בוחרים את צורת ההתאגדות הנכונה

כל אדם המעוניין לפתוח עסק במדינת ישראל צריך לעשות זאת על ידי רישום ברשויות. רישום זה מתבצע הן במשרדי מס הכנסה והן במשרדי מע"מ בהם יש לבצע פתיחת תיק עסק. ההחלטה העסקית הראשונה אותה תצטרכו לקבל בעת פתיחת העסק היא צורת ההתאגדות המגדירה את חובות וזכויות העסק.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

הקמת עסק עצמאי יכולה להיות התחלה של דבר נפלא או התחלה של מסכת ייסורים קשה, תלוי עד כמה תגיעו מוכנים. בחירת צוות העובדים, מיתוג, פרסום, אספקת מוצר או שירות איכותי, בחירת מיקום נכון לעסק, שמירה על קשר עם הלקוחות והגדרת אסטרטגיה עסקית הם רק חלק מהדברים אליהם תצטרכו להתייחס לאחר פתיחתו של עסק עצמאי, אך לפני הכל תידרשו לנושא של הגדרת צורת ההתאגדות שלכם. סוג ההתאגדות בה תבחרו נושאת עמה חובות וזכויות משפטיות אותן יש להבין לעומק טרם ביצוע הבחירה.

עוסק פטור או עוסק מורשה ?

רגע לפני פתיחת עסק חדש בישראל כדאי לשקול האם ברצונכם להיות מוגדרים על פי חוק בתור עוסק פטור או עוסק מורשה. עוסק פטור הינו פטור מתשלומי מע"מ (לכן גם אינו גובה תשלום הכולל מע"מ עבור שירותיו ומנפק רק קבלות עבור שירותיו) בעוד עוסק מורשה כן משלם מע"מ ולכן מוציא חשבונית מס.

על פי חוק תקרת מחזור ההכנסות של עוסק פטור הינה 98,707 (כלומר 8,225 לחודש). עסק אשר עבר מחזור הכנסות זה יחשב כעוסק מורשה. מבחינה משפטית בשני המקרים הנ"ל אין הפרדה בין העסק לבין בעליו וכל חובה משפטית הנוגעת לעסק מתקשרת ישירות גם לבעלים.

מהם החובות של כל עסק ?

על פי חוק כל עסק, פטור או מורשה, חייבים בפתיחת חשבון בנק באמצעותו תתנהל הפעילו הכספית של העסק. כמו כן על בעל העסק להודיע לרשויות המס על פתיחת עסק קטן , בינוני או גדול. לבסוף ישנה חובה לנהל את חשבונות העסק באופן הקבוע בחוק. בעוד עוסק פטור מחויב לדווח רק בסוף השנה על הכנסותיו הרי שעוסק מורשה זקוק למנהל חשבונות אשר עובד בקביעות עם העסק ומנהל מעקב אחר כל ההוצאות, ההכנסות והחשבוניות הקיימות בעסק. לעוסק מורשה ישנה חובת דיווח קבועה למע"מ (פעם או פעמיים בחודש) כמו גם חודש דיווח פעם בשנה למס הכנסה.

ומה לגבי הקמת חברה ?

פתיחת עסק עצמאי אינה חייבת להיות במסגרת עוסק פטור או מורשה. ניתן גם לפתוח חברה בע"מ, ישות משפטית נפרדת מבעליה אשר התאגדה למטרת רווח. האחריות המשפטית של חברה בע"מ היא בידי החברה עצמה ולא בידי בעליה. ההשלכות המשפטיות יהיו על החברה עצמה שכן מקימיה ובעליה נחשבים לבעלי מניות בלבד.

גם במקרה וישנו בעלים אחד לחברה והוא העובד היחיד בחברה – הרי שעל פי חוק עדיין קיימת הפרדה בינו לבין החברה וכל השלכה משפטית הקיימת בחברה (כמו חובות או עיקולים) תופנה כלפי החברה ולא כלפי נכסיו הפרטיים של הבעלים. יתרון נוסף של החברה הוא כי ניתן למכור חלקים ממנה או להנפיקם בבורסה בעוד עוסק מורשה לא יכול לעשות זאת.

לקבלת ייעוץ עסקי לעסקים קטנים וסיוע בפתיחת עסק פנו כעת אל פרוביטיי.א.ג יעוץ והשקעות