בלוקי המפקריט לבנייה טבעית מתקדמת כתחליף לבלוקים מסורתיים

חברת Block-IT מובילה בישראל מהפכה בתחום הבנייה עם בלוקים טבעיים לחלוטין, שמעניקים לבית בידוד תרמי איכותי, איכויות נושמות לקירות ונוחות מקסימלית בתהליך הבנייה

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש
תוכן שיווקי

כאשר איש העסקים עמית אורן תכנן לשפץ את ביתו לפני כשלוש שנים, היה ברור לו שהוא יבחר בבנייה טבעית. מזה 20 שנה שאורן מייבא לישראל מזון אורגני, והחשיבות של הקרבה לטבע הייתה משמעותית עבורו גם בבחירת חומרי הבנייה לביתו המתחדש. כך הכיר את המאסטר של הבנייה הטבעית בישראל – אדריאן (בלן) דלקור, שהביא לכאן ניסיון מקצועי עצום בבנייה טבעית מצרפת.

לפני כשנה וחצי חברו השניים יחדיו והקימו את חברת Block-IT במטרה לקדם שימוש בחומרי בניין טבעיים, מתכלים ולא רעילים, שאינם מיוצרים ע"י תהליכים סינתטיים או עתירי אנרגיה ופגיעתם הסביבתית היא נמוכה. "אנחנו לא משנים את שיטות העבודה המסורתיות של הקבלנים הרגילים, מדובר באותה שיטת בנייה מסורתית בבלוקים, אך החומרים מהם עשויים הבלוקים הם 100% טבעיים. כל קבלן יכול לעבוד עם הבלוקים שלנו", מסביר דלקור.

בלוקי ההמפקריט שמציעה חברת Block-IT עשויים מהֶמְפ - צמח שהוא זן ממשפחת הקנאביס. הבלוקים משמשים לבניית קירות, מחיצות, גגות וכן כחומר מבודד. בלוק ההמפקריט מורכב ממים, סיד ושבבים מיובשים של צמח ההמפ, שהם למעשה פסולת של תעשיית הקנאביס, שגידולו צורך מעט מאוד משאבים. החומרים מעורבבים יחד ונדחסים בתבניות ייחודיות, מיובשים ומוכנים לשימוש.

"קיר שעשוי מהבלוקים הטבעיים מבודד עד פי 4 טוב יותר מכל החומרים הקיימים בשוק", מסביר דלקור: "זהו קיר חי ונושם שיודע לנהל את הלחות בבית, הוא יודע לספוג את הלחות וגם לשחרר אותה. בבלוקים רגילים הקיר הוא אטום, לחות יכולה להיכנס, אך לא להשתחרר מהקיר". אורן משווה את הבנייה הרגילה לכפפות חד פעמיות מלטקס: "כשמזיעים, הכפפות האלו אינן מסוגלות לנדף את הזיעה, ואילו כפפות מבד כן מסוגלות לנדף את הזיעה. כך גם קיר בבנייה טבעית שמסוגל לשחרר לחות ולווסת טמפרטורה לעומת קיר רגיל שאינו מסוגל לעשות זאת, יוצר בעצם בית אטום ומעלה את הסיכוי לבעיות עובש ופטריות".

דלקור מוסיף כי ההמפקריט מווסת רעשים ומאפשר אקוסטיקה ברמה גבוהה. "בנוסף, החומר בטיחותי, עמיד בפני אש, אינו פולט רעלים ואינו מושך מזיקים כיוון שאין בו חלבון", הוא מסביר.

לצד בלוקי ההמפקריט מייבאת Block-IT גם טיח טבעי על בסיס סיד וצבעים טבעיים על בסיס אצות ים היוצרים יחדיו מערכת קיר שלמה המותאמת לשיטת בנייה קונבנציונלית רגילה, "כל מערכת הקיר חייבת להיות נושמת, ויש לכך משמעות כלכלית עצומה של חיסכון באנרגיה – פחות שימוש במזגן ובחימום בגלל יכולות הבידוד וויסות הלחות של הבלוק", מסביר דלקור. הבלוקים גם מתאימים לשיפוצים, לעיטוף קירות קיימים לצורך שיפורם ולתוספות בנייה ולא רק לבנייה חדשה.

פגיעה סביבתית מינימלית

אורן מסביר כי בניגוד לתעשיית הבלוקים הרגילים הדורשת פעולות אגרסיביות של ייצור במחצבות, ייצור בלוקי ההמפקריט כמעט שאינו פוגע בסביבה כלל. מדובר בצמח הגדל בקלות כמו חיטה ומתחדש מדי שנה. עם השנים הסיד שמעורב בתוך הבלוק הולך ומתחזק מאחר שהוא מתייבש והופך להיות בחזרה לאבן גיר. "בניגוד לבלוק רגיל שנחלש עם השנים, בלוק המפקריט רק מתחזק עם השנים", מסביר דלקור. "בנוסף, אין פסולת בנייה בבלוקים אלה והם אינם דורשים טיפול מיוחד של פינוי פסולת. כדי להתאים את גודל הבלוק לפינה למשל, חותכים.

יתרונות בלוקי ההמפקריט:

  • שיטת בנייה נוחה שמתאימה לכל קבלן.
  • בידוד תרמי ואקוסטי איכותי.
  • קיר חי ונושם, המסוגל לווסת את הלחות בבית ומונע התפתחות עובש.
  • אין פסולת בנייה והפגיעה הסביבתית מינימלית.
  • חיסכון ארוך טווח בהוצאות חימום וקירור הבית.
  • אין פליטת רעלים.