קרן אלון לחינוך פועלת לפיתוח תוכן ומתודולוגיות להוראה ולמידה בשילוב הדפסת תלת ממד

קרן אלון לחינוך - לקידום חדשנות חינוכית באמצעות טכנולוגיה, פועלת לפיתוח תוכן ומתודולוגיות להוראה ולמידה בשילוב הדפסת תלת ממד, המבוססים על ניסיון, ליווי והכשרת מורים והוראת תלמידים בתחום

לאורה לוין בשיתוף קרן אלון לחינוך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצירה במדפסת תלת ממד | צילום: לאורה לוין
יצירה במדפסת תלת ממד צילום: לאורה לוין
לאורה לוין בשיתוף קרן אלון לחינוך
תוכן שיווקי

"פתאום אני מגלה ילדים אחרים, ילדים שרוצים ללמוד, ילדים שמעניין אותם...".
"תחושת המסוגלות וההצלחה של ילדה שרואה את הרעיונות שלה קורמים עור וגידים עד למוצר ממשי אותו היא יכולה לאחוז ביד..., אין דבר גדול יותר מתחושת הסיפוק ויכולת הלמידה שיש לכל ילד כשהוא מחזיק ביד תוצר שהוא הגה ויצר בעצמו".

ציטוטים אלה, שנאמרו על ידי מורים המשתתפים בתכנית אלון של קרן אלון לחינוך, מבטאים הלכה למעשה את חזון הקרן.

את קרן אלון לחינוך, הקמתי בשנת 2015, כקרן פילנטרופית חינוכית לקידום חדשנות בחינוך לטובת טיפוח מיומנויות חשיבה, יצירתיות ואוריינות טכנולוגית אצל הלומד, באמצעות טכנולוגיה חדישה, בדגש על טכנולוגיות הדפסה בתלת ממד. מאז הקמתה תרמה הקרן מעל 110 מדפסות תלת ממד למוסדות חינוך ברחבי הארץ המשמשות עשרות אלפי תלמידים בלמידה. בזכות הקרן הוכשרו מעל 1,000 מורים, כאשר כ-400 מתוכם זכו לליווי מקצועי בתהליכי ההטמעה הפדגוגית. הרעיון הבסיסי שעומד במרכז העשייה החינוכית של הקרן הוא טכנולוגיה לשירות חדשנות פדגוגית.

לאורה לויןצילום: אריאל אריכא

ישנה הסכמה רחבה שמערכות החינוך נדרשות להכין את התלמידים לאתגרים שמזמן העולם העכשווי, המתאפיין בפיתוח טכנולוגי מואץ ובשינויים מרחיקי לכת בשוק העבודה והחברה. לשם כך התלמידים נדרשים, ליכולות טכנולוגיות ומגוון רחב של מיומנויות, בנוסף לידע. השילוב של הדפסת תלת-ממד, הנגישה כיום לשימוש במסגרות חינוכיות, פותח שלל הזדמנויות ללמידה משמעותית ולפיתוח מיומנויות אקדמיות, קוגניטיביות, רגשיות וחברתיות החיוניות להתמודדות בחברה ובשוק העבודה במאה ה-21.

בהקשר זה, מימוש הפוטנציאל של שילוב הדפסת תלת-ממד בחינוך מתבטא בשלושה אופנים: על ידי למידת הטכנולוגיה עצמה לטובת טיפוח אוריינות טכנולוגית; על ידי הוראה בעזרת דגמים מודפסים להמחשת המושגים הנלמדים; ובעיקר, על ידי למידה תוך כדי עשייה שבה התלמידים מתכננים ויוצרים אובייקטים מודפסים המממשים את הרעיונות שלהם ותורמים להבנה מעמיקה של המושגים הנלמדים. על פי תורת הקונסטרקשיוניזם בחינוך, בני אדם לומדים הכי טוב כשהם משתמשים בידע שלהם כדי לבנות או לעשות משהו בעל משמעות עבורם.

באמצעות פעילויות לימודיות המשלבות תכנון והדפסת תלת-ממד, התלמידים יכולים ליצור דברים ייחודיים בעלי משמעות עבורם, וכל זאת תוך פיתוח יצירתיות ויכולות אנאליטיות ומדעיות כגון יישום ידע מתמטי והנדסי, השערת השערות, בחינת אלטרנטיבות עיצוביות ופתרון בעיות. הלמידה בפעול מתרחשת תוך כדי תהליך היצירה.

יש פוטנציאל
הבעיה היא שהסוד הוא לא במדפסת התלת ממד עצמה. הדגש, על פי תפיסת הקרן, צריך להינתן על מה שעושים באמצעות הטכנולוגיה, וכיצד משלבים אותה בתהליך הלמידה. האתגר טמון בכך שהשילוב של טכנולוגיה בהוראה הוא לא טריוויאלי, וצריך למצוא את הדרך להשתמש בכלים הטכנולוגיים בצורה מיטבית כך שיקדמו למידה ופיתוח מיומנויות.

אסטרטגיות ההוראה המסורתיות המושתתות על הוראה פרונטאלית ממוקדת מורה, אינן אפקטיביות כשמדובר על שילוב טכנולוגיה לקידום למידה פעילה. על כן, המורים הרוצים ללמד תוך שילוב הדפסת תלת ממד נדרשים ללמד אחרת. היות והתחום הוא יחסית חדש ובהיעדר תכניות לימודיות, מתודולוגיות הוראה מתאימות והכשרה טכנו-פדגוגית למורים, רבים מהם מתקשים לממש את הפוטנציאל הגלום בשילוב הדפסת תלת ממד לקידום הלמידה. מכאן ההבנה שלספק מדפסת תלת ממד לבית הספר זה החלק הקל אך בהחלט לא מספיק.

לשם כך, הקרן פועלת לפיתוח תוכן ומתודולוגיות להוראה ולמידה בשילוב הדפסת תלת ממד המבוססים על הניסיון רב השנים בליווי והכשרת מורים והוראת תלמידים בתחום. הקרן פיתחה מודל פדגוגי חדשני, המקנה קווים מנחים למורים המבקשים ללמד באמצעות תכנון והדפסה בתלת ממד. על פי המודל, למידה מיטבית עם הדפסת תלת ממד מתרחשת כאשר התלמידים עוסקים בפעילויות המעודדות יצירתיות וחשיבה, המזמינות אותם לגלות דברים חדשים תוך יישום של ידע קודם, לצד מתן האפשרות לביטוי עצמי.

לצד מודל זה, הקרן יצרה מודל פיתוח מקצועי למורים, המעניק מענה להיבטים הטכני, הפדגוגי והלוגיסטי. בשלבים המתקדמים של מודל ההכשרה, מושם דגש על זיהוי ומימוש הערך המוסף של שילוב הטכנולוגיה ללמידה מיטבית. המודל מיושם בהצלחה בתכנית אלון, תכנית הדגל של קרן אלון לחינוך, ובהכשרות המורים ברחבי הארץ.

במרכז ובפריפריה
תכנית אלון, המופעלת בשנים האחרונות בשיתוף עם עמותת אופנים לצורך העמקת פעילותה של הקרן בפריפריה, זוכה להצלחה רבה ברמה הארצית. לצד תרומה של מדפסות תלת ממד למוסדות חינוכיים בכל שנה, התכנית עוסקת בהכשרה וליווי של המורים המשתתפים בה במשך 3 שנים, לטובת הטמעת המדפסת ככלי חינוכי בתהליכי ההוראה. הקרן דוגלת בפיתוח מקצועי של המורים ויצירת קהילת מורים שממשיכה ללמוד ולתמוך אחד בשנייה לאורך השנים, גם אחרי סיום ההכשרות.

התכנית רואה את המורים כיזמים וסוכני שינוי לשילוב פדגוגיה חדשנית מוטת עתיד בבתי הספר בהם הם מלמדים. על בסיס ההבנה שהמורים מכירים הכי טוב את עבודתם, את התלמידים שלהם וצרכיהם, התכנית מייעצת ומלווה את המורים בפיתוח תוכן, המותאם לצרכיהם האישיים. מרכיב מרכזי בתוכנית הוא שיתוף של התוכן ותכניות הלימודים שפותחו בין קהילת המורים.

בנוסף, פועלת הקרן להפצת הידע על ידי הכשרות וסדנאות לאנשי חינוך במסגרות שונות וכן באמצעות הבלוג 3DPrint-ED.com המספק שפע של חומר, טיפים ומערכי שיעור עבור מורים שרוצים לשלב הדפסת תלת-ממד בהוראה. כך למשל הקרן מייעצת לצוות המוביל ומלווה טכנו-פדגוגית את פרויקט רבדים של מנח"י בעיריית ירושלים בשיתוף חברת סטרטאסיס, מכשירה מורים במרכזי פיתוח סגלי הוראה של משרד החינוך וצוותי מורי מורים וחממות חדשנות טכנולוגית במכללות להכשרת מורים, ומלווה הכשרות של צוותי טיפול וחינוך במחלקות ילדים במרכזים רפואיים בשיתוף עם עמותת סאסא סטון ובית איזי שפירא.

לאורה לוין, מנהלת ומייסדת של קרן אלון לחינוך, חוקרת ודוקטורנטית בנושא הדפסת תלת ממד בחינוך בטכניון. כותבת ומנהלת הבלוג על הדפסת תלת ממד 3dprint-ed.com. לאורה הקימה את הקרן לזכרו של בנה, אלון ז"ל