מנופים, רחפנים ורובוטים שעושים טיח: הטכנולוגיות החדשניות שעומדות לשנות לגמרי את ענף הבנייה

כבר חמש שנים שהקהילה הטכנולוגית קונטק (ConTech) מסייעת להקמת וייסוד סטארט-אפים מתקדמים בענף הבנייה. לאחרונה היא זכתה במכרז של המדינה לניהול המיזם לחמש שנים נוספות. לרגל הזכייה, סקרנו את פעילות קונטק וכמה סטארט-אפים מובילים ובולטים שעוד תשמעו עליהם

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: באדיבות התאחדות הקבלנים
צילום: באדיבות התאחדות הקבלנים
יואל צפריר
תוכן שיווקי

ענף הבנייה והתשתיות נמצא בתחילתה של מהפכה טכנולוגית, לאחר שנים רבות בהם סבל ענף הבנייה ממחסור בחדשנות. חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אומר: "בבדיקה שערכנו לפני כחמש שנים נוכחנו לדעת שאין מרכז עולמי בולט בטכנולוגיות בנייה ולכן הערכנו שישראל יכולה להפוך לנושאת הדגל העולמית בנושא טכנולוגיות בנייה ותשתית. יש בישראל גם פעילות רבה בענפים אלו וגם יכולת פיתוח ויזמות טכנולוגית מפותחת. ואכן הצלחנו בחמש השנים האחרונות, על-ידי הקמת קונטק ((ConTech - קהילה טכנולוגית שנולדה בשיתוף פעולה בין התאחדות הקבלנים בוני הארץ, הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, משרד הבינוי והשיכון ומשרד הכלכלה והתעשייה - להביא לגידול במספר הסטארט-אפים בתחום מכ-15 לכ-200, מכל תחומי הבנייה והנדל"ן - תכנון, בנייה, מלט, יסודות ואף ניהול הפרויקט.

חיים פייגלין צילום: כפיר סיון
צחי פלאטו צילום: יח"צ

"אנחנו מקווים ומעריכים שחלק מהמיזמים החדשים יגיעו גם להצלחות מסחריות ויתרמו להמשך הפעילות בתחום. זה המקום להודות לידידי ניר ינושבסקי, סגן נשיא ההתאחדות, שהוא שותף מוכשר ונאמן להקמת וקידום קונטק, וכן לידידי המהנדס צחי פלאטו, שמיטיב לנהל את קונטק ולהפוך אותה לגורם המרכזי בתחום - בארץ ואולי אף בעולם".

לאחרונה זכתה קונטק שוב במכרז שפרסמה המדינה לניהול של קהילות טכנולוגיות בתחומים שונים. קונטק ניגשה למכרז לניהול קהילת בנייה חכמה, מטעם משרד הכלכלה בשיתוף רשות החדשות ומשרד השיכון, וזכתה בו, כך שכיום היא המתפעלת את הקהילה לחמש השנים הבאות. למעשה, בקונטק ימשיכו במה שעשו עד עכשיו בהצלחה: ארגון אירועים, האקתונים, מיט-אפים, שולחנות עגולים, אירועים בינ"ל, דמו דייז ועוד.

החזון של הקהילה, אומר צחי פלאטו, מנכ"ל קונטק, הוא להפוך את ישראל למוקד עולמי של טכנולוגיות בנייה, או בשם הרשמי: קונסטרקשן־טק. "זה לא משהו שנראה רק עוד עשר שנים. המהפכה הזו כבר מתרחשת. ומזל שזה קורה. אוכלוסיית ישראל תכפיל את עצמה בשנים הקרובות, ואם נמשיך בשיטת שאנחנו עובדים איתן היום שום דבר לא יקרה. יש פה פוטנציאל מאוד גדול והזדמנות אדירה לכל התעשייה הזאת לעשות שינוי משמעותי".

שי שכטר, מנהלת קהילה בקונטק, מספרת כי קונטק הוקמה מתוך הבנה שנדרש להקים מקום אחד שירכז את כל נושא הטכנולוגיות בענף הבנייה והנדל"ן. "המטרה שלנו כאן היא לעשות כמה שיותר עבור הסטארט-אפים כלפי חוץ, ולהביא את התעשייה, את החוץ, לסטארט-אפים".

לשים סוף לאלתורים ולבעיות הבטיחות

חברה בולטת בקהילת קונטק היא חברת Samson Logic המביאה עימה עידן חדש באספקה, אחסנה וצריכה של חומרי בנייה. בעזרת המערכת, חומרי הבנייה מסופקים לאתרי הבנייה על גבי מארזים חכמים בהתאם לקצב התקדמות האתר, מסודרים לפי שלבי העבודה ולפי אזורי העבודה.

