אקוסייקל –EcoCycle : הפתרונות החדשניים שעשויים להפחית נזקי הצפות

מהגג החכם שיקלוט מי גשם ויצמצם את עלויות החימום ועד לחניות ומדרכות שבמקום להחמיר את ההצפות – יגדילו את מאגר מי התהום: גילי לוין, מנכ"ל אקוסייקל –EcoCycle סורק את העולם כדי לאתר פתרונות ניקוז חדשים ומשתף בכמה מהמעניינים ביותר שגילה

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הצפה בכביש ואיש אשר מסתכל על ההצפה
אקוסייקל –EcoCycle: שקי פולימר מתנפחים- חומת הגנה מפני הצפותצילום: Richard Bailey
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

עוד כשהיה נער, חלם גילי לוין להפוך את העולם לטוב יותר. כשהשתתף בחוגי סיור ובטיולים בטבע, הוא פיתח מודעות לאופן שבו האנושות משפיעה לרעה על הטבע, והתעורר בו רצון לקחת חלק פעיל בשינוי. בשנות ה-90 שבהן כמעט ולא דיברו על מיחזור, הוא כבר הפציר בבני משפחתו להפריד זבל. בהמשך הוא השלים תואר ראשון בגיאולוגיה ומדעי הסביבה, ותואר שני בהנדסת סביבה, עם התמחות במים.

לאחר שסיים את התואר, התחיל גילי לעבוד בחברה שמתמחה בטיפול בשפכים באמצעות אגנים ירוקים. לאחר מכן עבד בחברת סטארט-אפ המתמחה במחזור שפכים והפקת חומרים מועילים מתוכם. העבודה הזאת לקחה אותו למקומות שונים בעולם – למשימות שטח באירופה, ארצות הברית ומקסיקו. "היה בזה משהו חלוצי וראשוני, מעניין מאוד, אבל גם מאתגר", הוא אומר.

"כיום, לצד הפתרונות המקובלים אפשר לשלב גם כלים נוספים ויצירתיים". גילי לויןצילום: רועי בר שירה

במסגרת עבודתו בחברה הוא הגיע עד לתפקיד הסמנכ"ל, אך לאחר שש שנים וחצי החליט להגשים חלום ולצאת לדרך עצמאית. כך הוא הקים את אקוסייקל, שהתפתחה עם השנים לחברה בשם הידרוסייקל בע"מ ועושה, איך לא, את הייעוד שלו: שמירה על המים והסביבה.

פתרונות חדשניים לשיפור הניקוז

אם בוחנים את כל ההיסטוריה המפוארת של כדור הארץ ו"דוחסים" אותה ל-24 שעות, האנושות המודרנית קיימת רק בחמש השניות האחרונות, אך מידת ההשפעה שלנו על הכדור משמעותית ביותר ותשפיע עליו עוד המון שנים קדימה. "אנחנו הורסים את העולם בקצב מהיר מאוד", מתריע גילי, "המהפכה התעשייתית גרמה לשינוי משמעותי בתהליכים שלוקחים אלפי ולפעמים מיליוני שנים – ולא לטובה. זו הסיבה שאני מרגיש שאני רוצה לייצר השפעה הפוכה – אני אמנם לא אתקן את כל העולם, אבל כן אוכל לעשות משהו חשוב כדי להשאיר עולם טוב ונקי יותר לילדים שלנו".

כדי לעשות זאת, גילי בחר להתמקד בבעיית ההצפות וניהול הנגר שהולכת ומחמירה משנה לשנה בשל שינויי מזג האוויר, צפיפות הבנייה ותשתיות ניקוז ישנות שאינן מתוחזקות כראוי. החברה שלו, אקוסייקל, מתמחה בניהול נגר, ניקוז והשפלת מים תהום, בעיקר לתחום הבנייה.

בין היתר, מסייע גילי למנוע הצפות בשטחים עירוניים, משתף פעולה עם קבלנים, יזמים, אדריכלים ואנשים פרטיים, וכן מייעץ למקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות שמבקשות לשפר את הניקוז והנגר בשטחיהם. לדבריו, בין לקוחותיו נמנות גם חברות בנייה גדולות, בהן שיכון ובינוי, תדהר, אפי קפיטל ובוני התיכון, לצד חברות עירוניות כמו עזרה ובצרון, החברה לפיתוח הרצליה, עיריית חולון ועוד.

מי שאינו מכיר את התחום מבפנים, לא תמיד מודע לכל הפתרונות החדשניים שקיימים שיכולים לשפר את הניקוז, החלחול ואגירת המים. כדי להכיר את הפתרונות פורצי הדרך, גילי מקפיד להשתתף בכנסים ובתערוכות בינלאומיות בתחום, באופן קבוע. "כיום, לצד הפתרונות המקובלים, כמו בורות חלחול, אפשר לשלב גם כלים נוספים ויצירתיים, כמו חניות מחלחלות, כיכרות תנועה מונמכות שבהן המים מחלחלים אל מי התהום, או גגות כחולים או ירוקים – שמאפשרים השהייה של הנגר על הגג", הוא אומר.

