רונן אהרון
תוכן שיווקי
מוזיאון.  DESSAU | צילום: ABB
מוזיאון. DESSAU | צילום: ABB
רונן אהרון
תוכן שיווקי

נכון להיום תקן הבנייה הירוקה בישראל וולונטרי, אך החל ממרץ 2022 הוא יהפוך למחייב. אימוץ התקנים לבנייה ירוקה יוביל לחיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה במבנים, יפחית את פליטת גזי החממה בערים ויפחית את הצורך בהקמת תשתיות אנרגיה יקרות.

כדי להפוך את ישראל למדינה רוויה במבנים ירוקים וחסכוניים, נדרשת מדיניות מסודרת, מתוכננת ומגובשת, המגדירה את כללי התכנון בכל מבנה חדש ובכל תשתית חדשה. הידע כבר קיים בעולם והוא מיושם בערים רבות. בנייה חכמה, שבאה לצד תשתיות חכמות, מביאה לניצול נכון של המשאבים ולחיסכון באנרגיה במבנים. קל להבין את המשמעות של החיסכון הפוטנציאלי באנרגיה ולו רק מתוך הידיעה שמבנים צורכים כ- 42% מסך צריכת האנרגיה העולמית וכ- 58% מסך ההשקעות העולמיות בהתייעלות אנרגטית מיועדים לשיפור צריכת האנרגיה במבנים.

ישראל היא מדינה עם מעט שטחים פתוחים ולכן התייעלות אנרגטית מהווה נדבך מרכזי במאמצים להפחית את פליטות גזי החממה, במיוחד לאור העובדה שקצב גידול האוכלוסייה והצמיחה הכלכלית המהירה תורמים לעלייה בצריכת האנרגיה. כיום יותר ממחצית האוכלוסייה בעולם מתגוררת בערים, ולפי האו"ם עד שנת 2050 כ- 70% מהאוכלוסייה העולמית תגור בערים. שילוב של טכנולוגיות מתקדמות והפיכת המבנים לחכמים הוא אחד המפתחות לחיסכון אנרגטי. נתונים שאספה ABB מראים, כי בניינים שמוטמעות בהן מערכות חכמות צורכים בין 20% ל 40% פחות אנרגיה מבניינים ללא מערכות כאלה.

הטמעה שמשתלבת בנוף ובסביבה

בדוגמאות הבאות ניתן לקבל רקע על פרויקטים שנעשו בעולם ובישראל בתחומים שונים הקשורים למבנים חכמים:

  • מראה קלאסי וראש חכם

חופיו של אגם קומו בצפון איטליה, מתאפיינים באורח חיים ובתפיסה אדריכלית שכמעט ולא השתנו ב-2,000 השנים האחרונות. הווילות בכפרים המקיפים את האגם, לא שונות בהרבה מהווילות הרומאיות מהמאה הראשונה לספירה, שאת שרידיהן עדיין ניתן למצוא לאורך האגם. עם זאת, מי שיתארח באחת מארבע ווילות ששופצו לאחרונה לחופי האגם, יבין מהר מאוד שמבחינה טכנולוגית מדובר במשהו אחר, חדשני הרבה יותר, ובעל טביעת אצבע ייחודית של חברת ABB.

אחד הנושאים שמטרידים את בעלי הנכסים והדיירים באזור אגם קומו הוא נושא הביטחון. הווילות אכן משתלבות בנוף על רקע האגם, ואין בו חומות ומתחמים מבוצרים, כך שהאתגר היה לבנות מערכת בקרת כניסה חכמה, שמשתלבת בסביבה מבחינה עיצובית, אך מאפשרת כניסת מורשים בלבד. הפתרון שנמצא לאתגר הוא מערכת KNX i-bus של ABB שנחשבת לפלטפורמת הבית החכם הטובה בעולם. יתרונה טמון ביכולת שלה לתמוך ולהתממשק כמעט עם כל מוצר בשוק ולתת מענה לכל אספקט נדרש של בית ומבנה חכם, לעיתים למספר אספקטים בו-זמנית.

בנוסף, הנדסת האנוש והאלגנטיות של המערכת מאפשרות הטמעה שמשתלבת בנוף ובסביבה. במקרה של הווילות בקומו, המערכת חוברה לבקרת כניסה חכמה ולמערכת מצלמות שסורקות את הסביבה ומציעות תמונה של 180 מעלות, ובלילה נכנסת לפעולה גם מצלמת אינפרה אדום שיודעת לספק תמונה גם בתנאי חושך מוחלט. הדיירים יכולים להתאים ולשלוט על המערכת באמצעות אפליקציה סלולרית או באמצעות פאנלים ומסכים שמוקמו בתוך הווילה. כל זה נשלט ומסונכרן (כולל מערכת לניהול אנרגיה).