כלומר, במקום להעביר לאתרי הבנייה מוטות ברזל המפוזרים ברחבי האתר עד לשימוש בהם, האתר מקבל "בלוק" של ברזל מוכן, בדיוק על-פי התכנון ועל-פי תאריך התקדמות הבנייה, בצורה מודולרית. שימוש במערכת המארזים החכמים של סמסון לוג'יק תורם רבות לאתרי הבנייה וחוסך זמן עגורן, זמן עבודה, מפחית את תפוסת השטח ומקטין את פחת חומרי הבנייה. כל זאת, תוך הגברת הבטיחות, הסדר והיעילות בכל שרשרת האספקה.

"החברה שלנו באה לשים סוף לאלתורים ולבעיות הבטיחות והיעילות באתרי הבנייה", מספר היזם שי פרופס, מנכ"ל ומייסד שותף בחברה. "השאיפה שלנו היא שכל אתרי הבנייה ישתמשו במארזים שלנו, חיישנים יעקבו אחרי חומרי הבנייה ויוכלו לתת תמונה מלאה של מה שקורה בשטח ולא נראה יותר חומרים שוכבים בבלגן. קונטק מלווים את החברה מראשיתה. פגשנו את המנטורים הטובים בתחום, הקהילה נתנה לנו טיפים ופתחה לנו קשרים ודלתות לכל הפרטנרים האפשריים".

להפוך את תא המנופאי לקוקפיט קרקעי משוכלל

מקצוע הסובל רבות מתאונות בטיחות ותנאי עבודה קשים הוא מקצוע המנופאי. עובדי המנוף נדרשים לטפס קומות רבות ולעבוד שם במשך שעות ארוכות וללא תנאים נאותים. גם מקרי בטיחות רבים, בהם נפילת חפצים כבדים באתר, קשורים לתחום זה.

בדיוק לשם כך הקים ליאור אביטן את חברת אולטרוויז (Ultrawis) . אביטן, שהגיע מתחום התעופה הצבאית, לקח פטנטים וידע מתחום קסדות טייסי קרב וראיית לילה של מסוקים והתאים אותם לענף הבנייה. כך, אולטרוויז מפתחת טכנולוגיה המאפשרת להפעיל מנופים מהקרקע ולנהל את אתר הבנייה בצורה חכמה, אשר הפכו למעשה את תא המנופאי לקוקפיט קרקעי משוכלל. המערכת שפותחה משלבת חיישנים, בינה מלאכותית, עיבוד תמונה ומציאות מדומה.

אביטן יודע לספר כי "הפיילוטים שאנחנו עושים היום באתרי בנייה שונים בארץ מראים שזו קפיצת מדרגה. אנחנו בשלב הפיילוט השני של המערכת עם אחת מחברות הבנייה הגדולות, והיעילות מגיעה ל־120% יותר מאשר מנוף רגיל. השאיפה שלנו היא שכל המנופאים, בארץ ובעולם, יעבדו מהקרקע. מנהלי האתר יכולים לראות מה קורה בכל חלקי האתר בזמן אמת ולשפר משמעותית את הביצועים - לא רק של המנופאי, אלא של כל צוות הבנייה".

סקירה של כבישים וגשרים באמצעות רחפנים

לא רק מנופים אפשר להפעיל מהקרקע, אלא גם רחפנים. מנמ אפליקשנס (Manam Applications) מקבוצת מנמ מהנדסים הוקמה בשנת 2014 כדי לספק פתרונות תוכנה חכמים לתחום סקירת כבישים, גשרים, מנהרות ומבני דרך. החברה זיהתה כי קיימת בעיה משמעותית בתחום סקירת הגשרים, הכרוכה בעבודה מסוכנת כמו סנפלינג ועצירת התנועה בכביש, ולכן פיתחה טכנולוגיה מבוססת רחפנים, המבצעת סקירה מלאה של כל הגשר ותוואי השטח, כאשר האדם נמצא על הקרקע ומקבל אליו את ההדמיות למחשב.

בשנת 2015 החלה החברה לפעול מחוץ לגבולות ישראל ואף ביצעה פרויקטי עבור הבנק העולמי בניגריה, באנגולה וכן עבור ערים בארץ ובעולם.

