גגות צבעוניים - כך יצילו הגגות את כדור הארץ

כשמשבר האקלים, אחד מהאתגרים הגדולים ביותר של המאה ה-21, דופק על דלתנו, אין לנו ברירה אלא לחשוב על פתרונות יצירתיים להתמודדות עם ההשפעות שלו. לרוב, הפתרון היצירתי ביותר, זה שאנחנו אומרים לעצמנו "איך לא חשבנו על זה קודם", נמצא מתחת לאף. במקרה הזה הפתרון הוא דווקא מעל הראש

אהוד לביא
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גג ירוק | צילום: באדיבות OASIS גגות ירוקים
גג ירוק | צילום: באדיבות OASIS גגות ירוקים
אהוד לביא
תוכן שיווקי

כשהערים הופכות לצפופות יותר מיום ליום והשטחים הפתוחים והיערות מצטמצמים במספרם, אנו עדים למקרים רבים יותר של התחממות המבנים והערים, קריסת מערכות ניקוז וביוב כתוצאה מאירועי גשם קיצוניים, עלייה בצריכת האנרגיה וגידול ברמת זיהום האוויר. אלו הם חלק מהאתגרים איתם מתמודדים רשויות רבות. אך לא מדובר בגזירה משמיים והם ברי פתרון - ניצול מיטבי של פוטנציאל הגגות. הגיע הזמן למדיניות עירונית ולאומית, שתמצה את הפוטנציאל שלהם. הגגות העירוניים הם נכס בעל פוטנציאל אקולוגי וכלכלי, שמדינות רבות בעולם ובישראל, בכלל זה במסגרת פורום ה-15, משכילות להשתמש בו. בשנים האחרונות, המשמעות של הגגות השתנתה והתרחבה מעבר לקונוטציה המיידית שעולה לנו, של בית, מוגנות וביטחון. הגגות העירוניים מציעים פתרון אופטימאלי להתמודדות עם השפעות משבר האקלים. "גגות צבעוניים" כשמם כן הם, מגדירים באופן צבעוני את אופן הפתרון. למשל, עם גג לבן נוכל להפחית את איי חום העירוניים ע"י יישום מערכת הלבנת גג רפלקטיבית, גג כחול יהווה פתרון למי נגר ע"י השהיית מי גשם, חיסכון באנרגיה יתאפשר באמצעות גג צהוב והתמודדות עם היעדר שטחי צמחיה ירוקה תהיה אידיאלית עם יישום של גג ירוק או חום. אימוץ כל אחד מהגגות הצבעוניים מחייב מדיניות עירונית ואסטרטגיה לאומית, ועל הגגות להתבסס על פתרונות טכנולוגיים ומערכות איטום מתקדמות ואיכותיות.

לכל צבע ייעוד אחר

השאלה הנגזרת מכך היא, כמובן, איך עושים זאת בפועל? על-ידי יישום חמשת סוגי הגגות הקיימים:

  • גג לבן, מולבן באמצעות שכבת הלבנה, המחזירה את קרני השמש. הגג מפחית את התחממות המבנה, מוביל לחיסכון אנרגטי (פוחת הצורך במיזוג חשמלי), מוריד את הטמפרטורה בעיר (מפחית את איי החום העירוניים - מוקדים בהם מורגש עומס חום קיצוני) ומגן על מערכת האיטום של הגג. חשוב לוודא ששכבת ההלבנה תתבצע עם חומר בעל SRI (החזר קרני שמש) גבוה.
  • גג צהוב, אשר עליו מותקנת מערכת PV (פוטו-וולטאית), מאפשר חיסכון באנרגיה על ידי קליטת ויצירת חשמל מקרני השמש. רצוי לשלב סוג גג זה עם גג לבן, חום או ירוק, כדי לאזן את הטמפ' הנקלטת בגג ובסביבה בעקבות המערכת.
  • גג ירוק, אשר מגונן ונושא עליו צמחייה, קרקע ומערכות השקיה, מסייע בצמצום רמת זיהום האוויר (הצמחייה פולטת O2), מבודד תרמית את הגג ומוסיף שטחים פתוחים בתוך העיר. בנוסף, ניתן להשתמש בו ליצירת "זולה" לפעילויות פנאי למיניהן.
  • גג חום נושא עליו קרקע טבעית המושקית במי גשם בלבד. גג זה מסייע בהגדלת הנוחות התרמית במבנה, מצמצם את רמת זיהום האוויר והוא בעל יכולת לספוג ולהשהות מי נגר.
  • גג כחול מסייע בהפחתת העומס על מערכות הניקוז, משחרר באופן מבוקר את מי הנגר ומהווה פתרון לבעיית מי הנגר המצטברים. איטום איכותי של הגג, הכולל שכבת ספוג להשהיית מי הנגר, מונע קריסה של מערכות הניקוז והביוב העירוניות.

נציין, כי יישום כל אחד מהגגות מעניק ניקוד ירוק לפי ת"י 5281 לבניה ירוקה.

יישום גג לבן במרכז הארץ | צילום: באדיבות א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה

להתאים את מערכת האיטום לגג המבנה

כדי שכל סוג גג ימלא את הפונקציונליות שלו, יש ליישם מערכת איטום חזקה המתאימה לאופי הגג ולדרישות המתכנן. כמו בכל אלמנט במבנה, גם (ובעיקר) בגגות, יש ליישם את מערכת האיטום עם הקפדה על כל שלבי הביצוע ושימוש בחומרים איכותיים העומדים בתקנים, אשר יסייעו במיצוי פונקציונליות הגג ויבטיחו קיים ארוך למבנה. בעולם קיימים פתרונות מתקדמים ומגוונים לאיטום גגות, שמתבססים על תקנים בינ"ל המיושמים גם בישראל. השיטה הנפוצה כיום לאיטום גגות היא הנחת יריעות ביטומניות. יחד עם זאת, ישנן מערכות איטום מתקדמות יותר, המבוססות על תקינה בינ"ל ושיטות מקובלות בעולם על בסיס ה-NFRC וה-BBA, כדוגמת מערכת הפוליאוריאה של חברת TECNOPOL בעלת התו הירוק. מערכת זו יוצרת ממברנת איטום אחידה, עמידה ובעלת קיים ארוך המתאימה לכל סוגי הגגות. כל גג בנוי בצורה שונה, לכן מומלץ להיוועץ בבעלי מקצוע כבר בשלב התכנון כדי להתאים את מערכת האיטום לגג המבנה. הצלחת מערכת האיטום בגג תלויה בשני גורמים עיקריים. האחד, תכנון נכון אשר מגדיר את מערכת האיטום בהתאם לדרישות ולאילוצים ההנדסיים של כל גג. השני, עבודה מול יצרנית או ספקית פתרונות אשר תיתן מענה טכני וליווי צמוד. חשוב שלספקית תהיה היכולת להתמודד עם כל אתגר ולייצר הצלחה בכל פרויקט. לנו בא.צ. יש את היכולת הזו, עם ניסיון וותק של למעלה מ-30 שנה באספקת פתרונות בנייה ואיטום לפרויקטים לאומיים ופרטיים.

התועלת הלאומית, העירונית והקהילתית

שימוש מושכל בגגות המבנים, שיש המכנים אותם "החזית החמישית", הינו פתרון בעל פוטנציאל חברתי, סביבתי וכלכלי שעדיין אינו מנוצל במלואו בישראל. הגגות מאפשרים לנטוע שטחי צמחייה ירוקים המייצרים חמצן ושומרים על המגוון הביולוגי; הם מאפשרים להאריך את תוחלת החיים של המבנה ולהגן עליו מפני נזקי מים ורטיבות העלולים לפגוע בתשתיות המבנה ; הם מייצרים בידוד תרמי ואקוסטי במבנה ומעלים את ערך הנכס הודות לפיתוחו ולשימורו. בעולם דמיוני, ענף הבנייה לא היה אמור להשפיע על המגוון הביולוגי ועל עולם החי והצומח, השטחים הפתוחים היו נותרים ללא פגע להנאת המשתמשים והטבע היה מספק לנו חמצן ואוויר בריא לנשימה באופן שיתגבר על זיהום האוויר. אך איננו חיים בעולם אוטופי, רחוק מכך, וזה הזמן שלנו להתחיל את השינוי, כך שבעוד כמה שנים נוכל להביט אחורה ולומר לעצמנו – נטלנו חלק בשינוי העירוני, הקהילתי, הסביבתי והגלובלי.

אנו בחברת א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה, מאמינים כי מימוש פוטנציאל הגגות יאפשר לנו כקהילה וכחברה למקסם את השמירה על הסביבה ולצמצם את השפעות הבנייה על הטבע. אנו נשמח לעמוד לרשותכם, עם ייעוץ וליווי מקצועי ופרטני, בכל שלבי הפרויקט, מא' ועד גג. ביחד, בטוח שתצליח.

הכותב הוא סמנכ״ל שיווק ופיתוח עסקי בחברת א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה

info@azmarketing.co.il | 08-9150190