  • מתחברים לרוח הבאוהאוס

פרויקט מרתק נוסף שזכה למוניטין בינ"ל, ושגם בו הטכנולוגיה של ABB ממלאת תפקיד מפתח, הוא מוזיאון הבאוהאוס בעיר דאסו שבגרמניה. המוזיאון שנפתח ב- 2019, בדיוק 100 שנה אחרי שנוסד בה בית ספר באוהאוס, שממנו צמחה אסכולת העיצוב, העמיד בפני המתכננים אתגר - לבנות בניין מודרני שאמור להתכתב עם סגנון הבנייה הבינ"ל של שנות ה-30' של המאה הקודמת וגם לענות על ערכי הקיימות וההתייעלות האנרגטית. כאמור, "המוח" של המבנה שאחראי לתאורה, הצללות, מיזוג אוויר, בקרת כניסה ואבטחה היא מערכת KNX i-bus של ABB - זאת באופן סמוי מהעין ותוך השתלבות בקווים הישרים והחשופים של הבניין. מערכת המבנה החכם של ABB מסנכרנת את כל התקשורת האלקטרונית והפעילות החשמלית שהופכת את מוזיאון הבאוהאוס בדאסו למרכז תרבות.

ישראל מיישרת קו

מי שרוצה להבין את הערך המוסף שמערכת KNX i-bus של ABB מספקת לכל מבנה, ארגון או תשתית לא צריך להביט מעבר לים. כשזה מגיע לטכנולוגיות של בנייה חכמה מדינת ישראל בהחלט נמנית עם מאמצי החידושים. ב-ABB ישראל ביצעו עשרות פרויקטים בסקטורים שונים שכבר הטמיעו את המערכת ונהנים מהיתרונות שהיא מספקת. כך למשל, בקומה ה-29 של בית גיבור ברמת-גן הותקנה מערכת שמשרתת משרד עורכי דין עם 30 חדרים שונים והמערכת שולטת על מיזוג האוויר, התאורה וההצללה ; בבית המשפט החדש שנבנה בחדרה הוטמעו מערכות של ABB ששולטות על התאורה באמצעות חיישני נוכחות בכל הבניין כולל בחניונים ובחדרי המעצר ; בפרויקט משב דרומי (חלק ממתחם הצבאי בג'וליס) חוברו יותר מ-30 מבנים (מגורים, משרדים וחדרי אוכל) למערכת ולגלאי נוכחות שמווסתים את פעילות המזגנים והתאורה במבנים.

אך בכדי להשיג התייעלות אנרגטית, לא די בשילוב טכנולוגיות במבנים חדשים. אפשר וכדאי לבצע אופטימיזציה גם במבנים ולתשתיות קיימות. בניגוד לעבר, באמצעות שימוש במערכות IoT , אפשר לשדרג כל מבנה לחכם, בעלויות מאוד אטרקטיביות.

כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ניתן לחסוך אנרגיה בעשרות אחוזים בכל מבנה, פרויקט, מפעל, משרד או מבנה פרטי. הפתרונות קיימים והם כבר כאן, צריך רק להרים את הכפפה.

תרומה לעולם בר-קיימא

ABB היא חלוצה טכנולוגית פורצת דרך בתחום החשמל, התעשייה, התחבורה והתשתיות. עם היסטוריה של חדשנות שנפרשת לאורך יותר מ-130 שנים, ABB הפכה להיות מובילת המהפכה התעשייתית הרביעית בעולם ובישראל.

החברה מוכרת עולמית באמצעות אין-ספור פרסים ושבחים מדעיים על תרומתה לעולם בר-קיימא בתחום הרובוטיקה, חשמול תחבורה, התייעלות אנרגטית, פתרונות הנדסיים חכמים לתעשייה ועוד.

ABB פועלת ביותר מ-100 מדינות עם כ-105,000 עובדים.

ההיסטוריה של ABB בישראל החלה עוד לפני קום המדינה עם הקמת תחנת הכוח הקיטורית הראשונה בארץ ישראל בשנת 1936. מאז ועד היום החברה מספקת פתרונות ומוצרים לכל ענפי המשק הישראלי ומעורבת בכל פרויקטי התשתית הגדולים במדינה, כמו המוביל הארצי, נמלי התעופה והים וכל תשתיות החשמל בארץ.

הכותב מנכ"ל ABB ישראל