גלעד שלוש, מנכ"ל מנמ אפליקשנס מספר, כי "הייתה לנו הזכות לקחת חלק בפרויקט משמעותי עבור משרד התחבורה של מדינת נבאדה לבדיקת גשר קשת-הבטון הגבוה בעולם, ואחד מהישגי הבנייה המרשימים בעולם. תודות לטכנולוגיה המתקדמת שלנו והשימוש המושכל ברחפנים, הצלחנו לסיים פרויקט גדול ומורכב ברבע מהזמן, בחיסכון כספי ניכר עבור הלקוח ובהצלחה מרובה. ישנה כיום התעניינות מרובה מצד לקוחות בארה"ב, ישראל וכעת גם ביפן".

לנטר אתרי בנייה בזמן אמת

חברה נוספת שעושה שימוש ברחפנים, בין שאר הטכנולוגיות, היא חברת דאטומייט
(Datumate - Construction Data Analytics). החברה היא חברת הזנק ישראלית בוגרת, שפיתחה פלטפורמה לניהול ובקרה של פרויקטי תשתית, על-ידי שימוש בטכנולוגיות ענן, רחפנים ועיבוד תמונה.

דאטומייט נוסדה מתוך חזון לשנות תהליכים ניהוליים והנדסיים בעולמות בניית התשתיות, המנוהלים מסורתית בצורה ידנית מרובת ניירת, ולספק מעקב אוטומטי, דיגיטלי שיתופי ומהיר אחר התקדמות בצמוד לתכנון. פלטפורמת דאטומייט מאפשרת לחברות יזמיות, קבלנים לבניית תשתיות, חברות ניהול פרויקטים הנדסיים וחברות פיקוח, לנטר אתרי בנייה בזמן אמת. הפלטפורמה מאפשרת לקבל מודל "תאום-דיגיטלי" מדויק של כל אתר הבנייה תוך פחות מ-24 שעות, לבצע תחזיות ולהפחית עלויות של עבודות מקצועיות (מדידה ומיפוי, חישובי כמויות, פיקוח, בקרת איכות, הנדסת ביצוע, ניהול לו"ז וכיוצ"ב) בעשרות אחוזים ובכך לייעל דרמטית את תהליכי ביצוע הפרויקט, לצמצם איחורים בלוחות זמנים, להקטין חריגות בתקציב ולבקר איכות ביצוע.

המנכ"ל טד מאירזון מספר: "העבודה ושיתוף הפעולה עם קונטק בשנים האחרונות עזר בחשיפת הטכנולוגיה ופלטפורמת החברה לחברות שונות בתחום הבניה בארץ ובעולם. חשיפה זו הובילה אף לשיתופי פעולה ושימוש בפלטפורמת DatuBIM על-ידי מספר חברות כמו דויטשה באן (Deutsche Bahn) - ענקית הרכבות הגרמנית, משרד הבינוי והשיכון וחברות נוספות".

אוטומציה של מלאכת המודד

גם רובוטים הם חלק מקהילת קונטק. חברת סיברובוטיקס (Civ Robotics) למשל מבצעת אוטומציה של מלאכת המודד במהלך ניהול וביצוע של פרויקטי תשתית ברחבי הארץ. המייסדים, תום ישורון (מנכ״ל) וליאב מולר (סמנכ״ל מוצר), הינם מהנדסים אזרחיים בהכשרתם שהכירו במהלך לימודיהם בטכניון וזיהו את הצורך.

אוטומציה של מלאכת המודד. הרובוט של חברת סיברובוטיקסצילום: באדיבות חברת סיברובוטיקס

כיום בכל פרויקט בנייה המודדים אחראים לסמן לקבלני המשנה השונים את מיקום הקואורדינאטות בהם יש להתקין או לבנות את האלמנט הנדרש. למשל, בחוות סולאריות בהם מסמנים את עמודי הקונסטרוקציה התומכים בפאנלים, או בסלילת כבישים בהם מסמנים את השוליים, קווי הנתיבים ועוד. בפרויקטי תשתית מסוג זה מסמנים מאות ואף אלפי נקודות כל יום. זו מלאכה איטית, הדורשת כוח אדם מיומן ועולה כאחוז מעלות הפרויקט.

סיברובוטיקס היתה במחזור השני של קונטק בשלהי 2018 כאשר ישורון ומולר עוד היו בשלב מחקר השוק והבנת צרכי הלקוחות. התוכנית ומנהליה הפגישו את המייסדים עם שחקני מפתח בתעשיית הבנייה הישראלית, ששמחו לשתף מניסיונם העשיר ובכך לאפשר לחברה למקד את הצורך והפתרון. לדברי מולר, "קונטקט וצחי פלטו שעומד בראשה נתנו לנו רוח גבית לקידום המיזם ואפשרו לנו לבצע את הצעד הראשון שלנו בדרך להגשמת החזון". החברה משתפת פעולה עם שלושה קבלנים מובילים בארה״ב אשר משתמשים ב-CivDot באופן יום-יומי וצופים להרחיב את השימוש במערכת בפרוייקטים נוספים.

רובוט אוטונומי ליישום חומרי גמר

עוד מרכיב שמייקר, מסרבל ומאריך את העבודה באתרי בנייה הוא יישום חומרי גמר. חברת אוקיבו (Okibo) מפתחת רובוט אוטונומי ליישום חומרי גמר על קירות ותקרות באתרי בנייה.

רובוט אוטונומי ליישום חומרי גמר של חברת אוקיבוצילום: באדיבות חברת אוקיבו

המוצר הראשון של החברה הוא רובוט המבצע גימור של לוחות גבס: התזת חומר גמר ("שפכטל") ושיוף הקיר וצביעה והכל ללא מגע אדם. הטכנולוגיה הייחודית של החברה מבוססת על זיהוי ומידול משטחי העבודה בזמן אמת ותכנון מסלול עבודה רובוטי. החברה נמצאת בשלב פיתוח מתקדם ונכון להיום הרובוטים של החברה נמצאים בניסוי אצל קבלנים מובילים באירופה.
אוקיבו הוקמה ב-2018 על-ידי גיא גרמן ונדב שורוק וכיום מונה עשרה עובדים. החברה ממומנת על-ידי משקיעים פרטיים (חברות מענף הבנייה מישראל וכן משקיע בינ"ל גדול) והרשות לחדשנות.

"מדובר בעבודה שצריכה להיות מדויקת, איכותית ואחידה. קשה לעשות אותה בגבהים ועל תקרות", מסביר נדב שורוק. "המטרה שלנו היא לפתור שורה של בעיות: מחסור וזמינות של עובדים, רמת דיוק, בטיחות בעבודה ודיגיטליזציה".

החיבור עם קונטק, מספר שורוק, נעשה כבר בימים הראשונים של הקמת החברה. "נפגשנו עם הצוות שעזר לנו להבין את האקו-סיסטם של התחום וחיבר אותנו לקבלנים ומשקיעים. צירפו אותנו לאירועים, בארץ ובחו"ל, שבהם נחשפנו. ברגע זה אנחנו עובדים עם מודל חדש באתר בנייה בגרמניה".

מובילים את הלפיד הטכנולוגי בענף הבנייה

ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, מסכם כי "ענף הבנייה עובר מהפכה משמעותית בשנים האחרונות וימשיך לעבור זאת גם בעשור הקרוב - מהפכה טכנולוגית שתגרום לשינוי מהותי בבטיחות, באיכות, בפריון, תקצר את לוחות הזמנים ותפחית את הסיכון של כל העוסקים בענף.

"לקבלני הביצוע תפקיד מהותי בתהליך: מעזרה לסטארט-אפים באיפיון פיילוטים, דרך הנגשה, ידע ויישום בפועל של טכנולוגיות קיימות וכלה בשימוש כאנג'לים וכמשקיעים פיננסים בסטארט-אפים, מכיוון שלהם יש את הידע המקצועי הנדרש כדי לאתר את הסטארט-אפ הנכון לשוק", הוא מוסיף ומסכם.

"אני צופה כי בשנים הקרובות נראה את הטכנולוגיה נכנסת יותר ויותר לתחומים האלה והדור הבא של קבלני הבניין יעבוד באטמוספירה אחרת לגמרי, בזכות החזון של נשיאות ההתאחדות והמדינה שהקימו את קונטק, וסייעו לדחוף למימוש של החזון של שותפי לדרך חיים פייגלין ושלי. צחי פלאטו וצוות קונטק מובילים את הלפיד הטכנולוגי בענף הבנייה בישראל ובעולם בצורה מדהימה ומעוררת השראה, בניצוחו של חיים פייגלין, שהאמין ודחף את הפרויקט עוד מראשיתו, ומהווה גורם משמעותי בהצלחתו ושותף מעולה לדרך, ברמה המקצועית והאישית".

כנס בינ"ל

הכנס הבינ"ל Construction 4.0 by ConTech יתקיים ב- 12-13 ליולי 2021.
זו השנה השנייה ברציפות בה קונטק מארגנת כנס בינ"ל בתחום עם תאגידי בנייה, חומרים, ציוד מכאני הנדסי ועוד מכל רחבי העולם. מטרת הכנס היא ללמוד, לייצר חיבורים עסקיים ולדון בכל מה שהוא Construction Tech - קיימות, רובוטיקה, השקעות, ניהול פרוייקטים, שיטות בנייה, חומרים חדשניים ועוד.