האותיות הקטנות בפוליסת ביטוח בריאות שלך

תדירות הרפורמות בשוק ביטוח בריאות בישראל מחייבת אותנו להישאר עם אצבע על הדופק לכל צרה שלא תבוא. כיצד לכלול בה את הטיפולים הכי חדשניים והתרופות המתאימות? כך תבטיחו לעצמכם פוליסה משוכללת במחיר אופטימלי

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

תוחלת החיים במערב גדלה משנה לשנה. ניתן בהחלט לומר שזה בזכות רפואה מתקדמת, שמתחדשת כל יום, ובמיוחד הסקטור הפרטי שלה טכנולוגיות רפואיות חדשניות בישראל ובעולם מצליחות להחליף ניתוחים מורכבים ופרוצדורות פולשניות ובכך לשמור לא רק על בריאות החולה אלא לקצר באופן משמעותי את תהליך השיקום וההחלמה.

האותיות הקטנות בפוליסת ביטוח בריאות שלךצילום: Dreamstime

לדוגמא, היום במקום ניתוחי גב מסובכים שמצריכים הרדמה מלאה וכרוכים בסבל רב, אפשר לבצע ניתוח לייזר זעיר-לא פולשני. במקום ניתוח בו רופא נאלץ לפתוח את הבטן, מבצעים ניתוחים באמצעות רובוטים שמחליפים את ידי המנתח במכשיר ומסתפקים בחתך זעיר. הרפואה המתקדמת לוקחת בחשבון גורמים כמו גנטיקה תורשתית ומסוגלת למנוע מראש מחלות שיש סבירות גדולה לחלות בהן. ומי מאיתנו לא היה רוצה להיות מטופל בטכנולוגיה מתקדמת שכזו?

יותר ויותר טיפולים רפואיים הופכים לטיפולים בהתאמה אישית, מה שלא רק מביא לתוצאה טובה יותר, אלא גם מונע נזקים עקיפים הנגרמים כתוצאה מהטיפול. היום ידועים כבר מעל 35 זנים של סרטן השד, כל אחד מגיב אחרת לטיפול ולכן אבחון מדויק לא רק יחסוך עשרות אלפי שקלים, אלא יציל חיים בסבירות גבוהה יותר.

כמובן, יחד עם רפואה מותאמת אישית, יש צורך בהתאמות אישיות של פוליסת הבריאות שלכם. חשוב מאוד שהפוליסה תתייחס לכל הטכנולוגיות הקיימות ותיבנה בהתאם לצרכים האישיים וליכולות הכספיות של המבוטח. שם המשחק בעולם הביטוח היום הופך להיות: זמינות ,טכנולוגיה מתקדמת ומקצועיות.

האם אתם יודעים מה כוללת פוליסת בריאות שלכם?

דניאלה ועצמון בלום

2.7 מיליון ישראלים מבוטחים היום בביטוחי בריאות. 50% מהם מבוטחים בביטוחים קולקטיביים כמה מהם יודעים מה מכסה הפוליסה שברשותם? הידעתם שפוליסות בריאות עד שנת 2007 לא כללו בכלל תחליפי ניתוחים? מאז בוצעו כמה וכמה רפורמות בשוק ביטוח בריאות, אבל האם דאגתם לשדרג את הפוליסה שלכם בהתאם?

רק בשנת 2008 החלו הפוליסות השונות לכלול מחליפי ניתוח וכיסוי טיפולים בחו"ל, אם כי הן עדיין לא כוללות כיסוי לתרופות בהתאמה אישית. עם הזמן, בשנת 2014, הורד הפיצוי בגין ניתוח שמבוצע דרך קופת חולים, הפוליסות התייקרו והורחבה ההתייחסות לרפואה אלטרנטיבית.

בשנת 2016 המפקחת על הביטוח יזמה וביצעה רפורמה נוספת בעקבות כך נוצרה פוליסת ביטוח בריאות אחידה, ללא פיצוי בגין ניתוחים שמבוצעים ע"י רופאים שאינם בהסדר עם חברת הביטוח ואפשרות למבטח לשנות את הפוליסה ואת המחיר שלה כל שנתיים. כמו כן, כדאי לשקול הרחבת הפוליסה אשר כוללת ניתוחים מניעתיים, ניתוחים וטיפולים מתקדמים בחו"ל ושירותי רפואה מתקדמים אחרים.

אם יש לכם פוליסה ישנה, רוב הסיכויים שגם אם כלולות בה תרופות שאינן בסל הבריאות, הכיסוי שלהן מוגבל עד לחצי מיליון שקלים, סכום לא גבוה כלל. בנספח התרופות החדש סכומי הביטוח גדלו באופן משמעותי, נכללים בו גם טיפולים תרופתיים חדשניים במיוחד. כך, למשל, אושרו גם תרופות בהתאמה אישית, הנרקחות ספציפית למטופל. כיסוי זה לא קיים ברוב הפוליסות הקולקטיביות.

רפורמות שונות בשוק ביטוח הבריאות יצרו כאוס ובלבול אצל מבוטחים רבים. במקרים רבים מבוטחים בטוחים שיש להם פוליסת ביטוח שממצה את כל הטיפולים החדשניים ביותר, משלמים תמורתה פרמיה גבוהה, אך בפועל הכיסוי שלה לא תואם ולא מצדיק את המחיר. לכל פוליסה נוספו עם הזמן נספחים והפוליסות שנמכרו כמוצר מדף אחיד לכולם, פורקו היום לפאזל בהתאמה אישית.

אם מצבכם הבריאותי השתנה או הורע, בשום אופן אל תבטלו את הפוליסה הקיימת, אך בידקו והוסיפו לה נספחים חסרים. אם בריאותכם תקינה, כדאי לבחון את הפוליסה הקיימת ולעבור להסדר הנכון יותר עבורכם, שגם יכלול כיסויים נכונים. חשוב לדעת את נספחי הביטוח ניתן לקנות בנפרד, לכן גם אם עשיתם ביטוח בריאות דרך מקום עבודה, מומלץ לבדוק מה חסר בפוליסה ומה יקרה אם תסיימו לעבוד שם, ולהשלים אותה בנספחי ביטוח (אפשרי גם מחברת ביטוח אחרת, או כהרחבה לקולקטיב הקיים באותה חברה, בתנאי שמוצר זה קיים). יש להיזהר מכפל ביטוחי.

אז מה צריך לעשות?

אל תתנו לעצמכם להיות שאננים: הרפואה הפרטית מתקדמת ויקרה. כל מי שאין לו ביטוח בריאות פרטי חייב לדאוג לעצמו ולבני משפחתו, כי כולנו רוצים לקבל שירות כמו הרמטכ"ל.

ולמי שיש ביטוח בריאות, כדאי לקבוע פגישה עם סוכן ביטוח מקצועי שמתמחה בבריאות, כי לכל פוליסה יש יתרונות וחסרונות. כדאי להיעזר בו ולבחון האם הפוליסה הקיימת מתאימה לכם ונתפרה על פי מידותיכם ובהתאם לצרכיכם.

נכתב על ידי: דניאלה ועצמון בלום, "בלום סוכנות לביטוח". גדולים באותיות הקטנות

______________________________________________________________

כל הכתוב לעיל מוגש כמידע כללי, אינו בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא להחליף ייעוץ משפטי. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק, הנאמר בחוק הוא הקובע. המסתמך על מידע זה עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.