ניהול שקוף: למה צריכה לדאוג חברת הניהול מעבר לנראה לעין?

דיירי מגדלי מגורים ומשרדים זקוקים לחברת ניהול מקצועית כדי לשמור על רכושם ולהגן עליו מבעיות שנובעות מהזנחה וחוסר ידע בטיפול בבניין ובמערכותיו. עשרות שנות ניסיון הופכות את חברת נתון ניהול ואחזקת נכסים לאחת מהמובילות בתחום

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניינים
ניהול שקוף: למה צריכה לדאוג חברת הניהול מעבר לנראה לעין?צילום: Shutterstock
אסף לבנון
תוכן שיווקי

מצוקת הקרקעות בישראל הפכה את הבנייה לגובה לרווחת. אך ברגע שבוחרים לעלות לגובה - העניינים הופכים להיות מורכבים. בניגוד לבניין "רגיל", מגדל חייב שורה של מערכות אלקטרו-מכניות רבות ומורכבות ושירותים הניתנים על ידי עשרות ספקים. מכאן מגיע הצורך בחברת הניהול, גוף מקצועי שתפקידו לדאוג באופן יומיומי שהבניין יתפקד כראוי ולטפל בכל המנהלות והלוגיסטיקה הדרושות לכך.

למרות התרבותם של המגדלים בישראל, עדיין לא חלה על התחום רגולציה מחייבת. רק גורם מתמחה שבאמת מבין ויודע איזו תחזוקה דרושה למערכות אלו יכול לתחזק אותן נכון. "נתון ניהול ושיווק נכסים" מקבוצת נתון היא גורם כזה. הקבוצה היא אינטגרטור לניהול, תפעול ואחזקת נכסים המחזיקה חמש חברות ראשיות בתחומי הניהול, התפעול, האחזקה, השמירה, הניקיון ובטיחות האש, המשלימות זו את זו וביחד מספקות מענה לכל צורכי הלקוח בכתובת אחת. זאת באמצעות העסקת עובדים מקצועיים ומיומנים בלבד. כיום מנהלת החברה, שהוקמה ב-1998, עשרות אתרים ברחבי הארץ המתפרשים על שטח של יותר ממיליון וחצי מ"ר, בהם ניתן למצוא מגדלי מגורים, מגדלי יוקרה, מגדלי משרדים ושטחי מסחר.

ארלוזורוב 17 , משרד אדריכלים משה צור

"כשאני מנהל נכס - אני שוכר את שירותיהן של חברות הקבוצה", אומר איתי בן אבי, מנכ"ל החברה. "כך אני יכול לספק ללקוחות פתרון One Stop Shop וגם לדעת בוודאות שאני שם את העבודה בידיים טובות ולוקח אחריות מול דיירי הבניין. לקוחות מבינים את היתרון הגדול הגלום בכך, אך פעמים רבות מתקשים להשוות הצעות בין חברות הניהול השונות, מכיוון שאינם מכירים את שאר הפרמטרים שיש לקחת בחשבון. ברור שלקוח לא מקצועי ייטה לאמץ את ההצעה הזולה יותר. לרוב הוא לא ידע שהוא פשוט לא מקבל את אותו המפרט. ייתכן שבניקיון ובשאר דברים הנראים לעין השירות יהיה דומה, אך מה לגבי תחזוקת תשתיות ושאר דברים נסתרים? ישנם בניינים שהתחלנו לנהל אחרי חברות אחרות וגילינו שבמשך שנים לא היו שם אישורים חיוניים כמו של רשויות כיבוי אש, אולי הדבר הבסיסי והחשוב ביותר. המערכות האלקטרו–מכניות לא טופלו ונגרם להן נזק בלתי הפיך שקיצר את אורך חייהן. במקרה כזה, הדיירים ייאלצו, אחרי זמן קצר, לחדש מכספם מערכות אלה, בעלויות גבוהות".

במה עוד נבדלת חברת ניהול שלכם מחברות אחרות בשוק?

