קרוב רחוק: מימון השקעות נדל"ן מעבר לים

מה חשוב לדעת כשמגישים בקשה למימון נכס בחו"ל? ואיך יועץ משכנתאות יכול לסייע באישור העסקה הנכונה והמניבה יותר?

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף חברת "הגעתם הביתה"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף חברת "הגעתם הביתה"
תוכן שיווקי

באוקטובר 2021 נכנסה לתוקף הוראה מתוקנת של בנק ישראל, לפיה משקיעים לא יוכלו לשעבד נכס שברשותם במטרה לממן הון עצמי עבור נכס נוסף להשקעה. יהודה חברוני, יועץ משכנתאות ובעל חברת "הגעתם הביתה" — העוסק זה עשור באיתור, ניתוח וליווי השקעות בתחום הנדל"ן בארץ ובחו"ל; מרצה לייעוץ משכנתאות ומלווה יועצים בתחום — מסביר מדוע לדעתו השינוי פוגע אנושות בשוק הנדל"ן להשקעה בארץ, וגורם לרבים לחפש אלטרנטיבות בחו"ל: "בנק ישראל בעצם סוגר את הברז על מינוף הון מנכס קיים, ובכך משפיע על רוב המשקיעים בנכסים בארץ שממילא נדרשים למינוף, מה שמביא משקיעים רבים לפנות לשוק הנדל"ן בחו"ל".

מה ההבדל בין משכנתה למימון נכס בארץ לעומת נכס בחו"ל?
"רכישת נכס במדינה אחרת מוגדרת כהשקעה עסקית, ובוודאי לא כ'דירה' לפי חוק מיסוי מקרקעין, כך שלמעשה ניתן למשכן נכס קיים לטובת הלוואה עבור רכישת נדל"ן בחו"ל. המצב החדש מסביר את הביקוש הגדל ליעדים בחו"ל, כולל יעדים אקזוטיים".

יהודה חברוניצילום: יהונתן אלעזרי

מימון השקעה בנדל"ן מעבר לים עלול להיות מאתגר יותר.
"נכון. לכן חשוב לקבל ליווי של יועץ משכנתאות שמתמחה גם במימון השקעות בייחוד מחוץ לישראל על מנת לאשר את התהליך כראוי מול הבנקאי הממוצע. כמו כן, חשוב לשים לב שאת ההשקעה היזמית מבצעים מול חברות מוכרות ומקצועיות, עם אסמכתאות וערבויות, ולבחור ביעד איכותי ובטוח להשקעה — מה שיכול לתת ביטחון ולעודד את הבנק לאשר את העסקה. לאחר קבלת האישור העקרוני, חשוב לוודא שהבנק למד היטב את הפרויקט, ושיש לאישור העקרוני תוקף משפטי מחייב. עוד בשלב בדיקת ההשקעה ובהתאם לסוג הפרויקט, מומלץ לבחון את צפי הרווחיות בפרויקט, והאם מדובר בהשקעה לטווח קצר/ארוך. כך ניתן לתכנן את תמהיל ההלוואה וההחזרים במדויק למתווה ההשקעה".

איך יועץ משכנתאות יכול להגן על הלקוח בעת רכישת נכס בחו"ל?
"בכל השקעה, בישראל או בחו"ל, ישנם שלושה שלבים שיועץ משכנתאות אמור לעבור עם הלקוח, כמי שמכיר את הנהלים והתקנות, ופועל בצורה הכי מקצועית ונכונה. זה מתחיל עם ביורוקרטיה מסועפת — עמידה מול הבנקאי והגורמים הרלוונטיים בקשר כדי לוודא שהתהליך מתקיים על פי הנהלים ושהתוצאה תהיה אישור העסקה. השלב השני הוא הבנת הצרכים והתוכניות הכלכליות של הלקוח - האם הוא מעוניין בהשקעה לטווח קצר או ארוך? מה גובה ההחזר הרצוי עבורו? האם הוא מעוניין בתשואות מיידיות? ופרמטרים נוספים. ולבסוף, שלב המשא ומתן בו היועץ מוודא שהלקוח מקבל את הריביות הטובות ביותר, כדי להגיע להשקעה כדאית וטובה".

"תפקידו של יועץ המשכנתאות הוא למצוא פתרונות למצבים מורכבים, במיוחד כשמדובר בהשקעה בחו"ל", מסכם חברוני, "ולכן נדרש תמהיל של יצירתיות, בקיאות וידע מקצועי בתחום, יכולות משא ומתן, קשרים וניסיון".

יהודה חברוני
ליצרת קשר: 054-5392691 | 054-3500150

למעבר לדף הנחיתה >>

בשיתוף הגעתם הביתה