השקעה מודרנית בבודפשט הקלאסית

עושר תרבותי לצד אדריכלות ייחודית ומיקום גיאוגרפי נוח מוקף בנוף יפהפה הם רק חלק מהמאפיינים של העיר הקסומה. סוזנה גרונר, מייסדת משרד ההשקעות LaDifference, המתמחה באיתור נכסים להשקעה בלב בודפשט, מסבירה מאיפה כדאי להתחיל ועל מה לא לוותר

אור שמואלי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו הרקיע של בודפשט
השקעה מודרנית בבודפשט הקלאסית צילום: shutterstock
אור שמואלי
תוכן שיווקי

מעטות הערים באירופה שמשתוות בקסמן לבודפשט. העיר שעל גדות נהר הדנובה מתהדרת בהיסטוריה ותרבות עשירים, אדריכלות קלאסית ייחודית, מיקום גיאוגרפי בלב ליבה של היבשת, וכיום - גם בשוק נדל"ן מהאטרקטיביים באירופה. משרד ההשקעות LaDifference מתמחה באיתור נכסים להשקעה בלב בודפשט בהתאמה ממוקדת לצרכיו של המשקיע, דרך היכרות עם המנטליות ההונגרית והתמצאות אותנטית בעיר שמכונה "פריז של מזרח אירופה".

תנאים אופטימליים להשקעה

כאשר שווקי נדל"ן ספציפיים הופכים אטרקטיביים למשקיעים, לרוב מדובר במספר גורמים בלתי תלויים, לעתים מקריים, שמתלכדים יחדיו והופכים את ההשקעה לכדאית. זהו המקרה בבודפשט בשנים האחרונות. "התנופה בשוק נמצאת כיום במצב אידיאלי", מדגישה מנהלת המשרד סוזנה גרונר, ישראלית ילידת הונגריה שבעצמה גדלה בבודפשט. "המחירים נמצאים במגמת עלייה עקבית מאוד והתחזיות מדברות על המשך התנופה בעשור הקרוב. בניגוד להשקעות בערים מרכזיות אחרות באירופה, כמו למשל ווינה או לונדון, בבודפשט התשואות עוד ממשיכות לטפס וצפויות להמשיך ולעלות.

"גם משבר הקורונה תרם באופן משמעותי להתעוררות בענף המקומי", היא מוסיפה. "המחירים עצמם נותרו די יציבים אבל ההיצע של הנכסים גדל באופן משמעותי. הרבה דירות טובות יצאו לשוק במחירים מצוינים. שתי הסיבות העיקריות לכך הן מצוקה כלכלית מצד בעלי דירות מקומיים שרוצים לממש את האופציה על הנכס, ובעלי דירות נופש לתיירים בלב העיר שנפגעו באופן משמעותי מהיעדר הדיירים בשנה האחרונה. השוק הוא גם אטרקטיבי במיוחד עבור ישראלים, שכן בימים אלו שער השקל חזק באופן משמעותי מול ה'פורינט' ההונגרי. בנוסף, הסכמים בין-ממשלתיים שנחתמו בין שתי המדינות מעניקות הטבות משמעתיות למשקיעים. המיסוי על השכירות ירד בחמישים אחוז, מס הרכישה זהה ורישום שמו של בעל הנכס נעשה בטאבו ולא דרך חברה כפי שהיה בעבר".

נדל"ן חו"ל - נדל"ן הונגריה - נדל"ן בודפשט - צעדים ראשונים לקראת תהליך השקעת נדל"ן בבודפשטקרדיט: Suzana Groner, צילום ועריכה: Nadav Frankel

ליווי מבת המקום

כשמדובר בעיר זרה במדינה בעלת שפה ומנטליות ייחודיים, אין תחליף לאיתור הנכסים המתאימים ובניית ההשקעות הנכונות דרך היכרות שטח אותנטית ומעמיקה. גרונר גדלה כיהודייה-הונגרייה ועלתה לישראל בגיל 21 בשעה שמשפחתה נשארה בהונגריה. אחרי שהשלימה תואר שני במנהל עסקים והשתלמה גם בעיצוב פנים, פנתה אל ענף הנדל"ן מתוך כוונה ליצור חיבור בין שתי המולדות שלה. "יש פה גם רגש" היא מודה, "כשאני מסתכלת על בודפשט אני לא רואה שוק נדל"ן, אני רואה עיר אהובה. זה מה שמביא את הערך המוסף שלנו. אני נושמת את העיר, מכירה את הניואנסים של כל שכונה ורחוב, את המנטליות ההונגרית הייחודית. איתור הנכסים להשקעה נעשה תוך הפעלת קשרים מקומיים אישיים ועסקיים כאחד. חלק נכבד מהעסקאות שלנו מתבשלות מפה לאוזן, וזה לא משהו שאפשר להגיד על רוב המתחרים שלנו, שמסתמכים בעיקר על רשומות של מתווכים".

בשונה ממדינות אחרות, בהן העסקים נעשים בשפה האנגלית או בשפות בינלאומיות כמו צרפתית או ספרדית, השליטה בהונגרית מעניקה ל-LaDifference יתרון שאין לאחרים, 'מטבע לשון', תרתי משמע. ידיעת ההונגרית של גרונר מאפשרת למשרדה לחסוך זמן יקר על הליכים בירוקרטיים ומשפטיים ולמנוע הוצאות בלתי מבוטלות על מתרגמים, וכניסה של בלתי-הכרחית של מיופה כוח, "Middle-Man" הנוסף אל התהליך.

נכסים מגוונים והשבחה מקצועית

חברות נדל"ן רבות מחזיקות ברשומות ואינדקס מתעדכן של נכסים זמינים ומשווקות אותן למשקיעים פוטנציאליים, אך LaDifference לא רואים בעצמם משרד תיווך. "אופי העסקאות שלנו שם את הצרכים של המשקיע בעדיפות עליונה, והניסיון מלמד שכל משקיע מחפש משהו אחר", מסבירה גרונר. "רק אחרי שהלקוח מגיע לפגישת היכרות לצורך למידת הצרכים שלו, אנו ניגשים לבנות לו השקעה שתתאים לו באופן אסטרטגי. אנחנו מלווים את ההשקעה 360, משלב הייעוץ ועד לשלב שבו הנכס מתחיל להניב, ונמצאים עם היד על הדופק לאורך כל התהליך. אחת לשבועיים אני נוסעת לכמה ימים לבודפשט, על מנת לעבוד מהשטח ולפקח על הכול מקרוב".

אנשי השטח ההונגריים של החברה מתחלקים לשלושה צוותים תחת ניהולה של גרונר: צוות איתור נכסים שתפקידם איתור והתאמת ההשקעה ללקוח הישראלי בהתאם לצרכיו, צוות השבחת הנכס, שמורכב ממעצבים ומשפצים מנוסים, וצוות ניהול נכסים, שעוסק בניהול השוטף של הנכס עבור המשקיעים.

LaDifference מתמחה בהשבחת נכסים באזורים הקלאסיים והמבוקשים שבלב בודפשט, בייחוד דירות אותנטיות בעלות תקרות גבוהות, אותן ניתן להשביח ולהעלות את ערכן באמצעות שיפוצים פשוטים באופן יחסי, כגון התקנת גלריה, חלוקת החלל מחדש ושיפוץ קוסמטי של פנים הבית. בשנים האחרונות, ובייחוד בתקופת הקורונה, מתפתח בעיר שוק שכירות חדש שמכונה "שכירות ביניים": הכוונה היא לדירות קומפקטיות, מרוהטות ומאובזרות, שמיועדות להשכרה על בסיס חודשי ומיועדות לשוכרים מקומיים וזרים כאחד. "דייר חדש שנכנס מגיע רק עם מזוודה, החוזים גמישים והתחלופה שוטפת. מדובר בשוק חם בקרב הצעירים והסטודנטים המקומיים", מסבירה גרונר.

נכסים נוספים שהחברה עוסקת בהם כוללים דירות להשכרה לטווח ארוך, המיועדים בעיקר למשקיעים המעוניינים בתשואה קבועה ויציבה לטווח ארוך וכן דירות נופש בלב העיר, שמתאפיינות בתשואה גמישה שתלויה בעיקר בעונות השנה וגם מאפשרת לבעל הדירה להנות ממנה כשהוא מבקר בבודפשט בעצמו. משבר הקורונה הגדיל באופן ניכר את היקפה של תיירות הפנים במדינה, ו-LaDifference עוסקת בהשקעות בלעדיות בתחום, באזורי ה'קאנטרי-סייד' שמחוץ לבודפשט. לדברי גרונר, השקעות בנכסים אלו אמורים בעסקאות לטווח ארוך שמאופיינות בפוטנציאל צמיחה גבוה במיוחד.

"הקורונה לימדה אותנו להיות גמישים מאוד". אומרת גרונר. "אם היום זה הקורונה, מחר זה משהו אחר. אנשים תמיד יצטרכו קורת-גג, ואין השקעה חכמה כמו בית שרשום על שמך, בלבה של בירה אירופאית", היא מסכמת.

לה דיפרנס – בוטיק נדל"ן
מעבר לאתר >>
טלפון: 054-7227693

בחזרה למדור השקעות נדל"ן בחו"ל >>