הבית שלנו בלב שלכם

חיים עצמאיים ופעילים ומעורבות בחיי הקהילה, בה נמצא הדיור המוגן "בית בלב". כיצד עושים זאת בשגרה ובעידן קורונה? יגאל וידאל, מנכ"ל רשת "בית בלב" מקבוצת מכבי שירותי בריאות, וחיים קרני, מנהל "בית בלב" ירושלים, מספרים על האתגרים והחזון

מיכל אסף
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירת ביחד בבית בלב ירושלים
שירת ביחד בבית בלב ירושלים צילום: בית בלב
מיכל אסף
תוכן שיווקי

אין כמו מגפה, כדי להאיר אור על פינות וסוגיות, שבעתות שגרה נשכחים מהלב. "בית בלב" רשת הדיור המוגן המובילה בישראל, זכתה בעידן הקורונה להתעצם ולהתחזק, לנוכח ניהולה המוביל והמוצלח אל מול האתגרים הרבים שניצבו בפתחם של בני הגיל השלישי. יגאל וידאל, מנכ"ל רשת "בית בלב" מקבוצת מכבי שירותי בריאות, וחיים קרני, מנהל "בית בלב" ירושלים, התפנו ממשימותיהם לשיחה על הדיור המוגן שבא מהלב ונכנס אל הלב.

ספרו בבקשה איך מנהלים דיור מוגן בעידן קורונה.
"לרשת בית בלב יש שישה בתי דיור מוגן ברחבי הארץ, בהם מתגוררים כ-1,000 דיירים. עם תחילת מגפת הקורונה, ביצענו רכש מהיר של ציוד מיגון לצוותים ולדיירים שלנו. בנוסף הקמנו חמ"ל הנהלה לטיפול בקשר הישיר עם בני המשפחה, העובדים והדיירים. המוטו שלנו בכל בתי הדיור המוגן הוא הקשר הישיר של העובדים עם הדיירים, וכמובן קשר צמוד עם בני המשפחה. את הקשר הזה חיזקנו באמצעים טכנולוגיים, לנוכח הקורונה, ושלחנו עדכונים לכל רחבי הרשת. הדיירים שלנו, בגל הראשון, כמו כל המדינה היו בסגר אך מהר מאוד חזרנו לפעילות רגילה, אבל בקפסולות. בבית שלנו בפתח תקווה, הצוות נשאר לישון עם הדיירים, ובכך איפשר להפוך את הבית כולו למרחב גדול מוגן, בו אפשר היה להמשיך את חיי השגרה, את הפעילויות ואת חיי החברה כרגיל. אני גאה לציין שסיימנו לחסן במנה השנייה את כל הדיירים שלנו בכל בתי הדיור המוגן שלנו ברחבי הארץ", מספר יגאל וידאל.

יגאל וידאלצילום: דפנה כספי

מה מיוחד בבית דיור מוגן "בית בלב" ירושלים?
"ברמה הכללית, חשוב להבין את אופיו ומהותו של בית דיור מוגן. 'בית בלב' ירושלים, הוא בית דיור מוגן בו מתגוררים אנשים עצמאיים שחיים כל אחד בדירתו שלו ומנהלים אורח חיים עצמאי. דיור מוגן, להבדיל מבית אבות, הוא מקום שמאפשר שמירה על האינדיבידואליות, לצד החיים בקהילה הנהנית מפעילויות משותפות וחיי חברה תוססים. כשהגיעה הקורונה, ביצענו יחד איתם תהליך של התמודדות עם האירוע והתייעצנו איתם בכל נושא הפעילויות והשמירה על השגרה, עד כמה שניתן. בתחום התרבות וההעשרה למשל, הזמנו בני משפחה של הדיירים שיקיימו הרצאות ויעשירו את הדיירים. גם הדיירים עצמם העבירו הרצאות, חלקן ממש בתחומי מחקר הקורונה. בנוסף, המשכנו את שיתוף הפעולה של דיירי הדיור המוגן עם תלמידי בית ספר אלון מקריית ענבים, הפעם בזום, במסגרתו עסקנו בשירה, פעילות שגרמה להנאה רבה לתלמידי בית הספר, לדיירים וגם לצוות", מתאר חיים קרני.

