שרשרת האספקה: מה באמת עושים עם כל המידע שנאסף?

בעידן המידע והטכנולוגיה נאסף כל כך הרבה מידע דרך אינספור מערכות ממוחשבות ופיסיות, אז איך מחברים בין כל הידע והמערכות ויוצרים יתרון תחרותי בשוק רווי?

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרשרת אספקה ואוטומציה - יצירת יתרון עסקי | רפי טומשוף, מנכ"ל פרוגרמה מבית מטריקסקרדיט: מטריקס Matrix
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בעוד העידן שבו אנו חיים הוא טכנולוגי, העולם מתנהל עדיין כעולם עסקי. לכן, האתגר מולו אנו ניצבים הוא להתאים תהליכים עסקיים מבוססי פתרונות טכנולוגיים ייחודיים וכלכליים כדי לייצר יתרון תחרותי.

בניהול אפקטיבי של שרשרת האספקה אפשר לייצר ערך לקונה בקצה שרשרת הערך, תוך ייעול והפחתת עלויות לצד הגברת המכירות על ידי התאמת המענה לביקוש במכלול התהליכים התומכים ביצירת הערך. כיום, יש מגוון אמצעים טכנולוגיים שמאפשרים לעשות זאת. טכנולוגיות מידע כגון אנליטיקה ודיגיטציה לצד טכנולוגיות פיסיות כגון אוטומציה של רובוטיקה לליקוט הזמנות והעמסה ופריקה אוטומטית של רכבי אספקה. מרכיבים אלה חייבים חלק מאסטרטגיה מוגדרת וארוכת טווח בהיבט העסקי! תהליכים עסקיים, תשתיות פיזיות וטכנולוגיות בשילוב ארגון נכון מהווים את הבסיס. רשתות אספקה נדרשות להיות דינמיות, ומחייבות אופטימיזציה של משאבים והתאמה לקצב השינוי – אתגר לא פשוט!

בתהליכי שרשרת האספקה נאסף מידע עצום! מי הקונה, מועד כניסת ההזמנה, מאפייני הביקוש, דפוסי קניה קודמים, מחיר, רמת השירות, זמינות המלאי, מועד האספקה, כלי הרכב בתנועה וזה רק חלק קטן מהמידע שנאסף בזמן אמיתי – אז מה עושים עם זה? בעזרת אנליטיקה עם מערכות כמו AI, BIוניהול מידע פרואקטיבי ניתן לייצר תובנות על בסיס המידע שנאסף – מה שיאפשר חיזוי אירועים מצד אחד, ויכולת הקצאת משאבים ותכנון תהליכים אדפטיביים מצד שני. כי הממוצע והסך הכל אינם מייצגים מידע מספק בעולם כה מורכב! לדוגמא, בתכנון תשתיות לוגיסטיות ניתוח המידע ותחזיות לעתיד יאפשרו התאמת פתרונות אוטומציה באופן אופטימלי. החיבור בין אנליטיקה, מחשוב ובקרה, ומערכות לוגיסטיות אוטומטיות להכנת הזמנות עד קבלת המשלוח משתנה מקצה לקצה! אז מה הפלא שכולם מדברים על אמאזון?

אז מה עושים? ראשית יש לגבש קבוצות מאפיינים של המידע – סגמנטציה – כגון סוגי הלקוחות, דפוסי קנייה, עונתיות, אירועים מיוחדים, נפח תנועה, דפוסי ייצור. כך ניתן יהיה להתאים מידע לתהליכים עסקיים ולייצר תשתית לניהול אפקטיבי. בשורה התחתונה, כמות המידע שנאגרת היא אינסופית, רוב החברות אוגרות מידע ולא עושות בו שימוש נבון. למידע ממוצע אין ערך אמיתי ולכן רק סגמנטציה דינמית לכל אורך שרשרת האספקה תוכל לייצר יתרון תחרותי מובהק. אם זו תוטמע בתהליכים ומערכות תומכות בעזרת תכנון ויישום נכון ייווצר פתרון ייחודי שמתאים לסביבה העסקית בה אתם פועלים. לסיכום – לחברות רבות יש חזון ויש מטרות עסקיות, ההבדל ביניהן הוא ביכולת הביצוע – שרשרת אספקה מאפשרת לייצר יתרון תחרותי בר קיימא.

לפרטים נוספים וקביעת פגישה עם המומחים של matrix