עיצוב לשם שינוי

איך משתמשים בעיצוב לא רק כדי לייפות את המציאות אלא גם לשנות אותה? כיצד פעולה עיצובית יכולה להטעין את המרחב במשמעות חדשה במטרה לחולל שינוי? שיתוף הפעולה בין טולמנ'ס דוט למותג IOTA מהווה דוגמא לאקטיביזם חברתי אשר פורץ בעוצמה לעולם האמנות והעיצוב

אביב אשד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביב אשד
תוכן שיווקי

קשה שלא להתפעל מהפריטים המעוצבים של סטודיו IOTA, כמו גם מהאג'נדה שלו. עבודות היד הסרוגות של הסטודיו, בהן נדנדות, פופים ושטיחים, נעשות מתוך מודעות אקולוגית ותפיסה חברתית רחבה. מלאכת הסריגה נעשית על-ידי נשים בדואיות העובדות מבתיהן, וכן על-ידי נשים בתורכיה. צוות הסטודיו מלמד אותן את מיומנות הסריגה ומספק להן עבודות, מאפשר להן להתפרנס בכבוד וליהנות מעצמאות כלכלית. מרבית הרווחים של הסטודיו מושקעים בחזרה בחברה, בתוכניות רווחה וחינוך. IOTA, מותג הטקסטיל הישראלי, הוא פרויקט נשי. הוא נוסד ב-2014 על-ידי שולה מוזס וטל צור ומיומו הראשון הציג תפיסה שנעה קדימה ואחורה, אל העתיד ואל העבר. מאחורי המותג החברתי שהקימו, גובש החזון לשמירת מיומנות מלאכת היד של הסריגה והרחבת הגבולות שלה מבחינת העיצוב ואסתטיקה. מלאכת הסריגה, מבחינתן של מוזס וצור, משמשת גם נקודת מוצא לעיצוב מסורתי ועכשווי, וגם אפשרות לשינוי חברתי. השאיפה לשינוי החברתי ולהעצמה נשית זיכו את סטודיו IOTA בסימן הפרפר. הסימן המיוצג באיור של פרפר ומסביבו הכיתוב POSITIVE LEXURY-BRANDS WE TRUST, הוא תו תקן בינ"ל עולה למותגי יוקרה המחויבים להשפעה חיובית על הטבע והחברה.

נדנדה סרוגה מחבלים בעבודת ידצילום: תמיר רוגובסקי

ההד אליו זוכה IOTA בעולם מרגש. לא רק מעצם העובדה שהוא המותג הישראלי היחיד המחזיק בסימן הפרפר, אלא גם בזכות הישגיו המרשימים. בשנת 2017, הסטודיו הישראלי שמשרדיו נמצאים ביפו, זכה לשתף פעולה עם המותג הבריטי של המעצב Tom Dixon, כחלק מהקומפלקס שהציג בשבוע העיצוב במילאנו, בו ביקש לערער על כל מה שהכרנו עד כמה מבחינת חוויית צריכה. IOTA הציגו בשטחו של הקומפלקס שתי נדנדות יפהפיות, מאלה המזוהות עם יצירות הסטודיו, שאת ההשראה להן קיבלו המעצבים ממיני צמחים, מטפסים ושרכים, יבשתיים וימיים. בשנת 2019 כיכבו נדנדות דומות של IOTA ב- Maison&Objet, יריד העיצוב השוקק הצרפתי, ואיתם שטיחים שנוצרו במיוחד למכוניות העתידניות של חברת פיג'ו. לדברי שירלי שוורץ קאופמן, סמנכ"לית שיווק ופיתוח עסקי בטולמנ'ס דוט: "לצד הקידמה והטכנולוגיה, אנשים מחפשים פריטים מעוצבים עם טביעת אצבע אישית, שנוצרו ב-craft ולא בייצור המוני. העיצובים של IOTA מבוססים על מיזם חברתי מרגש הנושא ערכים כמו איכות, חזון אקולוגי ואסתטיקה עיצובית מהמעלה הראשונה. אלו ערכים שאנחנו מזדהים איתם".

לדברי טל צור: "מלאכת הסריגה, היא בין מלאכות היד היחידות שיש לה סימנים בינ"ל מוסכמים. זאת שפה שבאמצעותה אפשר לתקשר עם קהלים שונים. הערבות ההדדית בין נשים היא הדובדבן שבקצפת. אנו שמחות שמצאנו בטולמנ'ס דוט בית חדש לדיאלוג עם לקוחות, שמודעים למגמות הקיימות כיום בחברה ובסצנת העיצוב, כאלה שגם מעניין אותם לדעת מהיכן הדברים באים". פרטי העיצוב המהווים מיזוג מעניין וטבעי בין מלאכת היד הקרושה הנוסטלגית לבין קווים אדריכליים, גיאומטריים ונקיים, שמהדהדים מסורות של עיצוב, מוצעים בכל סניפי טולמנ'ס דוט לרבות בחנות האון-ליין.

שטיח סרוג מחבלים בעבודת יד צילום: תמיר רוגובסקי