זה לא משחק הכיסאות

פיתוח מוצרי ישיבה והניידות, שיענו על צרכי ילדים נכים, מוביל את דרכה של חברת שיקומית בע"מ המאתגרת את עצמה ללא הרף בייצור מוצרים חדשניים ופורצי דרך. "נמשיך לעשות את המקסימום כדי לאפשר לנכים לרכוש ציוד מתקדם, מתוחכם ואמין ביותר בדרכם להשתלבות, לשיקום ולהתקדמות אישית", מצהיר מנכ"ל החברה גיל סטיס

אסף לבנון בשיתוף שיקומית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 מוצרי Rifton | צילום: באדיבות שיקומית
מוצרי Riftonצילום: באדיבות שיקומית
אסף לבנון בשיתוף שיקומית
תוכן שיווקי

באמצע שנות ה-80 עזב הנדסאי אלקטרוניקה גיל סטיס את עבודתו בתעשייה האווירית. הוא אמנם היה חלק מפרויקטים מרתקים כמו פיתוח מטוס הכפיר, אך הרגיש שיהיה נכון יותר עבורו לעשות משהו אחר ולפעול בתחום בו הוא ירגיש שהוא מסייע איפה שהכי צריך ומקדם שינוי חברתי. לאחר פרישתו נסע לביקור בארצות הברית.

יום אחד, כשישב בגלידריה במיאמי, ראה ברחוב ממול שיירה של בני נוער הדוחפים ילדים היושבים בכיסאות גלגלים. המראה סיקרן אותו והוא קם לברר במה מדובר. הסתבר לו שבני הנוער מסייעים לילדים נכים ולילדים עם שיתוק מוחין, כחלק ממטלת המחויבות האישית שלהם בבית הספר. עוד גילה שרבים מאותם ילדים נכים עושים שימוש בכלי ישיבה והניידות שהותאמו במיוחד עבורם. הנושא סיקרן את סטיס, שערך בירורים בנושא כשחזר לארץ.

הוא מצא שלמעשה לא קיימת בישראל נישה של התאמת ציוד ישיבה והניידות לילדים נכים. זה היה השלב בו הכל התחבר. סטיס הבין את ייעודו והקים את חברת "שיקומית".

מוצרי Riftonצילום: באדיבות שיקומית

מערכות ישיבה בהתאמה אישית
מהקמתה ב-1987 ועד היום עושה "שיקומית" את כל שביכולתה לשפר את איכות חייהם של אלו שסטיס מכנה בעצב ה"ילדים הלא נראים" – המלאכים ילדים בעלי נכות בכלל ושיתוק מוחין בפרט. עיקר התמחות החברה מתבטא בהיותה קליניקת הושבה בה גם נבנות מערכות ישיבה בהתאמה אישית. "שיקומית" דואגת לפתרונות הושבה ותנועה מיטביים, המיוצרים או מותאמים אישית בהתאם לצרכי כל לקוח ספציפי.

"אביזרים לנכים, על פי גישתנו, הם לא רק חפצים שנעשה בהם שימוש פיזי מסוים", אומר סטיס. "הם דלת וצוהר כניסה לזקוקים להם, כדי שאלו יוכלו לעשות את הצעד הראשון ולהתקבל בחברה כשווים. זה אקוטי במיוחד כשמדובר בילדים, להם חשוב כל כך להרגיש חלק משאר בני גילם. עד ש'שיקומית' קמה לא היה פתרון ייעודי לילדים נכים. שמו אותם בעגלות פשוטות או בכיסאות גלגלים גנריים.

אנחנו שאפנו לספק לילדים עם בעיות גופניות ומוטוריות כלים הפועלים בשיטות מיוחדות וטובות יותר. משפחות של ילדים כאלו מכירות היטב את הצרכים הייחודיים, למשל שהילד ישב בכיסא שמאבטח אותו לחלוטין ומצד שני שצורת הישיבה תהיה כזאת שלבני המשפחה שסביבו יש בכל עת תצפית מלאה על תנועתו והתנהגותו.

כדי להבין איך בונים כלים כאלו הצוות שלנו בראשותי נסע ללמוד את הנושא בחו"ל, במדינות כקנדה, גרמניה וסקוטלנד. על בסיס מה שלמדנו שם פיתחנו את מוצרינו - שהם ייחודיים בארץ. בנוסף, אנחנו מזמינים מוצרים קיימים מהיצרנים המובילים בעולם - ומתאימים אותם לכל לקוח ולקוח. שולחנות מיוחדים, עמידונים והליכונים לילדים - את כל אלו ועוד אנחנו מהנדסים כאן".
לדוגמה נותן סטיס את העמידון הקדמי (Prone) והעמידון הפסיבי (Spine) שמציעה החברה.