גג ירוק - גם חוסך בצריכת אנרגיה וגם קולט את מי הגשםצילום: באדיבות בניין צומח

"כשמתקינים גג כזה, זה משפיע לא רק על ההצטברות הנקודתית של מים עליו", ממשיך גילי, "מלבד ניהול הנגר, גג כזה מפחית את עוצמת הנגר שזורמת לרחוב בזמן הסופה וגם משפרת את יכולת הבידוד של הגג, מגן עליו מנזקי שמש ומשפר את צריכת האנרגיה בתוך המבנה, כי אפשר להפחית את העלויות של חימום וקירור הבית".

פתרון חדשני נוסף שנכנס לסל פתרונות הייעוץ של אקוסייקל כולל שימוש בארגזי מבנה – ארגזים חלולים ומחוזקים מפלסטיק ממוחזר – שמהם ניתן לייצר מאגר תת קרקעי מחלחל. מעל המאגר הזה אפשר לבנות כל דבר שרוצים – אם זה חניות, גינות, מדרכות או מתחמי משחקים.

להגן על מי שנפגעים בכל שנה מההצפות

בנוסף למאמצים שגילי וצוותו משקיעים בשיפור הניקוז והנגר, חשוב להם גם להציע שירות מסוג אחר. גילי מספר: "באזורים שסובלים מהצפות חוזרות, האדם הפשוט, שהבית או העסק שלו מוצף בכל שנה, לא מקבל שום מענה. אדם כזה תובע פעם אחת את חברת הביטוח – ואז לא רוצים לבטח אותו יותר. גם העירייה לפעמים מתנערת מאחריות, לא מציעה פיצוי ולא מצליחה להתמודד עם הבעיה".

שימוש בארגזים מפלסטיק ממוחזר – שמהם ניתן לייצר מאגר תת קרקעי מחלחלצילום: פלג פתרונות למי גשם, באדיבות אקוסייקל

לכן, גילי שואף לעזור לאותם אנשים באמצעות ערכות להגנה מפני הצפות. ערכה כזאת ניתן לרכוש כדי להגן על הבית או העסק ולמנוע נזק אפשרי בהצפה הבאה. "אלו שקים שמיוצרים מפולימר מתכלה, שבמגע עם מים מתנפחים ויוצרים חומת הגנה מפני הצפות כך אפשר למנוע מהמים לחדור מתחת לדלת", מסביר גילי, "אם משלבים את זה עם משאבה וצינור, אפשר לשמור על הנכס מפגיעה אפשרית, בעיקר באזורים שאנחנו יודעים שסובלים מהצפות בכל שנה".

ערכות כאלו, הוא מאמין, חייבות להיות זמינות ונגישות ברשויות המקומיות בכל עת, כדי שיוכלו לספק אותן במידת הצורך לאזרחים שנפגעו. וכמו ערכות חירום אחרות, הוא מאמין שמדובר במצרך חיוני גם במוסדות, בבתי ספר ואפילו בשירותי כיבוי האש שאמונים כידוע גם על טיפול בהצפות.

השקעה שיכולה להציל חיי אדם

כשהוא מסתכל על העתיד, גילי לא בדיוק אופטימי ממצב ההצפות ונזקי הגשם. "הבנייה רק הולכת ומתרחבת, הצפיפות הולכת וגדלה, וגם אירועי הגשם מחמירים בשל שינויי מזג האוויר", הוא אומר.

כיכר מונמכת- אמצעי חלחול יעיל - מסייע באגירה וחלחול מי גשם ומפחית את בעיית ההצפותצילום: באדיבות אקוסייקל

יחד עם זאת, יש לו גם שורה של רעיונות לשיפור המצב: "אם זה כיכרות בערים שיהיו מונמכות במקום מוגבהות, עם אמצעי חלחול יעילים, או מדרכות מונמכות שיסייעו באגירת מי גשם תחתן במקום להגביר את ההצפות, כפי שקורה היום".

"אלו דברים שחלק מהעיריות בישראל, בעיקר אלו שנפגעו קשה בהצפות האחרונות, כבר שוקלות ליישם ומקדישות לכך תקציבים", מסכם גילי, "אני מקווה שבשנים הבאות יותר עיריות, יזמים וגם אנשים פרטיים יבינו את החשיבות שבהשקעה הזאת, שבטווח הארוך חוסכת המון נזקים כספיים וגם יכולה להציל חיי אדם".

אקוסייקל - Eco-Cycle
טלפון: 052-7341144
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>