עורכי דין לייפוי כוח מתמשך במרכז: מה יקרה ביום שבו לא תוכלו לקבל החלטות?

בשנים האחרונות רבים בוחרים באפשרות של עריכת "צוואה לחיים", שבה נקבעות בחירותיהם למקרה שכבר לא יהיו כשירים. כך ניתן להבטיח את העתיד גם בימים קשים

שחר אמאנו, דניאל דותן, אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני זוגות ידיים אוחזים זה בזה
עורכי דין לייפוי כוח מתמשך במרכזצילום: shutterstock
שחר אמאנו, דניאל דותן, אבי יופה
תוכן שיווקי

לנוכח המציאות שלא פעם מתעתעת, בראשם של רבים עוברת המחשבה, מה יקרה ביום שלא יהיה בכוחם לקבל החלטות ולבצע פעולות בסיסיות, וכיצד יראו חייהם.

אולם ניתן להבטיח את האחריות על גורלנו באמצעות ייפוי כוח מתמשך - מסמך משפטי שמאפשר את תכנון העתיד ואת בחירת מיופה הכוח, את סמכויותיו, תחומי אחריותו והאופן שבו ידאג למלא אחר בקשותיו של "הממנה" – האדם החתום על ייפוי הכוח. בכך, ניתן יהיה לדאוג לימים שבהם ניעדר כושר שיפוט וקבלת החלטות, אם בעקבות תאונה או התדרדרות במצב ברפואי.

כיצד ניתן להבטיח שבקשותינו ימולאו גם לאחר שניעדר כושר שיפוט, שבני משפחתנו לא ייאבקו בבית המשפט ונוכל להיות שקטים שיש מי שואג לצורכנו ומבוקשנו באמצעות "צוואה לחיים"? על שאלות אלה משיבים עו"ד זיו לוטנברג, עו"ד עינב זוסים, עו"ד רחל שחר ועו"ד אלעד פאר ועו"ד רונן יפה, בעלי ניסיון רב בתחום.

עו"ד זיו לוטנברג: "מגיעים אליי גם צעירים ובעלי עסקים שמתכננים קדימה"

רבים דואגים לנסח צוואה שתסדיר את הטיפול בענייניהם לאחר לכתם, אך בארבע השנים האחרונות הולכת ומתעצמת מגמה שבה לא מעט אנשים מבקשים לקבוע "צוואה לחיים", שבה הם קובעים מי יקבל עבורם החלטות וכיצד הם רוצים שיטפלו בהם במקרה שבו יאבדו את כושר השיפוט בעקבות דמנציה, אלצהיימר, זיקנה, תאונה וכדומה.

לשם כך יש לערוך ייפוי כוח מתמשך, בתהליך המנוהל על ידי עו"ד, ובכך למנוע מאבקים מיותרים בבתי המשפט. ייפוי הכוח מונע את הצורך למנות לאדם אפוטרופוס שממונה על ידי בית המשפט, מונע מצב שבו האפוטרופוס הכללי ממנה אדם שלעיתים אינו מקובל על בני המשפחה ומראש פותר את המחלוקות באמצעות קביעת האחראי על ידי מייפה הכוח בעצמו.

"הייפוי מייתר את כל הביורוקרטיה והדיווחים לאפוטרופוס הכללי". עו"ד זיו לוטנברגצילום: ליאור פאוסט

אחד המומחים והמובילים בתחום הוא עו"ד זיו לוטנברג, שמתמחה זה 15 שנה בהעברה בין דורית בדגש על ייפוי כוח מתמשך וצוואות. עו"ד לוטנברג, בעל תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב, מייצר עבור כל לקוח ייפוי כוח מתמשך המתאים לו ביותר.

בארבע השנים האחרונות צבר עו"ד לוטנברג ניסיון רב ומשמעותי מול עשרות משפחות ובני זוג בעריכת ייפוי כוח מתמשך וצוואות, וכעת הוא מסביר כיצד ההליך משנה חיים. "כל ייפוי כוח מתמשך מלמד אותנו משהו, הניסיון והידע שצברתי מאפשרים לי לבנות עבור הלקוחות את הייפוי כוח שתפור להם ספציפית", הוא אומר, "מגיעים אליי גם צעירים ובעלי נכסים ועסקים שמתכננים קדימה, למקרה שחלילה לא יוכלו לתפקד ולקבל החלטות בעצמם".

מה זה בעצם ייפוי כוח מתמשך?

"מדובר בחלופה לאפטרופסות, מעין צוואה לחיים. לקוח מעל גיל 18 קובע במסמך משפטי מי ייקח אחריות על החיים שלו בזמן שהוא לא יהיה כשיר מסיבות שונות, כמו הידרדרות בריאותית, איבוד צלילות הדעת, זיקנה, דמנציה וכדומה.

"המסמך מאפשר למיופה כוח, או לכמה מיופים בהתאם להחלטת הלקוח, לנהל את כל העניינים מול הרשויות והמוסדות השונים על פי מה שמוגדר בייפוי הכוח ובהם בנקים, חברות הביטוח, רופאים, ביטוח לאומי ועוד. בהיעדר ייפוי כוח מתמשך, נהיה נתונים להחלטתו של בית משפט שיכול למנות אפוטרופוס שאינו מקובל עלינו ובעצם מונע את מימוש הרצון שלנו. בית המשפט רואה את ההליך בחיוב כי הוא מבטא את כבוד האדם וחירותו בניהול ענייניו. כל עוד הייפוי לא נכנס לתוקף, ניתן לבטלו או לשנות את זהות מיופה הכוח. אם מצבך משתפר לאחר כניסת הייפוי לתוקף, אפשר לשנותו ואפילו לבטל אותו".

מה היתרונות בייפוי כוח מתמשך בעודנו בחיים?

"היתרון העיקרי הוא שאנחנו יכולים להחליט מראש מי ינהל את החיים שלנו כשאנחנו כבר לא נהיה כשירים. זה כולל קביעת לוחות זמנים, סמכויות ואיך זה יתקיים. כך, לדוגמה, נוכל לקבוע אם להעביר אותנו לבית אבות או להשאיר בבית עד סוף ימינו, להאריך את חיינו בכימותרפיה או הנשמה, הסדרה של נושאי רכוש כמו מי יהיה רשאי לבצע פעולות בחשבון הבנק שלנו ולאיזה מטרות ועוד.

"היתרון השני, הוא שאין צורך לפנות לבית המשפט ולמנות אפוטרופוס. הייפוי למעשה מייתר את כל הביורוקרטיה והדיווחים לאפוטרופס הכללי, שבמקרה אחר שבו אין ייפוי כוח צריכים לאשר כל פעולה ומיופי הכוח נדרשים לדיווחים לגבי הנכסים של האדם הכנסות הוצאות וכדומה".

עו"ד זיו לוטנברג

מי קובע מתי ייפוי הכוח מקבל תוקף?

"האדם קובע מתי אפשרי להפעיל את ייפוי הכוח. בדרך כלל אנשים קובעים כי מיופה הכוח פונה לרופא שמאשר כי המייפה אינו כשיר לקבל החלטות. גם כאן אין צורך בפנייה לבית המשפט, מיופה הכוח מפעיל את ייפוי הכוח דרך אתר האינטרנט של האפוטרופוס הכללי. יש מקרים שבהם נקבע אדם שליש – אדם מיודע, שאמור לפקח על יישום ייפוי הכוח המתמשך. במקרים מסוימים, במיוחד בעסקאות גדולות של מעל 500 אלף שקל או העברת ומכירת מקרקעין, יש גם צורך באישור בית משפט".

מה כולל תפקידך כעורך דין בתהליך ייפוי הכוח המתמשך?

"תפקידי לוודא שהמייפה כשיר לתת ייפוי כוח, ומבין את המשמעות המשפטית ואת הסמכויות שהוא מעניק למישהו אחר. אני מהווה תחליף לבית המשפט ובודק שאין לחצים על הלקוח או השפעות זרות. בשלב השני, אני מדריך את הלקוח ובאמצעות שאלות ותשובות הלקוח אני מתאים לו את ייפוי הכוח המתאים לו ביותר בהתאם למידותיו וצרכיו, ומסביר לו את כל המשמעויות הקשורות בכך".

עו"ד זיו לוטנברג
כתובת: מגדל V-Tower, רחוב בר כוכבא 23 בני ברק
(מקבל גם ברמת שרון או בבית הלקוח)
טלפון: 054-6622204
לאתר - עורך דין ייפוי כוח מתמשך זיו לוטנברג>>>

----------------------------------------

עו"ד עינב זוסים: "מעבר לאוטוריטה משפטית חשוב לשמש חבר ומשען"

עורכי הדין לדיני עבודה, צוואות וירושות במשרדה של עו"ד עינב זוסים מתמקדים ביישום האסטרטגיות המשפטיות הטובות והאפקטיביות ביותר עבור לקוחותיהם, בהתאם לנסיבותיו האישיות של כל לקוח. משרד עו"ד עינב זוסים עוסק בדיני עבודה, זכויות יוצרים, לשון הרע, צוואות וירושות וייפוי כוח מתמשך.

עו"ד עינב זוסים הוסמכה לעריכת דין בשנת 2008, ועוסקת בתחום מזה 13 שנה. את התמחותה ביצעה בבית משפט השלום ברמלה אצל השופטת נאוה קפלינסקי, ולאחר מכן שימשה כיועצת משפטית בחברה למשך שש שנים. בשנת 2015 יצאה עו"ד זוסים לעצמאות ופתחה את משרדיה ברחובות ובגדרה, תוך שימת דגש על בניית צוות מקצועי ומנוסה של עורכי דין, המתמקדים במתן פתרונות חכמים וייעוץ ושירות לקוחות איכותי. "לעורכי הדין שלנו ניסיון במגוון רחב של תחומים משפטיים והם משלבים את הידע הנצבר לטובת אסטרטגיות מובילות בכל תיק ותיק", אומרת עו"ד עינב זוסים.

ייפוי כוח מתמשך: כלי חשוב בחיי היומיום

לפני מספר שנים, עברה עו"ד זוסים הכשרה והסמכה לעריכת ייפוי כוח מתמשך ומאז מספקת ברציפות שירות זה. "ייפוי כוח מתמשך הוא תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שנכנס לתוקף במרץ 2016 ומאפשר לכל אדם בגיר לקבוע עוד בהיותו כשיר וצלול, מיופה כוח מטעמו אשר ידאג לכל ענייניו האישיים, הרכושיים, הכספיים והבריאותיים בעת שלא יהיה כשיר עוד לדאוג לכך בעצמו", מסבירה עו"ד זוסים.

"אחד הדברים החשובים בעריכת ייפוי כוח מתמשך הן ההנחיות המקדימות". עו"ד עינב זוסיםצילום: אושרי מוסינדי

מדוע בחרת להוסיף התמחות של ייפוי כוח מתמשך?

"ייפוי כוח מתמשך הוא כלי חשוב בחיי היומיום. כמי שעוסקת בצוואות וירושות וגם בסכסוכי ירושה, צפים ועולים דברים מהחיים של המורישים, וסכסוכים שהיו יכולים להימנע לו הדברים היו ברורים מלכתחילה. כך עולה ההבנה, עד כמה חשוב לקבוע מראש ובאופן מושכל, את כל אותן החלטות שיהיה קשה יותר עד בלתי אפשרי, לקבוע בעתיד. ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם למנות מראש את זה שידאג לענייניו בהמשך כאשר לא יהיה כשיר עוד, וחשוב יותר לפרט היטב ולעומק כיצד מיופה הכוח יטפל בכל אחת מהסוגיות. בטרם נכנס התיקון לחוק, בית המשפט היה ממנה באופן שרירותי אפוטרופוס שיהיה אחראי ויחליט עבור החסוי או החסויה שלו את כל ההחלטות, ולא תמיד ההחלטות הללו עלו בקנה אחד עם מה שהחסוי או החסויה, היו רוצים באמת".

מי רשאי לבצע ייפוי כוח מתמשך?

"רק עורכי דין שעברו הכשרה מיוחדת והוסמכו לכך".

מה כולל התהליך?

"ראשית, אני נפגשת עם הלקוחות – מייפה הכוח והמיופים הפוטנציאליים, מכירה אותם היטב ולומדת את קשרי המשפחה. אני מסבירה לכולם שבבחירת מיופה הכוח אין עניין של העדפה, למשל לילד מסוים, אלא שיקולים אחרים שחשוב לקחת בחשבון כמו מידת האחריות של מיופה הכוח, הקרבה למייפה הכוח מבחינת אזור המגורים, היכרות עמוקה וקרובה יותר ביניהם, ועוד.

"מיופה הכוח מקבל אחריות כבדה ומשמעותית. עליו 'להיכנס לנעליים' של הממנה ולהחליט עבורו את ההחלטות, ולכן אם יש מישהו שיכול לשאת בנטל הזה באופן הטוב ביותר והוא גר במרחק סביר מהממנה, מומלץ לבחור בו. ברגע שאתה מיופה כוח, עשויות להיות החלטות שצריך לקבל באופן מידי ויומיומי והקירבה הגאוגרפית חשובה, לצד הקירבה האישית"

האם ניתן למנות יותר ממיופה כוח אחד?

"בהחלט. ניתן למנות מיופה כוח שונה לכל אחד מהעניינים - רכושיים, בריאותיים ואישיים".

מהן ההנחיות המקדימות בייפוי כוח מתמשך?

"אחד הדברים החשובים בעריכת ייפוי כוח מתמשך הן ההנחיות המקדימות. זה בדיוק ההבדל בין עורך דין שעושה 'צ'ק ליסט' על השאלון הבסיסי של ייפוי הכוח ובין עורך דין מקצועי שיורד לרזולוציות העמוקות ביותר ודואג לכך שלא יישארו סוגיות לא פתורות בהמשך.

"ההנחיות המקדימות הן כל ההנחיות שמייפה הכוח קובע. למעשה, כיצד יטופלו ענייניו העיקריים כשלא יכול לטפל בהם בעצמו. לדוגמה מתנות שירצה להעניק לילדיו ולנכדיו בימי הולדת, בחירת מתקן סיעודי במקרה וחלילה יזדקק לכך, ועוד ועוד".

הסוגיות הקשות עולות בשלב מוקדם

עו"ד עינב זוסים מוסיפה כי כחלק מהשירות שהיא מעניקה בנושא ערכית ייפוי כוח מתמשך, היא מקדישה לכך את מלוא הזמן והידע הרב שצברה. "אני מפרטת למייפה הכוח את כל הסוגיות האפשרויות בהן צריך לדון ולהחליט לגביהן", היא אומרת, "כולל סוגיות שלא חשב עליהן בכלל, ומתוך היכרותי וניסיוני עם התחום אני יכולה להציף אותן כעת, כשעוד ניתן להחליט לגביהן ולעגן אותן במסמך המשפטי של ייפוי הכוח המתמשך".

מהן היתרונות אותם את מספקת ללקוחותיך?

"ראשית העניין המקצועי, הניסיון והידע המשפטי שצברתי לאורך 13 שנה. מלבד זה האנושיות, החמלה והאמפתיה שאני רואה בהם ערך בלתי נפרד בתחום דיני המשפחה, צוואות וירושות וייפוי כוח מתמשך. מדובר בנושאים הרגישים ביותר שיש, ועורך דין העוסק בתחום חייב שתהיה לו הרגישות הזו לעמוד לצד לקוחותיו, יד ביד, ולשמש להם מעבר לאוטוריטה משפטית, גם חבר ומשען".

עו"ד עינב זוסים
טלפון: 052-6802362
כתובת המשרדים: נופך 7, גדרה
גולדה מאיר 3, פארק המדע נס ציונה
למעבר לאתר>>>

למעבר לפייסבוק>>>

----------------------------------------

עו"ד רחל שחר: "חשוב לבחור בעו"ד אוהב אדם שמבין את האחריות"

זה עלול לקרות לכל בית בישראל ברגע אחד ולרוב, כשמאורע טרגי מתרחש, איש מבני המשפחה לא מוכן. לכן, אם נוצר מצב שבו אדם מאבד את היכולת הקוגניטיבית שלו ונדרש לאפוטרופסות, הוא עלול לעבור להשגחתו של גורם חיצוני בהנחה שלא ביצע מבעוד מועד ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד.

ייפוי כוח מתמשך הוא בעצם תיקון לחוק הכשרות המשפטית שקובע מי יהיה אחראי על הנכסים ועל הטיפול הרפואי באדם, ברגע שהוא מאבד את היכולת להתנהל באופן עצמאי. עו"ד רחל שחר מסבירה: "אם אדם לא עורך ייפוי כוח מתמשך הילדים או הקרובים אליו יקבלו את האחריות המלאה עליו ברגע שהוא מאבד את היכולת הקוגניטיבית". עו"ד דיני משפחה רחל שחר היא הבעלים של משרד עו"ד הנחשב לאחד מהמובילים מבין המשרדים העוסקים בדיני משפחה. מאז שנוסד ב-2004 הלך המשרד והתפתח, וכיום הוא מציע שירותים נוספים, בין היתר בתחום הירושה.

"מגיעים אליי אנשים בהתלבטות ותפקידי הוא להסביר להם מה האפשרויות שעומדות בפניהם". עו"ד רחל שחרצילום: באדיבות המצולמת

מה קורה כשיש סכסוך בין הילדים?

עו"ד שחר, שהיא גם בעלת משרד המעניק שירותי תרגום נוטריון לגרמנית, מגשרת ומוסמכת ייפוי כוח מתמשך, ניהלה מאות תיקים סבוכים בתחום דיני המשפחה, הנחשב לכזה עם היבטים רבים שיש לתת עליהם את הדעת דוגמת סרבנות גט, חלוקת רכוש ועוד.

"כאן נכנסת המלכודת המשמעותית כי צריך להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס, ואז גם מתחילים הסכסוכים בין הילדים, בין היתר על ענייני הנכסים", ממשיכה להסביר עו"ד שחר, "כל אחד מושך לכיוון שלו ועלול להיווצר מצב שבית המשפט יחליט שהמציאות הזו לא טובה לאיש, והוא ימנה גורם חיצוני שידאג לאותו אדם שלא מסוגל לדאוג לעצמו".

המציאות הזו, שבה מטפל בהורה שלכם או באדם היקר ללבכם אדם שאינו מהמעגל הקרוב, אינה רצויה. לכן, כדי להימנע מהמצב הזה שמדגיש את חוסר הסדר במשפחה, ההמלצה של אנשי המקצוע היא להכין ייפוי כוח מתמשך.

"מדובר בסדרת הנחיות שבהן האדם יגיד לאפוטרופוס הכללי במדינת ישראל איך הוא רוצה שיתנהלו איתו, ברגע שבו לא יוכל עוד לדאוג לעצמו", מחדדת עו"ד שחר, "מי יהיה אחראי על הכסף, מי יהיה אחראי על נושאי הרפואה ולמי יודיעו על כל פעולה שתתבצע בנכסים השונים".

המדינה ממשיכה לפקח גם אחרי מינוי אפוטרופוס לאדם מסוים?

"הנחת היסוד של האפוטרופוס הכללי היא שלא צריך לפקח על הילדים ועל בני משפחה בכלל. עם זאת יש מנגנונים בייפוי כוח מתמשך שמאפשרים פיקוח והם מכונים יידוע. אפשר לקבוע שבכל פעולה שתתבצע, כמו למשל משיכה של למעלה מ-10,000 שקלים מחשבון הבנק, תעבור על כך הודעה למי שייקבע בין אם מדובר בעו"ד או בכל אדם אחר. אנשים עם עבר פלילי למשל לא יכולים להתמנות כאפוטרופוס, וגם לא כאלה שבפשיטת רגל. אני תמיד ממליצה ללקוחות שלי להחליט שאם פותחים חשבון בנק, כולם יודעים מה הסיסמה ומה הועבר בחשבון. שקיפות היא הדבר החשוב ביותר".

ומה החלק שלך בתהליך?

"מגיעים אליי אנשים בהתלבטות ותפקידי הוא להסביר להם מה האפשרויות שעומדות בפניהם, מה אפשר לעשות ומה לא. במידה שיש שאלה שאני לא יכולה לענות עליה, אני מבררת מול האפוטרופוס הכללי את התשובה. אם יש התלבטות אני מסייעת לאדם לפגוש את כל הנוגעים בדבר, וכידיד בית המשפט תפקידי גם לפקוח זוג עיניים ולוודא שהכל מתנהל כשורה. שלא מאיימים למשל על אדם מסוים ולדעת שהוא חותם על צוואה כשהוא במצב של קבלת החלטות עצמאית".

כל עוד האדם קוגניטיבי ומתפקד הוא יכול להתחרט בכל עת ולבטל את ייפוי הכוח המתמשך שערך. ואם, לדוגמה, רוצים להודיע שאותו אדם הגיע למצב הקוגניטיבי שמחייב התערבות, עושים זאת רק על פי חוות דעת של רופא מומחה. כך או כך כדאי להתכונן למצב הזה לפני כן, ולדעת לבחור נכון את עו"ד שלכם.

"צריך לוודא שעו"ד מיומן ומנוסה בתחום של הגיל השלישי ושל דיני משפחה, כי שם הנושא הזה נופל", מדגישה עו"ד שחר, "למתעסקים בענייני משפחה יש יותר ידע בעניין, כי פעמים רבות השירות שניתן במסגרת ייפוי כוח מתמשך דורש השלמה כמו עריכת צוואה. כל עו"ד יכול לעשות צוואה? התשובה היא לא. גם בהכנת ייפוי כוח מתמשך נדרשת ראייה מערכתית יותר של המשפחה על כל המורכבות שבה".

מה צריך לבדוק כדי לדעת שבוחרים בעו"ד הנכון?

"אל תתביישו לשאול כמה ייפוי כוח הוא ערך ומה המיומנות שלו. אם אתם הראשונים שלו זה בסדר, אבל צריך לדעת את זה מראש. כדאי להיות מוכנים עם כל השאלות ולהקפיד שעוברים על הכל לא בפגישה אחת, אלא בכמה פגישות. וגם לא להתבייש לשאול על המחיר. חשוב לבחור בעו"ד אוהב אדם שמבין את האחריות העצומה שיש בידיים שלו".

רחל רייצ'ל שחר - עו"ד ונוטריונית מוסמכת
כתובת: יפה נוף 64, קרית אונו
טלפונים: 03-6359634, 052-4616973
למעבר לאתר עו"ד רחל שחר>>>
לפרטים נוספים ולמעבר לאתר>>>

----------------------------------------

עו"ד אלעד פאר: "אנחנו מבינים שמדובר באחת השעות הקשות לאדם"

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שאושר במרץ 2016, מאפשר לכל אדם בגיר וכשיר למנות אדם מטעמו שידאג לענייניו כאשר לא יהיה כשיר עוד לדאוג להם בעצמו.

"ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי הנערך בידי עורך דין וכולל את הנחיותיו המלאות של מייפה הכוח לטיפול בענייניו הרכושיים, הכספיים והבריאותיים בבוא היום, על ידי מיופה הכוח שבחר עבורו", מסביר עו"ד לדיני משפחה אלעד פאר.

במשרד עורכי דין לדיני משפחה, ייפוי כח מתמשך וצוואת וירושות "אלעד פאר", במגדל אלון 2 שבתל אביב, פועלים שלושה עורכי דין מקצועיים ומנוסים המספקים שירות וייעוץ משפטי מתקדם ומקצועי. עורכי הדין בניהולו של עו"ד פאר מבינים את הרגישות ואת חשיבות ההחלטות בתחום דיני המשפחה ורותמים את הידע והניסיון האסטרטגי שלהם ביצירת פתרונות משפטיים מתקדמים ומקיפים בהתאמה אישית ללקוח.

"אנחנו מאמינים שהגיע העת להפסיק לשלם אלפי שקלים מיותרים כדי לקבל שירות מקצועי, הוגן ואיכותי ביותר". עו"ד אלעד פארצילום: מארק פלר

"ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם לשלוט ולקבוע מראש מי יהיה מיופה הכוח שלו כשלא יהיה כשיר לדאוג בעצמו לענייניו", מסביר עו"ד פאר, "בתהליך זה, מייפה הכוח קובע מיופי כוח מקרב משפחתו שידאגו לכל ענייניו ללא פיקוח חיצוני של האפוטרופוס הכללי. התיקון לחוק נכנס כחלופה למצב הקודם בו בית המשפט היה אחראי למינוי אפוטרופוס באופן שרירותי ובמטרה לוודא כי אדם ימנה מיופה כוח רצוי ומטעמו כאשר הוא כשיר לכך".

באיזה שלב ייפוי הכוח מתמשך נכנס לתוקפו?

"ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקפו בעת שהאדם הוכר על ידי גורם מוסמך כבלתי כשיר שכלית לטפל בענייניו".

מי מוסמך לבצע ייפוי כוח מתמשך?

"רק עורך דין שהוכשר והוסמך לכך רשאי לבצע ייפוי כוח מתמשך".

כיצד התהליך מבוצע?

"עורך הדין מקיים פגישה עם מייפה הכוח והממונים שלו. הוא עובר עם מייפה הכוח על כל ההנחיות הדרושות למילוי במסמך ייפוי הכוח המתמשך. עו"ד מנוסה ומקצועי בתחום ימליץ ללקוחותיו על הנחיות שונות ומקרים אפשריים שייתכנו בעתיד, כדי שמייפה הכוח יוכל להתכונן להם מראש ולהוסיף את כל ההנחיות הרלוונטיות למסמך. לדוגמה, אם יורע מצבו בעתיד, האם ירצה להתאשפז במוסד סיעודי ובאיזה, או האם יעדיף לקבל טיפול סיעודי בביתו. האם מייפה הכוח ירצה שמיופה הכוח יעניק בשמו מתנות לילדים ולנכדים בימי הולדת ובחגים ואילו מתנות? וכן הלאה.

"מייפה הכוח והממונים שלו חותמים על מסמך ייפוי הכוח המתמשך אצל עורך הדין, ששולח את המסמך החתום לאישורו של האפוטרופוס הכללי לבדיקה פרוצדורלית. לאחר האישור, מופקד ייפוי הכוח המתמשך אצל האפוטרופוס הכללי, וייכנס לתוקף רק כאשר גורם רפואי מוסמך ימצא כי מייפה הכוח אינו כשיר מבחינה שכלית לטפל בענייניו".

מהם היתרונות שמשרדך מעניק ללקוחות?

"משרד עורכי הדין אלעד פאר, בעל ניסיון עשיר בכל הקשור לתחום דיני המשפחה לרבות סכסוכי גירושין, ייפוי כוח מתמשך, צוואות וירושות, ומספק שירות למאות לקוחות מרוצים.

"אצלנו מבינים כי מדובר באחת השעות הקשות ביותר עבור כל אדם ומתוך הזדהות והבנה כי ניתן להתפרנס בכבוד מבלי 'להתעשר על גבו של הלקוח', משרדנו חרט על דגלו לספק את המחירים הנגישים ביותר ללקוחות בהתחייבות, ללא ויתור על ההשקעה המקצועית והאישית. אנו מתחייבים להעניק לכל אחד מלקוחות המשרד את השירות המשפטי, המקצועי, האנושי, הרגיש והצמוד ביותר בכל שעות היממה, לכל דבר ועניין".

לאחר שיחה קצרה עם הלקוח תתואם פגישה בה עו"ד אלעד פאר יגיע עד לביתו של הלקוח לצורך הענקת השירות בבית מגוריו, תוך שאיפה לצמצום מוחלט של התעסקות מצדו של הלקוח ובני משפחתו. "הקו המנחה במשרדנו הוא שהגיע העת להפסיק לשלם אלפי שקלים מיותרים כדי לקבל שירות מקצועי, הוגן ואיכותי ביותר", מסכם עו"ד פאר.

משרד עו"ד אלעד פאר
כתובת: יגאל אלון 94 (מגדל אלון 2) תל אביב, קומה 31
טלפון: 050-6506866
למעבר לאתר אינטרנט>>>

----------------------------------------

עו"ד רונן יפה: חשוב לקבל ייעוץ משפטי שהוא בעל הסמכה"

"ייפוי כוח מתמשך זה הליך חשוב, בעל השלכות משמעותיות על האדם. למעשה, מדובר במסמך משפטי הנערך בפני עו"ד מוסמך שלא פעם עלול לבוא לכדי מימוש כאשר האדם עודנו בחיים", כך אומר עו"ד רונן יפה, המעניק ייעוץ וליווי משפטי בתחומים האזרחי והמסחרי, ליטיגציה ועסקאות מכר וכן בתחום המשפחה-צוואות, דיני אפוטרופסות, הסכמי ממון ועוד.