גיל סטיס, מנכ"ל שיקומיתצילום: עצמי

הראשון תומך באדם הנכה מהצד הקדמי של גופו (על החזה) ולכן מתאים לנכים המסוגלים להזיז את ראשם בקלות, ללא תמיכה. השני תומך בצד האחורי של הגוף ולכן מתאים לנכים שאינם מסוגלים לשלוט בראשם. שניהם מאבטחים היטב את המשתמש - ילד או בגיר - באמצעות משענות דו צידיות להחזקת הראש במקומו. "עמידונים מאפשרים לכל נכה את יכולת העמידה וכך את ביצוע הפעולות שאינן אפשריות בישיבה", מסביר סטיס.

"כך נמנעים נזקי הישיבה הממושכת, דוגמת פצעי לחץ, זיהומים ובצקות. שימוש בעמידון משפר את זרימת הדם, מפחית התכווצויות שרירים, מיטיב עם מערכת הכליות והשתן, מסייע להתפתחות תקינה של מערכות השלד והשרירים ומפחית את הסיכון לאספירציה בזמן אכילה. ישנם אפילו עמידונים המאפשרים ביצוע פעולות גופניות שונות באמצעות הידיים לשיפור הכושר הגופני והמצב המנטלי".
כיסאות גלגלים וטיולונים
לכל מטרה
כשמדובר בכיסאות גלגלים, פריט העזר לנכים ולמוגבלים, המוכר ביותר בתודעה הציבורית וזה המהווה כרטיס כניסה למרחב הציבורי עבורם, מציעה "שיקומית" דגמים איכותיים תוצרת מיטב היצרנים, שתוכננו במיוחד בכדי להפוך את השימוש בהם קל, נוח ותומך בריאותית במידת האפשר.

החברה משווקת שלושה סוגי כיסאות גלגלים: סטנדרטיים, המתאימים במיוחד למי שמסוגל להפעיל את הכיסא שלו באופן ידני; קלי משקל, המאפשרים הכנסה והוצאה קלה של הכיסא מכלי רכב ו-Tilt in Space - כיסאות גלגלים שעוצבו במיוחד להושבה מורכבת של מבוגרים או ילדים בעלי צרכים מיוחדים ונכויות קשות. בכל כיסא מכל סוג מתאימה החברה אישית את משענות הראש, תמיכות הצד, הרצועות המתכווננות ואלמנטים נוספים למאפייניו האישיים של המשתמש, שניתן להסיע ברכב מותאם ע"י מעלונים ועיגון לרכב המותאם ע"י חברות אחרות שמורשות ע"י משרד התחבורה והבריאות.

מוצרי Riftonצילום: באדיבות שיקומית

"כיסא גלגלים טוב, מעצם היותו חלק בלתי נפרד מההתנהלות היומיומית של בעליו, חייב להיות בעל תכונות פיזיות שיאפשרו לו התניידות ועבירות בתנאי שטח שונים", מסביר סטיס. "הקפדה על בחירת כיסאות גלגלים מתוצרתם של יצרנים מובילים מבטיחה איכות טובה של כל חלקי הכיסא ובהם, כמובן, הגלגלים עצמם - שאיכותם היא המרכיב העיקרי הקובע את רמת העבירות של הכיסא כולו".

כיצד אתם מתאימים את הכיסא לילד הנכה?
"לא תמיד פשוט לתת שירות כזה. אנחנו מנסים לתקשר עם המשפחות והצוות המטפל במסגרות השונות במטרה לייצר שיתוף פעולה מלא ומועיל, שבמסגרתו 'נפצח' את צרכיו הייחודיים של הילד, נבין את יכולות ההתקדמות שלו ונספק מענה מתאים ככל האפשר. אגב, לפעמים האתגר הוא לא מול המשפחה אלא מול השוק, שצריך להבין את הצורך במוצרים שלעתים כלל לא נוצרו. אנחנו בשיקומית מפתחים פתרונות ייעודיים ומותאמים כשהדגש הינו על הושבה מותאמת אישית".

גרייה של החושים
תהליך ציוות פתרון הניוד או ההושבה לילד הנכה מתחיל בדרך כלל כשמשפחתו מקבלת ואוצ'ר רכישה ממשרד הבריאות. אז היא מגיעה ל"שיקומית" ואנשי החברה בוחנים את צרכי הילד, מבצעים מדידות, מתאימים עבורו את המוצר הנכון או בונים לו אחד.

עדי לוי, סמנכ"לית שיקומיתצילום: עצמי

ההתאמה האישית הזאת הופכת את מוצרי החברה לכאלה שלעולם אינם זהים אחד לשני, שכן גם מוצר מדף עובר התאמה לפי המשתמש שלו. "זה לא סרט נע, אין אף כיסא גלגלים או טיולון שדומה לשני", מסבירה עדי לוי, סמנכ"לית שיקומית בחברה. "ההבנה הזו מייחדת אותנו משאר החברות המתעסקות בתחום ציוד העזר לנכים. ייחוד נוסף הוא היותנו ספקים מורשים של משרד הביטחון, משרד הבריאות ומשרד העבודה והרווחה. החיבור הזה מאפשר לנו לספק טיולונים ועגלות לכל הילדים הסובלים משיתוק מוחין בישראל. את כל עבודתנו אנו מבצעים עם צוות מיומן ששם דגש על השירותיות: מהנדסים, פיזיותרפיסטים, טכנאים מיומנים. כל אלו עושים את כל שביכולתם כדי להתאים מוצרי ישיבה ותנועה שיענו על מירב צרכי הילדים ולפתח עבורם כלים חדשניים לשיפור איכות חייהם".

כלי כזה הוא חדרי ה"סנוזלן" - ששיקומית היתה הראשונה להקים בישראל. חדר מציאות מדומה המאפשר למטופל לתרגל ולשפר את כישורי ההתארגנות וההתנהלות שלו במרחב. החדר כולל מערכות אינטראקטיביות של מציאות מדומה הניתנות לשימוש בעמידה, שכיבה, ישיבה בכיסא גלגלים או בכל אופן אחר.

"סנוזלן, שפותחה בשנות ה-70 בהולנד, היא אחת השיטות המתקדמות ביותר כיום לטיפול בילדים הסובלים ממוגבלויות כפיגור שכלי, שיתוק מוחין ואוטיזם", אומרת לוי. "בחדר הסנוזלן משולבים אלמנטים שמגרים את כל החושים בצורה ייחודית, בעוד שהילד והמטפל מנותקים מהעולם החיצון ומוגנים מכל פגיעה הודות לקירות מרופדים. סביבה כזאת מאפשר לילד לחקור את סביבתו, ליצור קשר מיוחד עם המטפל ולמעשה לכוון את המטפל לדרך המתאימה למטופל, לקצב המתאים לו וכדומה. חדר סנוזלן מאפשר גרייה של כל החושים ביחד באותו הזמן, כשכל אביזר סנוזלן מיועד לגרות לפחות חוש אחד בצורה אינטנסיבית. חוש הראייה, למשל, מגורה ע"י טכנולוגיות אופטיות מתקדמות כגון סיבים אופטיים או קרני לייזר.

"עבור חוש השמיעה מושמעת בחדר מוזיקה בעלת אופי דינמי, המשתנה בהתאם לפעילויות הילד. חדרי הסנוזלן המותקנים על ידינו מעוצבים כולם מתוך ההכרה בצורך בקשר קבוע עם צוות הטיפול. אנו עושים כל מאמץ על מנת לאפשר התאמה של החדר לצרכיו וליכולותיו של המטופל. ניתן להקים חדר כזה בסביבות שונות, כולל בתים פרטיים.

פינה מחדר סנוזלןצילום: ROMPA אנגליה

כשאין בבית חלל גדול מספיק עדיין ניתן להקים חדר סנוזלן עם מספר מצומצם של אביזרים או להשמיש מספר חדרים שבכל אחד יהיו מספר אלמנטים וריפוד מתאים. כך מתאפשר קיומן, ולו החלקי, של הפרקטיקות השונות שהן חלק משיטת הטיפול הייחודית הזאת".

מה צופן העתיד למוצרי עזר לנכים?
"כמו מוצריו של כל תחום טכנולוגי, גם ציוד לנכים הוא קטגוריה הזוכה להתחדשות וחדשנות תמידית. הבשלות ההולכת וגוברת של החברה האנושית לקלוט ולקבל את השונה והאחר כפי שהוא, לצד פיתוחים טכנולוגים מתקדמים, מבטיחה עתיד טוב ונוח יותר לזקוקים לסעד בריאותי. אנחנו ב'שיקומית' נמשיך לעשות את המקסימום כדי לאפשר לנכים לרכוש ציוד מתקדם, מתוחכם ואמין ביותר בדרכם להשתלבות, לשיקום ולהתקדמות אישית. אנחנו צוות ותיק מאוד שרואה בעבודתו שליחות.

יש כאן עובדים שנמצאים איתי כמעט מתחילת ימיה של החברה, כמו גב' בטי לוין -פיזיוטרפיסטית החברה, צוות המשרד והצוות הטכני האדיב והמיומן שעומד בפרונט מול הלקוחות והצוותים המקצועיים במסגרות. אנחנו קולטים על פי צורך עובדים חדשים ומשפרים את המוצרים שלנו עם הטכנולוגיות העדכניות בעולם. אני רואה לנגד עיניי ומקפיד על איכות השירות ואדיבות הצוות מול הלקוחות", מסכם סטיס.

* מוצרי חברת "שיקומית" מאושרים ע"י משרד הבריאות ונמצאים בסל הבריאות

ליצירת קשר: 03-9511402 | www.shikumit.co.il
בשיתוף שיקומית