איך הקורונה שינתה אותנו

מרפסות מוגדלות, משרדים ביתיים, סוויטות מפנקות. חברות הבנייה עורכות שינויים, כדי שהפרויקטים יתאימו לעידן החדש

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט לואי מרשל 2-4
פרויקט לואי מרשל 2-4
נעם גל
תוכן שיווקי

נכון לכתיבת שורות אלה, נראה שישראל התגברה על הקורונה. אבל, השפעותיה יישארו עמנו עוד זמן רב. אחד המקומות שבהן הדבר כבר ניכר הוא בתכנון ובבניית פרויקטים חדשים, כולל כמובן בהתחדשות העירונית.

שינוי של ממש

שגיא פיפשקוביץ, סמנכ"ל השיווק של קידר מבנים , מספר כי "הקורונה יצרה אצלנו שינוי של ממש בתכנוני הדירות והמתחמים. בין המאפיינים החדשים שניתן לראות בתכנון, ניתן למצוא חדר שינה בכניסה הצמוד בד"כ לשירותי אורחים, מה שמאפשר יצירת "מעין משרד" / חדר עבודה בכניסה לדירה המנותק מהדירה. מובן, שניתן להשתמש ביחידות אלו גם כ"יחידת מתבגר".

יחידת הורים בפרויקט של קרן גנס צילום: אסף פינצוק

בנוסף, הוא אומר, "אנו לא חוששים היום לוותר על מעט משטח הדירה לטובת שטח מרפסת. הלקוחות היום רוצים את המרחב במרפסת לא פחות מעוד מטר במטבח. כמו כן, ההסתכלות המתחמית ובשטחים משותפים בפרויקטים – קיבלה יותר זרקור מאז הקורונה.

אצלנו למשל, אנחנו בוחנים השמשות של חללים לחדרי דיירים/ חדר כושר (גם בבניינים קטנים) ואף בוחנים את הנושא של חללי עבודה כד שדיירים יוכלו לרדת מהדירה ולשבת בשקט לעבוד מהבניין במקום לעבוד מהבית".

כך, מסביר פיפשקוביץ, "הם לא צריכים לנסוע למשרד ואמורים להצליח להתנתק מהסחות הדעת שבתוך הדירה. גם באיזורים המשותפים הפתוחים אנו בוחנים את הפיתוח והגינון תוך שילוב אלמנטים של פינות ישיבה מוצלות ופיסות דשא במקום שיחים ופרחים".

היררכיה של חוץ ופנים

אדריכל גיל שנהב, מייסד ושותף במשרד כנען שנהב אדריכלים מציין כי "הקורונה הציפה תובנות שהיו מונחות לפנינו גם שנים קודם וכעת אנו רואים כמה חשוב היה לאמץ אותן. זה בא לידי ביטוי בהיררכיה של מצבים בהקשר של פנים וחוץ הדירה. בדירות של פעם היה הבדל ברור בין פנים וחוץ. בדירות החדשות המתוכננות כיום אנו משתדלים בשנים האחרונות ובמיוחד מאז התפרצות הקורונה, שהתכנון יכלול היררכיה של מצבי פנים חוץ. זה מתחיל מהמבט לנוף כשאני ספון בביתי, עובר באוורור מפולש כהתמודדות עם חיידקים, המשך במרפסת שמש, חללי מפגש משותפים כמו גינות שמיים המוקמות בקומות המיוחדות של בנייני מגורים ומאפשרות לכלל הדיירים אלטרנטיבה ירוקה לשטחי החוץ שהיו קיימים בעבר בקומת הקרקע ועוד".

פרוייקט יאנג אליהו בתל אביבצילום: הדמיה: 3DIVISION

כדוגמה, אומר שנהב, "ניתן לציין את פרויקט ארבר הכולל גינות שמיים בקומה 7 שתיכננו בתל אביב בדיוק למטרה הזאת. גגות ירוקים המשמשים כמקום מפגש פתוח וחופשי לדיירים, ניתן לראות בתכנון שביצענו בפרויקט פינוי בינוי עבור עזרה וביצרון ברחוב לה גרדיה בתל אביב זאת כמובן לצד גינות על הקרקע. תפקידו של המתכנן הוא לא רק לסייע בתכנון דירה איכותית ככל האפשר, אלא גם ליצור את הקשר של הדיירים עם החוץ בכל הרמות – האישית, המשפחתית, הביתית והשכונתית. הפארק העירוני הגדול כבר לא מספיק, לא תמיד יש לנו את הזמן לקחת את הילדים, לחצות כבישים ולנסוע לפארק העירוני הגדול יפה ככל שיהיה. דווקא גינות "כיס" צמודות לבית יכולות לעשות עבודה נפלאה בתקופה כמו הקורונה. ישיבה בשטח חיצוני מאוורר ופתוח עם אוויר לנשימה שילוב הטבע, הפרחים והציפורים המצייצות מעניקות מענה נכון בתקופה זו".

