מסלול של נתינה: המודל שחולל מהפכה בתרומות צובר תאוצה

קשת, שמנגישה ומפשטת את עולם הנתינה באמצעות מודל פיננסי חדשני, מנהלת כבר 170 מיליון שקל של 80 תורמות ותורמים. אחד מהם, אלי וורטמן המנהל קרן הון סיכון: "קשת מוציאה את הקושי ממשוואת הנתינה ומחברת יזמים וסוכני שינוי כדי להשפיע על החברה הישראלית לטווח הארוך"

גיא רונן, בשיתוף קשת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רונן, בשיתוף קשת
תוכן שיווקי

לא מעט ישראלים צברו בשנים האחרונות הון לא מבוטל, ורבים היו שמחים להחזיר משהו לחברה - איש איש והשקפותיו, איש איש וסדרי העדיפויות שלו. הבעיה היא שעולם העמותות והמלכ"רים אינו מוכר או נגיש דיו לרובנו, והוא גם מחייב התעסקות וזמן שלא תמיד עומדים לרשותנו. ככלל, כשם שההון כאן צעיר יחסית, כך גם תרבות הנתינה האסטרטגית צעירה. אלא שכניסה לנתיב של נתינה איננה עניין של גיל, ואין באמת סיבה לחכות. מודל חדשני, שקנה אחיזה מרשימה בעולם והגיע לאחרונה לישראל, מציע כלי חכם לבניית מסלול שכזה כחלק מהחיים.

על בסיס מודל ה-DAF, Donor-Advised Fund, המוכר היטב בצפון אמריקה ובאירופה, הוקמה קשת - קרן שיתוף תורמים. "הרעיון היה להגדיל את המשאבים הפילנתרופיים במדינה ולהנחיל תרבות של נתינה, ולאו דווקא במובנים שהתרגלנו לחשוב עליהם", אומרת המנכ"לית מאיה נתן מוזר. "אם פעם חשבנו על נתינה כמשהו שעושים מגיל מסוים, מעמד מסוים ורמת עושר מסוימת, כיום מבינים בעולם שזה חלק משגרת החיים. אנשים היום צוברים הון בגיל צעיר יותר ויותר, וכל עוד אפשר, אין סיבה לחכות כדי להעניק למשהו שמאמינים בו. גם אין סיבה להמתין לסכומי עתק - אפשר להתחיל באופן צנוע יותר ולפתח בהדרגה מסורת של נתינה. המודל שייבאנו ארצה מציע כלי פיננסי חדש של נתינה אסטרטגית וחכמה".

מאיה נתן-מוזר, מנכ"ל קשתצילום: יח"צ

קשת היא חברה ללא מטרות רווח ולתועלת הציבור (חל"צ), עם אישור מיוחד מרשות המיסים למתן זיכוי לתרומות לפי סעיף 46. זה אומר שמי שמפקיד אצלה כספי תרומה זכאי למלוא הטבת המס (בגובה 35% מסך התרומה). היתרון הגדול שמגלם המודל הוא ביכולת להפריד בין מועד העברת הסכום על ידי התורם, לבין ניצולו בפועל לתרומה. למה זה טוב? כי ההתנהלות הכלכלית שלנו היא מחזורית. אם הייתה לנו שנה מוצלחת, או קיבלנו לפתע סכום גבוה בעקבות אקזיט או ירושה, זה כנראה העיתוי הנכון פיננסית לתת למען מטרה או ערך שאנחנו מאמינים בהם. אלא שלא תמיד ברור לנו באותה שנת מס לטובת מה נרצה לייעד את הכספים. מודל ה-DAF הוא גמיש ומאפשר לנו "לקחת את הזמן": לתרום עכשיו (וליהנות מיידית מהזיכוי במס) ולהחליט בהמשך, בשיקול דעת, עבור מה.

מה זה בהמשך? בחשבונות תרומה של עד מאה אלף שקלים יש לתרום את הכספים בתוך שנה, בסכום גבוה יותר הקרן היא לחמש שנים, ומעל מיליון היא כבר לכל החיים. וזה עוד לא הכול: אם התורמים מעוניינים בכך, קשת משקיעה עבורם את הכספים (כיום באמצעות בתי ההשקעות IBI ופעילים). כך, עד שהכסף נתרם לעמותה הנבחרת, הוא ממשיך לעבוד. התשואה מצטרפת לסכום שנצבר בחשבון התרומה. בוועדת ההשקעות מכהנות אושיות פיננסיות כמו דרור נגל (היו"ר), הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר ואלון גפנר.

יתרון משמעותי נוסף במודל הוא מגוון האפשרויות לתרומה: קשת מקבלת נכסים שונים כמו מניות סחירות, מזומן, נדל"ן ואפילו חפצי אומנות.

קשת קרן שיתוף תורמיםקרדיט: Keshet Donor-Advised Fund

הפמילי אופיס של הפילנתרופיה

מלבד פורטל תורמים עם טכנולוגיה ייחודית שפותחה לטובת ניהול הנתינה באופן קל ונגיש, בין אם אתם תורמים פרטיים, תאגיד, קבוצה של בעלי עניין משותף או אפילו שוקלים לפתוח קרן משפחתית, קשת תספק עבורכם שירותים הוליסטיים בנושא הפילנתרופי. הודות לתהליכי דיו דיליג'נס, התורמים יכולים לחוש בטוחים לגבי עמותות שנבדקו ואושרו על ידה ולדעת שכספם הגיע במלואו (נגבים דמי תפעול מדרגיים של עד אחוז מהחשבון המנוהל) ובאופן מדויק אל המקום והמטרה הנכונה. קשת מציעה ליווי והכוונה לתורמים בתחילת דרכם החל מעזרה במיפוי תחומי הנתינה, דרך סיוע בבחירת העמותות ועד להעברת הכספים בפועל. נדגיש: הבחירה לאילו עמותות לתרום היא של התורמים עצמם.

אלי וורטמןצילום: יח"צ

אלי וורטמן, אחד התורמים הראשונים שפתחו חשבון בקרן, סבור שמדובר בנכס לאומי לחברה הישראלית. וורטמן הוא מייסד ומנהל שותף בקרן ההון סיכון פיקו, ואחד הנושאים הקרובים לליבו הוא חינוך ילדים ליזמות בתחומי המדע והטכנולוגיה. "קשת מוציאה את הקושי ממשוואת הנתינה ומחברת יחד יזמים וסוכני שינוי מכל הסקטורים למקור צומח של כספים, שמתוכו ניתן לתרום ולהשפיע על החברה הישראלית לטווח הארוך", הוא אומר. גם מאיר אדסט, ממייסדי סולאראדג', ורעייתו אביגיל מברכים על המודל: "מרגע שפתחנו חשבון, הנתינה שלנו הפכה רגועה יותר. הקצינו משאבים לטובת תרומה לחברה ועכשיו יש לנו זמן להתייעץ, להתלבט ולקבל החלטות בנחת לאילו ארגונים לתרום. הצוות המקצועי בקשת מסייע ותומך, תהליך בדיקת הנאותות על העמותות מסודר ומאורגן, כך שאנחנו מרגישים בטוחים יותר כשאנחנו תורמים בסכומים גדולים".

אביגיל ומאיר אדסטצילום: יח"צ

בינתיים נראה שהציבור היה צמא למודל כזה: קשת החלה את דרכה בסוף 2019 עם ארבעה תורמים ו-18 מיליון שקלים; את 2020 סיימה עם 21 תורמים ו-60 מיליון; ואת 2021 עם 80 חשבונות תרומה וניהול של 165 מיליון שקלים בקרן. יותר מ-60% מהתורמות והתורמים הם משקיעים ויזמים ומעל 30% הם אנשי ונשות עסקים, משפט, כלכלה ורוח. עד היום העבירה קשת יותר מ-30 מיליון שקלים ל-270 עמותות רשומות בישראל - בהחלט לא עניין של מה בכך, ודאי לא בתקופת הקורונה שהנחיתה מכה לא פשוטה על המגזר השלישי.

מיה ליוורניק, יו"ר קשת צילום: יח"צ

"הקמתה של קשת מהווה ציון דרך חשוב לנתינה בישראל, ואני מאמינה שתחולל שינוי עצום בפילנתרופיה הישראלית", מסכמת עו"ד מיה ליקוורניק, יושבת ראש קשת וממייסדות המיזם. "השילוב שבין תזמון נכון של התרומה לבין עיתוי הנתינה, האפשרות לתרומה של מגוון נכסים וניהול הכסף בטווח הארוך יביאו לעלייה משמעותית במשאבים העומדים לרשות החברה האזרחית וליצירת קהילה פילנתרופית פעילה ומעורבת".

לאתר הקרן

בשיתוף קשת