בשנת 2016 חוקקה כנסת ישראל תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, ואפשרה לכל אדם בוגר וכשיר להחליט מי יהיה מיופה כוחו לגוף ולרכוש, בשעה שהוא כבר לא יהיה כשיר לבצע החלטות בעצמו. ייפוי כוח מתמשך נותן אפשרות לאדם לבחור מי יהיה בן המשפחה או הקרוב שיקבל את ההחלטות בנוגע להמשך חייו ולטיפולים שיבוצעו בו, במידה שלא יהיה כשיר.

"ייפוי כוח מתמשך הוא הליך חשוב, בעל השלכות משמעותיות על האדם". עו"ד רונן יפהצילום: דני קריית אונו

בטרם אושר התיקון לחוק קבע בית המשפט מי יהיה האפטרופוס של האדם. כאשר לא פעם נבחר לא בהסכמתו. התיקון נועד לחזק את מעמדו של האדם, כבודו ושמירה על זכויותיו השונות. בנוסף, חוסר הסכמה במשפחה הגרעינית סביב האפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט, עלול להוביל למאבקים. למעשה, מטרתו של מסמך ייפוי כוח מתמשך היא טובת הממנה והגנה על רכשו וגופו על ידי מיופה כח בהתאם לבחירתו ורצונו האישי והנחיותיו.

התאמת ייפוי כח מתמשך לצרכים

השלב הראשון של עו"ד יפה בתהליך עריכת ייפויי כוח מתמשך, היא הכרות עם הממנה ומיופה כוחו העתידי. "חשוב לי לשוחח עם כל אחד מהם באופן אישי ובנפרד, לבחון את כשירותו של הממנה לקבלת החלטה על מיופה הכוח ולהעמיק בסיבות לבחירת אותו מיופה הכוח שנבחר. כמו כן, בפגישתי עם מיופה הכוח אני בוחן אם הוא אכן ראוי לתפקידו ובעל האחריות הנדרשת לשם כך", אומר עו"ד יפה.

בפגישה משוחח עו"ד יפה עם הממנה על רצונותיו וצרכיו בייפוי כוח – החל מעניינים אישיים, רפואיים כדוגמת ניתוחים וטיפולים שונים, ענייני נכסים ורכוש, העברת כספים לתרומות, מתנות ועד להפרשת כספים פנסיוניים ואחרים.

"חשוב לי להבין מי האדם שיושב מולי ומה הם הצרכים והרצונות שלו", מסביר עו"ד יפה, "לא פעם מגיע אליי אדם עם רצון לערוך ייפוי כוח מתמשך בעניין כזה או אחר. כאשר אנו משוחחים, אני שם דגש על הבנת מכלול היבטי חייו, וכך לא פעם מייעץ עבורו באשר לנושאים והיבטים אחרים שכדאי שיכללו בייפוי הכוח, עליהם כלל לא חשב".

עו"ד יפה מוסיף כי פיצול ייפוי הכוח לשני גורמים בתוך המשפחה הוא לגיטימי, וקורה לא אחת כאשר הממנה מחליט כי לבני משפחה שונים קיימת היכולת לקבלת החלטה טובה עבורו בתחומים ספציפיים.

שירות אישי ואנושי

מעבר לשירות המקצועי, עו"ד יפה שם דגש על יחס אישי ואנושי לכל לקוח. לדבריו, מדובר בתהליך במהלכו עולים לא פעם רגשות סוערים וחששות, ולכן חשוב כי הממנה יחוש שישנה יד מכוונת שנמצאת שם עבורו. "אני רואה את הצורך בליווי אישי זמין ובמתן הסברים לאורך התהליך כחלק בלתי נפרד מתפקידי", הוא אומר.

לסיכום, מדגיש עו"ד יפה כי "חשוב לוודא כי אתם מקבלים ייעוץ משפטי בנושא מעו"ד שהוא בעל הסמכה והכשרה בתחום ייפוי כוח מתמשך. רשימת עורכי הדין המורשים מפורסמת באתר לשכת עורכי הדין ובאתר האפוטרופוס הכללי".

משרד עו"ד רונן יפה
כתובת: רוטשילד 79, פתח תקוה
טלפון: 073-7322233
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייבסוק>>>