להרחיב את מעגל הנשים המממשות את מלוא הפוטנציאל שלהן

עמותת PROWOMAN פועלת לקידום נשים לתפקידים בכירים במשק הישראלי והבינלאומי

אסף לבנון בשיתוף PROWOMAN
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגש בוגרות | צילומים: PROWOMAN
מפגש בוגרותצילום: PROWOMAN
אסף לבנון בשיתוף PROWOMAN
תוכן שיווקי

כשלינוי קצאב ושני הראל, שתי סטודנטיות צעירות בבינתחומי הרצליה (אוניברסיטת רייכמן, כיום), הבינו שבמסגרת הלימודים הן לא פוגשות נשים בתפקידי מפתח ולא מקבלות מספיק מודלים נשיים להשראה, הן החליטו להרים את הכפפה ולארגן לעצמן ולחברותיהן הסטודנטיות מפגשים עם נשים מצליחות ש"עשו את זה" כדי לקבל מהן השראה וללמוד מנסיונן על הדרך להצלחה ועל האתגרים העומדים בפני נשים בקריירה.

הן לא ידעו אז, שזו תהייה יריית הפתיחה לעמותה הפעילה היום, 10 שנים אחרי, ב-18 מוסדות לימוד אקדמיים בארץ וכן בניו יורק, עם 400 דוברות פעילות מהנשים החזקות והמצליחות במשק, עם 2,500 בוגרות המממשות את עצמן בתפקידים במשק, והרבה השפעה על המשק והחברה.

היום העמותה בונה תוכניות ייחודיות בשיתוף ארגונים וחברות מסחריות שהגיעו להבנה כי שביעות הרצון ותחושת המסוגלות של העובדות חשובה לשגשוג הארגון.

לימור שופמן גוטמן צילום: PROWOMAN

כשלימור שופמן-גוטמן, יושבת הראש של עמותת PROWOMAN, נכנסה להריונה הראשון, היא הייתה בעיצומה של קריירה מצליחה כעורכת דין בכירה ומובילה. לאחר חופשת הלידה, כשחזרה למשרד, גילתה שאחוזי השותפות שלה דוללו. זה נראה לה הגיוני, שכן היא תכננה להוריד הילוך בעבודתה ולהשקיע זמן גם באימהות. אחרי זמן מה גילתה שתוכניות לחוד ומעשים לחוד: סביבת העבודה המשיכה להכתיב עבודה אינטנסיבית, לעתים רבות עד שעות הלילה המאוחרות. שופמן-גוטמן מצאה את עצמה עובדת כרגיל - אך עם אחוזים נמוכים. לאחר לידתה השנייה שוב דוללו אחוזיה ואז היא כבר הבינה שמשהו כאן לא בסדר.

"את ההבנה הזאת שאין שום הצדקה לכך שארוויח פחות, הבנה שלקח לי זמן רב להגיע אליה, הנשים שמגיעות אלינו היום ל-PROWOMAN כבר מבינות מראש. זו אינדיקציה טובה להעלאת המודעות המספקת כוח ועוצמה לנשים צעירות. עם זאת, חסם עיקרי שעדיין עומד בפני נשים הוא זה הפנימי של תחושת מסוגלות - אנחנו מפגישות את הנשים עם מודלים להצלחה של נשים בקריירה ונותנות להן כלים לחיזוק תחושת המסוגלות, לשחרור חסמים פנימיים ולהתמודדות מיטבית עם חסמים חיצוניים", אומרת שופמן-גוטמן.

דניאלה קהתצילום: לי ניצן קהת

כבר עשור שעמותת PROWOMAN, פועלת לקידום נשים לתפקידים בכירים ולצמתי השפעה. העמותה החלה את פעילותה בהפעלת תוכניות ייחודיות עבור סטודנטיות מצטיינות ושאפתניות, והיום היא פעילה ב-18 מהמוסדות האקדמיים המובילים בישראל ולפני כשנתיים אף פתחה סניף בניו יורק. במסגרת התוכניות נפגשות הסטודנטיות עם נשים בכירות בעולם העסקים, ההיי-טק, המגזר הציבורי והשלישי, המעניקות להן מודלים להשראה ופלטפורמה לדיונים על הגשמה עצמית, פיתוח קריירה ומציאת איזון בין עבודה לחיים האישיים.