"ראשית, חברתנו מלווה את היזמים והיועצים בשלבי התכנון והבנייה, מדמה את המגדל פעיל ודואגת שתכנונו יתמוך בתחזוקה יעילה וכלכלית והמתאימה לצורכי הדיירים המאכלסים אותו. אחד הדברים עליו אנו מקפידים בניהול נכסים הוא יצירת אפיק חיסכון לקרן חידוש ציוד. לדוגמה: רבים לא יודעים שנהוג להחליף מעליות אחרי 20-15 שנה, או לפחות חלק גדול ממערכותיהן. זו הוצאה שיכולה להסתכם במיליוני שקלים, ובעל דירה במגדל עלול למצוא את עצמו פתאום נדרש לרשום צ'ק של 15 אלף שקל. אבל אם בכל חודש חוסכים סכום קטן - בבוא העת יהיה מספיק כסף כדי להחליף את המעלית מהחיסכון הקיים. אגב, אחד היתרונות שלנו הוא מערך רכש חזק מאוד. מכיוון שאנחנו מנהלים סדר גודל של בין 600 ל-800 מעליות, יש לנו כוח קנייה המאפשר לנו להשיג למגדל דיל טוב לטובת הדיירים. הפוזיציה הזאת גם מאפשרת לנו לרכוש חשמל בתעריף מופחת - וכך לחסוך עוד סכום משמעותי לדיירים, המשתמשים בו לתאורה בחניונים, מעליות, משאבות, מיזוג בלובי ובחללים המשותפים".

איתי בן אבי, מנכ"ל נתון ניהולצילום: דפנה טל

תחום נוסף שבו משקיעה החברה רבות בשנים האחרונות הוא מניעת נזקים. "במגדלים לרוב מדובר בנזקי מים. אנחנו מתקינים מערכות מבוססות בינה מלאכותית שמסייעות למנוע הצפות. הן לומדות את אופי הצריכה של המים בנכס, וברגע שמזוהה חריגה - מתבצעת חסימת מים אוטומטית ונמנעות הצפות ונזילות בבניין. אנחנו גם דואגים לרכוש ביטוח אחד מרוכז לכל בניין שאנחנו מנהלים - גם לשטחים המשותפים וגם לשטחי הדירות. כך, במקרה הצורך, יש חברת ביטוח אחת שרושמת צ'ק לקבלן והוא מתחיל לשפץ או לבנות את הנכס במהירות. אנו נעזרים במיטב יועצי הביטוח לצורך התאמת הפוליסות לצרכים ולסיכונים של הדיירים. זו דוגמה לסוג הדברים שדיירים לא לוקחים בחשבון כשהם עושים השוואות של דמי ניהול, אבל חברת ניהול טובה דואגת לכל ההיבטים שלא נראים לעין".

יתרון נוסף ללקוחותיה של נתון הוא שקיפות פיננסית מלאה. בנכסים מורכבים דוגמת מגדלים, עלות התפעול והאחזקה השנתית מגיעה למיליוני שקלים בשנה והמשמעות היא גלגול מחזורים גדולים. בשיתוף עם נציגות הדיירים החברה בונה תקציב שנתי לבניין. חברת נתון מגישה דוחות בקרה רבעוניים שמאפשרים מעקב והשוואה בין התקציב לביצוע ומתן הרשאות לנציגות הדיירים לצפייה בנתונים. בן אבי מסביר שבמגדלים רוב התקציב מנוצל על עובדי הניקיון, השמירה וצוות האחזקה. מתן השירותים נעשה באמצעות עובדים, שהחברה שבראשה הוא עומד מקפידה לוודא את תשלום מלוא זכויותיהם בהתאם לחוק וצווי ההרחבה. "עובד שמירה או ניקיון מקבל קרן השתלמות מהיום הראשון", הוא אומר. "מכיוון שאנחנו עובדים גם עם משרדי ממשלה, אנחנו עוברים ביקורות של משרד האוצר מדי חצי שנה ותמיד מקבלים ציון הנושק ל-100. זה משהו חריג בשוק שלנו, ולקוחותינו בעלי המודעות החברתית יכולים להיות רגועים שהעובדים מקבלים תמורה הוגנת וזכויות מלאות עבור עבודתם".

מעבר לאתר>>