החברה למתנ"סים היא פלטפורמה לשותפים במגזר העסקי והציבורי

החברה למתנ"סים היא פלטפורמה לשותפים במגזר העסקי והציבורי, כדי לגעת בתושבים ולקדם מיזמים כחלק מאג'נדה של אחריות חברתית

ענת יפה בשיתוף החברה למתנ"סים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעילות אינטראקטיבית ב"בית לגדול טוב" בנוף הגליל  | צילום: אביעד הרוש
פעילות אינטראקטיבית ב"בית לגדול טוב" בנוף הגליל צילום: אביעד הרוש
ענת יפה בשיתוף החברה למתנ"סים
תוכן שיווקי

אדם-קהילה-חברה, השילוב הזה הוא המוטו של החברה למתנ"סים הפועלת בפריסה ארצית מצפון ועד דרום.

"המתנ"סים הם עמוד השדרה הערכי של החברה הישראלית. הם פועלים בכל האוכלוסיות, בכל המגזרים ובכל הארץ, ומאפשרים לקרוב ל-2 מיליון איש הבאים בשעריהם, חיי קהילה באמצעות מסגרות, פעילויות, אירועים, התנדבויות ויוזמות", אומר טל בסכס מנכ"ל החברה למתנ"סים הארצית. "כארגון החברתי המוביל בישראל, החברה למתנ"סים מהווה את הפלטפורמה הכי טובה לשותפינו במגזר העסקי והציבורי, לגעת בתושבים ולקדם מיזמים כחלק מאג'נדה של אחריות חברתית", מוסיף בסכס.

ואכן, כשמביטים על הממשקים עם התושבים, מתחילים להבין לא רק את מוטת הפרישה של החברה למתנ"סים, מדן ועד אילת, אלא את יכולתה לקדם מיזמים ותוכניות לאומיות נרחבות, עם כל פלח אוכלוסייה ובכל גיל הודות לשיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות, ועם המגזר העסקי והפילנטרופי. זאת, כשלחברה יש מכפיל כוח משמעותי, הודות להיותה זרוע ביצוע ממשלתית ושיתוף הפעולה שלה עם משרדי ממשלה רבים במיזמים לרווחת הקהילה.

טל בסכס צילום: רמי זרנגר

פעילות החברה למתנ"סים היא ענפה - ממעונות יום, צהרונים, חוגים, מרכזי למידה וחממות טכנולוגיות, תוכניות לנוער, מרכזי הורות ומשפחה הנותנים מענה למאות אלפי הורים וילי דים, דרך השלמת השכלה, תרבות ופנאי ומסגרות פעילות לאוכלוסייה הבוגרת והמבוגרת, ועד מערך התנדבות המונה -כ-30 אלף איש שנותן מענה בת קופות שגרה וחירום. בנוסף מפעילה החברה בתוך מסגרות החינוך הפורמלי את התוכניות הלאומיות המקיפות מאות אלפי ילדים - "קרב" הנותנת שיעורי העשרה בביה"ס, סל תרבות ארצי החושף תלמידים לאמנות איכותית והיל"ה לקידום נוער נושר ומנותק. בכל אלו היא פועלת לקדם ערכי מעורבות וההתנדבות, השתלבות, נגישות וגאווה ושייכות מקומית, במטרה לקדם חוסן קהילתי.

שילוב אחריות תאגידית של גופים עסקיים בפעילות המתנ"סים
גופים וארגונים עסקיים רבים בוחרים לתרום לקהילה מסיבות מגוונות ובדרכים שונות על מנת לגעת בקהל לקוחותיהם ולפעול למען רווחת הקהילה. חיבורים אלו נעשים בכמה רבדים, מפגש בין ערכי השותפים במגזר העסקי כחלק מאחריות תאגידית למיזם או תוכנית, חיבור למרכז הקהילתי להשגת מטרה ערכית משותפת בקהילה, מקרים בהם חברה עסקית מעוניינת להתמקד בעשיית טוב במקום בו היא פועלת, אם ברמת העיר או האזור, כשעובדי הארגון ומנהליו חוברים לפעילויות משותפות עם המתנ"ס המקומי.

בין השותפים של החברה ניתן למנות את בנק הפועלים, שנרתם לפרויקט ארצי של נגישות והשתלבות וכן לתוכנית משותפת המקנה ידע וכלים למשפחות ותושבים להתנהלות פיננסית נכונה; שיתוף הפעולה עם תנובה, במסגרתו הוקמו ומופעלים בתוך המרכזים הקהילתיים "בתי לגדול טוב" להעשרה ופנאי לילדים ולהורים.

