האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית מזמינה אתכם לספר את הסיפור שלכם

יוחאי רוטנברג, יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית, על פעילות האגודה ברחבי הארץ, גם בפריפריה עם יותר מ-5,000 מתנדבות ומתנדבים

לימור קלר בשיתוף האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלוויזיה עושים באהבה-קבוצת רחובות | צילום: יוסי וינגרטן
טלוויזיה עושים באהבה-קבוצת רחובותצילום: יוסי וינגרטן
לימור קלר בשיתוף האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית
תוכן שיווקי

שר התקשורת, יועז הנדל, ניסה למנוע חלוקת תמיכות מגופי התקשורת הקהילתיים לשנת 2021, אולם מיד עם עתירתם לבג"צ, השר חזר בו מהחלטתו מבלי שזו נידונה אפילו בבית המשפט. העתירה הוגשה על ידי האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית עם עמותת הטלוויזיה החברתית ביחד עם עמותות נוספות בדרישה לבטל את ההחלטה הלא צודקת של השר, ולהורות לו לחלק את מענקי התמיכות לגופי השידור שענו לקול הקורא שהוציא השר לשנה זו.

"היום הם מבינים שיש שינוי במודל התמיכות. הם מסתכלים על המציאות נכוחה ומבינים כי ידרשו לגייס משאבים בדרכים אחרות", אומר יוחאי רוטנברג, יו"ר האגודה. "סכום התמיכות בעמותות היה נמוך כל השנים, אבל הוקיר את פעילות העמותות המשקפות את הרקמה של החברה הישראלית.

מעבר למודל תמיכה באוריינות מדיה לנוער ברשויות מקומיות, זהו מדרון חלקלק המייצר קשר ישיר בין שלטון למדיה ולא נכון שיתקיים באופן הזה. זהו לא קידום אוניברסלי של תשתיות תקשורת, אלא מנגנון ישיר לתמיכה בגופי שלטון מקומי שיקדמו אג'נדה ספציפית בעולם המדיה, ומאידך פוסל את שנעשה במשך כ-30 שנים עם כלל האוכלוסייה. אני רואה בזה סטירת לחי וחוסר התייחסות לאלפי מתנדבי עמותות חברתיות המשפיעות ותורמות לחברה. עמותות אולי יקרסו כלכלית ויתקשו לגייס משאבים ממקומות אחרים".

יוחאי רוטנברגצילום: דניאל שיטרית

משרד התקשורת קבע כי מועצת הכבלים תהיה רגולטור ותפקח עליה, אך לא נקבע סעיף תקציבי קבוע, מסביר רוטנברג.

אנשי התקשורת
מטרתה של האגודה לקדם ולפתח את התקשורת הקהילתית הדמוקרטית בישראל. "יש לנו יותר מ-5,000 מתנדבות ומתנדבים במדינת ישראל. יצאנו לפעילויות רבות ביישובי הצפון והדרום לתיעוד דמויות וסיפורים אישיים המשקפים מצבי חיים מורכבים בגליל ובנגב. יצרנו סרטים דוקומנטריים, קיימנו ימי עיון והשתלמויות עם עיריות בערבה ויישובים וערים נוספות כדי למקסם את היכולות של המתנדבות והמתנדבים בתחום היצירה של הטלוויזיה הקהילתית", מוסיף רוטנברג.

כיום מרבית העוסקים בתחום הינם גמלאים שסיימו את עבודתם הרשמית ומחפשים אפיקי ביטוי עצמי ואושר אישי בנושאים שונים. אחת מהן היא דינה כהן, תושבת מוצא עילית, בת 74, ממגזין "סביב הטבע", טלוויזיה קהילתית למען איכות הסביבה ושמירה על הטבע, ערכי הנוף ומאבקים ציבוריים. יחד הם יצאו למאבקים נגד מתווה הגז ובעד שימור ריאות ירוקות למען התושבים בארץ, מה שלימד אותם כי טלוויזיה קהילתית יכולה להיות גם נשכנית ואקטיביסטית.

לבד מנושאי טבע, עוסקים באגודה לתקשורת קהילתית, בשימור חייהם של שורדי שואה ובקשר הבין דורי של הגיל השלישי עם הדור הצעיר, באמצעות כניסה לבתי ספר בחיפה, בירושלים, באלפי מנשה וביישובים אחרים. "בערבה התיכונה יש לנו 8 יישובים שמקיימים פעילות המקדמת נושאי התפלת מים עקב מחסור, טיפול בעובדים זרים, קידום תחומי תרבות וידיעת הארץ ועוד. הטלוויזיה הקהילתית נותנת ביטוי לנושאים חברתיים שהערוצים המסחריים אינם עוסקים ומעוניינים בהם", אומר רוטנברג.

דינה כהןצילום: ציפי רביב

כיצד מניעים אנשים מבוגרים וצעירים ליצירה בטלוויזיה הקהילתית?
כהן: "בעיקר מפה לאוזן, חבר/ה מביא/ה חבר/ה. החברה להגנת הטבע מאפשרת לאיש קולנוע מקצועי ללוות אותנו ביצירת הסרטים, והוא גם מנחה אותנו בעריכה ובבחירת התכנים באמצעות סדנאות והרצאות, ולפעמים אנחנו מזמינים אנשים כדי להתרשם ולראות את העשייה. כרגע אנחנו כ-25 אנשים בגיל 80-60 אבל זה לא מספיק".

רוטנברג: "ביישובים ובערים כמו חיפה, חדרה, נתניה, ירושלים, מעלה אדומים, אלפי מנשה, תל אביב, יישובי עוטף עזה ועוד פונים לארגוני נוער ובתי ספר ומגייסים את הצעירים. כך נוצרת לכידות בינם לבין המבוגרים לצורך הפקה משותפת".

בתקופת הקורונה הם נאלצו להוריד הילוך. רוטנברג, ששימש בצבא כקב"ן והיה מתורגל במצבי משבר, הוביל מהלכים חלופיים. "במסגרת ההתכנסות בבתים עסקנו בכ-250 הרצאות זום בהשתתפות של עד אלף איש בנושאים מפיגי בדידות ודיכאון כמו בריאות, ספורט, תרבות טיולים בארץ ובעולם, השתלמויות מקצועיות ותחרויות סרטי הומור. אחרי הסגרים ערכנו השתלמות צילום בפקיעין, יישוב המשלב את כל הדתות, רקמה מגוונת של החברה הישראלית".

באילו קשיים נתקלתם?
רוטנברג: "הקשיים המרכזיים מתבטאים בגיוס משאבים ואנשים. אני רואה בכתבה הזו הזדמנות לקרוא לאנשים להתנדב במקומות הקרובים למגוריהם ולספר את הסיפור האישי שלהם שלא קיבל ביטוי במקום אחר".

רשמתם ניצחונות?
"השתתפות בפסטיבל דרום עם יישובי עוטף עזה ומכללת ספיר, קיום פסטיבל בינלאומי עם עמותת שק"ל לקידום אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים שהתקיים בירושלים, קיום כנסים וימי עיון בנושאי חדשנות בתחומי הקולנוע הקהילתי ותחומי המדיה לגווניה. אנו מסייעים גם בהתמודדויות עם שכול באמצעות ביצוע סרטי זיכרון בליווי עו"סים ומתנדבים ויש לנו אתר אינטרנט המשקף הפעילות בישראל http://www.comtv.co.il. אנו מוכרים על ידי ראשי ערים המקדמים את התחום ביישובים ובערים שלהם, ולאחרונה זכינו כאמור במאבק מול שר התקשורת.

בתחום היצירה הפרטנית דינה, למשל, זכתה למיליון צפיות על סרט בנושא אלימות נגד נשים שעשתה על אישה אפריקאית בקניה. ביום הסבים והסבתות הבינלאומי יצרנו סרט עם בני עדות שונות בירושלים, והוא זכה למאות אלפי צפיות. אין ספק שכל אלה מחברים בתי אב וגילאים שונים".

מהן מטרות העמותה לעשור הקרוב?
רוטנברג: "אנחנו קוראים לכלל המבוגרים והגמלאים ובני הנוער, המעוניינים לתת ביטוי לסיפור האישי או המשפחתי או הקהילתי, להצטרף אלינו בכל מקום ואתר שהם מתגוררים ולשמר את מורשת יישוביהם, כפי שכתוב במגילת העצמאות, ללא הבדל דת גזע ומין.

בואו צרו קשר, נשדר בערוץ 98 בכבלים ובלוויין ובאינטרנט. ההצטרפות לא דורשת כסף או זהב אלא עשייה ורצון לתרום לקהילה. כל אחד/ת מכל מקום ומגזר, תרבות ועדה שיצרו איתנו קשר, יקבלו מענה ושיבוץ במקום המתאים להם".

לאתר האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית

בשיתוף האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית