכלכלה הישראלית סובלת מהסימפטומים של צמיחה מואצת ומהירה, שכרוכה בכשלים מבניים שאנחנו מנסים לתקן באמצעות הסרת חסמים ובעיקר הגדלת התחרות. הוספת שחקנים ומגוון מוצרים ושירותים יכולה ליצור את התמריצים הנכונים במטרה להוריד את יוקר המחיה וכדי לעודד מוטיבציה להטמעת שיטות חדשניות והתייעלות. יצירת תחרות כוללת גם הקצאת משאבים נכונה, הגדלת יעילות ושיתוף פעולה בין המגזר הפרטי והציבורי, שיכולים גם להטיב את השירות לאזרח, כמו גם לאפשר תפוקה, פריון ושכר גבוהים יותר".

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה קבע כי הכלכלה הישראלית כמו גם ענף המסחר והתעשייה בשלים לעמוד בתחרות, ולכן הוסרו תקנים ובוטלו מכסים ומיסי קנייה. הוא התייחס גם לרפורמה בענף החקלאות שנועדה לשפר את התחרות בענף הפירות והירקות. הוא אמר כי "יש עוד מה לעשות בתחום הקמעונאי, וכאן נכנסים לתמונה טכנולוגיות מתקדמות ומסחר מקוון (אי־קומרס) שמהווה גם הוא כלי להגדלת התחרות, וזה אומר יותר מוצרים זמינים, שירות טוב ומחירים הוגנים, שיאפשרו גם הם את הורדת יוקר המחיה".

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה ציין עוד כי "מתוך הבנה שיש צורך לאומי להגביר את התחרות, יום לפני פיזור הכנסת מונתה ועדה בין משרדית שתפקידה להקל על רשתות ושחקנים זרים להיכנס לארץ. אנחנו מסמנים לאותם גורמים שיש בישראל כתובת ודלת פתוחה גם מבחינת הרגולטור ושאנחנו מעוניינים בהגעתם לישראל, דבר שיכול גם הוא להגביר את התחרות, לייעל את השוק וליצור מוטיבציה להתקדם ולהוביל לפריצת דרך".