חיים קרניצילום: בית בלב

מהו סל השירותים שאתם מציעים לדיירים?
"הרעיון של 'בית בלב' הוא להעניק לדיירים שלנו שני דברים עיקריים: חיי חברה וקהילה מלאים ועצמאות, זו התכלית שלנו. אדם בא לגור בדיור המוגן כי הוא עדיין רוצה לשמור על עצמאותו, לחיות בדירתו, לבחור את הפעילויות בהן הוא רוצה לקחת חלק, לבחור האם הוא רוצה לאכול עם הדיירים האחרים או לבשל במטבח של דירתו. אנחנו מציעים חיי קהילה ותרבות מגוונים מצד אחד, ומצד שני עצמאות מלאה לחיות את חייו כראות עיניו. בירושלים, יש לנו דיירים מבוגרים שמצאו כאן אהבה חדשה ויש אצלנו דיירים שמאריכים חיים אפילו עד גיל 100, תוך שמירה על איכות החיים, אז זה באמת מרגש".
קרני מוסיף: "אנחנו נותנים מענה מקיף, כולל ועוטף, כאן בירושלים כמו בשאר הבתים שלנו. החל משירותי קבלה 24/7, דרך זמינות של צוות גדול בכל שעות היממה וגם בשבתות ובחגים למי שצריך, אנחנו מעניקים גם תמיכה רגשית, מקיימים שיחות עם הדיירים שלנו, מעניקים טיפול רפואי וגם טיפול סוציאלי, אישי וקבוצתי. בהבדל מאדם שחי בקהילה, הרי שלאדם שחי בתוך דיור מוגן, יש מענה כמעט לכל בקשה וצורך והצוות עומד לשרותו וזמין לבני משפחתו. וחשוב ביותר, דייר בבתים שלנו, יוצא מהדירה שלו והוא עטוף בחברים ובצוות. בתקופת הקורונה, מי שהיה במקום כזה, שיחק אותה". סוגיית הבדידות בגיל השלישי, היא סוגיה מטרידה וכואבת, אשר התעצמה עוד יותר לנוכח מגבלות הריחוק החברתי בעידן קורונה.

כיצד מתגברים על אתגר הבדידות והריחוק החברתי בדיור מוגן?
"הבדידות היא באמת אחד הגורמים המטרידים אצל אנשים מבוגרים. לכן בבתי הדיור המוגן שלנו, חיי הקהילה והחברה מאוד משמעותיים. יש לנו פרלמנטים שמתקיימים בכל בית, בנושאים שונים. במסגרת הפרלמנט, אנשים יושבים בחברותא
עם החברים הקבועים שלהם ומדברים על פוליטיקה, חברה, כלכלה וכל מה שמעניין ואקטואלי", מסביר וידאל.

"כאן בירושלים, אנחנו מאוד גאים בשיתוף הפעולה שלנו עם גני וראייטי הידועים. פרויקט 'גן כרם בלב' מהווה מפגש חד שבועי של דיירי בית בלב ירושלים עם ילדי 'גן כרם' מזה 8 שנים. המפגשים גורמים הרבה נחת ושמחה, הן לדיירים והן לילדי הגנים. על אף הקורונה מצאנו את הדרכים להמשיך את המפגשים, תוך שמירה על כל הכללים מחד ושמירה על החוסן הנפשי ושמחת החיים של כל המשתתפים. אין מילים שיכולות לתאר את התועלת הענקית שצומחת מפרויקט זה לכל המשתתפים", מוסיף קרני.

מה החזון שלכם?
"כמנכ"ל הרשת סימנתי את היעד להיות הרשת המובילה במדינת ישראל לבני הגיל השלישי, ולהוביל בטיפול ובשירות. החזון שלי הוא לראות כיצד הבתים שלנו מעניקים שירות לדיירים, מעורבים בקהילה ובשכונה ומחזקים את המעורבות בתוך חיי הקהילה בכל יישוב".
"החלום שלי הוא שאנשים יבינו וידעו מה משמעות צמד המילים 'דיור מוגן'. לצערנו, חוסר ההבנה והידיעה, מה המקום מכיל ואיזה תענוגות וחיים טובים הוא מציע לאנשים בגיל המבוגר, ממריצים אותי כל פעם מחדש להפיץ את הבשורה", מסכם קרני.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"