ייפוי כוח מתמשך בתל אביב: לשלוט בחייך, גם אם תאבד את כשירותך

יותר משנתיים לאחר שאושר התיקון לחוק האפוטרופסות, רבים עדיין אינם מודעים לחשיבותו וכיצד יכול להשפיע על חייהם ולחיי יקיריהם. כיצד ההליך משאיר בידנו את השליטה ומה חשוב לדעת בנושא?

אורי קריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד מבוגרת חותמת על מסמך
ייפוי כוח מתמשך בתל אביב: לשלוט בחייך, גם אם תאבד את כשירותךצילום: shutterstock
אורי קריב
תוכן שיווקי

רבים מאתנו חוששים מה יקרה בתקופה שלפני מותנו. האם לא נהיה צלולים? הזדקק לעזרה נפשית או גופנית? במצב שכזה, בחירת האדם שיקבל במקומנו החלטות אשר יכולות להשפיע על גורלנו היא חשובה מאין כמותה. ייפוי כוח מתמשך יכול לפתור את הדילמות ולהשקיט את הדאגות, שכן המסמך מאפשר לקבוע מי יסייע לנו להיות בשליטה גם בתקופות בהן נתקשה לקבל החלטה, גדולה כקטנה, בעצמנו.

משרד עורכי הדין אסתר קריספין

כל אדם מנהל את חייו תוך שהוא נהנה מחופש פעולה נרחב להחליט על אורחות חייו. אך מה קורה אם הוא מאבד את כשירותו – בשל גיל, מחלה או מצב סיעודי – ולא מסוגל עוד לנהל את חייו בכוחות עצמו? כאן בדיוק נכנס לתמונה כלי משפטי חדש יחסית - ייפוי כוח מתמשך, שלדברי עוה"ד והנוטריון גיל קריספין, ממשרד עורכי הדין אסתר קריספין, מאפשר לאדם להמשיך לשלוט בחייו, גם כשלא יוכל לעשות זאת בעצמו.

מה זה בעצם ייפוי כוח מתמשך?
"עד 2016, אם כשירות האדם נפגעה, הפתרון היחיד לטיפול בו היה עובר בבית משפט ובמינוי אפוטרופוס, שלאחר מינויו מחוייב לדווח לאפוטרופוס הכללי על כל צעד. במצב שכזה, לאדם אין שום השפעה והמערכת היא המחליטה על גורלו. מ-2016, ככל שתוחלת החיים עלתה, ואיתה הרצון לשמור על רצונו החופשי של אדם, יוסד המנגנון המשפטי של ייפוי כוח מתמשך, שהופעל בתקנות החל משנת 2017. המדינה בעצם אמרה שאם אתם לא רוצים אפוטרופוס שיחליט עבורכם - החליטו אתם מה תרצו שיהיה בעתיד - איך הדברים יתנהלו ומי ינהל".

עו"ד גיל קריספיןצילום: באדיבות החברה

מתי ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף?
"בניגוד לייפוי כוח רגיל, הוא לא מופעל מיידית, אלא לאחר שהכשרות נפגעת, דבר שנקבע כברירת מחדל עפ"י חוות דעת רפואית, או בדרך עליה מחליט הממנה. המדינה לא קובעת דבר, ובכך, ייפוי הכוח המתמשך מייצג את האוטונומיה של רצון הפרט על גורלו, כשהוא חולש על 3 תחומים עיקריים - רכושי, אישי ורפואי".

להחזיר את השליטה לחיים, ללא ביורוקרטיה סבוכה

עו"ד גיל קריספין, שעבר הסמכה ייעודית בנושא, מציין שרבים חוששים שבחתימתם על ייפוי כוח מתמשך יאבדו שליטה על חייהם. "אך זה בדיוק הפוך. בניגוד לייפוי כוח רגיל, שם ניתן לפעול בשמך באופן מיידי, ייפוי הכוח המתמשך תקף רק כשכבר אין שליטה בדברים, אולם אתה תהיה מי שיכתיב מראש איך הם יתנהלו, גם ללא יכולת לנהל אותם בפועל. אם בצוואה אתה שולט במה יהיה לאחר לכתך, הרי שבייפוי כוח מתמשך תשלוט גם באיזור הדמדומים, וזו בהחלט מהפכה, בוודאי אל מול מי שלא חתום על ייפוי כוח מתמשך ונתון לשליטה בלעדית של האפוטרופוס".

עו"ד אסתר קריספיןצילום: באדיבות החברה

כשותף בכיר במשרד משפחתי אותו ייסדה אימו עו"ד אסתר קריספין, לפני כ-4 עשורים, שגם היא מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך, מציין עו"ד גיל קריספין שחשוב לו לוודא מול כל המעורבים שהם אכן יכולים לבצע את המטלות שיוטלו עליהם באופן מיטבי, ובמקביל שהבקשות ריאליות וישימות. "אנחנו עוסקים בעניינים אישיים רגישים בתקופה מורכבת בחיי אדם יקר שמצבו מדרדר, ולכן חשוב לנהל שיח אנושי ופתוח. זה תהליך אישי מאוד. בא אדם ומשתף בדברים שלא תמיד קל לדבר עליהם בפתיחות. יש כאן רמה גבוהה של אינטימיות ועניינים משפחתיים רגישים, ולכן חשוב לי להיפגש קודם עם האדם עצמו, להבין את כוונותיו ולוודא שהגיע מרצונו החופשי. במידת הצורך ולפי הנסיבות ניתן להיפגש גם בבית הלקוח. בתהליך אני מייעץ לתת הוראות ריאליות, פרקטיות וברות ביצוע, המתאימות ליכולת של הממונים לבצע אותן. בפגישה עם הצדדים המעורבים אני מברר אם הם רוצים או מסוגלים לקחת על עצמם את המשימה, כי יש כאן אחריות עצומה, ובלי שיתוף פעולה זה לא יעבוד".

עו"ד גיל קריספין, מדגיש שלצד החזרת השליטה של האדם על חייו, התהליך גם מקל מאוד על המטפלים בו, שנהנים מגמישות וחופש פעולה. עלות ההליך נעה בטווח סביר של 2500-5000 שקלים וזולה יותר ממינוי אפוטרופוס. לדבריו, "חתימה על ייפוי כוח מתמשך חוסכת לא רק עלויות גבוהות, אלא גם התמודדות ביורוקרטית סבוכה עד למינוי אפוטרופוס, כאשר לפעמים הדבר בהול. גם התמודדות עם דרישות בית המשפט, נציגי האפוטרופוס הכללי והיועמ"ש היא לא פשוטה, זאת לצד צורך במילוי דוחות מעקב לאפוטרופוס הכללי המשמש כ'אח הגדול', במקרה שבו אין להם ייפוי כוח שכזה".

עורכת דין אסתר קריספין
אלנבי 14 תל אביב יפו
לכתובת המייל >>
טלפון: 03-5167744
מעבר לאתר >>