את חברת תלמה, עמה פועל פרויקט "משפחות של אלופים", במסגרתו מתקיימות במרכזים הקהילתיים פעילויות ספורט משותפות לילדים ולהורים, כדי לחזק את התא המשפחתי ולעודד אורח חיים בריא; תכנית "אבן דרך", עם חברת אסטראזניקה ומשרד הבריאות, שנועדה לשיפור חייהם של אנשים עם מוגבלויות בקהילה; וכן מיזמים נקודתיים עם שותפים עסקיים רבים למענה על צורכי השעה, כגון רתימתם לסיוע לנמלטים באוקראינה כפי שמתרחש כעת.
"התרומה לקהילה היא חלק בלתי נפרד מהחזון שלנו כבר מאה שנה.

שיתוף הפעולה רב השנים של בנק הפועלים עם החברה למתנ״סים מאפשר לנו להגיע אל כל חברי הקהילה עם מענה מותאם צורך", אומרת נעמה הלוי-פאר, מנהלת המרכז לבנקאות חברתית בבנק הפועלים. "התמיכה של הבנק מתבצעת בין השאר באמצעות מהלכים ארציים כגון 'הדלת פתוחה לכולם' מהלך לשילוב אנשים עם מוגבלות, באמצעות סיוע בהתנהלות פיננסית למשפחות, בתמיכה כספית ותרומות וכן בהתנדבות לה זוכים עובדי הבנק ומנהליו לאורך השנה. אנו פועלים מתוך שליחות חברתית ומחויבות לצמצום פערים והגברת שיוון ההזדמנויות".

שיתופי פעולה ארוכי טווח מצליחים ליצור אימפקט משמעותי במיוחד, כפי שמספרת נטע בן מנחם, מנהלת אחריות תאגידית בתנובה: "תנובה פועלת כבר למעלה מעשור בשיתוף פעולה הדוק עם החברה למתנ"סים, במיזם החברתי 'בתי לגדול טוב' – בתי פנאי והעשרה לילדים בגיל הרך ולבני משפחותיהם. במסגרת זו, הוקמו 9 בתים בערים ובשכונות פריפריאליות (2 מתוכם בחברה הערבית).

בבתי לגדול טוב הילדים וההורים נהנים מפעילות משפחתית משותפת ומגוונת, המעשירה את עולמם, מייצרת שוויון הזדמנויות ומחזקת את החוסן האישי שלהם ואת התא המשפחתי והקהילתי".

בן מנחם מדגישה את יכולת ההתאמה לכל קהילה וקהילה של החברה למתנ"סים: "באמצעות שיתוף הפעולה עם החברה למתנ"סים אנו מציעים תוכן מותאם לכל צורך, בקרב האוכלוסיות והקהילות השונות ומגוון התכנים והפעילויות, בהם הרצאות העשרה, סדנאות הורות, סדנאות הכנה לכיתה א', אירועים, חגים ופעילות עשירה בשעות הפנאי, ומאפשרים לילדים לגדול טוב".
מדד הקהילתיות – יתרונות החברה למתנ"סים
אחת הסיבות המרכזיות להצלחה ברתימת שותפים למטרה משותפת היא יכולתה של החברה לא רק להתאים את אופן הפעולה בכל מיזם ומיזם לאופי הקהילה המקומית, אלא ביכולת למדוד את האימפקט על התושבים. זאת הודות להשקעת החברה במחקר ופיתוח והחלטות מבוססות נתונים.

דוגמה מובהקת לכך היא "מדד הקהילתיות". מדד זה פותח על-ידי החברה וכיום מיושם לבקשת הרשויות בכ-50 ישובים, ומסייע במתן מענים מותאמים. כלי זה מודד את תפישת הקהילתיות בכל יישוב, פערים, צרכים ורצונות תושבים ברשות מסוימת ומפלח את הנתונים על פי חתכים. "בסופו של דבר אנחנו רוצים לראות את השינוי לטובה, חשוב לנו לוודא שלכל שיתוף פעולה יש אימפקט. כשאנו באים עם תוצאות והצעות לשינוי מדי תקופה, אנו זוכים לא רק להערכה של הקהילות עצמן, אלא להערכה מצד השותפים העסקיים שלנו", מסכם בסכס.

לאתר החברה למתנ"סים

בשיתוף החברה למתנ"סים