אסטרטגיה תפעולית לקפיצת מדרגה תעשייתית

"סקייל-אפ" של ארגונים תעשייתיים, אימוץ חדשנות טכנולוגית והתייעלות דורשים מערך תפעולי מורכב ומחייבים שילוב עקרונות ניהול מעולם ההייטק. מנהלי קבוצת AVIV AMCG, המלווה מפעלי תעשייה בתהליכי צמיחה, מסבירים כיצד נכון לנהל את השינוי

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר בנייה
לוח הזמנים לכל תהליך ההקמה היה צפוף במיוחד, שנתיים וחצי בלבד, וחייב את ההנהלה לנקוט גישה יצירתית. התוצאה - שילוב קבוצת AVIV AMCGצילום: צילום: Shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

לפני כשנתיים זכתה חברת מנועי בית שמש בחוזה חדש של "פראט אנד וויטני" לייצור חלקים למנועי סילון. מדובר בעסקה הגדולה ביותר של בית שמש מעולם והיא חייבה את הרחבת המפעל הנוכחי. ההחלטה שנפלה בהנהלה היתה להקים מפעל חדש, המבוסס על תפיסת טכנולוגיות ייצור מתקדמות ותהליכי עבודה המתאימים להיקף ייצור גבוה. לוח הזמנים לכל תהליך ההקמה היה צפוף במיוחד, שנתיים וחצי בלבד, וחייב את ההנהלה לנקוט גישה יצירתית. התוצאה - שילוב קבוצת AVIV AMCG, חברת ייעוץ וניהול פרויקטים שמלווה מפעלי תעשייה בצמיחה, בניהול פרויקט ההקמה.

"לקחנו על עצמנו משימה, יחד עם הנהלת מנועי בית שמש והצוותים המקצועיים, לנהל את תהליך הקמת המפעל החדש מא' ועד ת' - החל בשלב הפרוגרמה, דרך אפיון הצרכים וניהול ההקמה וכלה בתכנון קווי הייצור. סייענו גם ברכש של ציוד, מכונות וגיוס כוח אדם", מספר גיל וידר, מנהל תחום פרויקטים הנדסיים בקבוצה.

"כשמפעל בא אלינו ומציב את הצורך בהתרחבות, אנחנו נכנסים לקרביים של התהליך ובוחנים מקצועית כיצד נכון לבצע אותו. בראש ובראשונה, האם להרחיב את המפעל באתר הקיים או להקים אותו באתר חדש. במקביל אנו בונים תוכנית זרימה, שכוללת תכנון פונקציונלי והנדסי, לו"ז ותקציב, ואגב כך נכנסים לכל ההיבטים התפעוליים, כולל שיפור הייצור והפריון שנובעים מהקמת קווי הייצור החדשים. כדי לבצע בפועל את המהלך, אנו מקימים כוח משימה פרויקטלי שכולל מהנדסים אזרחיים. למעשה, אנחנו מקימים מפעל מאפס בלי להפריע למפעל הקיים בעבודה השוטפת".

הטמעה של גישות אג’יליות

הסיפור של מנועי בית שמש מדגים מקטע חשוב בפעילות של קבוצת AVIV AMCG - ליווי מפעל תעשייתי בתהליך צמיחה משמעותי. לצד זה הקבוצה מסייעת למפעלים להתמודד עם אתגר מרכזי של התעשייה המסורתית הישראלית - אימוץ והטמעת חדשנות ניהולית וטכנולוגית.

צילום: צילום: פזית אסולין

"בניגוד לדימוי הדיכוטומי המקובל של הייטק לעומת לואו-טק, במרבית מפעלי התעשייה המסורתית כבר מוטמעים כיום רכיבי הייטק מובהקים, כמו סנסורים ורובוטים, שנועדו לשפר את הפריון", אומרת דקלה מור, סמנכ"ל ייעוץ ניהולי בקבוצת AVIV AMCG, המתמחה בתהליכי ייעול ושיפור בעולם התפעול. "עם זאת, חברות מהתעשייה המסורתית, שמזהות את הצורך שלהם בעובדים בעלי פרופיל הייטקי, בתחומים כמו AI וביג דאטה, מבינות שמדובר בעובדים בעלי פרופיל תעסוקתי שונה מהקיים. כאן אנחנו נכנסים לתמונה בניהול תהליכי הטמעה של גישות אג'יליות, שלקוחות מעולמות התוכנה וההייטק".

איך מתבצע תהליך הטמעת החדשנות?

"קודם כל בודקים איזה כלי טכנולוגי יספק את התמורה הטובה ביותר למפעל", מבהירים וידר ומור. "יש כמות אדירה של פתרונות עבור כל שרשרת התפעול - ייצור, אריזה, אספקה - והשאלה היא במה נכון להתמקד ואיך בוחרים את הפתרון מבין החלופות. צריך גם לזכור שאימוץ טכנולוגיות מזעזע את המערכת, כי בסוף מדובר באנשים שלא הורגלו למכשור החדש. ההטמעה היא אולי קצרה, אבל השינוי הוא ארוך, ואנו מלווים את המפעלים לאורך כל הדרך, תוך שקיפות ושיתוף העובדים".

לייצר יתרון תחרותי

צוות המנהלים והמהנדסים של קבוצת AVIV AMCG, מציינת מור, מוביל פרויקטים מורכבים בתעשייה, מגיבוש האסטרטגיה ועד ההקמה, תוך מיקוד בתהליכי שיפור מתמיד ועמידה ביעדים.

צילום: צילום: פזית אסולין

"הנושא של סקייל-אפ, ארגונים שנמצאים על ציר צמיחה והתחדשות, ובמקרה של המגזר התעשייתי - מפעלים שמרחיבים פעילות או מאמצים טכנולוגיה חדשה - הוא מרתק, ואנחנו גיבשנו תפיסת הפעלה סדורה כדי לסייע להם בכך, כחלק מאסטרטגיית צמיחה ומיקוד", מדגישה מור. "זה מחייב לראות את כל הצרכים של הארגון, בפריזמה של 360 מעלות, ולהתוות תוכניות אסטרטגיות לניהול מקצועי של תהליכי השינוי הנדרשים (שיפור תהליכים, איגום משאבים, הגדלת הפריון, רכישת ציוד, הקמת מפעל חדש), תוך ליווי הביצוע בפועל. כשאנחנו נכנסים לארגון, אנחנו לא רק מניחים דוחות כרוכים היטב והולכים. הציפייה מאיתנו היא לייצר פריצת דרך משמעותית, מוכוונת תוצאות, בפתרון האתגרים בפועל".

לדבריה, התייעלות תפעולית לבדה כבר לא מספיקה. בעידן של תחרותיות גוברת נדרשת ראייה רחבה יותר כדי להשיג שיפור מתמיד ולשמר את היתרון היחסי. "כשמפלחים את היעדים האסטרטגיים של המפעל, אנו בודקים באילו תהליכי ליבה כדאי להתמקד כדי לשפר את שביעות הרצון של הלקוח והצרכן הסופי, אילו ערכים יש לטפח, כיצד משיגים גמישות, חדשנות ויצירתיות - שהם בליבת הצורך האסטרטגי של חברות רבות - איך לגרום לכך שהתהליכים התפעוליים יסייעו ליצירת חוויית לקוח ואיך מוודאים שהתרבות הארגונית תומכת בכל אלה. אנחנו אפילו נוגעים בנושאים 'רכים' כמו שירות וניהול השינוי. התברר ממחקרים שככל שיחידת התפעול חזקה יותר, חוויית הלקוח תהיה טובה יותר.

"בתהליכים שאנחנו מובילים עם לקוחות, אנחנו רואים שינוי משמעותי בתפיסות ההפעלה הנדרשות כדי לייצר יתרון תחרותי", מסכמת מור. "תהליך השינוי צריך להיות מנוהל באופן מושכל, כך שיביא לשיפור והתייעלות מרחיקי לכת ויבטיח את המשך הצמיחה של המפעל".

בחזרה למדור