"צריך לזכור שהשקעה בנדל"ן בחו"ל לא מסתיימת בהעברת כסף"

לא מעט ישראלים חולמים להשקיע בנכס מחוץ לגבולות המדינה, אך לדברי טל מנצ'ל, יועץ ומלווה משקיעים המוסמך לאימון בכלכלת המשפחה, רבים מהם לא באמת יודעים בפני מה הם עומדים. לפחות לא בשלב ההתחלתי

שרית ליבנה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עומד מול בית פרטי
טל מנצ'ל: "צריך לזכור שהשקעה בנדל"ן בחו"ל לא מסתיימת בהעברת כסף"צילום: באדיבות המצולם
שרית ליבנה
תוכן שיווקי

"בשונה מיזמים וחברות שמשווקות נכסים בחו"ל, אני יועץ עצמאי ואובייקטיבי, כלומר איני פועל בשם אף חברה ומגיע לנושא חף מאינטרס כלכלי – פרט לזה של הלקוח שלי", מסביר טל. "אני מציע ייעוץ ממש בשלב הראשוני עוד בטרם חיפוש נכס או השקעה. כשהלקוח נמצא בנקודת זמן בה הוא מתעניין בתחום הוא לרוב לא מכיר את שוק ההשקעות בחו"ל ולא יודע מהיכן להתחיל, כאן אני נכנס לתמונה ומביא איתי את הידע והניסיון שצברתי לטובתו".

טל מסביר שהדבר הראשון שכל לקוח, שזו לו ההשקעה הראשונה בנדל"ן בחו"ל, צריך לדעת היא מה המשמעות של צעד כזה. יש מגוון דרכים להשקיע והן תלויות בסוג הכנס, למשל: דירה להשקעה, דירה להשבחה ומכירה, דירה להשכרה, מתחמי מולטי פמילי, נכסים מסחריים ועוד.

"לכל השקעה יש משמעות שונה גם באופן הניהול שלה ויש להתאים את מטרות הלקוח והיכולות שלו לנכס", מסביר טל. "יש לקוחות שרוצים שליטה מלאה בנכס ולהיות בקשר ישיר עם השוכר או חברת הניהול, אחרים חוששים ממחסום השפה ומעדיפים לא להתכתב באנגלית וירצו שמישהו ינהל את הכל עבורם. לקוחות אחרים רוצים להיות בעלים בלעדיים של הנכס ולא מעוניינים בשותפים ויש גם מי שיבחרו להיכנס לקבוצת רכישה בידיעה שיש מי שמנהל את העניינים. צריך לזכור שהשקעה בנדל"ן בחו"ל לא מסתיימת בהעברת כסף ורישום בעלות, זה מורכב הרבה יותר מזה, במיוחד כשמדובר בעסקה שמתבצעת מעבר לים והנגישות של הלקוח לנכס היא מוגבלת".

עוד מוסיף טל, שמעבר לנושא שיטת הניהול של הנכס יש משמעויות גם למיסוי או החובות שיש למי שהוא בעל נכס, למשל: בשונה מבישראל, בארצות הברית האחריות על תשלום הארנונה וביטוח הדירה מוטלת על בעל הנכס ולא על השוכר.

טל מנצ'לצילום: דניאלה קונטיני

אחרי מיפוי סוגי ההשקעות והתאמתן ליכולת הניהול של הלקוח ואופיו, עובר טל לבחינת הצרכים והמטרות של הלקוח מההשקעה, שכן מהם תיגזר בסופו של דבר גם ההחלטה על סוג ההשקעה. לקוחות המעוניינים בהכנסה פאסיבית של שכר דירה חודשי, שונים מאלה שמבקשים לרכוש נכס להשבחה ולמכור אותו ברווח גדול. "יש לקוחות שמבקשים לשלב בין תשואה קבועה על השכרת דירה או בית ובהמשך לעשות רווח הון ממכירה. ויש גם את מי שאינם מעוניינים להיות כבולים בחוזה ארוך טווח ומבקשים להבטיח שתהיה להם אפשרות לנקודת יציאה קלה עם הכסף, למשל לקראת חתונה של הילד או עבור אירוע נוצץ של בר מצווה".

בהכשרתו, טל הוא יועץ משכנתאות ומוסמך לאימון לכלכלת המשפחה, מה שמהווה יתרון אדיר בתהליך הייעוץ כשמגיע שלב הבחינה של ההיתכנות הפיננסית של הלקוח ושל המשאבים העומדים לרשותו. בנוסף, הוא מקיים הרצאות לקבוצות של לקוחות או משקיעים, ארגונים וחברות, בהן הוא מציג מבוא פיננסי, סיכונים והזדמנויות בהשקעות נדל"ן בחו"ל, סקירה על סוגי ההשקעות השונות, סוגיות מיסוי, מינוף וכלים לבחינת הצעות להשקעה.

טל מסביר שניתן להשקיע בחוכמה כשבונים תמהיל נכון ומדויק של מקורות המימון של הלקוח. "לא לכל הלקוחות יש הון עצמי גדול שאת כולו הם יכולים להשקיע בנדל"ן, אך רובם יכולים למנף כספים או רכוש שצברו לטובת ההשקעה", ממשיך טל. "לקוח שיש לו נכס בישראל יכול לקבל עליו הלוואה פרטית או משכנתא. אפשר גם למנף כספים צבורים בקרן השתלמות וקופת גמל להלוואה להשקעה, ויש גם מקורות נוספים – הכל תלוי ביכולת ההחזר של הלקוח כמובן. אני שם דגש על שמירה של כלכלת המשפחה וניהול הסיכונים, כדי שההשקעה תהיה מיטבית מבלי לפגוע בהתנהלות הכלכלית השוטפת, אחרת ייצא שכרו בהפסדו".

כעת, כשהתמונה הרחבה פרושה לעיניי הלקוח, יבנה עבורו טל תוכנית אסטרטגית להשקעה וימליץ על סוג ההשקעה שמתאימה לו בהתאם לנתונים שנאספו. זה למעשה השלב בו הלקוח יקבל את אחת מההחלטות הבאות: להמשיך הלאה ולבחור את החברה או היזם שיסייעו לו לאתר את הנכס כשהוא ממוקד יותר ובעל ידע לנתח את ההצעה המונחת לפניו; לוותר על השקעת נדל"ן בחו"ל ולבחור באפיק אחר לכסף שלו. "לא פעם יש לקוחות שפשוט שואלים אותי איפה אני משקיע ועל מי אני ממליץ", אומר טל בחיוך.

"כיועץ, תפקידי לצייד את הלקוח שלי בכלים יישומיים כדי לבחון את ההצעות שיתנו לו, להסביר לו איך לנתח השקעה, לשאול את היזם את השאלות הנכונות ולדעת אם הרווח שיישאר לו מספק אותו. לקוחות שמעוניינים בכך יכולים לקבל שירות נוסף שלי – ליווי אישי בפגישה עם היזם. רבים מהם, למרות שעברו את התהליך במלואו וקיבלו ממני את כל המידע הדרוש להם, חשים בטוחים יותר כשאני לצידם לפני שהם חותמים על העסקה".

טל הגיע לתחום הייעוץ בהשקעות נדל"ן בחו"ל וכלכלת המשפחה לאחר שירות של 25 שנים במערך משאבי אנוש בצה"ל ושחרור בדרגת סא"ל. אחרי שהתנסה בעצמו במספר השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל, החליט לעזור גם לאחרים לעשות זאת נכון ולמד יזמות נדל"ן והוציא רישיון לייעוץ נדל"ן.

"השקעה בחו"ל היא הרבה יותר רווחית מאשר בישראל. היום מי שמחפש נכס איכותי להשקעה יצטרך להיפרד לפחות ממיליון וחצי שקלים תמורת דירה של שניים/שלושה חדרים. בארצות הברית, למשל, יספיקו לך גם 100 אלף דולר. זה הופך את התחום כולו לנגיש מאוד להרבה יותר אנשים, אפילו לחבר'ה צעירים שעובדים בהייטק וחוסכים לשם כך. החוכמה היא לא לרדוף אחרי החלום מבלי לבדוק וללמוד את הנושא לעומק. בעזרת ייעוץ של איש מקצוע תוכלו למקסם את ההשקעה, להרוויח ממנה ולהימנע מטעויות ומפח נפש", הוא מסכם.

טל מנצ'ל
טלפון: 052-9454184
לעמוד הפייסבוק >>
לפרופיל הלינקדאין >>

בחזרה למדור השקעות נדל"ן בחו"ל >>