מאפיון צרכים ועד סטיית תקן: יניב לזרוביץ' מסביר כיצד לצמצם נזקים במשבר הנוכחי בשווקים?

שווקי ההון בעולם יורדים בחדות מתחילת השנה ושוברים שיאים שליליים. משקיעים מנוסים או מתחילים, מוצאים עצמם אבודים אל מול הבורסה האדומה, רובם ללא אסטרטגיה סדורה עד ליציאה המיוחלת מהמשבר. יניב לזרוביץ', מתכנן פיננסי אישי, מייסד ובעלים של חברת פרסונל סרוויס, מסביר איך ניתן להגיע מוכנים למשבר בשווקים

מאת יניב לזרוביץ', בשיתוף חברת פרסונל סרוויס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב לזרוביץ' מייסד ובעלים של חברת פרסונל סרוויס
יניב לזרוביץ' מייסד ובעלים של חברת פרסונל סרוויס
מאת יניב לזרוביץ', בשיתוף חברת פרסונל סרוויס
תוכן שיווקי

משקיעים רבים מתכננים את השקעותיהם על בסיס תחושת בטן, המלצה או שמועה, על פני בחירת האסטרטגיה המתאימה למשקיע המסוים, או יצירת מודלים ושיטות להשקעה. על כן, ברור מדוע בעיניי אנשי מקצוע זה עשוי להיתפס כהחלטה אימפולסיבית, או לכל הפחות החלטה שאינה מבוססת ידע מספק. בימים שבהם השווקים עולים באופן סדיר, ייתכן והחלטות כאלו משמעותיות פחות, אך בתקופה האחרונה – כאשר השוק סופג ירידות רבות במשך זמן לא קצר, חשיבותו של התכנון הפיננסי עולה אף יותר.

במהלך הקריירה הארוכה שלי בשוק ההון, שכללה מספר תפקידים בכירים בבתי השקעות מובילים, איתרתי את הצעדים החשובים ביותר בתהליך התכנון הפיננסי שמשקיעים צריכים לעבור עד לבחירת תכנית ההשקעה הנכונה עבורם. בחברת פרסונל סרוויס לניהול העושר של יחידים ומשפחות, אנחנו מתכננים כבר מעל עשור את ההון האישי של לקוחותינו בשווי של מיליארד שקלים, על בסיס שלושה שלבים עיקריים עד להשגת היעדים הפיננסיים.

שלב ראשון: אפיון הצרכים

כל משקיע מגיע מעולם אחר. יש שוני גדול בין תא משפחתי אחד לאחר, מבחינת הנכסים הפיננסים, כמו גם היעדים והמטרות. כך למשל, האחד רוצה לעזור לילדיו ב- 100,000 שקל והשני מעוניין לעזור לילדיו ב500,000 שקל; האחד מעוניין בטיול של שנה מסביב לעולם והאחר הסתפק בסופ"ש באמסטרדם, אדם אחד יידרש להכנסה חודשית של 40,000 שקל והשני יידרש ל-20,000 שקל.

על כן, שיחת אפיון הצרכים הוא החלק החשוב ביותר בתהליך. בפגישות אל מול הלקוחות, אנחנו מבינים יחד מי האדם או המשפחה שעומדת מולי, מה הצרכים התזרימיים שלה, מה ההוצאות החד-פעמיות שיכולות להיות צפויות ומתי. כך גם, חשוב להבין את אופי המשקיע, עד כמה הוא שונא סיכון ועד כמה יהיה רגיש לתנודתיות בתיק ההשקעות.

שלב שני: הגדרת יעדים

לכל תא משפחתי צריכות להיות מטרות מוגדרות ויעדים פיננסיים ברורים: מה אנחנו רוצים להשיג, לאן נבקש להגיע מבחינה פיננסית, איך נעשה זאת וגם נשאל האם היעדים הם ריאליים. לכולנו יש מטרות וחלומות שנרצה להגשים, התוכנית עושה לנו סדר בראש ועוזרת לנו להבין שחלק ניכר מהחלומות שלנו ניתנים להשגה.

השלב השלישי: בניית התכנית הפיננסית

לאחר שאנחנו מכירים לעומק את צרכי הלקוח, הבסיס, ואת המטרות, על סמך אלו אנו בונים למשקיע את התוכנית הפיננסית המתאימה, המקיפה והמאוזנת שיכולה להביא את הלקוח להגשמת מטרותיו, תוך מתן מענה להוצאות תזרימיות וחד פעמיות כאחת.

כאשר אנו בונים תוכנית השקעות, אנו נצמדים לאסטרטגיה שהתאמנו למשקיע ובמידת הצורך מבצעים התאמות תוך כדי ליווי אישי שוטף. תוכנית פיננסית נכונה תהיה מורכבת מתוכניות ההשקעה במיסוי הנמוך ביותר, ברמת הסיכון המתאימה עם הפיזור הנכון – לכן, חשוב לבחור את רמת הסיכון לפי היעדים וטווח ההשקעה, הצורך בנזילות ואופי המשקיע.

יניב לזרוביץ': "לכל תא משפחתי צריכות להיות מטרות מוגדרות ויעדים פיננסיים ברורים"

תוכנית מתאימה תהיה כזו שתדע להתמודד גם עם הימים ששוק ההון יהיה תנודתי ופחות מאיר פנים למשקיעים. במהלך ליווי הלקוחות לאורך השנים, הבנתי שהסיכון הגדול ביותר לתיק ההשקעות– הוא דווקא הם עצמם. לעיתים קרובות, הנטייה ללכת אחרי טרנדים, תחושות, שמועות או מסרים תקשורתיים, היא שמובילה, כאמור, לטעויות קריטיות הבאות לידי ביטוי ביתר שאת כאשר יש ירידות בשווקים.

איך לפעול בשוק ההון היורד?

בימים אלו אנו עדים לתנודתיות חזקה בשוקי ההון, כאשר מדדי המניות ואג"חים ירדו בחדות - מדד הדאו ג'ונס ירד השנה ברצף השלילי הארוך מזה 90 שנים, ומדד האג"ח העולמי ירד ברבעון הראשון של 2022 ב-11%.

תנודתיות וירידות בשוק ההון הייתה ותהיה חלק בלתי נפרד מההשקעה, ולא קם האדם אשר הצליח לחזות, לנבא או לתזמן את השווקים. התנודתיות זימנה למשקיעים הפסדים כואבים לאורך השנים, אך כאשר בונים תוכנית פיננסית מאוזנת ניתן לצלוח את הימים הסוערים בצורה הטובה ביותר. כך למשל, פיזור רחב במגוון של מוצרים פיננסיים, לרבות השקעות אלטרנטיביות, תוך התאמה לטווחי ההשקעה הנכונים למשקיע. מעבר להשקעות המסורתיות והמוכרות בשוק ההון, קיים עולם שלם של השקעות שהמתאם בינן לבין שוק ההון נמוך מאוד, ואם נשלב בין השקעה אלטרנטיבית להשקעות בשוק ההון, התוצאה המצרפית תייצר לנו תיק יציב וברמת תנודתיות נמוכה. השקעה כזו עם מתאם נמוך או אפסי לשוק ההון תאפשר לנו לצלוח ולעבור בשלום גם תקופות פחות טובות בשוק ההון כמו תחילתה של 2022.

שלושת עקרונות ההצלחה

כאשר בונים תוכנית פיננסית חשוב להקפיד על שלושה עקרונות חשובים שרלוונטיים לימים אלו, כאשר שוק ההון יורד: ראשית, תקופות בהן יש ירידות בשווקים אלו דווקא תקופות שטומנות בחובן הזדמנויות לרווחים גדולים מצד המשקיעים. זה מתאפשר בעיקר באמצעות "תחמושת" שנשאיר ב"מחסנית" לימים אלו, ולנצל את ההזדמנות להגדלת הרכיב המנייתי בתיק.

שנית, כאשר אנו בוחנים מכשיר השקעה חדש, יש לבחון את סטיית התקן. מדובר באחד הפרמטרים הטובים לבחינת איכות ההשקעה של מוצר מסוים. נבחן באיזו תנודתיות התשואה הושגה, ונבחר בגוף שמנהל את ההשקעה ביחס תשואה-סיכון בצורה הטובה ביותר.

לבסוף, תמיד יש לזכור כי השקעות הן תמיד לטווח הארוך. כאשר אנחנו מסתכלים על ההיסטוריה, על המשברים הגדולים במאה האחרונה – לרבות משבר הקורונה, ניתן לראות שבסופו של דבר השווקים מתקנים את הירידות, ואף חוזרים לשבור את השיאים הבאים. לכן, כאשר נפעל לפי העיקרון לעיל, לא נהיה רגישים לירידות בשוק ההון, אלא בעלי אורך רוח עד אותו תיקון מיוחל.

personalservice.co.il

בשיתוף חברת פרסונל סרוויס

אין לראות באמור בכתבה משום המלצה או חוות דעת מקצועית, והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום.