מאפשרים ליזם הבניה לקבל ניקוד מקסימאלי בעלות מינימאלית, בתקני הבניה הירוקה

טכנולוגיות מתקדמות המקנות ניקוד מרבי בפרק המים, החדשנות וייצור כחול – לבן- כמו ברזים אלקטרוניים, מכלי הדחה אלקטרוניים ואפילו דלתות שירותים אוטומטיות – משלבים בין חיסכון, הפעלה ללא מגע, עיצוב מרשים ונוחות תחזוקה גבוהה, מיושמים במוצרי י.שטרן הנדסה ועונים על דרישות תקני הבניה הירוקה

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סט משולב ברז,סבוניה ומייבש אלקטרוניים מהקיר | צילום: באדיבות י. שטרן הנדסה
סט משולב ברז,סבוניה ומייבש אלקטרוניים מהקיר | צילום: באדיבות י. שטרן הנדסה
אסף לבנון
תוכן שיווקי

עולם הבנייה הישראלי מתקדם בצעדי ענק לבנייה המותאמת ואף כפופה לתקני הבנייה הירוקה. תקן 5281 הישראלי ותקן Leed האמריקאי הופכים לסטנדרט ומביאים את הקבלנים הישראלים ליישר קו עם תקני בנייה ירוקה המיושמים בחו"ל כבר שנים. ואם עד עתה הבנייה הירוקה הייתה רק אפשרות - במרץ 2022 צפויה להיכנס לתוקף התקנה המחייבת כל מבנה חדש בישראל - מגורים, משרדים, בתי מלון ועוד - להיבנות בהתאם לתקן הבנייה הירוקה 5281 הישראלי. התקן כולל קריטריונים ממגוון תחומים: אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות. כדי לעמוד בו נדרש הקבלן לבצע את הבנייה ולצבור, לכל הפחות, ניקוד מינימלי בכל אחד מהפרמטרים הללו. הדירוג נעשה בשיטה של נקודות, כשהניקוד משתנה בהתאם לפרמטר. התקנת פאנל סולרי? קיבלת מספר מסוים של נקודות בפרמטר הרלוונטי. הברזים בבניין אוטומטיים וחסכוניים? עוד ניקוד מתווסף, הפעם בפרמטר ירוק אחר.

איתמר אהרונסון | צילום: מארק פלר

חיסכון מקסימלי בצריכת מים

נושא המים בבנייה הירוקה הוא כזה שלא תמיד ניתן לו דגש מספיק - וחבל שכך. אחד הקווים המנחים בבנייה ירוקה הוא חיסכון במשאבים ובמדינה יבשה כישראל, הסובלת ממחסור במשאבי מים, מדובר בנושא שיש לקחת ברצינות המירבית. חשיבות הנושא עולה אף עוד יותר כשמדובר במבני ציבור. אלו יכולים לארח מאות ואף אלפי אנשים ביום, שרבים מהם משתמשים בשירותים הציבוריים - מקור בלתי נדלה לבזבוז מים. כל הדחת אסלה מרוקנת 6 ליטרים, כשהמשתמש הממוצע בבית שימוש ציבורי לרוב לא יטרח לבחור דווקא בהדחה החסכונית יותר. התוצאה היא בזבוז מים גדול לצד עלויות צריכת מים גבוהות לבנייני הציבור ולמשרדים - עלויות אותן ניתן לצמצם בקלות.

חברת י. שטרן הנדסה מפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים המאפשרים בדיוק את זה כבר למעלה מ-30 שנה. ממפעליה בקריית גת וביבנה יוצאים שורה ארוכה של מוצרי מים חכמים וחסכוניים לבנייני משרדים ומוסדות ציבור בישראל וב-80 מדינות נוספות ברחבי העולם. החברה נחשבת לחלוצה בארץ בתחום המוצרים האלקטרוניים לחיסכון במים ולשמירה על היגיינה מירבית - עוד תחום שהפך לחשוב במיוחד מאז פרוץ מגפת הקורונה והעדפתם של אנשים לא לגעת במוצרים סניטריים בהם נגעו רבים אחרים לפניהם. אך האמת היא שגם בלי קורונה מגע במוצרים כאלו אינו מומלץ, שכן גם כשתא השירותים נקי - הוא עדיין מלא בחיידקים. טכנולוגיות מים מתקדמות וחדשניות המיושמות במוצרי י. שטרן הנדסה דוגמת ברזים אלקטרוניים, מיכלי הדחה אלקטרוניים ואפילו דלתות שירותים אלקטרוניות - מאפשרות להשתמש בשירותים ללא מגע יד.

"אנחנו מביאים שילוב של חיסכון מקסימלי בצריכת המים ושמירה על רמת היגיינה גבוהה אל מוצרים איכותיים, פונקציונליים, נוחים לתחזוקה ובעלי עיצוב מודרני", אומר איתמר אהרונסון, סמנכ"ל המכירות של י. שטרן הנדסה. "אנחנו מאפשרים ליזם הבנייה את היכולת לקבל ניקוד גבוה בתחום המים ובעלויות נמוכות - כי סוג המוצרים הזה הוא זול ביחס למכלול החומרים והכלים הדרושים לבניין, ועם זאת דווקא הם אלו המקנים ניקוד ירוק גבוה במיוחד".

דלתות שירותים אוטומטיות ללא מגע | צילום: באדיבות י. שטרן הנדסה

חדשנות וייצור מקומי

י. שטרן הנדסה נחשבת למובילת השוק בתחומה בישראל. היא מעורבת ברוב פרויקטי הבנייה הבולטים והמרכזיים בארץ ואת מוצריה אפשר למצוא במטות חברות ענק כאפל, מיקרוסופט ואינטל ובמקומות כמו נמל התעופה בן-גוריון. חלק מהפרויקטים בהם לוקחת החברה חלק מקבלים את התקן הירוק הגבוה ביותר שקיים: Leed Platinum, למשל במבנה "אמות אטריום", בביה"ס ללימודי הסביבה "פורטר" של אוניברסיטת תל-אביב ובקמפוס דיסקונט החדש במתחם האלף בראשון לציון. בכל אחד מהפרויקטים בהם משתתפת החברה מלווים אנשיה את היזמים, הקבלנים והאדריכלים לאורך כל תהליך הבנייה.

"המוצרים שלנו מספקים את הניקוד הירוק המקסימלי לתחומם מכיוון שהם מאפשרים חיסכון מירבי בצריכת מים, אבל לכך מתווספים גם אלמנטים של חדשנות וייצור מקומי - המקנים אפילו עוד ניקוד בתקן", אומר אהרונסון. "תחום הברזים ומיכלי ההדחה נותן ניקוד מירבי בתקן הבנייה הירוקה והלקוח זוכה לקבל אותו דרך מוצרים חסכוניים ואלקטרוניים שאינם דורשים מגע - ובמחיר נמוך. הרי ברזים ומיכלי הדחה ממילא צריך, כך שהשדרוג שלהם למוצרים ירוקים וחכמים אינו משנה את העלות בצורה משמעותית".

מוצרי הדגל

  • ברזים אלקטרוניים: ברז אלקטרוני חוסך למעלה מ-70% בצריכת המים, תוך שמירה על רמת שטיפת הידיים. החיסכון מתאפשר באמצעות חיישן המזהה את הידיים הזזות, מפעיל את הברז כשהן מתקרבות ומפסיק אותו אוטומטית כשהן מתרחקות. ויסות מים יעיל מאפשר לברזים אלקטרוניים לחסוך אפילו עוד יותר מים. מוצר הדגל של י. שטרן בתחום הוא Swar: מערכת אינטגרלית של ברז, מתקן סבון ומייבש ידיים או נייר ניגוב - כשהכל נמצא מאחורי דלת מראה בתוך יחידת נגרות מעוצבת. המוצר משלב בין חיסכון לעיצוב מרשים ולנוחות תחזוקה גבוהה.
  • מיכלי הדחה אלקטרוניים/אוטומטיים: גם כאן מאפשר חיישן חכם לחסוך מים רבים. החיישן מודד את זמן השימוש בתא השירותים ואם הוא עולה על דקה - תיעשה הדחת מים שלבין 4.5 ל- 6 ליטרים במקום 3 ליטרים. כך מנוצלת בצורה מיטבית צריכת המים ומהמשתמשים נחסך הצורך לגעת בכפתור הדחה שורץ חיידקים. המשתמש יכול לצאת מתא השירותים מבלי לבצע כל נגיעה במנגנון ההדחה. י. שטרן הנדסה מציעה את Artis - מיכל הדחה אלקטרוני העושה את כל זאת.
  • משתנות אלקטרוניות: מוצר המאפשר חיסכון משמעותי בצריכת מים בזכות הדחה אוטומטית של מים בכמות שלמרות שהיא מינימלית היא עדיין מייצרת שטיפה אפקטיבית. י. שטרן הנדסה מציעה את Jupiter 2040: מזרם משתנה שיכול להגיע לרמה של עד חצי ליטר מים בהדחה - הרמה המינימלית, המספקת ניקוד מירבי בתקני בניה ירוקה.
  • דלתות כניסה אוטומטיות לתאי שירותים: פיתוח בלעדי של י. שטרן הנדסה. למה לגעת בדלתות הכניסה לתא שרבים כל כך נגעו בהן לאחר עשיית צרכים? דלתות אלו, הבנויות ממחיצות HPL, מופעלות על-ידי חיישן וכך נפתחות ונסגרות אוטומטית. למערכת יש גיבוי מכני והיא יכולה לתפקד בכל רגע כדלת רגילה, מה שמבטל את החשש שפתיחתה לא תתאפשר עקב תקלה במערכת האוטומטית.

י. שטרן הנדסה מבטיחים שבקרוב יהפכו מוצריהם לחכמים עוד יותר. במהלך השנה תממשק החברה את כל מוצריה לטכנולוגיית "האינטרנט של הדברים" (IOT), המאפשרת ניטור, שליטה ובקרה מרחוק. "זה ממש להביא את הקידמה ואת הטכנולוגיה לתוך ענף המים, שהוא מיושן יחסית ומסורתי מאוד", אומר אהרונסון. "אנחנו מצעידים אותו קדימה לעידן הנוכחי, המאפשר למנהלי אחזקה לקבל נתונים שוטפים והתראות על סטטוס המוצרים בבניין עליו הם אחראים".