למכור לייזר לגרמנים זה כמו למכור קרח לאסקימוסים

חברת סיון, מבית היזם הסדרתי ד”ר אייל שקל, פיתחה טכנולוגיה מהפכנית ופורצת דרך לשליטה מלאה בצורתה של אלומת קרן הלייזר. הטכנולוגיה מעניקה פתרונות חדשניים לתעשיית הרכב החשמלי ומאפשרת חיסכון משמעותי בתהליך ייצור הסוללות לרכבים אלו

גליה היפש, בשיתוף חברת סיון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות סיוון לייזרס
למכור לייזר לגרמנים זה כמו למכור קרח לאסקימוסים
גליה היפש, בשיתוף חברת סיון
תוכן שיווקי

השימוש בקרני לייזר לצרכים מסחרים ותעשייתיים החל רק בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, אך תוך זמן קצר יצר מהפכה שלמה בעולם עיבוד החומרים. כמעט בכל תהליך ייצור כיום, בכל סוג של תעשייה, שיטות החיתוך בלייזר הוכנסו לשימוש נרחב מכיוון שהן זולות יותר ומהירות יותר משיטות מסורתיות. קרני לייזר משמשות כיום במגוון תעשיות, לחיתוך, לריתוך, למדידות, להדפסת תלת ממד של מתכות לצרכים רפואיים וקוסמטיים ועוד.

אולם עולם הלייזרים נדרש להתקדם יחד עם ההתקדמות הטכנולוגית של התעשייה. קרני הלייזר נמצאים בתהליך מתמיד של שיפור, הן בהספק שלהם והן באורך הגל של קרן הלייזר. המהפכה הגדולה אירעה לפני כשני עשורים עם פיתוח לייזר הסיב שמשפר את יעילות הלייזר כך שיחס האור לצריכת החשמל גדל פי 4 ביחס למה שהיה בעבר. בנוסף, לייזר הסיב מאפשר להגיע להספקים גבוהים. אך היום הדרישות של השוק הם לא רק ליעילות ולהספק גבוה, אלא לשליטה מתוחכמת באלומת הלייזר.חלוצים במסחור טכנולוגיית חיבור קוהרנטי.

תעשיית הלייזר מתמודדת כיום עם אתגרים חדשים שלא נראו בעבר: עבודה עם חומרים חדשים, שלא נהוג היה לטפל בהם באמצעות לייזר, וכן התחרות הגוברת הדורשת עבודה בשיטות מהירות יותר וכניסה מהירה לשוק.

חברת סיון הצליחה לפתח לייזר שנותן מענה לכל האתגרים הללו, ושוק היעד המרכזי לפיתוחים שלה הוא הרכב החשמלי. מפתחי הרכבים החשמליים מתמודדים עם מגוון אתגרים כדי להאריך את חיי הסוללה החשמלית ואת זמן התפקוד שלה בין טעינה לטעינה. כל סוללה של רכב חשמלי מורכבת מאלפי סוללות קטנות המחוברות יחדיו באמצעות מארזים ויוצרים סוללה אחת גדולה. חלקים גדולים מהסוללה מרותכים היום באמצעות לייזר. החומרים אותם נדרשים לרתך עשויים מנחושת – עבור הרכיבים מוליכי החשמל, ומאלומיניום שהוא חומר קל – כדי שהסוללה תוסיף כמה שפחות למשקל הרכב. בעבר לא נהוג היה להשתמש בלייזר כדי לרתך נחושת ואלומיניום וזוהי התמודדות חדשה של התעשייה.

סיון פיתחה לייזר המבוסס על טכנולוגיית חיבור קוהרנטי, טכנולוגיה שהייתה קיימת בעבר, אך מאוד קשה ליישום, ולכן עד כה לא יצאה לשימוש מסחרי. סיון היא החברה היחידה בעולם המציעה מוצר מסחרי המבוסס על טכנולוגיית חיבור קוהרנטי – טכנולוגיה המאפשרת לשלוט בצורת האלומה של הלייזר ובפרטי הריתוך ולהגיע לרמות גבוהות מאוד של איכות. גם ההספקים של האלומות בטכנולוגיית חיבור קוהרנטי גבוהים מאוד, והשילוב שלהם עם איכות אלומה גבוהה מאפשרים ליצרני הרכב החשמלי לשפר את המוצרים שלהם ולייעל את הליכי הייצור. הטכנולוגיה הזו גם מאפשרת עבודה עם חומרים כמו נחושת ואלומיניום.

אחת האפליקציות שפיתחה סיון מחליפה תהליך של הלחמה בוואקום. אם פעם נדרש מכונה בגודל 70 מ"ר שצורכת כמות עצומה של חשמל: 4 מגה-ואט, סיון, בזכות טכנולוגיית החיבור הקוהרנטי, מציעה חלופה של מכשיר בגודל 15 מ"ר שצורך 4 קילו-ואט בלבד. התוצאה: מכשיר הרבה יותר קטן והרבה יותר חסכוני.

חוזים עם היצרניות המובילות לרכבים חשמליים

חברת סיון נוסדה ב-2008 על ידי היזם הסדרתי ד”ר אייל שקל, מומחה לאלקטרו אופטיקה וד”ר לפיזיקה. שקל זכה לשלושה אקזיטים מוצלחים בעברו בתחום האלקטרו אופטיקה. במשך עשר שנים מאז שהוקמה סיון בגבעת שאול בירושלים, היא עמלה על פיתוח הטכנולוגיה החדשה. ב-2018 השיקה החברה את המוצר המסחרי הראשון ומטמיעה את הטכנולוגיה אצל שתי יצרניות רכב מובילות בעולם: החברות בוש ו-Magna. שוק הלייזרים מובל על ידי הגרמנים, וסיון לייזרים גאה בכך שכיום היא מוצאת את עצמה מוכרת טכנולוגיות לייזרים חדשניות לגרמניה.

לחברה יש יותר מ-70 פטנטים רשומים על הטכנולוגיה פורצת הדרך שלה, והיא משתפת פעולה גם עם מוסדות מחקר מובילים בעולם בתחום הלייזר. היא נמצאת כיום בחזית הטכנולוגיה של עולם הלייזרים, וההזדמנות העסקית העצומה שלה היא כאן ועכשיו. שוק הרכב החשמלי עדיין נמצא בחיתוליו, זהו שוק צומח ומתפתח שעדיין מחפש חלופות טכנולוגיות טובות לכל תהליך ייצור. לכן, הטכנולוגיה שתיבחר היא זו שתקבע את שיטות הייצור לעתיד לבוא.

ליצירת קשר >>

בשיתוף חברת סיון