עמותת מטב: למעלה מ-60 שנים של טיפול בהורים הקשישים שלנו

עמותת מטב מספקת מעטפת שירותים חסרת תקדים לאזרחים ותיקים שנקלעו למצבים סיעודיים בקהילה. היכרות עם העמותה שנלחמת במגפת הבדידות ולמען רווחתם הגופנית והנפשית של האזרחים הוותיקים בישראל

גיא פישקין בשיתוף עמותת מטב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטפלת סיעודית ומטופלת של מטב | צילום: רענן טל
מטפלת סיעודית ומטופלת של מטבצילום: רענן טל
גיא פישקין בשיתוף עמותת מטב
תוכן שיווקי

בישראל חיים כיום כ-1.3 מיליון אזרחים ותיקים, רובם רוצה להזדקן בבית ובקהילה, מה שמצריך היערכות ומערכת תומכת שתאפשר זאת.

כל בן/בת שהוריו הקשישים מגיעים לשלב בו הם נזקקים לעזרה סיעודית, רוצים לוודא כי הם יקבלו את הטיפול המסור והטוב ביותר. "לכולנו חשוב שמי שיטפל בהורינו הקשישים יהיה ארגון מיומן, מקצועי ובעל ניסיון רב", אומר ליאור שטרסברג, מנכ''ל עמותת מטב. "משפחות רוצות להפקיד את הטיפול בהורה או בסב הקשיש בידיהם של אנשים מנוסים, אחראים ומקצועיים המגלים אמפטיה ורגישות לצרכים המיוחדים של כל אדם ופועלים מתוך תחושת שליחות".

יש על מי לסמוך
"מטב" היא עמותה ללא כוונות רווח שעיסוקה העיקרי, כבר למעלה מ-60 שנה, הוא מתן ופיתוח שירותים לאזרחים ותיקים. העמותה היא הגוף הגדול והוותיק בישראל בתחום הסיעוד והטיפול הביתי באדם המבוגר. "תקופת הקורונה העצימה את ההבנה למצוקה של האזרחים הוותיקים, שנכפו עליהם ימי בידוד ארוכים שהובילו לפגיעה קשה מנשוא בהם שעם נזקיה מתמודדים רבים גם בימים אלו", אומר שטרסברג. "כיום, כולם כבר מבינים את הנזק הגדול שיש לבדידות. יש לה השפעות פיזיות, רגשיות ונפשיות, שרק החריפו כתוצאה ממשבר הקורונה. כשמדובר באנשים מבוגרים, קל וחומר בסיעודיים, עלינו לנקוט במשנה זהירות ולהיות שם עבורם בטרם מצבם ידרדר חלילה''.

"כ–270,000 אזרחים ותיקים בישראל מקבלים כיום שירותי סיעוד וסיוע אישי מתוקף חוק הסיעוד", הוא מסביר. "החוק, נועד לספק טיפול הולם לקשישים המתקשים בתפקוד היומיומי וזקוקים להשגחה ולעזרה ומעוניינים להמשיך להתגורר בקהילה. החוק מבטיח כי הזכאים לסיוע יוכלו לקבל עזרה קבועה מאת מטפל/ת סיעודי/ת המועסק/ת בעמותת סיעוד או בחברת סיעוד המוכרת ומאושרת ע"י הביטוח הלאומי וכן לקבל ליווי ותמיכה מאנשי מקצוע שיסייעו לו מעבר לקבלת שירותי הטיפול עצמם".

לדבריו, העמותה ממוקדת בחובה הערכית והמוסרית על בסיס 'והדרת פני זקן'. ''עלינו כאזרחי המדינה מוטלת אחריות מוסרית לסייע לאנשים שהקימו אותה. ומטב גאה להיות שם עבור האוכלוסייה הוותיקה ולתמוך בה באמצעות מעטפת שירותים בסטנדרט המקצועי הגבוה ביותר''.

שטרסברג מציין כי למטב 50 סניפים ברחבי הארץ והיא מעסיקה למעלה מ-20,000 עובדים המעניקים סיוע ושירות ליותר מ-30,000 לקוחות בכל רחבי הארץ. לצד פעילות הסיעוד העמותה מפעילה ומנהלת קשת של שירותים בין היתר: מרכזי יום, קהילות תומכות, הפעלת וניהול אלפי מתנדבים ברחבי הארץ להפגת בדידות ועוד – כל אלה במטרה להבטיח כי האזרחים הוותיקים יוכלו להמשיך להתגורר בביתם באיכות חיים ובכבוד. העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם הביטוח הלאומי, המשרד לשווין חברתי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים והמחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ.

הזכאות לגמלת סיעוד נקבעת ע"י המוסד לביטוח לאומי. אלה הנמצאים זכאים לגמלה, מקבלים שירותי עזרה בביצוע פעולות היומיום ובסיוע לניהול משק הבית. השירותים ניתנים ע"י מטפלים, המגיעים אל בית הקשיש/ה על מנת לסייע להם ברחצה, האכלה, הלבשה וסיוע לניהול משק בית כמו: כביסה, קניות, בישול וכדומה. בנוסף, קיימת אפשרות להשתמש בזכאות גם על מנת לקבל טיפול במרכז יום לקשישים, אספקת מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה או שירותי מכבסה ואף להמיר חלק מהזכאות לגמלה כספית בתנאים מסוימים.

ליאור שטרסברג צילום: אריאל בשור

באותם מקרים בהם המטופל/ת זקוק/ה לטיפול ולסיוע משך כל שעות היממה, משפחות רבות שוקלות אפשרות של העסקת מטפל/ת עובד/ת זר/ה אשר שוהה בקביעות עם ההורה, מסייעת העמותה בחיי היומיום ומאפשר עזרה שוטפת, וזאת מבלי שההורה נאלץ לעזוב את ביתו ואת סביבתו האהובים והמוכרים. למטב יש ניסיון רב שנים גם בהעסקת עובדים זרים עבור זכאי גמלת סיעוד ובליווי אלפי משפחות לאורך כל תקופת ההעסקה.

התאמת הטיפול לקשיש
במטב עובדים מאות אנשי מקצוע מיומנים ביניהם אחיות, עובדות סוציאליות וגרונטולוגים המדריכים ומלווים באופן שוטף את המטפלות וכן מפקחים על עבודתם על מנת לוודא שלכל מטופל/ת יש תוכנית טיפול המתאימה ביותר לצרכיו וכי הם מקבלים את השירות והטיפול הטוב ביותר. לעיתים יש צורך בעדכון תוכנית הטיפול בהתאם לצרכים ולמצב המשתנה.

שלב חיוני אשר לו מוקדשים משאבים רבים בעמותה, הוא התאמתה של המטפלת לקשיש. התאמה זו הינה תהליך הלוקח בחשבון מרכיבים כמו שפה, סגנון חיים, אופי המטופל/ת, תחומי עניין ועוד. "אנו מעניקים חשיבות רבה לתהליך זה של התאמה על מנת ליצור מצב של שביעות רצון ב'שידוך' החשוב בין הקשיש/ה לבין המטפל/ת האישית", מציין שטרסברג.

"המטפלות הסיעודיות של מטב, שעושות עבודה מסורה מאין כמותה, מהוות לעיתים את האדם הקרוב ביותר אל הקשיש הסיעודי. הן הדואגות לצרכיו היומיומיים מהאכלה, רחצה, תזכורת ללקיחת תרופות ועד לפעילות פנאי ואוזן קשבת. במקרים רבים, עליהן להתמודד עם חולי, בעיות תפקודיות, קשיי תקשורת וכדומה. העמותה דואגת שכל מטפלת תקבל ליווי צמוד ותמיכה אישית מאיש מקצוע.

כמו כן מפעילה העמותה קבוצות תמיכה וסדנאות מסוגים שונים שמטרתן לסייע למטפלות להתמודד עם האתגרים שבעבודתן. כל אלה מיועדים להבטיח שהמטופלים והמטופלות יקבלו שירות מקצועי ואישי ברמה גבוהה".

המטפלות משתתפות בהשתלמויות, קורסים וסדנאות מקצועיות במגוון נושאים במטרה לתת להן ידע מקצועי וכלים להתמודד באופן הטוב ביותר עם עבודתן. בנוסף העמותה יוזמת ומפעילה לטובת המטפלות פעילות רווחה ענפה הכוללת: טיולים, ימי כייף, מתנות להן ולבני המשפחה לאירועים משמעותיים בחייהן, הטבות, קרן סיוע במצבי מצוקה אישיים והיא אף מחלקת מענק הוקרה והערכה שנתי בהתאם לקריטריונים שנקבעו ע"י הנהלת העמותה, וזאת על מנת להביע את הערכתה הרבה לחשיבות עבודתן המסורה - מדובר במענק ייחודי בענף הסיעוד.

''אף אחד לא מכין אותנו ליום שבו ההורים שלנו יזדקקו לעזרה'', מציין שטרסברג. ''המטרה שלנו במטב היא לתמוך בבני המשפחה באותה נקודת משבר, ולהוות עבורם כתף תומכת.

נמשיך להיות שם עבור אוכלוסיית הוותיקים הסיעודיים 365 ימים בשנה, ולוודא כי אנו עושים הכל על מנת שיקבלו את השירות והטיפול הטוב ביותר. זוהי חובתנו וזהו גם המוטו של העמותה, אשר חרתה על דיגלה את הדאגה לכבודם של הקשישים, המתבטאת בטיפול המקצועי והמסור ביותר בערוב ימיהם".

ליצירת קשר: 072-2570520 | www.matav.org.il

בשיתוף עמותת מטב