ליטיגציה: אמנות ההתדיינות בייצוג משפטי

עו"ד אלי פיטרו מסביר כיצד הליטיגציה עושה את ההבדל בין הצלחה וכישלון בבית המשפט, וכיצד התחום קשור לעריכת חוזים מסחריים או חוזים במקרקעין

דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות עו"ד אלי פיטרו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות עו"ד אלי פיטרו
תוכן שיווקי

לא רבים מכירים את תחום הליטיגציה, מקצוע הטיעון. מדובר למעשה באומנות ההתדיינות בבית המשפט, כשתפקיד זה נעשה בישראל באמצעות עורך דין או טוען רבני. הליטיגציה עוסקת בהתדיינות בתחומי המשפט הפלילי והאזרחי, כאשר הליטיגציה האזרחית כוללת גם התמחות בליטיגציה מסחרית. עו"ד אלי פיטרו, עוסק בליטיגציה ובייצוג חברות ולקוחות פרטיים במגוון תחומים ביניהם: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, בנקאות, קניין רוחני ומקרקעין.

עו"ד אלי פיטרו

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

"בבתי משפט קיימת ליטיגציה בכל תחומי המשפט בפלילים, מיסים, משפחה, ובתחומים אזרחיים שונים", מסביר עו"ד פיטרו. "משרדנו מתמחה בליטיגציה בתחום המסחרי: בסכסוכים בין חברות עסקיות, בין בעלי מניות באותה חברה, בין בעלי עסקים ויזמים, בין חברות לבין הבנקים, וכד.

מהי בעצם ליטיגציה ומה ההבדל בין עורך דין רגיל לעוד שהוא ליטיגטור?

הציבור, שאינו בקיא במקצוע, סבור שכל עוד שיש לו תואר במשפטים גם מסוגל לייצג בבית המשפט. באנגליה לדוגמה, יש חלוקה ברורה בין עו"ד שתפקידם לייצג בבית משפט ובין כאלו שיושבים במשרד ועוסקים בעבודת ייעוץ או מסמכים משפטיים.

בארץ ההבחנה איננה קיימת ועורכי דין מבצעים את שני התפקידים כאשר מקצוע הליטיגציה דורש התמחות וניסיון מיוחדים אשר עוד שאינו בקיא בהם עלול להסב נזק ללקוחו או לתיק שהוא מנהל.

ליטיגציה היא אמנות ההתדיינות. היא אמנות של ממש. כשאתה נכנס לאולם בית משפט ומייצג את הלקוח שלך, יש דינמיקה מיוחדת. יש את הצד שאתה מייצג, יש את הצד השני שטוען הפוך ממך ויש את השופט. כליטיגטור אתה צריך להיות ער וקשוב לכל הגורמים כולם ולהגיע למצב שאתה משכנע את השופט בנכונות טיעוניך ומביא אותו לפסק הדין המיוחל.

כאן אתה צריך לשלוט בתחומים שונים בו זמנית, החל מהפסיכולוגיה - להבין ולדבר אל האנשים הנוכחים ולשלוט באספקטים הפסיכולוגיים של ההתרחשויות באולם, דרך השליטה בפרטי הפרטים של התיק, בחוק ובפסיקה, באמנות השכנוע והטיעון. אתה יכול לטעון באותו עניין ממש אצל שני שופטים שונים והתוצאות תהיינה שונות לחלוטין

מדוע עורך דין שלמד משפטים ויש לו ניסיון, אינו יכול להיות ליטיגטור?

כשלקוח מגיע למשרד עורך הדין שתלויה לו תעודה על הקיר, הוא סבור שעורך הדין יכול לטעון בשמו ולייצגו בבית המשפט, והוא איננו מבחין בין ליטיגציה לבין ייעוץ משפטי אחר. ליטיגציה היא אמנות. בפקולטות למשפטים מלמדים עורכי דין את תורת המשפט, את רזי המקצוע, פסקי הדין, תקדימים ונושאים מקצועיים נוספים, אבל כמעט ואין הכשרה באומנות הטיעון. כיום זה נכנס לפקולטות באופן מאוד נקודתי, במסגרת השתלמות של כחודש חודשיים וזה מעט מאוד כדי להכשיר אדם להיות ליטיגטור.

אני למדתי ליטיגציה וממשיך ללמוד בכמה מסגרות. במסגרות פורמליות, בקורסים והשתלמויות, למדתי את אמנות הליטיגציה, את אמנות הטיעון והשכנוע, את אמנות המו"מ גם בקורסים שאינם קשורים בהכרח לעולם המשפט כגון: דיבייטינג. אני אוטודידקט, לומד בעצמי וקורא המון חומר מקצועי, וכל הזמן ממשיך ללמוד ולהתמחות בתחום.

עורך דין שהוא בוגר פקולטה למשפטים, יהיה טוב ככל שיהיה, וישלוט בתקדימים, חוקים ופסיקה, כאשר מגיעים להתדיין בבית משפט זה לא יותר מ- 30% מהעניין. 70% מהפעילות בבית המשפט היא אומנות הטיעון והשכנוע - לדעת מה לטעון, מתי ואיך.

מה הקשר בין אישיות עורך הדין וליטיגציה?

בשביל להיות ליטיגטור טוב, אתה צריך לשלוט בנושאים שקשורים לפסיכולוגיה, תקשורת בין אנשים, ניהול מו"מ, אמנות השכנוע והטיעון נושאים שהם לכאורה אקסוגניים לתורת המשפט. רק אדם שמטבעו רוצה לנצח, שיש לו את הבעירה להצליח, יכול להיות ליטיגטור. ליטיגציה היא מלחמה לכל דבר. גם אם אתה לוחם וניחנת בתכונות המתאימות לנצח, אתה צריך לזכור שאתה לא הולך למלחמה בכל מחיר. ליטיגטור טוב שמבין שהמצב של הלקוח פחות טוב בשלב מסוים במשפט, צריך לדעת לסגת ובזמן, כי אחרת המחיר יהיה כבד מאוד.

המשרד שלכם עוסק גם במקרקעין וחוזים, כיצד הליטיגציה קשורה לזה?

החלק השני המרכזי של פעילות המשרד זה תחום המקרקעין, והחוזים המסחריים. עורכי דין שהם טובים בתחום הליטיגציה, מסוגלים לעשות חוזים טובים בתחום המקרקעין, כיוון שיוצא להם לא אחת להתדיין על פרשנות של הוראה חוזית כזאת או אחרת. כאשר אתה אמן ליטיגציה, אתה יודע בדיוק ממה להיזהר ואיך לנסח נכון יותר את ההוראות בחוזה כדי שיוכלו לעבור את מבחן בית המשפט. לכן אני מאמין שרק משרד הבקיא המתמודד כל יום בבתי משפט על פרשנות של חוזים יכול להבין כיצד יש לנסח חוזים איכותיים שיוכלו לעמוד גם במבחנו של בית המשפט.

www.pitaro-law.co.il

חזרה למדור >>

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"