טעינת מכוניות חשמליות בבתים משותפים - אתגרים ופתרונות

מכוניות חשמליות הפכו לחלק מהנוף בשנים האחרונות ומספרן רק הולך וגדל, הרבה מעבר לתחזיות. אחד החסמים העיקריים למעבר לשימוש במכוניות חשמליות הינו מגבלת האפשרות לטעינה חוזרת, במרחב הציבורי בכלל ובבניינים משותפים בפרט

יובל גמליאל, בשיתוף נאוסולאר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טעינת מכוניות חשמליות בבתים משותפים -  אתגרים ופתרונות
טעינת מכוניות חשמליות בבתים משותפים - אתגרים ופתרונות
יובל גמליאל, בשיתוף נאוסולאר
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות הולכות וכובשות המכוניות החשמליות את כבישי ישראל והעולם כולו. מעבר לעובדה הברורה כי הן נחשבות לחסכוניות מאוד, הן מספקות חווית נהיגה מהנה ושקטה במיוחד כך שהפופולריות שלהן גואה. נוכח מגמה זו עולה הצורך במתן פתרונות לטעינת מכוניות מונעות על ידי חשמל. "החסם העיקרי במעבר לשימוש במכוניות מונעות על ידי אנרגית החשמל הינו האפשרות לטעון את המכוניות בכל מקום ובכל זמן", מסביר נתן, בעלי חברת נאוסולאר, בעל ניסיון של למעלה מ-30 שנה בתחום ההתחדשות האנרגטית.

לדברי נתן, "טעינת מכוניות חשמליות מתחלקת לשתי אפשרויות טעינה: הראשונה, טעינה איטית הידועה גם בשם טעינה בזרם חילופין (AC) - זוהי הטעינה הזולה והפופולארית ביותר והיא מתבצעת, לאחר התקנת עמדת טעינה, בבתים פרטיים, מקומות ציבוריים ובבנייני מגורים. האפשרות השנייה הינה טעינה מהירה/ אולטרה מהירה. מדובר בעיקר על טעינה בזרם ישר (DC) והיא מיועדת לצרכנים הנוהגים למרחקים ארוכים וזקוקים לטעינת המצברים להשלמת הנסיעה או לצרכנים שאין להם אפשרות לטעינה ביתית וטוענים את המכונית אחת לכמה ימים."

מהם האתגרים בהצבת עמדות טעינה?

"ישנם מספר חסמים להתקנת עמדות טעינה בישראל. הראשון שבהם הוא היעדר תשתיות חשמל - ברוב חלקי הארץ תשתיות החשמל הקיימות נועדו לשרת את צריכת החשמל לצריכה ביתית, משרדים או צריכה ציבורית וצריכה לתעשייה. צריכת החשמל לטעינת מכוניות יוצרת אפוא אתגרים לחברת החשמל שכן היא מעלה את צריכת החשמל בבתים פרטיים ובניינים ציבורים ומגדילה את העומס על מערכת החשמל בין20% ל-50%, תלוי בכמות המכוניות החשמליות באותו אזור או באותו בניין."

"האתגר השני הוא היעדר מקומות להתקנת עמדות טעינה - תיאורטית ניתן להתקין עמדת טעינה בכל מקום חניה למכוניות, אך למעשה ברוב הרחובות בערי הארץ האפשרות להתקין עמדות טעינה מוגבלת בגלל גודל המקום והיעדר תשתיות. אתגר נוסף הינו היעדר תקינה, חקיקה והסדרה מוסכמת להתקנת עמדות טעינה, והאתגר האחרון והבעייתי ביותר הינו התקנת עמדות טעינה בבניינים משותפים: למעלה מ-80% מאזרחי ישראל גרים בערים בבתים משותפים ועקב בעיות כמו היעדר תשתיות חשמל, התנגדות חלק מהדיירים או פחד וחשש מהתלקחות מכוניות בחניה, הדבר קשה ומאתגר לביצוע. בנוגע לנקודה האחרונה יש לציין כי הסיכון בהתלקחות מכונית חשמלית הינו פסיכולוגי בלבד. בעולם נמכרו מיליוני מכוניות ולא ידוע על מכונית חשמלית שהתלקחה בחניה. בסופו של יום האתגר בטעינה בבניינים הינו גדול עד כדי איום על התרחבות השימוש במכוניות חשמליות ודורש חקיקה ואסדרה מהירים."

מהי צריכת החשמל של מכונית חשמלית?

"הנסיעה הממוצעת של מכונית פרטית בישראל הינה בין 50-60 ק"מ ביום וצריכת החשמל הממוצעת במכונית פרטית הינה קו"ש אחד ל- 5-7 ק"מ. לפי התחשיב הזה מכונית חשמלית צורכת בין 8-12 קו"ש בלבד ביום."

נתן מסביר כי חיבור החשמל המועדף בבניינים משותפים לטעינת מכוניות חשמליות הינו ללוח החשמל הציבורי כיוון שאספקת החשמל ללוח החשמל הציבורי הינה גבוהה יותר מהצריכה בפועל ולכן ניתן להשתמש באנרגיה העודפת לטעינת מכוניות חשמליות. "טעינת מכוניות בבניינים חייבת להיות "טעינה מנוהלת", הוא מוסיף. "בטעינה מנוהלת מחשבים את האנרגיה המרבית שניתן לצרוך מלוח החשמל הציבורי. לדוגמא: בבניין בן 8 קומות עם 32 דיירים ניתן לצרוך מחברת חשמל דרך לוח החשמל הציבורי, עד 40 קו"ש. בהתחשב בכך שטעינה ביתית מתבצעת במשך הלילה לאורך 10 שעות לפחות, הרי שכמות האנרגיה הזמינה הינה כ-400 קו"ש. בהתחשב בכך שצריכת מכונית ליממה הינה כ-12 קו"ש הרי שהאנרגיה הזמינה יכולה לספק טעינה של למעלה מ-30 מכוניות, כלומר, מכונית לכל משפחה. מערכת הניהול מספקת את החשמל המקסימאלי שניתן לספק לכל מכונית לפי החשמל הזמין ומספר המכוניות בכל נקודת זמן ללא פגיעה באספקת החשמל לבניין."

"כמו כן, טעינת מכוניות בשטחי החניה של בתים משותפים הינה טעינה איטית ומבוקרת. מטבעה, כטעינה איטית שאינה עולה על 5 קילו-וואט לשעה, מדובר על טעינה בטוחה שאינה יכולה לגרום להתחממות המצבר עד להצתתו. טעינה ביתית מיועדת לשימוש יום יומי כך שדיירי הבניין שנוסעים למרחקים יצטרכו לטעון את רכביהם בעמדות טעינה מהירות מחוץ לבניין."

מה יעשו דיירי בניינים בהם אספקת החשמל מהרשת אינה מספקת?

"בבניינים כאלו ניתן להתקין מערכת אגירה. בנוסף לתמיכת מערכת האגירה בטעינת המכוניות יהיה ניתן לאגור חשמל בשעות שבהן מחיר החשמל זול ולהשתמש בו בשעות יקרות. את הרכב החשמלי אנחנו טוענים בדרך כלל בשעות הערב כאשר אנו חוזרים הביתה מהעבודה. מדובר בשעות בהן צריכת החשמל נמצאת בשיא ואיתה התעריף. מערכת לאגירת אנרגיה משמשת לטעינת הרכב בלילה ישירות מהסוללות בהן נאגר החשמל ומאפשרת טעינה בעלות נמוכה, מה שאפילו מעלה את הכדאיות של החזקת רכב חשמלי."

למידע נוסף

בשיתוף נאוסולאר