"אוספים בכפיות כדי לא לשפוך בדליים"

פוליסת החיסכון "הכשרה - מסלולית אג"ח ממשלתיות" מציגה נתונים שממצבים אותה בצמרת דירוגי פוליסות החיסכון. אסף חלבי, מנהל צוות אג"ח ונוסטרו במחלקת השקעות בחברה, מסביר איך עושים זאת מבלי לקחת סיכון גבוה יותר מגופים אחרים

טלי ציפורי, בשיתוף הכשרה חברה לביטוח
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי ציפורי, בשיתוף הכשרה חברה לביטוח
תוכן שיווקי

לאחר 13 שנה של שוק שורי, שנת 2022 יצאה לדרכה כשהאינפלציה עולה, הבנקים המרכזיים נאלצים להעלות את הריבית והאפיק המנייתי אינו אטרקטיבי כבעבר. כתוצאה מכך, המשקיעים מחפשים אפיקי השקעה פחות תנודתיים. במקביל, אי הוודאות הכלכלית מסיטה יותר השקעות לכלי חיסכון והשקעה שניתן לפרוע אותם בכל עת ללא קנס. אחד הפופולריים שבהם הוא פוליסות החיסכון של חברות הביטוח השונות.

פוליסות החיסכון נולדו על רקע הריבית האפסית עד נמוכה של העשור האחרון, והן צמודות ברובן לביצועי שוקי ההון והאג"ח (תלוי במסלול של כל אחת). הן אינן מוצר פנסיוני או ביטוחי, הכספים המנוהלים זמינים בכל עת ולא נדרש קנס כדי למשוך אותם. בדומה לאפיקי חיסכון דוגמת קרנות השתלמות וקופות גמל, הן מוצעות לפי מסלולי השקעה שונים שקבועים מראש, שמתאימים את רמת הסיכון לכל חוסך ומשקיע.

אסף חלבי, מנהל צוות אג"ח ונוסטרו בהכשרה חברה לביטוחצילום: קובי מהגר

בישראל, היחידות שיכולות לנהל פוליסות חיסכון הן חברות הביטוח, דוגמת הכשרה חברה לביטוח, מוותיקות שוק הביטוח בארץ שמנהלת סך נכסים של כ־25 מיליארד שקל, שחלקם מנוהל על ידי מנהלים חיצוניים, נכון לדצמבר 2021. מזה 16 שנה נמנית החברה על קבוצת אלעזרא שבבעלות אלי אלעזרא.

שומרים על מיקום גבוה

כמו כל כלי חיסכון והשקעה, מה שמבדיל בין גופי ניהול ההשקעות השונים הוא היכולת לייצר תשואה עודפת על פני אחרים. במקרה של פוליסות חיסכון קונסרבטיביות, מי שהצליחה לעשות זאת זו הכשרה, ששומרת באופן עקבי על מיקומה בראש דירוג פוליסות החיסכון במסלול אג"ח ממשלתי, וזאת לפי נתונים המפורסמים באתר האינטרנט mygemel.net ונתונים עליהם דיווחה הכשרה.

נכון לסוף מאי האחרון, פוליסת החיסכון "הכשרה - מסלולית אג"ח ממשלתיות" רשמה בחמש השנים האחרונות תשואה מצטברת לפני דמי ניהול של כ-12%, היחידה בדירוג שרשמה תשואה דו ספרתית. הפוליסה אף מובילה את הדירוג בשלוש השנים האחרונות עם תשואה מצטברת של כ-7.8%, ובמהלך 12 החודשים האחרונים היא היחידה שרשמה תשואה חיובית. על בסיס ביצועי חודש מאי האחרון לבדו, רשמה הפוליסה את התשואה השלילית הנמוכה ביותר - ומיצבה את עצמה כטובה בקטגוריה שלה. זה המקום להסביר שבמסלול אג"ח ממשלתי, אפיק ההשקעה המרכזי של הפוליסה הוא אג"ח שהונפק על ידי מדינת ישראל, והפוליסה מחויבת לפי תקנות הרשות לשוק ההון להשקיע בהם לפחות 75% מנכסיה.

"את 2022 פתחנו עם רכיב אג"ח דפנסיבי, כשברקע הערכנו שבנק ישראל יאלץ להתחיל בסדרה של העלאות ריבית - מה שאכן קרה", מסביר אסף חלבי, מנהל צוות אג"ח ונוסטרו בהכשרה חברה לביטוח, ומי שאחראי על ניהול המסלול של פוליסת החיסכון. "המדיניות המוניטרית הנוכחית של בנק ישראל נוצרה בעקבות זו של הבנק המרכזי בארצות הברית על רקע עליית האינפלציה, עליית ציפיות האינפלציה והצורך בהעלאות ריבית כדי לבלום אותה - בישראל ובארצות הברית בהתאמה".

ללא סיכונים חריגים

חלבי מסביר כי נקודת המפנה בניהול תמהיל הפוליסה ששיפר עוד יותר את התשואה העודפת חלה בתחילת השנה. "השוק הישראלי לא תמחר באותה העת את האפשרות להעלאות ריבית במשק המקומי בטווח הקצר, רוב איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בתשואות ריאליות שליליות וזה אפשר לנו לעשות את ההתאמות הנדרשות במחירים נוחים. ראשית, הגדלנו את רכיבי האג"ח ממשלתי צמוד מדד וריבית משתנה על חשבון אג"ח ממשלתי שקלי וקיצרנו את מח"מ המסלול. שנית, הגדלנו את החשיפה הדולרית של המסלול מתוך החשש לקצב העלאות ריבית מהיר בארצות הברית והאפשרות להתדרדר למיתון, שעלול להצית מהלך FLIGHT TO SAFETY בשווקים (מכירת נכסי סיכון וקניית נכסים בטוחים יותר). שלישית, הקפדנו על חשיפת חסר לאג"ח קונצרני סחיר ביחס לפוליסות חיסכון של גופים אחרים, מתוך השקפה שמרווחי הסיכון ופרמיית הנזילות המתומחרות בשוק אינן אטרקטיביות. ההחלטה על חשיפת חסר ברכיב זה היא אסטרטגית ובוצעה לכל רוחב מסלולי ההשקעה שאנחנו מציעים בפוליסות החיסכון. לבסוף, הגדלנו את החשיפה להשקעות אלטרנטיביות דוגמת קרנות השקעה המתמחות באשראי, תשתיות, נדל"ן ועוד. בכך, שיפרנו את הגיוון הגיאוגרפי והסקטוריאלי, הגדלנו את התשואה הפנימית של התמהיל והצלחנו להוריד באופן משמעותי את סטיית התקן של המסלול.

"עודף התשואה המגמתי ברכיב האג"ח הממשלתי הושג ללא נטילת סיכון גבוה יותר מהגופים האחרים, וזו נקודה מאוד מהותית", מסביר חלבי. "אני מאמין בגישה של 'לאסוף בכפיות' כדי לא 'לשפוך בדליים' - כלומר ניהול סיכונים מוקפד בקביעת תמהיל פוליסת החיסכון, פיזור מרבי ומשמעת ברזל במיוחד בתקופות כמו הנוכחית".

ומה לגבי המשך השנה? "להערכתנו, המחצית השנייה של השנה תהיה מורכבת יותר מהראשונה כשמדובר בניהול השקעות. המשקיעים מחכים לאיתות שהאינפלציה תחת שליטה, וכל עוד אין איתות - אי הוודאות והתנודתיות צפויות להימשך. אנחנו מאמינים שבתקופות כאלה יש להיערך עם נזילות גבוהה במסלולים, כדי לנצל הזדמנויות שעשויות לצוץ בטווח הקרוב".

"מסלול אג"ח ממשלת ישראל של הכשרה מוכיח את עצמו בכל נקודות הזמן בחתך חמש שנים האחרונות", אומר שמעון מירון, מנכ"ל הכשרה חברה לביטוח. "תחת התנודתיות הרבה שיש בשוק אנו שואפים לתת ללקוחותינו את המוצר הטוב ביותר, וזאת לצורך שמירה על כספם, בד בבד עם יצירת תשואה שנתית חיובית לאורך כל השנים. לשמחתי, המסלול בניהול צוות ההשקעות של הכשרה מוביל לאורך זמן".

למעבר לאתר הכשרה חברה לביטוח >>

אין לראות באמור לעיל ייעוץ או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהיא

בשיתוף הכשרה חברה לביטוח