השאיפה היא שבוגרות התוכנית ישולבו בתפקידים ניהוליים בחברות מובילות במשק ויצאו נשכרות מרשת קשרים וחיבורים מקצועיים, שיסייעו להן להתקדם.

"אנו פוגשות את הנשים הצעירות בשלב הקריטי ביותר לחייהן, לרוב לפני הקמת המשפחה ובניית הקריירה", אומרת דניאלה קהת, מנכ"לית העמותה, "זה העיתוי הנכון לחשוף אותן למגוון מודלים נשיים להצלחה ולתת להן כלים פרקטיים שיסייעו בהמשך דרכן המקצועית. אנחנו מעודדות השתתפות נשים מכל תחומי הלימודים ומכל חלקי החברה ושמחות לקבל אותן - לאחר שזיהינו שמדובר בנשים ששואפות להגיע רחוק ולאייש עמדות ניהול, יזמות ומנהיגות".

כיצד מזהים זאת?
קהת: "נשות משאבי האנוש שלנו בנו תהליך מובנה המאפשר לאתר נשים בעלות יכולות גבוהות, דרייב ורצון להתפתח ולממש פוטנציאל כמנהיגות, מנהלות ויזמיות, לעתים ברור מעצם התנהלותה של האישה שהיא קורצה מהחומר הנכון, למשל אם היא עוסקת בפעילות חברתית יוצאת דופן. עוד אנחנו שמות דגש על גיוון, שכן חשוב לנו מאוד שהתוכנית תכלול קשת של האוכלוסייה".

קהת: "אנחנו מקבלות נשים שרוצות להתפתח, ולהשתמש בכוח שאנו מספקות להן כדי להתקדם בעצמן ולהניע את הקהילה קדימה. במהלך השנים ראינו שלנשים יש צרכים שונים בתחום הקריירה ובמקומות עבודה לעומת גברים.

יש בידינו את הכלים לסייע להן להתקדם וזוהי מטרתנו העיקרית: לגרום לקידומן תוך שיוויון בתנאי העסקתן במקומות העבודה.

ידוע שנשים עדיין מרוויחות כ-30% פחות מגברים באותן המשרות ושככל שעולים בדרגה ובעמדה בכל מקום ובכל תחום - אחוז הנשים קטן באופן משמעותי.
אחת הסיבות היא, כמובן, הקושי לג'נגל בין קריירה למשפחה והורות, לכן, בין השאר, אנו שמות דגש על שיח בנושא זה ומלמדות דרכים לשלב בין בית לעבודה באופן שיאפשר לשני בני הזוג לממש את הפוטנציאל שלהם".

שידוך בין נשים וארגונים
הכלים שמציעה PROWOMAN למשתתפות בתוכניות שלה הם רבים: קורסים וסדנאות בנושאים כמנהיגות, יזמות, עסקים וקריירה, חיבור לכסף, ניהול פיננסי, מיתוג עצמי, עמידה מול קהל, זיהוי חסמים פנימיים ושחרורם ועוד - "כל נושא שעולה כערך הדרוש לנשים כדי לממש את הפוטנציאל שלהן", מדגישה קהת.

"בהמשך לתוכנית הסטודנטיאלית אנחנו ממשיכות ומלוות אותן לכל אורך הדרך: בעזרת מועדון שמספק להן הזדמנויות משמעותיות לנטוורקינג, למציאת עבודה ולהכשרות, קואצ'ינג, תוכנית מנטורינג וקורסים וסדנאות כאמור.

בנוסף, אנחנו משדכות לחברות את ה'פרו וומניות' ויוצרות חיבור טוב ומועיל לשני הצדדים. הגישה למומחיות השמה ומשאבי אנוש שלנו מאפשרת לנשים לכתוב את קורות החיים כמו שצריך, להתכונן לראיונות עבודה ולשיחות שכר, לדייק את הכיוון שלהן ולפנות למקומות מתאימים".

שופמן-גוטמן: "פעמים רבות דוברת שמגיעה לתת אצלנו הרצאה אומרת בסופה: 'כמה חבל שלי לא הייתה תוכנית כזאת כשהייתי צעירה. הלוואי והיה לי את כלי התמיכה הזה בשלבים המוקדמים של הקריירה'".

כיצד מתקיימת הפעילות שלכן עם המגזר העסקי?
"ישנן חברות גדולות שעובדות איתנו באופן שוטף, הבולטות שבהן הן מיקרוסופט ו-Nvidia, שאף לקחו חסות על סניפים שלנו: מיקרוסופט בטכניון ו-Nvidia באוניברסיטת תל אביב, ואנחנו עובדות כיום עם חברות נוספות, המוצר שאנו בונות לארגונים עסקיים, עושה שימוש במומחיות שיש לנו במתן כלים לנשים לממש את הפוטנציאל שלהן. הרי כיום השוק בכלל ושוק ההיי טק בפרט הוא שוק של עובדים, כזה המשווע לאייש משרות פתוחות רבות. אנחנו משתמשות במומחיות שלנו להעניק כלים משמעותיים לעובדות בארגונים עסקיים,

ויכולות לחבר את החברות עם הבוגרות שלנו - נשים מוכשרות ושאפתניות שעברו אצלנו הכשרות וקיבלו כלים שיתרמו רבות לתפקודן בעבודה".

מהם האתגרים שניצבים מולכן?
שופמן-גוטמן: "אתגר משמעותי הוא לא רק לתת את הכלים לנשים שמשתתפות בתוכניות שלנו אלא גם לארגונים שמעסיקים אותן. צריך ליצור בשכבת ההנהלה מודעות והירתמות ליצירת השינוי שיאפשר לנשים להביא את עצמן לידי ביטוי מלא, על כל האיכויות שלהן.

ככל שהן יממשו את הפוטנציאל המלא שלהן - כך גם יממש הארגון את הפוטנציאל שלו". קהת: "אתגר נוסף הוא המשך פיתוח פעילות העמותה לצורך מימוש החזון שלנו. אנו מרגישות שכדי להגיע ליעד יש עוד עבודה רבה לפנינו, היינו רוצות לייצר עצמאות כלכלית שתאפשר לנו לבצע את כל התוכניות אליהן אנו שואפות, בעזרתן נסייע ליותר נשים להגיע לעמדות בכירות במשק הישראלי והבינלאומי ולממש את הפוטנציאל שלהן.

שופמן-גוטמן: "כבר כיום יש לנו בעמותה מבנה ארגוני עם שדרת ניהול שלא תבייש חברה גדולה: מחלקות שיווק, פיתוח עסקי, דאטה, פיתוח ארגוני, משאבי אנוש, ניהול של סניפי התוכנית במוסדות הלימוד האקדמאים וניהול של מערך הדוברות (כ-400 נשים בכירות). הוועד המנהל האקטיבי שלנו כולל את שתי מייסדות הארגון - שני הראל ולינוי קצאב, ונשיאת הארגון היא אסתר ברק לנדס, בכירה בתעשיית ההון-סיכון בישראל.

הרצון להתפתח ולהתרחב מורגש עוד יותר בכל פעם שמסתכלים על מדדי ההצלחה. בכל שיחה עם בוגרות התוכנית, אני רואה עד כמה PROWOMAN נתנה להן ביטחון עצמי, כוח פנימי, כלים והבנה שהן יכולות להגיע לאן שהן רוצות. אני רואה שורה ארוכה של נשים צעירות שממש יודעות מה הן רוצות, מתעקשות על זה וחותרות לשם. כל אישה מתוך 2,500 הבוגרות שלנו שקיבלה את הכלים האלה, עושה בהם שימוש ומביאה אותם לסביבה - זה הישג גדול.

החזון שלנו הוא להרחיב משמעותית את מעגל הנשים שייהנו מכלים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהן".

לאתר PROWOMAN

בשיתוף PROWOMAN