עמותת רעות מציגה תפיסה ניהולית המתמקדת בעשייה למען הקהילה בשילוב מקצועיות ברמה גבוהה

הפעלת בית חולים שיקומי, התמודדות עם תחלואת צוותים ומטופלים, שמירה על בריאותם הפיזית והנפשית של הדיירים והמטופלים וקידום חזון עתידי פורץ דרך להקמת קמפוס שיקומי בתל-אביב. רעות מציגה תפיסה ניהולית המתמקדת בעשייה למען הקהילה בשילוב מקצועיות ברמה גבוהה. אחריות, שיקום ומה שביניהם: שירותים פורצי דרך מבית רעות

גיא פישקין בשיתוף רעות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיפולי פיזיותרפיה בבית החולים השיקומי רעות תל אביב | צילום: יעל אילן
טיפולי פיזיותרפיה בבית החולים השיקומי רעות תל אביבצילום: יעל אילן
גיא פישקין בשיתוף רעות
תוכן שיווקי

תוחלת החיים נמצאת בעשורים האחרונים במגמת עלייה מתמדת. בין השאר ניתן לזקוף זאת לזכות שירותי הרפואה המתקדמים והטכנולוגיות שהתפתחו לאין ערוך, כמו גם המודעות לשמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה שהוסיפו למגמה המבורכת.

אבל אליה וקוץ בה, שכן העלייה בתוחלת החיים דורשת מהרשויות והגורמים המוסמכים לטפל בצורה מיטבית באוכלוסייה הוותיקה שהולכת וגדלה בקצב מואץ, תוך ניסיון לשמר עבורה איכות חיים גבוהה ככל הניתן.

אחת השחקניות החשובות הפועלות במרחב החברתי ומשמשת כבר 85 שנה כגורם המספק מענה מיטבי לצרכי האזרחים הוותיקים בישראל בתחומי הבריאות והדיור, היא רעות - ארגון הנושא בגאווה את דגל המצוינות והחמלה מתוך שאיפה בלתי מתפשרת לספק מענה מיטבי לאוכלוסייה הנזקקת לשירותי שיקום ולבני הגיל השלישי בישראל.

עידו שריר צילום: באדיבות רעות

הארגון החל את דרכו כרשת של בתי דיור עבור פליטים שהגיעו מאירופה ובהמשך הורחבה פעילותו למתן שירותי בריאות בהתאם לצרכי האוכלוסייה, בד בבד עם התפתחות העיר תל אביב.

כיום מפעילה רעות את בית החולים השיקומי רעות תל אביב, לצד רשת של בתי דיור מוגן ופרויקט דיור קהילתי ציבורי לקשישים מעוטי יכולת.

הדיור הקהילתי ציבורי של רעות מונה כ-180 יחידות דיור לקשישים, המציעות סביבת מגורים בטוחה ומוגנת במחיר סמלי לאזרחים ותיקים המצויים בסיטואציות מורכבות בחייהם, ופועלים כל העת בכדי לשפר את איכות חייהם ורווחתם.

"במסגרת חשיבה אסטרטגית קדימה", מציין עידו שריר, מנכ"ל רעות, "אנחנו בהחלט בוחנים את הרחבת שירותי הדיור הציבורי, על מנת לתת מענה לביקוש ההולך וגובר, ונמצאים בשיח עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ועיריית תל-אביב, על מנת לעשות את המיטב האפשרי מבחינתנו".

מצוינות ברפואה
במרוצת השנים הפכה רעות לארגון מוביל בתחומי רפואת השיקום והגריאטריה בישראל כשגולת הכותרת מזה כ-60 שנה הוא בית החולים השיקומי המוערך רעות תל-אביב.
בית החולים, שהוקם במקור כמוסד סיעודי בשכונת יד אליהו בתל-אביב, תחת השם בית מרפא ליכטנשטטר החל את דרכו עם 44 מיטות בלבד, כשעסק במתן טיפול לאנשים בעלי נכויות או מחלות כרוניות שנזקקו לטיפול סיעודי מורכב.

כיום, מונה בית החולים 364 מיטות אשפוז ב-3 חטיבות שיקום: שיקום כללי, שיקום גריאטרי ושיקום נשימתי. בית החולים מסונף לאוניברסיטת תל-אביב, מכשיר עשרות מתמחים ברפואת שיקום, גריאטריה ובשיכוך כאב ומהווה שדה קליני למאות סטודנטים בשנה מכל מקצועות הבריאות. בנוסף למחלקות האשפוז, לבית החולים מערך אמבולטורי רחב של מרפאות ומכונים, ובהם מחלקת אשפוז יום שיקומי, מכון כאב, מכון להפרעות אכילה, מרפאה לשיקום מיני, מרפאת קנאביס, מרפאה לרפואה משלימה שיקומית, ועוד. בבית החולים מכון למחקר ופיתוח, המוביל מחקרים פורצי דרך ושיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיה וחברות טכנולוגיות.

הגישה הטיפולית בבית החולים, המכונה בפי כל "רוח רעות", מותאמת לצרכיו הפרטניים של כל מטופל ובני משפחתו. עבור כל מטופל שמגיע לבית החולים אחרי טראומה (אירוע מוחי, תאונה, ניתוח מורכב או מחלה קשה), נתפרת תכנית טיפולית אינטגרטיבית אינטנסיבית, הממקסמת את תהליך שיקומו, וזאת במטרה לסייע לו לשוב לעצמאות תפקודית ולהשתלב מחדש במעגל המשפחתי, התעסוקתי והחברתי.

הצוות הרב מקצועי ברעות מאתגר את הבלתי אפשרי בכל יום מחדש, גם במצבים הקשים ביותר, מעניק למטופלים סביבת שיקום אופטימית ומעצימה, ומסייע להם למצוא תקווה בכל הצלחה, קטנה כגדולה, במסע השיקום הפתלתל.

"השנתיים האחרונות, ובכללן ההתמודדות עם נגיף הקורונה הציבו בפני בית החולים רעות אתגרים שלא הכרנו קודם לכן", מוסיף שריר תוך התייחסות לתקופת הקורונה שאתגרה את בית החולים בפרט וארגון רעות בכלל. "המיקוד של הצוותים שלנו בעתות שגרה נועד לספק מענה איכותי למטופלים ובני המשפחות.

הסגרים והבידודים יצרו, מעבר לאתגר הכלכלי הקשה, קושי משמעותי בשמירה על רציפות הטיפולים לצד התמודדות עם בידודים של מטופלים וניתוק ממשפחותיהם. לשמחתי, חרף המכשולים שעמדו בפנינו, לא נותר לי אלא להוריד את הכובע בפני הצוותים שלנו, שסיפקו מענה רפואי ואנושי יוצא דופן, גם בתקופות הקשות ביותר".

ניכר כי רעות על זרועותיה השונות משמשת כנקודת אור עבור אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל ועבור חולים הזקוקים לשיקום ופועלת למציאת מענה למחסור החמור הקיים במערכת הבריאות ביחס למיטות שיקום וגריאטריה.

בתוך כך, שריר מוביל יחד עם דירקטוריון הארגון והנהלת בית החולים רפורמה ניהולית משמעותית, ומציין את המשימות הבאות אליהן נערכים ברעות בעתיד הקרוב:
"אנו נמצאים עם הפנים קדימה, ובוחנים כיצד ניתן לרענן ולהתאים את החזון שלנו, בהתבסס על מטרות הארגון ההיסטוריות, אל מול הצרכים הלאומיים העכשוויים. בתוך כך, אנחנו מקדמים בימים אלה תכנון ובנייה של קמפוס שיקומי חדש ומותאם לבית החולים השיקומי רעות, שיאפשר את הרחבת השירותים הקיימים והתאמה שלהם לאתגרי המאה ה-21 בהיבטי טכנולוגיה, בטיחות ואיכות הטיפול.

תהליך זה מבוסס על קשר ארוך שנים בין רעות לבין עיריית תל-אביב יפו, ואנו מתכננים להכריז על תחילתו במהלך השנה הקרובה", כך לדבריו.

לאתר עמותת רעות

בשיתוף רעות