התאמות לעבודה מרחוק

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן המשווקת פרויקטים ברחבי הארץ, "כבר היום ב-30% מהפרויקטים שבשיווק ניתן פתרון לעבודה מרחוק – אם זה חדר עבודה ייעודי בבית, או פינת עבודה בדירה, או חללי עבודה משותפים בשטחים הציבוריים בבניין. מבדיקה במחלקות שינויי דיירים שביצענו בפרויקטים שאנו משווקים, כ-45% מהלקוחות מבקשים לבצע שינויים תכנוניים בדירה שיאפשרו עבודה מרחוק, במקרה והם לא ניתנים כבר בפרויקטים. בנוסף, בפרויקטים רבים חלק מהשטחים הציבוריים בבניין שהיו מיועדים למועדוני דיירים או חדרי משחקים וכדומה – הוסבו וצוידו לחללי עבודה משותפים לטובת הדיירים העובדים מרחוק". בפרויקטים שבתכנון המגמה אף בולטת יותר - מעל 50% מהפרויקטים שייצאו לשיווק בשנה-שנתיים הקרובות עתידיים להציע פתרונות של עבודה מרחוק מהדירה או מהבניין".

תוספת חדר עבודה בפרויקט של הלל אדריכלות ועיצוב פנים צילום: מאור מויאל

כך לדוגמה, הוא אומר, "חברת לוינשטיין התאימה עצמה לרוח התקופה וביצעה התאמות תכנוניות, עיצוביות ושיווקיות בכמה מהפרויקטים שלה. בפרויקט "לוינשטין בנחלה" בראשון לציון הכולל שני מגדלים בני 19-20 קומות ובהם 135 דירות, החברה מציעה לרוכשים לתכנן בעצמם את הדירה בהתאם לצרכי המשפחה ולהכניס שינויים שיאפשרו עבודה מרחוק או אפילו לתכנן חדר עבודה ייעודי. היא מאפשרת להם להחליט היכן למקם את חדר העבודה בדירה וכמה מקום לתת לו ביחס ליתר הדירה".

מגדילים דירות

ניב רום, מנכ"ל כנען התחדשות עירונית מקבוצת כנען מסביר כי "על פי כל הנתונים, עלו בעת האחרונה הביקושים לדירות גדולות וזאת לצד הירידה במספר התחלות הבניה של דירות אלו.

אלו ביקושים שנובעים בעיקר מהצורך של קהל הרוכשים, תוצר של אפקט הקורונה, במגורים מרווחים, בדירות עם שטחים גדולים שיאפשרו מרחב מחיה עם פרטיות לכל בני המשפחה ומקום ללמוד ולעבוד ממנו , מרפסות וגינות לאירוח ועוד".

לדבריו, למרות הדרישה הקיימת של הרשויות המקומיות שדירות קטנות, בשטח של עד 75 מ"ר, יהוו כ-20% מהדירות בפרויקטים למגורים ועל אף שהרווח היזמי הבא לידי ביטוי בעיקר בדירות הקטנות, "קראנו את השוק וזהינו את הביקושים ולכן תכננו בפרויקטים החדשים שאנו יוזמים, בין היתר בקרית אונו, דירות גדולות ומרווחות יותר מהתכנון המקורי, חלקן על חשבון דירות קטנות וכן הגדלת המרפסות לגדלים שנעים בין 20 מ"ר ועד 100 מ"ר".

דירות קטנות ומנוצלות

לעומתם, בחברת קרסו נדל"ן מסבירים כי הם מציעים בפרויקט "ME CREO", פרויקט המיקרו-ליבינג באבן גבירול בתל אביב, פינות עבודה חכמות בתוך הדירה בעיצוב קומפקטי ופרקטי – לדוגמה ארון שההמשך שלו הוא שולחן כתיבה, או לחילופין חדר השינה שחולק כך שהוא מאפשר גם אזור עבודה שקט. בנוסף, היא מציעה חלל עבודה פרטי, מרווח, מקורה ופתוח בשטחים הציבוריים בעורף הבניין. הפרויקט כולל 2 בניינים חדשים ובהם 50 יח"ד בשטחים הנעים בין 42 מ"ר ל-82 מ"ר לדירה, המתוכננות ומעוצבות, כולל עבודות הנגרות, על מנת למקסם את שטחי הדירות.

גם במתחם המגורים "יאנג אליהו" החדש שעתיד לקום בשכונת יד אליהו בתל אביב על ידי חברת ביוורהול, מתוכננות דירות קטנות של 3-2 חדרים, כך שיכללו "פינת עבודה" ללימודים ועבודה מהבית, במיוחד עבור הסטודנטים ודור ההיי-טק העובד היום "מרחוק" ובפרט בעידן הפוסט קורונה.

החברה הקנדית תקים מתחם מגורים צעירים שיכלול 2 בניינים בני 9 קומות עם 87 יח"ד, כאשר רובן – 63 יח"ד, הינן דירות 2-3 חדרים. את המתחם תכנן משרד האדריכלים המוביל קיקה ברא"ז אדריכלים ומתכנני ערים.

דגש על המרפסת

לדברי האדריכל רון שפיגל "ענף הבנייה קיבל קפיצה בקורונה. אנשים הבינו שהם צריכים מרפסת ומקום לעבוד מהבית. מה שיצר תנועה של אנשים שרוצים להתחדש, להגדיל ולשנות את הבית. הם מבינים שביתם הוא מבצרם. הקורונה גרמה להתחדשות העירונית לטפל יותר במרפסות גדולות, כאשר תמורת המרפסת הפכה להיות משמעותית – כל זה היה קטליזטור בקורונה ובתקופה שאחרי המגבלות. הורגש הרצון להפוך את הבית לממלכה שכוללת הכל, 24 שעות ביממה".

מרפסות וסוויטות

האדריכלית שירה מוסקל, מבעלות המשרד 'הלל אדריכלות ועיצוב', מסכימה כי "בשנת הקורנה הניתוק בין פנים הבית למרפסת הפך לווירטואלי לחלוטין, מה שחידד והעלה משמעותית את הצורך והרצון למרפסת. אנחנו רואים יותר ויותר דירות ששטח החוץ המטופל שלהן מכפיל בעצם את אזור המחיה. אזור ציבורי של 50 מ"ר ועוד מרפסת באותו מטראז' יוצרים יחד כמעט 100 מ"ר של אזור מחיה מכיוון שהאגף החיצוני, על כל הפונקציות שבו מאפשר לנו לחיות, להנות ולארח וזה דבר שלא נעלם מעיניהם של בעלי דירות ורוכשים חדשים ועל אחת כמה וכמה את אלו שפניהם לכיוון התחדשות עירונית".

מוסקל מוסיפה כי "בשנה האחרונה הדרישה לתוספת של חדר העבודה עלתה באופן משמעותי. אם לפני הקורונה נתקלו בבקשה כזאת בערך בכל בית עשירי היום זוהי פונקציה שכולם דורשים".

מעצבת הפנים קרן גנס מספרת כי הדרישה לסוויטת הורים היא לא דבר חדש, אבל המציאות האינטנסיבית והתובענית, ובפרט זו שנכפתה עלינו בשנה האחרונה, גורמת להרבה זוגות לשאוף לאזור משלהם בו הם יוכלו להתנתק, מהדברים שהפכו למצרך נדיר בעת האחרונה: "סוויטות הורים נחשבות כפרמטר שמשביח את הנכס באופן מובהק והפך לדרישה חשובה בקרב לקוחות ההתחדשות העירונית, לצד המרפסת וכמובן פינת עבודה ביתית".

לדברי גנס, "אנשים מחפשים את המוביליות ואת האפשרות לשנות ולהוסיף פונקציות חדשות כאשר פניהם לכיוון התחדשות עירונית. שם המשחק הוא גמישות תכנונית ורב שימושיות. לפעמים בעלי נכסים אפילו יסכימו לוותר על דברים טריוויאליים כמו חלון לטובת רווחה. אחד הדברים המקובלים כיום הוא לייצר פונקציות נוספות ולתחום אותן במחיצות ניידות קלות שאפשר בקלות יחסית לשנות או להסיר. עבור רוכשים סידור כזה ישמש כמעין "הצעת הגשה" שאפשר להשמיש או לבטל במידה ורוצים. בתוך כך, הגמישות התכנונית ממשיכה גם בתשתיות ומומלץ לשים עליהן דגש. בעלי נכסים, ובתוך כך רוכשים פוטנציאלים בעתיד, אוהבים לראות שחשבו על הכל, לכן מומלץ לתכנן תשתיות חשמל ותאורה שיתאימו למספר תרחישים באותו חלל נתון. כך למשל, אם נרצה לשנות בעתיד את הסידור של הסלון ופינת האוכל, או את חדר המתבגר שיהפוך אולי יום אחד לחדר עבודה, יהיו מראש כמה אלטרנטיבות של נקודות חשמל שיאפשרו לנו לעשות זאת יחסית בקלות".