פרויקט אנרגיית הרוח ברמת הגולן נחנך ויוצא לדרך

פרויקט אנרגיית הרוח עמק הבכא שברמת הגולן רותם את הרוח להפקת חשמל ירוק. הפרויקט נחנך במעמד נשיא המדינה ושרת האנרגיה ותומך ביעדי האנרגיות המתחדשות של מדינת ישראל ובצמיחת הגולן

דניאל דותן, בשיתוף אנלייט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גזירת הסרט
גזירת הסרט צילום: JINIPIX
דניאל דותן, בשיתוף אנלייט
תוכן שיווקי

רתימת אנרגיית הרוח לייצור חשמל היא אחת מטכנולוגיות האנרגיה המתחדשת המבוקשות בעולם עם הבנת היתרונות בייצור חשמל ירוק באמצעות טורבינות רוח. הוזלת עלויות הייצור, הפחתת נזק לסביבה ותפוקה אנרגטית יעילה הם בין היתרונות המשמעותיים.

בחודש מרץ נחנך פרויקט אנרגיית הרוח הגדול בישראל - 'עמק הבכא' של חברת אנלייט בשיתוף חברת אוירם ועם ד"ר אלי בן דב במעמד נשיא המדינה ושרת האנרגיה. נשיא המדינה, יצחק הרצוג, נשא דברים בטקס ואמר: "המיזם הזה שאנו נמצאים בו היום בהובלת חברת אנלייט הוא מיזם שמסתכל קדימה וצופה פני עתיד. מטרתו היא הפחתת הגורם המסוכן ביותר במשבר האקלים – גזי החממה, והשימוש בדלקים מזהמים בייצור אנרגיה. מטרתו היא מטרה נעלה. היא מפחיתה את הגורם המסכן ביותר במשבר האקלים, גזי החממה והשימוש בדלקים מזהמים לייצור אנרגיה”.

שרת האנרגיה קארין אלהרר התייחסה אף היא ואמרה: "משק האנרגיה העולמי לימד אותנו בחודשים האחרונים שיעור חשוב. מה שהחל כשילוב בין חורף קר למחסור בגז טבעי ופחם במרבית ממדינות אירופה, רק החמיר בשבועות האחרונים בשל המצב הביטחוני המורכב והביא לקפיצה שלא תיאמן במחירי החשמל במדינות רבות. פה בישראל אמנם הצלחנו להביא לעלייה מתונה יחסית הודות לחוזים ארוכי טווח מול שותפויות הגז, אבל גם קיבלנו הוכחה נוספת (חזקה יותר מבעבר) שהמשימה הגדולה ביותר לשנה הקרובה היא ליצור תמהיל מגוון של מקורות האנרגיה של ישראל שיאפשר אספקה בשגרה ובחירום. בתוך התמהיל הזה לאנרגיות מתחדשות יש מקום חשוב. אבל לאנרגיית רוח, כמו זו שמיוצרת במתקן הייחודי הזה, מקום חשוב אף יותר".

פרויקט 'עמק הבכא' להפיכת אנרגיית הרוח לחשמל פותח בשיתוף שישה מיישובי צפון הגולן: קדמת צבי, אלרום, אלוני הבשן, אודם, נווה אטי"ב ואורטל, ובהקמתו הושקעו כ-700 מיליון שקלים. חוות הרוח צפויה לחסוך פליטות פחמן דו-חמצני בהיקף של 150 אלף טון בכל שנה.

"הקמת פרויקטים של אנרגיית רוח לצורך הפקת חשמל ירוק היא צעד חשוב למימוש יעדי מדינת ישראל למעבר לאנרגיה מתחדשת". אומר גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט, "בנוסף לדו-שימוש בקרקע, לאנרגיית רוח באזור זה נצילות גבוהה יותר לעומת אנרגיה סולארית משום שהטורבינות מייצרות חשמל גם בשעות הערב, שעות בהן קיימת צריכת חשמל משמעותית".

"חוות הרוח עמק הבכא ברמת הגולן תספק חשמל ירוק בהספק כולל של 109 מגה-וואט לעשרות אלפי משפחות".

כיצד הפרויקטים מערבים את יישובי הגולן ותומך בצמיחת הגולן?

"מיזמי הרוח ברמת הגולן מהווים מנוף חשוב לפיתוח האזור וההתיישבות בו. בהקמת הפרויקטים לקחו חלק לאורך השנים מאות עובדים, רבים מהם תושבי רמת הגולן וצפון הארץ. הקמת החוות והפעלתן מייצרות אפשרויות תעסוקה חדשות ומגוונות, מהוות מוקד משיכה תיירותי, וכן מבטיחות הכנסה קבועה ויציבה ליישובים השותפים בפרויקטים. כאמור, הטורבינות מוצבות בשולי השטחים החקלאיים באופן המאפשר דו-שימוש בקרקע ללא פגיעה בגידולים החקלאיים. במסגרת הקמת הפרויקט בוצעו שדרוגים רבים לכבישים ודרכים חקלאיות באזור, באופן המשפר את רמת הבטיחות וחוסך עלויות רבות לציוד ויבולים חקלאיים.

פרח לרנר צילום: יוסי צבקר

"בדומה למתרחש בעולם, האתר צפוי להפוך ליעד אטרקטיבי לתיירות שישתלב לצד הכרמים, המטעים, קטיפי הדובדבנים ופירות היער באזור. פרויקט עמק הבכא הוא אחד הפרויקטים השאפתניים היום בישראל בתחום אנרגיית הרוח בפרט, ובכל תחומי האנרגיות המתחדשות בישראל. מדובר בפרויקט שיהווה את חוד החנית בתחום וחשיבותו עצומה ברמה הסביבתית, החברתית והכלכלית".

מהם הפרויקטים הבולטים הנוספים של אנלייט?

פרח לרנר, סמנכ"לית רגולציה וקשרי קהילה באנלייט, אומרת: "פרויקטי הדגל שלנו כיום ממוקמים ברמת הגולן. בנוסף לפרויקט עמק הבכא, אנחנו נמצאים בעיצומה של הקמת פרויקט רוח בראשית באזור תל פארס בהספק של 189 מגה וואט ובשותפות עם 8 יישובים שכנים. בסך הכל מעל 20 שותפים חתומים איתנו על פרויקטי רוח וסולארי וזו דוגמה מצוינת לשותפות ארוכת שנים עם יישובים, איתם אנחנו מצליחים להרחיב ולהגדיל כל הזמן את הפוטנציאל ואת הפרויקטים ובסופו של דבר גם את ההכנסות עבורם.

"אם נחזור לגולן, הרי שעד כה חתמנו על הסכמי התקשרות עם מעל 20 מתוך 27 ישובים חקלאיים בגולן, ואנחנו מבצעים למעשה תכנון כוללני יחד עם אותם יישובים לפיתוח והצבת תמהיל ייצור אופטימלי לייצור חשמל נקי, הכולל טורבינות רוח בשולי השטחים החקלאיים וכן פרויקטים סולאריים קרקעיים ועל מאגרי מי גשמים, וכל זאת בשילוב עם מתקני אגירת אנרגיה המאפשרים שימוש גמיש בחשמל בהתאם לביקוש. המטרה היא להקים מערך ייצור חשמל כולל המבוסס על תמהיל מגוון".

מה בנוגע להולכת החשמל לרשת?

"מצב תשתיות רשת החשמל מהווה את אחד האילוצים המרכזיים בקידום שילוב מואץ של אנרגיה מתחדשת בישראל. במסגרת הפרויקטים שלנו בגולן קידמנו את הקמתם של שני קווי הולכת חשמל המסוגלים להוליך מעל 1 ג'יגה וואט, כאשר חלקם מוטמנים בקרקע. זהו גורם משמעותי שמאפשר לפרויקטים שלנו להיות גדולים יותר ויעילים יותר, ובסופו של דבר לספק יותר חשמל נקי.

גלעד יעבץצילום: יוסי צבקר

"הפרויקטים הללו מייצרים כלכלה חדשה עבור החקלאים והם מהווים גם מקור תעסוקה משמעותי בפריפריה. קיימנו יריד תעסוקה עבור עובדים פוטנציאליים לפרויקטים שלנו בגולן. אלו מהלכים שאין דומה להם כעת במשק, בטח ובטח בפריפריה בה יש מצוקת תעסוקה בשגרה. אפשר לומר שזוהי עדות נוספת לא רק להצלחה הפרטית שלנו אלא להתאמה של ענף האנרגיות המתחדשות למגזר החקלאי, ואנחנו מזמינים עוד יישובים חקלאיים לקחת חלק בהתפתחות הזו".

מה היתרון באנרגיית רוח לייצור חשמל ירוק?

יעבץ: "מיזם אנרגית הרוח עמק הבכא הוא אבן דרך משמעותית במלחמה בזיהום האוויר ובמשבר האקלים, וצעד נוסף לקראת משק חשמל ירוק ונקי מזיהום. לראשונה בארץ מוקמת חוות רוח מודרנית ובה טורבינות מתקדמות ברמות המקובלות בעולם כיום, אשר תספק חשמל נקי ליותר מארבעים אלף בתי אב.

היום כבר ברור שהעתיד טמון באנרגיה מתחדשת שהופכת משאבים טבעיים כמו רוח, שמש ומים למקורות לייצור אנרגיה".

מהו היתרון האזורי שמספק אזור הצפון מבחינת עוצמת/כיוון הרוח לפרויקטים הללו?

"רמת הגולן היא חבל האנרגיה המתחדשת של מדינת ישראל ותוך שנים מועטות היא תוכל לספק את כל צורכי החשמל לכל משקי הבית בצפון. זאת באמצעות שילוב של שימוש בכמה מקורות אנרגיה, ביניהם: רוח ושמש.

"צפון ומרכז רמת הגולן נחשבים לאזורים מיטביים לניצול אנרגיית הרוח, לצד שטחים חקלאיים נרחבים המאפשרים את הקמת הטורבינות בדו-שימוש עם עבודת החקלאות האזורית".

