פיתוח והכשרת דור המהנדסים של העתיד

לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל מקדמת מגוון תוכניות לפיתוח והכשרת דור מהנדסי העתיד באמצעות הטמעת אוריינטציה ובסיס לימודי הנדסה כבר בבתי הספר

דניאל דותן בשיתוף לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית המהנדס והאדריכל
פיתוח והכשרת דור המהנדסים של העתיד
דניאל דותן בשיתוף לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל
תוכן שיווקי

אחד מתחומי המקצוע המובילים והיציבים ביותר הוא תחום ההנדסה. מלבד העובדה שהביקוש למהנדסים מעולם לא פסק ואף עולה וגובר משנה לשנה, מחקרים מראים כי הביקוש למהנדסים צפוי להימשך גם בעשורים הבאים.

לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל נוסדה בשנת - 1922 ומשמשת כגוף המקצועי היציג של ציבור המהנדסים בארץ. היא פועלת כגוף מקצועי ללא מטרת רווח. הלשכה מטפחת ומקדמת את חבריה בתחומי ההנדסה, האדריכלות והטכנולוגיה ופועלת לקידום מעמדם המקצועי.

יו"ר הלשכה גיא שעשע, המכהן בתפקיד בהתנדבות ובעיסוקו המקצועי משמש כראש תחום תקשורת לוויינית בתעשייה האווירית וביחד עם המ"מ בלשכה, יאיר כץ, פועלים לפיתוח דור העתיד של המהנדסים בישראל.

גיא שעשע

"מדינת ישראל היא אומת הסטארט-אפ", אומר גיא שעשע, יו"ר הלשכה, "כדי להמשיך לתמוך בכך באמצעות קידום דור המהנדסים של העתיד אנו שואפים להנגיש את לימודי ההנדסה למערכת החינוך. השאיפה שלנו שכבר בבית הספר התלמידים יפגשו את לימודי ההנדסה, ואני מאמין שזה אחד התפקידים החשובים שלנו".

"בנוסף, יש מספר עצום של מהנדסים גמלאים שיכולים להשתלב במערך שיעורי העזר ולתרום מהידע ומהניסיון המקצועי שצברו לאורך השנים ולסייע לתלמידי בתי הספר על ידי שיעורי חיזוק והרצאות מעשירות. בנוסף, אנו שואפים לחזק את הקשר של הלשכה עם האקדמיה ולספק לסטודנטים הכוונה והכשרות נוספות במסגרת הלשכה. כבר היום אנחנו מציעים לכל סטודנט בישראל להירשם כחבר לשכה ללא תשלום וליהנות משירותי הכוונה, העשרה וסיוע באמצעות הפעילויות שאנו עורכים".

מהן תחומי האחריות ופעילויות הלשכה?
"הלשכה נבנתה על ידי המהנדסים עצמם וממוקמת, בין היתר, בבית המהנדס ברחוב דיזינגוף בתל אביב". אומר יאיר כץ, מ"מ יו"ר הלשכה, "היא מאגדת בתוכה עשרות אלפי מהנדסים, אדריכלים ואקדמאים במקצועות הטכנולוגיים. בלשכה 15 איגודים מקצועיים, ביניהם: איגוד מהנדסי בניין ותשתיות, איגוד החשמל, איגוד הכימיה, איגוד מהנדסי אלקטרוניקה, איגוד מהנדסי מכונות, איגוד תעופה וחלל, ועוד, ופועלת במטרה לשמר את הידע המקצועי ולעדכן את חבריה באופן שוטף בחידושים ובטכנולוגיות החדשות, במגמות המתפתחות בעולם, בנושאי תקינה המתעדכנים מעת לעת ועוד. מחלקת ההדרכה בלשכה אחראית על כל נושא ההכשרות ושימור הידע המקצועי. הלשכה מקיימת הכשרות למהנדסים ויוזמת קורסים, השתלמויות, ואף סיורים מקצועיים בחו"ל.

יאיר כץ

"לאור כך שהלשכה משמשת כארגון היציג בישראל בתחום, היא ממנה נציגים לוועדות התכנון ברשויות המקומיות ולוועדות התקינה במכון התקנים. הלשכה משמשת כגוף הניטרלי שממנה את הנציגים- המהנדסים. כמו כן, הלשכה ממנה נציגים למועצת הנדסה ואדריכלות של משרד הכלכלה".

מהן הפעילויות הקרובות שעורכת הלשכה?
"אנו מקיימים לא מעט כנסים וימי עיון". אומר גיא שעשע, "קיימנו שני כנסים גדולים: כנס רכב בו נכחו כ-900 מהנדסים במעמד שרת התחבורה, מרב מיכאלי, שפתחה את הכנס קיימנו כנס קורוזיה בהשתתפות כ-300 מהנדסים. עד סוף השנה יתקיימו כנסים נוספים, ביניהם: כנס מדעי נתונים, כנס בטיחות, כנס AUVSI וכנס אלקטרואופטיקה. מטרת הכנסים היא למען המהנדסים, האדריכלים והסטודנטים, לספק להם הכשרה מקצועית לעדכן בנושאים החדשים וכמובן נטוורקינג. אנו עורכים גם הכשרות ייעודיות לגופים פרטיים בהתאם לצרכים שלהם ויש לנו שת"פ עם גופים רבים במשק".

"בתקופת הקורונה כשלא ניתן היה לקיים פעילות פרונטלית, היינו בין הראשונים לעבור למערכות שאיפשרו לנו לקיים בתקופה זו כ-700 וובינרים עם עשרות אלפי משתתפים מרחבי העולם" אומר גיא שעשע, "בשנה הבאה נציין 100 שנים להקמת הלשכה ו-75 שנה להנדסה בישראל ונרצה לקיים כנס ענק לכל האיגודים בלשכה בשאיפה שיגיעו גם אנשי ציבור, פוליטיקאים שיפתחו את הכנס, אנשי הייטק ובעלי שם מהתעשייה. הכנס יהיה פתוח לסטודנטים, לחברי לשכה ולמהנדסים שירשמו".

מה החזון לעתיד?
לפי גיא ויאיר: "החזון הוא שהלשכה תהיה משולבת באקדמיה ובמערכת החינוך ותגיע לכלל ציבור המהנדסים בישראל, שתהיה מעורבת ושתספק מענה לכל אירוע הנדסי".

למעבר לאתר האינטרנט >>

בשיתוף לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל