"מול כרמל": הערך המוסף של בית האבות היפה בישראל

על רקע נוף פסטורלי, המשרה אווירה רגועה ונינוחה, מתקיימת בין כותלי בית האבות הסיעודי "מול כרמל" פעילות ענפה לרווחת הדיירים ובני משפחותיהם. "חשוב לי שבכל רגע נתון תהיה פה תחושה של בית, שתכבד את כל הדיירים והצוות", אומר מנהל המקום חגי פוקס

גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף מול כרמל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אירוע בבית הקפה בגינת מול כרמל | צילום: ורד ברוקר
אירוע בבית הקפה בגינת מול כרמל צילום: ורד ברוקר
גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף מול כרמל
תוכן שיווקי

על גבעה יפיפייה עם נוף מדהים המשקיף אל הכרמל ואווירה ביתית וכפרית, שוכן בית האבות הסיעודי "מול כרמל".

המרכז הוותיק והמחבק שוכן בקיבוץ שער העמקים, ומוקף חורש טבעי וירוק. חגי פוקס, מי שמנהל את המקום, עובד סוציאלי במקצועו, בן וחבר קיבוץ שדה נחום, מספר כיצד בכל יום מחדש, נותן הצוות כולו את הלב והנשמה, כדי לאפשר לכל אחד מהדיירים ובני משפחותיהם להרגיש כמו בבית.

"מול כרמל", שאף נבחר כזוכה 5 כוכבי יופי זו השנה ה-18 ברציפות, בתחרות בית הגיל השלישי של המועצה לישראל יפה, מורכב משתי מחלקות: הראשונה מיועדת לדיירים ניידים הסובלים מדמנציה ותשישות נפש, והשנייה לדיירים המרותקים לכיסא גלגלים. כל מחלקה ממוקמת במפלס אחר עם כניסות נפרדות וגינה חיצונית מגודרת, מרווחת וכמובן הנוף המקסים לכרמל.

שירותי המרכז כוללים מרפאה מאוישת הזמינה 24/7, טיפולי פיזיותרפיה מתקדמים, שירותי כביסה ופעילויות מגוונות במהלך כל היום החל ממשחקים, מוזיקה, אומנות ויצירה ועד מוטוריקה, הליכה, גינון ארומוטרפיה וטיפולים נוספים. במהלך היום מוגשות 5 ארוחות: 3 עיקריות, ארוחת עשר וארוחת ארבע.

"לפעילות בית אבות יש שתי זרועות", מסביר פוקס. "זרוע סיעודית - טיפולית - רפואית וזרוע חברתית תרבותית. בנוסף לפעילות היומית אנו מנסים באופן קבוע לחשוב מחוץ לקופסה ולאפשר מענה חדשני וטיפולים מיוחדים לדיירים. במחלקת תשושי הנפש לדוגמה הצבנו משחק עם מקרן דיגיטל I click, ש'זורק' משחקים על השולחן ומאפשר גירוי חושי. מדי שבוע נבחר קונספט שבועי, סביבו אנו מקיימים פעילויות מיוחדות ואנחנו מרבים גם לעסוק בתחום האפייה והיצירה".

חגי פוקסצילום: אמל רחאל

גלגולו של בית
המרכז הסיעודי "מול כרמל" הוקם בשנת 1997 ע"י מיגל קרספילו ז"ל, חבר שער העמקים ויזם, אשר חשב לנכון לבנות בית חדש וייעודי לנושא, בניגוד לתפיסה הרווחת באותה תקופה, שתמכה בהפיכת בתי ילדים לבתים סיעודיים. "בהמשך התבקשתי לנהל את הבית באופן זמני, תפקיד שנמשך כבר מעל ל-18 שנה והפך למשרה מלאה, כי גם אני מצאתי כאן בית", נזכר פוקס.

את מרכז "מול כרמל" עוטפים חלונות גדולים המשקיפים להר הכרמל והוא מוקף בשתי גינות גדולות, המותאמות ומונגשות לרווחת הדיירים. פוקס מכנה אותן "ורסאי הקטנה שלי" ומדגיש עד כמה חשוב לו שהמקום יכבד את מי שמתגורר בו ואת בני המשפחות. שתי הגינות הגדולות משופעות בפינות ישיבה, פרגולות שמספקות צל וטיילת שמאפשרת נגישות גם לדיירים המתניידים עם כיסאות גלגלים. במקום אף נערכים אירועים שונים וטקסים להנצחת הדיירים שנפטרו, בבחינת חיבור של העבר, ההווה והעתיד.

איש צוות לכל דייר
בניהול הבית מושם דגש לכך שהמקום לא יהיה קר ומנוכר. ואכן, הבית עצמו, השטחים הירוקים המקיפים אותו, החללים הגדולים והמתקנים המוצבים לרווחת הדיירים, נראים מזמינים גם לאורח לרגע. "חשוב לנו שבכל רגע נתון תהיה פה תחושה של בית, שתכבד את כל הדיירים והצוות.

אנחנו לא מתייחסים למקום כחצר אחורית של החיים בחוץ ולא מסתירים את הדיירים שלנו. זו התפיסה שלנו, ולכן אנחנו גם מעלים לאתר תמונות של המקום, האווירה והדיירים (ברשות המשפחות כמובן), ומתגאים בהם בכל יום מחדש. מדובר בעולם ומלואו בו כל אחד מהדיירים מיוחד בפני עצמו, ובית האבות מלא בסיפורים ואנשים מעניינים ומרגשים, דוגמת מפקדים בכירים, אנשי תרבות והיסטוריה, ואפילו מזכירה מיתולוגית של משוררת ידועה". בנוסף מתקיים בבית לאורך השנים מיזם "לכל איש יש סיפור", במסגרתו מוצגים סיפורי החיים של הדיירים לצד צילומים מתקופות חייהם השונות. "חשוב לנו לכבד את עברם של הדיירים ולחדד את המסר ש'לא תמיד הייתי זקוק לעזרתכם ועכשיו כשאני זקוק לעזרה וגם אם קשה לי תתייחסו אליי בכבוד'".

ב"מול כרמל" מתגוררים 75 דיירים ולרשותם עומדים 75 אנשי: "מדובר בכמות גדולה יותר מהתקינה של משרד הבריאות. בהתאם לדרישות שלנו מעצמנו, זו כמות אנשי הצוות שנכונה יותר מבחינה מקצועית כדי להעניק את השירות הטוב ביותר לכל דייר, ואנחנו תמיד גם שואפים ליותר. כך לגבי עובדות הניקיון, כי חשובים לנו האסתטיות והריח הנעים, עובדות תעסוקה, רופאים מומחים לגריאטריה, אחיות מוסמכות המתמחות גם בטיפול סיעודי, פיזיותרפיסטיות, עובדת סוציאלית, מרפאה בעיסוק, מטפלת באומנות ותזונאית, כמו גם ספר ופדיקוריסט המגיעים באופן קבוע לרווחת הדיירים.

בריכת הנוי והדגים בכניסה לבית האבותצילום: פרי אפרתי

"אנחנו בוחרים בקפידה כל איש צוות, שגם עובר הכשרות ומתוגמל בצורה מרבית. כך הטיפול בדיירים אינו טכני ובא מהלב. אצלנו איש הצוות לא ימשוך את הדייר היושב בכיסא גלגלים מאחור, אלא ייגש אליו לפני שהוא מבצע פעולה מסוימת, ויסביר לו שהוא עומד לעשות את אותה פעולה ממקום של מקסימום כבוד והערכה".

משפחות הדיירים שותפות מלאות לעשייה ויכולות בכל רגע נתון לשוחח עם פוקס, גם בווטסאפ האישי. זאת בנוסף לשיחות המתקיימות אחת לכמה זמן או בעת הצורך עם עובדת סוציאלית שמכירה היטב את כל אחד מהדיירים באופן אישי. המענה הישיר הזה, לצד כלל השירותים, הוכיחו את עצמם בסקר שביעות רצון שערכה חברת Gold factor בקרב משפחות הדיירים.

מהסקר, שכלל כ-200 שאלות בנושא שירותיות, רווחה, מקצועיות ועוד, עלה כי יותר מ-90% מהנשאלים הביעו שביעות רצון גדולה בכל הפרמטרים שנשאלו, וגם ביחס למחיר. "מצד אחד אנחנו לא בהכרח זולים ויחד עם זאת, המחלקות מלאות ויש תמורה מלאה ואף יותר למחיר.

אנו מבקשים רק פיקדון של חודשיים במועד ההרשמה, המוחזר צמוד לפריים בסוף ההתקשרות, ותשלומים חודשיים בשגרה, ללא תשלום דמי כניסה. למעשה, מלבד בגדים ופריטים אישיים, הדיירים מקבלים כאן הכל, כולל תרופות שבסל וליווי לבית החולים במידת הצורך. למרות שמדובר במוסד סיעודי, חשוב לנו להפוך אותו כמה שניתן לבית עבור כל אחד מהדיירים, רק עם השירותיות והמענה השלם".

ליצירת קשר: 050-5349446 | www.mulcarmel.co.il
בשיתוף מול כרמל