מה המשמעות מבחינת ההגנה על הסביבה ועל האדם?

"אנרגיה מתחדשת כיום היא לא מותרות אלא הכרח עבור הדורות הבאים. מדובר בפרויקט פורץ דרך. עמק הבכא הפך לעמק הברכה, מקום של השראה ליזמות ושיתוף פעולה אזורי למאבק באקלים שהוא חלק מכולנו.

"חוות הרוח שתייצר חשמל על ידי אנרגיה טבעית באמצעות 34 טורבינות רוח, תחסוך פליטות פחמן דו-חמצני בשיעור עצום של כ- 150 אלף טון כל שנה, זאת לצד ובנוסף לחסכון בזיהום אוויר רגיל אשר נגרם על ידי ייצור חשמל קונבנציונלי. זוהי תרומה סביבתית ובריאותית משמעותית ביותר, שוות ערך לעשרות שדות סולאריים קרקעיים. מעבר להגנה על הסביבה ועל בני האדם, הפרויקט חוסך עלויות ניכרות בייצור החשמל ויש לו חשיבות לאומית מתוך תמיכתו בהשגת יעדי האנרגיות המתחדשות של מדינת ישראל".

כיצד ניתן להבטיח משק חשמל יציב כאשר מזג האוויר הוא כזה ללא רוח או שמש?

"מדובר אכן באתגר משמעותי שהעולם כבר מתמודד איתו, כאשר אחד הפתרונות הוא אגירת אנרגיה - תחום שצומח ומתפתח בעולם. כיום יש כבר פתרונות לאגירת אנרגיה שמאפשרים למדינות לבסס 40%-50% מצריכת החשמל שלהם על אנרגיות מתחדשות בעלויות נמוכות יותר. המערכות פועלות כך, שכאשר יש עודף בחשמל אוגרים אותו בסוללות וכשיש מחסור משתמשים בהן כדי להבטיח אספקת חשמל רציפה. אנו מעריכים כי לקראת 2040-2050 יפותחו הטכנולוגיות שיאפשרו אגירת חשמל ארוכת טווח במחירים נמוכים. היעד של מדינות העולם הוא 100% שימוש באנרגיה מתחדשת, ואין לנו ספק שעד אז יהיה כבר אפשר לבסס את משק החשמל של כל מדינות העולם, לרבות ישראל, על מערכות אגירת אנרגיה".

האם ייצור חשמל ירוק יוכל לדעתכם להחליף בעתיד לחלוטין את הייצור באמצעות פחם וגז?

"קיימת כיום סברה לפיה כל עולם ייצור החשמל ישתנה וכל הדלקים הפוסיליים ייעלמו מהעולם. מצד אחד, העולם לא יכול להרשות לעצמו לפלוט את גזי החממה שנפלטים משריפת דלקים פוסיליים מפחם וגז. מצד שני, המחיר של האנרגיות המתחדשות נעשה זול יותר. היום יש כבר קונצנזוס שמשבר האקלים והשלכותיו הם הרסניים לעולם גם מבחינה כלכלית וגם סביבתית. התוצאות שאנחנו רואים הם הבצורות התכופות, שינויי האקלים הקיצוניים, תופעות מדְבור, תנועת בעלי חיים ועוד. כבר עכשיו ברור איך פותרים את הבעיה הזו – העולם חייב להפחית לאפס את פליטת גזי החממה.

"לא רק תחנות הכוח לייצור חשמל אשמות בזיהום האוויר, גם למפעלים מזהמים ולתחבורה המזהמת יש אחריות לנושא, אך תחנות הכוח תורמות תרומה מכובדת ומפוקפקת של עשרות אחוזים מהיקף גזי החממה הנפלטים מהן לאוויר העולם".

לרנר מציינת כי חנוכת חוות הרוח של עמק הבכא מהווה סיום חגיגי לעבודה של שנים רבות מול ועדות התכנון והרגולטורים השונים במדינת ישראל. "נדרשה עבודה מקצועית ויסודית בכדי לעמוד בכל הדרישות והתקנים לצורך ההפעלה המסחרית ואנו רואים שמתקיימים תהליכים חיוביים בקידום אנרגיות מתחדשות, וביניהם החלטת שרת האנרגיה קארין אלהרר על הקמת האגף המיוחד לאנרגיות מתחדשות במשרד האנרגיה והצבת הנושא בראש סדר העדיפויות בכדי לעמוד ביעדי הממשלה של 30% מתחדשות עד שבת 2030", היא אומרת, "העמידה ביעדים תלויה בשילוב הכוחות של הממשלה והיזמים ובהסרת חסמים בירוקרטים שיכולים לעכב את הפרויקטים לשנים ארוכות. באנלייט אנו מצויים בשלבים מתקדמים מאוד במגוון מיזמים של רוח, שמש ואגירה ומצפים לחנוכת חוות רוח בראשית בתל פארס שתייצר 189 מגה-וואט של חשמל נקי יחד עם פרויקטים נוספים בדרך להפוך את הגולן לבירת האנרגיה של מדינת ישראל".

למידע נוסף

בשיתוף אנלייט