פרופיל של ערך מוסף

חברת אקסטל, המתמחה בפתרונות אלומיניום מתקדמים, מספקת שירותים ומוצרים לחברות ענק כמו אאודי, פולקסווגן ובומברדייר. אילן גור, מנכ"ל החברה, מספר על המפעל שהוקם כדי לקדם תעשייה יצרנית בישראל והפך לשחקן דומיננטי בעולמות הבנייה והתעשייה, ומסביר כיצד הוא מתמודד עם אתגרי התעשייה בישראל

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקסטל
מאחורי מה שנראה לעין כמוצר טריוויאלי מסתתרים תהליכי פיתוח וייצור מורכבים, שנועדו להבטיח שהפרופיל יהיה יעיל, איכותי ועמיד לאורך זמןצילום: צילום: באדיבות אקסטל
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ספק אם מי שמתבונן דרך החלון - במגדל המשרדים שבו הוא עובד או בבית שבו הוא מתגורר - נותן את דעתו לפרופיל האלומיניום החובק את החלון. אך מאחורי מה שנראה לעין כמוצר טריוויאלי מסתתרים תהליכי פיתוח וייצור מורכבים, שנועדו להבטיח שהפרופיל יהיה יעיל, איכותי ועמיד לאורך זמן. החלון, מצדו, נדרש להיות אטום מפני רטיבות, גשם וחום ובה בעת לאפשר הכנסת אוויר כשניתן. רשימת הדרישות הסותרות אינה מסתיימת בכך. החלון צריך להיות פתוח לנוף, אך מנגד לשמור על פרטיות. הוא נועד לאוורר את הבית, אך באותה מידה לחסום רעש ואבק. לסנן חלק ניכר מקרינת השמש, אך לא להכהות ולהגביל את שקיפות הזכוכית.

מי שמתמודד עם שלל האתגרים הללו היא חברת אקסטל, המתמחה בפיתוח מערכות אלומיניום מתקדמות ובייצור פרופילי אלומיניום איכותיים. המפעל שלה, המשתרע על פני 85,000 מ"ר בפארק התעשיות מישור אדומים, מעסיק כיום כ-300 עובדים, בהם כ-200 פלסטינים. מערכות האלומיניום שהיא מפתחת לבנייה ולתעשייה מבוססים על עקרונות הבנייה הירוקה ותואמים את התקנים הסביבתיים המחמירים.

ממערכות בניין ועד רכבי יוקרה

"אנחנו מציעים ללקוחותינו מערך תכנון ויכולות הנדסיות וטכניות פורצי דרך לייצור פרופילים ייחודיים לפי דרישה. מפרופילים מעוצבים לפרויקטים ייחודיים ועד פרופילים מורכבים", אומר המנכ"ל, אילן גור.

כשגור מדבר על אלומיניום, אפשר לשמוע את התשוקה לתחום בקולו. לאחר שצבר ניסיון רב בתחום האלומיניום, הגיע גור לאקסטל ב-2004. עד מינויו למנכ"ל לפני שלוש שנים, הוא מילא שורה של תפקידים, בהם סמנכ"ל המכירות של החברה, מה שהופך אותו לאחד המנהלים הבקיאים ביותר בתחום האלומיניום בישראל.

"מעבר לענפי התעשייה והבנייה, נכנסנו בשנים האחרונות גם לתחום האוטומוטיב, תחום שבו רף הכניסה גבוה מאוד עקב הסטנדרטים הגבוהים הנדרשים מחברות בתחום. אנו מייצרים עבור לקוחותינו בתחום פרופילי אלומיניום החתוכים למידה ומעובדים, כולל מוצרים שלמים לקרונות ורכבות", מרחיב גור. "בתחום התעשייה, אקסטל מספקת ללקוחותיה פתרונות מושלמים, הן ברמות הדיוק הנדרשות והן בכל הנוגע לסוגי הנתכים והטיפולים התרמיים הנדרשים. הניסיון הנצבר והצוות המקצועי והמיומן מעמידים אותנו בחזית הטכנולוגיה.

אילן גורצילום: צילום: איתי שרמן

"בתחום הבנייה - שבו ההוצאה הגדולה ביותר אחרי בניית השלד היא חלונות אלומיניום - אנו מספקים פרופילי אלומיניום למבני מגורים, כולל רבי קומות ומגדלי-על, ענף שבו אנו דומיננטיים מאוד, בתי מגורים צמודי קרקע ווילות, מבני מסחר ועוד. גם כאן אקסטל מספקת מערכות מעטפת בניין מושלמות - מקירות מסך, חלונות ודלתות ועד מערכות בניין שלמות. 70% מהייצור מיועד לשוק המקומי ו-30% לשוק הבינלאומי. בפרויקטים הבולטים שלנו אפשר לציין את המגדל המרובע בפרויקט עזריאלי, בית קרדן, מגדל אלקו, בית חולים אסותא, בית מוטורולה, מידטאון, עזריאלי טאון, גלובל טאוור ומגדלי גינדי".

בזכות ההנדסה, הטכנולוגיה והיצירתיות

מפעל אקסטל הוקם לפני כ-30 שנה על ידי אברהם גזונדהייט. הוא נוסד מתוך חזון ציוני לקדם תעשייה יצרנית בישראל. גזונדהייט, איש עסקים יהודי ניצול שואה שהתגורר בשוויץ, עשה את הונו בעשר אצבעותיו.

גור מאמין גדול בחזון הציוני ומנווט את אקסטל לאורך ים המכשולים שמציבה הפעילות כחברה ישראלית. "אנחנו מתחרים כיום בייבוא זול מסין מצד אחד ובמכסים גבוהים על היצוא לארה"ב מצד שני", הוא מסביר. "היבוא פתוח וכל העולם מזרים לכאן פרופילים. גם השקל הגבוה והמחסור בכוח אדם לא מוסיפים בריאות. כל המדינות במערב תומכות בתעשייה שלהן - מטילות מכסים על יבוא, מסבסדות יצוא ומסייעות בהכשרת כוח אדם לתעשייה. היכולת האמיתית להתמודד היא באמצעות פיתוח מערכות מתקדמות למערכות הבניין ואספקת מוצרים לתעשייה המתקדמת (תחבורה, הייטק ותעשיות ביטחוניות).

קרדיט: ExtalLTD

איך בכל זאת מצליחים?

"בזכות היצירתיות, הטכנולוגיה וההנדסה. הבנו שאי אפשר להסתפק בסתם פרופיל, ואם אנחנו רוצים להתחרות ביבוא הזול מסין וממזרח אירופה אנו חייבים לייצר פרופיל עם ערך מוסף, הנדסי ועיצובי. לכן אנו מטמיעים ערכים מוספים של חיתוך מדויק, עמידות ועיצוב לפי דרישה בפרופילים שלנו וגם מספקים מוצרים שלמים. אנחנו שמים דגש רב על איכות ונותנים פתרונות ייחודיים לצורכי השוק, תוך דגש על מגמות עיצוביות וחדשנות".

לאן הולכים מכאן?

"אני מוביל מהלך של הפיכת אקסטל למובילת דרך בשני העולמות הללו של תעשייה ובנייה. לאחרונה חתמנו על הסכם שיתוף פעולה עם 'ויקונה' (Wicona) מבית הידרו, ענקית עולמית בתחומי הבנייה, המספקת מערכות אלומיניום חכמות, לצורך אימוץ סיסטמה חדשה ומתקדמת (יונטייז סיסטם) לייצור פרופילים. אנחנו נמשיך לפעול גם בארץ וגם בעולם חרף כל האתגרים והקשיים. בעולם אנחנו שגרירים שעושים כבוד לישראל בפרויקטים ענקיים ובעבודה מול חברות גלובליות כמו אאודי, פולקסווגן, בומברדייר, מאן ועוד ואני גאה על כך מאוד".

בחזרה למדור