עמותת ClearGiving מחברת את הפילנתרופיה לעולם הדיגיטלי

עמותת ClearGiving יצרה פלטפורמה ייחודית לתרומה לפיה התורם מעביר את תרומתו ישירות למשפחה ללא עמלות שנגזרות בדרך, מאה אחוז מהתרומה עובר למשפחה. משפחות העמותה מקבלות עד 700 ₪ בחודש, לקנייה עצמאית באמצעות קוד קנייה אישי לנייד, ברשתות המזון בלבד

לימור קלר בשיתוף ClearGiving
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור קלר בשיתוף ClearGiving
תוכן שיווקי

כמו תולדה של מוצרים ושירותים רבים בעולם, שנוצרו כשחסרו למישהו שלא מצא אותם בשוק, כך נולדה היוזמה הפילנתרופית של אורן דוברונסקי, יזם הייטק. העמותה שהקים,
ClearGiving.com, המציאה מחדש את הדרך שבה אנשים תורמים לצדקה באופן יעיל ובעיקר שקוף.

אורן דוברונסקיצילום: פרטי

"כשבער בי הרצון לעזור לשכבות חלשות, הפריע לי חוסר השקיפות. לא ידעתי לאן הכסף הולך, מה נעשה בו, כמה ממנו הולך לאופרציה ועד כמה הוא תורם להם. הרגשתי שצריך להביא את הפילנתרופיה לעידן הדיגיטלי של המאה ה-21 ולפתור לעצמי ולאנשים כמוני כאב שנתקלתי בו ולא מצאתי לו פתרון", מסביר דוברונסקי.

ClearGiving באמצעות פלטפורמה טכנולוגית ישירה, הופכת את התרומה למשפחות נזקקות
ליעילה ובעיקר שקופה, כשהיא מתנהלת כסטארטאפ ללא מטרות רווח. דוברונסקי, יזם הייטק שהקים מספר חברות בעבר וכיום עיקר עיסוקו הוא השקעות כמשקיע אנג'ל בשלבים מוקדמים ומוכר לרבים מתוכנית הכרישים בקשת. את ClearGiving מנהלות רחלי בנימיני-דוברונסקי ויעל רז, מנכ"ליות משותפות.

בעמותה אומצו עקרונות מנחים שהופכים אותה לשונה בנוף המוכר: התורם מעביר את כספי התרומה ישירות למשפחה ללא עמלות בדרך (peer-to-peer בהקבלה לעולמות הטכנולוגיה), וכל התרומות מנוהלות בנפרד מעלויות התפעול אשר מכוסות על ידי תורמים פרטיים ייעודיים.

נשמע טוב מדי. כיצד זה עובד?
"אנחנו מאתרים את המשפחות הנזקקות ביותר, באמצעות הפניה מסודרת של מחלקות רווחה בכל הארץ. משפחות הנמצאות בתחתית סולם העוני ולהן גם ילדים קטינים, והעובדים הסוציאליים לא הצליחו למצות עבורם את מלוא הזכויות.

בשלב הבא נשלח נציג מטעם העמותה לפגוש את המשפחה, להכיר אותה, ולוודא שהיא אכן מתאימה לעמותה. בעקבות המפגש נבנה לה פרופיל און ליין אנונימי שמספר את סיפורה, היא עולה לאתר ואנו מגייסים עבורה דרך הפלטפורמה של ClearGiving.com תרומה חודשית של עד 700 , המועברים ישירות כקוד אישי לטלפון הנייד של המשפחה, המשמש אותה ברשתות המזון כמו, רמי לוי או שופרסל", משיב דוברונסקי.

מדוע דווקא 700?
"ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם גורמי רווחה. זהו סכום חודשי שמאפשר למשפחות קשות יום, למלא את המקרר במוצרים בסיסיים למשך חודש. במציאות התל אביבית זה נשמע אולי נמוך, אבל לצורך השוואה, בעמותות אחרות הממוצע לסלי מזון עומד על 350-150 לחודש.

צילום: מתוך אתר קלירגיבניג

אנחנו לא קובעים את תכולת הסל מראש ולא מחליטים עבורן מה לקנות. כל משפחה יכולה לבחור לעצמה לפי מה שהיא אוהבת לאכול ומה שהיא צריכה. הסכום הזה מאפשר לנו לגעת בכמה שיותר משפחות עם ילדים, מעניק ביטחון תזונתי להורים ומפחית את החרדה שלהם ולא פחות חשוב בעינינו – לא מדובר רק במזון, שכן הסכום הזה מפנה להן 700 עבור, ילקוט או נעליים חדשות או דברים בסיסיים אחרים".

פרופילי המשפחות מכל קצוות הארץ ומכל המגזרים, מצויים באתר www.cleargiving.com בעברית או באנגלית, וכך ניתן לבחור למי לתת את התרומה ובאיזה סכום, כש-100% מהכסף עובר ישירות למשפחה. כל עוד לא נמצאו למשפחה תורמים קבועים, היא מופיעה באתר באנונימיות אך עם הסיפור המלא והאותנטי שלה.

"הקונספט שבחרנו לא קיים באף עמותה, שכן אנחנו מפרידים בין הכסף שעובר למשפחות ובין התרומות לתפעול השוטף של העמותה. התורמים לא מעסיקים את עצמם בכמה כסף מהתרומה מנותב למנכ"ל, לעובדים ולגודל המשרד. כשיש הפרדה בין שתי הקופות, הקונפליקט הזה נעלם".

מאחורי העמותה והטכנולוגיה עומדים בהתנדבות מלאה יזמים מנוסים כמו: איציק לרנר- מנכ"ל חברת ProgForce, כרמל יואלי- מנכ"ל חברת Atreo, אסף שולמן - מומחה בשיווק, איתי ויצמן-איש שיווק, יריב דוידוביץ – יזם הייטק ושלומית קאפח מנכ"לית עמותת "ובנה". לאחר התרומה מתקבל דו"ח כספי להגברת השקיפות, והמשפחות יכולות לתקשר עם התורמים באמצעות מכתבי תודה שמעבירה ביניהם העמותה.

הקשר עם אנשי העמותה נמשך כדי לעקוב אחר מצב המשפחות, וכיום נתמכות בפלטפורמה 200 משפחות בצורה מלאה, צמיחה עצומה מהשנה הקודמת, אז נתמכו כ-60 משפחות בלבד.

איזה חידוש הכנסתם לאחרונה?
"את הפלטפורמה המקורית הקמנו לתורמים אינדיווידואליים שדרך האינטרנט יכולים לתרום
700-20 . היום יש מי שמעוניין לתרום סכומים שנתיים גדולים יותר ואנחנו מציעים להם ניהול חשבון באמצעות קרן קטנה, דרכה הם בוחרים לכמה משפחות הם מעוניינים לתרום. גם הם כמובן נהנים משקיפות מלאה באמצעות דו"חות".

נתקלתם בקשיים במהלך הדרך?
"לפעמים התורמים הגדולים אומרים לנו שהם מעדיפים 'לתת חכות ולא דגים', כדי לעזור למשפחות לצאת ממעגל העוני, אבל אפשר לעזור כך למשפחות בודדות והאימפקט אינו גדול מספיק. גם הממשלה מסייעת בהרבה יוזמות שהן יותר בגדר 'חכות' אבל הן ארוכות טווח כמו הכשרות, ולא מביאות אימפקט מידי למשפחות שהילדים בהן רעבים ללחם. אנחנו מעדיפים להשקיע בדברים המיידיים ולעזור ליותר משפחות, שהרוב המוחלט שלהן הן משפחות מצוקה כרוניות שלא יוצאות ממעגל העוני.

דו"ח העוני האחרון דיבר על כמעט 2 מיליון משפחות הנמצאות מתחת לקו העוני, ו-864 אלף ילדים הסובלים מרעב ללא ביטחון תזונתי".

לאן אתם שואפים להוביל את העמותה?
"אנחנו עמותה צעירה עם ד.נ.א של סטארטאפ, שהתגייסה לפתור בעיה ללא מטרות רווח. העמותה פועלת שנתיים ולומדת הרבה בדרך, כשהמטרה היא להיות פלטפורמה שכל אחד בארץ יכיר, גם מי שירצה לתרום 05 וגם מי שיותר. אנחנו שואפים להגיע ל-500 משפחות שמקבלות תמיכה מלאה של 007 בחודש עד 2023".

ובמבט לעתיד הרחוק לשנת 2032?
"אנחנו שואפים להיות הדרך לפילנתרופיה בעידן החדש, כדי שלא יישארו ילדים רעבים בישראל. היעד הרחוק שלנו הוא 10,000 משפחות וישראל היא רק ההתחלה", מבטיח דוברונסקי.

לאתר ClearGiving

בשיתוף ClearGiving