עצמאות אנרגטית אמיתית לישראל – מהיכן מתחילים?

ישראל 2022 היא מעצמת אנרגיה של גז שחוסמת את האנרגיה של העתיד. הגיע הזמן לצלצל בפעמונים, להעיר את קברניטי המדינה ולהזכיר כי עצמאות אנרגטית היא קודם כל טכנולוגית

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, בשיתוף האיגוד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, בשיתוף האיגוד
תוכן שיווקי

ישראל של 2022 היא מעצמת אנרגיה. אנו נהנים כיום מיכולות שאיש לא דמיין שיהיו לנו, כאלו שגם מאפשרות להתגבר על משברים גלובליים, כמו משבר האנרגיה שהעולם חווה כעת בגלל המלחמה של פוטין במערב. עד לתגליות הגז לחופי ישראל זה ממש לא היה המצב. הדלק העיקרי במשק החשמל היה פחם, זה שמחירו זינק בחודשים אחרונים לשיאים חסרי תקדים.

איתן פרנס

עם קום המדינה, משאבי הטבע ובתוכם האנרגיה היו בראש מעייניו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. הלה הבין כי יש לפתח מקורות אנרגיה חלופיים וגם להתפיל מי ים. העיסוק במדע היה מרכזי ובמשרד ראש הממשלה הוקמה אז מועצה מדעית. למנהל המעבדה לפיזיקה במשרד מונה המדען הצעיר ד”ר צבי תבור, עולה חדש מאנגליה. באותה מעבדה חבר אליו עולה מצרפת יהודה ברוניצקי. שני האדונים הללו אחראים למיצובה של ישראל במשך עשורים כמעצמת אנרגיה ירוקה, הרבה לפני שמצאנו גז טבעי. פיתוח המשטח הסלקטיבי במעבדה הוליד את דוד השמש, שנמצא כמעט על גג כל בית מגורים בישראל ואחראי לחיסכון מצטבר של עשרות מיליארדי ש”ח לקופת המדינה. פיתוח זה אפשר לחברת לוז הירושלמית להקים בשנות ה-80 את תחנות הכוח הסולאריות המעשיות הראשונות בעולם, במדבריות מוהאבי בארה”ב. תחנות אלו עדיין פועלות והספקן גדול מכל תחנה סולארית שפועלת כיום בישראל. תעשיות ארמת, מפעלה של משפחת ברוניצקי, הטביעה את חותמה בעולם האנרגיה הגיאותרמית ואפשרה למתקנים של אלפי מגוו”ט שמנצלים את חום כדה”א, לקום ברחבי העולם.

הסיבות לעיכוב פיתוח אנרגיה ירוקה בישראל

בישראל פועלים כיום מתקני אנרגיה מתחדשת בהספק כולל של כ-3,800 מגוו”ט ואלו אחראים על ייצור של כ-8% בלבד מצרכי החשמל השנתיים של המדינה. מדינות שכנות כמו ירדן וקפריסין עקפו אותנו מזמן. ישראל נמצאת בתחתית מדרוג המדינות המפותחות בתחום האנרגיה המתחדשת והבעיה העיקרית היא שקפיצה גדולה, כזו שתביא להדבקת הפער, לא נראית באופק.

הסיבות העיקריות לעיכוב האנרגיה הירוקה נעוצות בעובדה שלממשלות לקח יותר משני עשורים לאשר רפורמה בחברת החשמל ובמשק החשמל, כאשר בכל אותה תקופה התעכב פיתוח הרשת וכיום הרשת לא מסוגלת לקלוט שילוב בקצב מואץ של אנרגיה מתחדשת. יידרשו שנים רבות לפתח את הרשת ולשנות את המצב. בנוסף, אנרגיה ירוקה תמיד הייתה יקרה מייצור בדלקים ובמשרד האוצר יודעים לשמור על הכיס הציבורי וכך בזיג-זג שארך עשור ויותר האנרגיה הסולארית בישראל קודמה במכסות מדודות ובשמרנות.

אבל המגזר העסקי בישראל ובראשו חברת סולאראדג’, החברה הישראלית הגדולה ב-NASDAQ ידע לעשות חיל בעולם. בזכות הפיתוחים של החברה בתחום הממירים הסולאריים, ישראל עדיין נחשבת שם דבר בתחום גם בימים אלו. בשנים האחרונות הצטרפו להצלחה חברות ציבוריות צעירות שעושות חיל בפיתוח מתקנים בעולם.

הגז הטבעי אינו הפתרון

המפתח לשינוי חייב להתחיל בהבנה שהגז הטבעי הוא דלק מעבר. אם מתבוננים על משק האנרגיה בראיה נכונה של שלשה עשורים קדימה מבינים שאוצר הגז הטבעי שישראל מצאה בים הוא קטן הרבה יותר ממה שכולם חושבים. הוא מאפשר לישראל ביטחון אנרגטי, יכול לאפשר לה לשלב אנרגיות מתחדשות ויכול בניהול נכון לשמש כעמוד שדרה אנרגטי לשעת חירום. אבל העולם עובר לאנרגיה דלת-פחמן, ומפסיקים לשרוף דלקים. לפני פרוץ הקורונה והמשבר באוקראינה, משבר האקלים היה הנושא הראשון על סדר היום העולמי. לפי התחזיות הקודרות, הוא לא ייעלם. העולם המפותח מקים בימים אלו מנגנונים כלכליים לתמחור הפחמן ומדינות שיישארו מאחור וימשיכו לשרוף דלקים ישלמו מחירים כבדים.

בזמן שהעולם משתנה, בישראל יש רגולטורים שעוצרים את תחום האנרגיה המתחדשת. הם עושים זאת מתוך שליחות והגנה על אינטרסים ציבוריים, אבל כאלו שטרם עודכנו להתמודדות עם משבר האקלים. מדובר בסכנה של ממש שמאיימת על עתיד מדינת ישראל, על כלכלתה ועל עתידנו, שאינה מטופלת כיום בדחיפות הנדרשת.

ישראל היא מעצמת ידע ויכולות טכנולוגיות שיכולה לתרום לעולם פתרונות אקלים פורצי דרך. אחד התחומים הצומחים בעולם האנרגיה הסולארית הוא שילובה בחקלאות. גם ישראל מקדמת את התחום ובחרה ב-171 חלקות ניסוי ראשונות ליישום של חדשנות אגרי-סולארית. זה קרה לפני למעלה מחצי שנה. בישראל של 2022 צריך לאשר תכנית מתאר ארצית בכדי שנוכל להתחיל בניסויים, זה נשמע הזוי אבל עשרות מיזמים ששווים מאות מיליוני ש”ח, ויכולים לשנות את העולם, ממתינים בימים אלו במשרדים, עד שיסתיימו הדיונים אינסופיים בתוכנית המתאר הארצית.

ישראל 2022 היא מעצמת אנרגיה של גז שחוסמת את האנרגיה של העתיד. הגיע הזמן לצלצל בפעמונים, להעיר את קברניטי המדינה ולהזכיר כי עצמאות אנרגטית היא קודם כל טכנולוגית. במשרד ראש הממשלה היום, כמו לפני 74 שנים, חייבים להקים מועצה מדעית טכנולוגית שתעקוף כל חסם ותאפשר לישראל לתרום לעולם חוכמה, קידמה ומוצא טכנולוגי מהמשבר שמאיים על עתיד האנושות.

הכותב הינו מנכ"ל ומייסד איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל

בשיתוף איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל