העתיד נראה ירוק יותר

הדבר הגדול הבא בתחום הבנייה הירוקה, על-פי אדיר לוי, מנכ"ל חברת Cosentino ישראל, הוא חומרים בני-קיימא, שהם גם מוצרים איכותיים, יפים ופונקציונליים, גם ידידותיים לסביבה וגם עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בטיחות ואחריות סביבתית

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיפוי חוץ דקטון בפרויקט גולף כיתן. ביצוע מעטפת: אלום עשת | צילום: באדיבות קוסנטינו
חיפוי חוץ דקטון בפרויקט גולף כיתן. ביצוע מעטפת: אלום עשת | צילום: באדיבות קוסנטינו
יואל צפריר
תוכן שיווקי

החודשים האחרונים חושפים דפוסי אקלים מטלטלים: גל חום קיצוני בישראל, גל חום קיצוני במערב ארה"ב וקנדה המלווה בשריפות ענק, שיטפונות עזים באירופה ובסין, שריפות ענק ביוון ובסיביר, גל קור שלא היה כדוגמתו בברזיל, קרחונים נמסים בקצוות כדור הארץ. משבר האקלים אינו עוד משהו תיאורטי או עתידי, זו המציאות העכשווית שלנו וחובה על כולם להירתם למניעת התחממות נוספת והקטנת השפעות התחממות כדור הארץ.

אדיר לוי צילום: אביחי וקסלר

לסקטור הבנייה והעיצוב תפקיד משמעותי במאמץ הגלובלי הזה ובתוך כך לבנייה ירוקה יכולת הפחתה מוצלחת, משמעותית ומוכחת של גזי חממה. האפשרויות מגוונות: הרחבת השימוש במערכות סולאריות לחימום מים במבנים ופוטנציאל ייצור אנרגיה סולארית על גגות, שיפור איטום ובידוד, שיפור זיגוג, הצללות, התקנת מערכות חוסכות מים וכן שיפור החזיתות ושטח הפיתוח, במטרה להפחית את תופעת החום העירוני, שבעקיפין מצמצמת את התלות בצורך במערכות אקלום.

"העולם השתנה, הצרכן השתנה וקיימות ואחריות הפכו לצורך בלתי נמנע. רק כשמובילי המגזר העסקי כולו ייכנסו למשהו גדול כל כך כמו קיימות - ייווצר שינוי", מדגיש אדיר לוי, מנכ"ל חברת Cosentino ישראל.

בדרך למדינת בנייה ירוקה

את לוי אני פוגש בפאנל שקיימה Cosentino בהשתתפות שמעון אבודרהם, מנכ"ל אמות השקעות מקבוצת אלוני חץ, ועודד חלף, אדריכל הפנים של מגדל קמפוס אמות חולון. מגדל קמפוס אמות חולון, המתאכלס בימים אלו, קיבל את תו התקן היוקרתי המחמיר ביותר לבנייה ירוקה - LEED Platinum, בזכות העובדה שהוא מציב סטנדרטים גבוהים של ביצועים אנרגטיים ומאפיינים ירוקים. הדירוג הגבוה Platinum ניתן לו, בין היתר, בזכות בחירת החומרים מהם נבנה, שיובילו לשיפור ביצועים סביבתיים וכלכליים ארוכי טווח, לרבות לאופטימיזציה של משאבים וחומרים בתעשיית הבנייה המקומית.

חיפוי חזית בניין בדקטון משולב בקיר מסך, מרכז אילן נתניה. ביצוע: שפר אלומניוםצילום: באדיבות קוסנטינו

לוי חושף בפנינו, כי היזמים בחרו במוצר Dekton אותו משווקת החברה עבור הלובי וכל הקומות הטיפוסיות - סך הכל 20,000 מ"ר של חיפויים וריצופים Cut to Size. פרויקט נוסף עם 30,000 מ"ר Dekton הינו מגדלי ToHa, ביצוע מעטפת-אלומניום קונסטרקשיין, המחזיק אף הוא בתו התקן LEED Platinum. עבודה עם Dekton בתלייה יבשה, הוא מסביר, מאפשרת עמידות בעומס רוח, עמידות אש וכן שיפור של הבידוד הטרמי במבנה. ירוק כבר אמרנו?

כשאדריכלות וטכנולוגיה פוגשות אחריות סביבתית

הלך הרוח והמגמה בשנים האחרונות מובילים לצמצום השימוש בזכוכית במגדלים בעידן החדש. משבר האקלים והמאבק בהתחממות הגלובלית מחייבים הפחתה בכמות הזכוכית, היוצרת אפקט חממה בתוך הבניין, דבר שמצריך השקעת אנרגיה עצומה בקירור המבנה. אמנם לא קיימת הנחיה עירונית גורפת לגבי נראות מגדלים, אולם חשוב שיהיה קשר בין שפת העיצוב של בניין לבין המרקם והמרחב בו הוא מצוי וכן להשלכות אקלימיות, צפיפות המרקם האורבני ומיקומו.

לוי מעיד, כי לאחרונה יותר ויותר יזמים מחפשים אחר חלופה עיצובית ראויה, ומוצאים יתרון ברור בשילובם של משטחי Dekton לצד קירות הזכוכית. שילוב משטחי Dekton יבטיח את הורדת מפלס החום ובשל כך יהיו הרבה יותר ידידותיים לסביבה. כל זאת, מבלי לוותר על הגדלת השקיפות והקשר של מתחמי העבודה במגדלים אל הרחוב והעיר.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא פרויקט מגדלי גולף כיתן של אקרו נדל"ן בתל-אביב, שתכנן האדריכל רני זיס. התכנון מבוסס על תפיסת ה-Urban Design ומשלב זכוכית לצד משטחי Dekton - הן בחלק המיועד למגורים והן בחלק המיועד למסחר. דוגמה נוספת היא בנייני המשרדים של דמרי במרכז אילן בנתניה, בהם בחר האדריכל המבצע יעקב גלעד לשלב קירות זכוכית לצד משטחי Dekton Cut to Size.

"המראה המתקבל משילוב שני החומרים מאפשר, מעבר למראה אסתטי ייחודי, גם ערכי בידוד ואיטום מצוינים", מעיד לוי ומוסיף, "נושא הקיימות ואיכות הסביבה אינם עוד בגדר סיסמה. העתיד תלוי בדרך שבה נתכנן בהווה".

Dekton, חומר איכות עם קבלות

Dekton, אשר הושק בשנת 2013, הינה התשובה של Cosentino למוצר בר-קיימא המיועד לעולם הבנייה, האדריכלות והעיצוב הבינ"ל. מדובר במשטחים המיוצרים בטכנולוגיה חדשנית המחקה את תהליך הייצור של אבן טבעית ועם זאת עומדת בכל הדרישות המחמירות לבקרת פליטות אטמוספריות, ניהול פסולת, טיפול ושימוש חוזר במים תעשייתיים, פינוי כימיקלים ובקרת סיכונים סביבתיים.

כחלק מאסטרטגיית קיימות המוצר של Cosentino, החברה התחייבה בשנת 2020 לקיזוז מרצון של פליטות דו-תחמוצת הפחמן המתבצעות במשך כל מעגל החיים של Dekton, ובכך מציעה ללקוחותיה מוצר בעל נייטרליות פחמנית. אם לא די בכך, הרי שמותג Dekton קיבל את אישור Greenguard Gold המזהה מוצרים שעומדים בהנחיות המחמירות למזהמי אוויר בתוך בניינים. אישור זה מעיד על בקרה מקסימלית בכל הדרישות הקשורות לפליטות כימיקלים. Dekton עומד בנוסף גם בתקן ISO14001, המהווה ראייה לאיכות מערכת הניהול הסביבתית של Cosentino. ההסמכה מקיפה את כלל התהליך שבו מעורבת החברה, החל מהתכנון, הייצור והעיבוד של Dekton ועד להפצתו ושיווקו.

לשוק בישראל חדרה Cosentino לפני פחות משש שנים וכבר יצרה מהפכה בתחום, שחווה עלייה גוברת ברמת המחויבות לחברה, לקהילה ולאיכות הסביבה.

אדיר לוי מכהן כמנכ"ל Cosentino ישראל בשלוש השנים האחרונות, אליה הגיע אחרי שניהל את חטיבת הבניה של אקרשטיין תעשיות. באקשרטיין עבד כ-17 שנים מאתגרות בהן רכש ידע מעשי ומקצועי בתחום הנדל"ן.

לוי אחראי לפריצה הגדולה שחווה Cosentino ישראל בתקופה האחרונה, עם פרויקטים מרשימים כמו ריצוף קניון רמת-אביב, חיפוי חוץ פרויקט גולף כיתן, ריצוף וחיפוי פנים בשני מגדלי המשרדים LYFE של אשטרום נכסים ודן נדל"ן ופרויקט יובלים, המשלב מגוון יישומים כולל חיפוי עמודים בחזית הבניין, ריצוף וחיפוי פנים. כולם אגב בחרו ב-Dekton כחלק ממודעות הולכת וגוברת לעיצוב בר-קיימא.

Cosentino הינה בין החברות המובילות בעולם, אשר נעות קדימה לקראת מעבר מלא לכלכלת פחמן נמוך, כלכלה מעגלית, יעילות באנרגיה, צמצום פליטות וניידות בת-קיימא. Cosentino היא גם בין החברות שפועלות בקו אחד עם מטרות האיחוד האירופי לצמצום פליטת גזי חממה עד 2030, כדי להשיג נייטרליות אקלימית עד שנת 2050.

גישה זו היא חלק מהדנ"א של Cosentino, הפועלת מתוך כבוד לסביבה ומתוך כוונה כנה לדאוג לעתיד מקיים יותר. מחוייבות Cosentino לשילוב חומרים ממוחזרים במוצריה, הובילה לייצור מעל 45 מיליון מ"ר של מוצרים העושים שימוש בחומרי גלם ממוחזרים (המהווים 22% מהייצור עבור מותגי Dekton ו-Silestone). נקודת השיא נרשמה בשנת 2020 בה השקיעה החברה 22 מיליון אירו בנכסים סביבתיים ובטיחותיים ברמה הגלובלית, כגון מערכות ניקוי, פליטה ובקרה, ציוד לשינוע תחום של חומרי גלם והרחבת מערכות לטיפול במים עבור מיחזור מים מלא.

משנים את חוקי המשחק

פילוסופיית העיצוב האקולוגי של Cosentino בולטת גם במותג המשטח המינרלי המוביל בעולם Silestone, אשר נבחר על-ידי השבועון האמריקאי היוקרתי TIME כאחד החידושים הטכנולוגיים שישנו את חיי היום-יום של האנושות במהלך המאה ה-21.

המותג נושא אישורים מחמירים להתנהלות אחראית, הכוללת עמידה בבקרת פליטות לאטמוספירה, תוכניות ניהול פסולת, מערכות טיפול ושימוש חוזר במים תעשייתיים, פינוי חומרים כימיים ובקרה על סיכונים סביבתיים.

כעת, 30 שנים בדיוק מאז השקת Silestone, כובשת Cosentino יעד חדש נוסף בזכות טכנולוגיית HybriQ המיושמת על המשטחים המובילים. ברמת הייצור, טכנולוגיית HybriQ מבוססת על אבני הדרך של קיימות, אותן הציבה לעצמה Cosentino עם שימוש ב-98% מים ממוחזרים בשיטות הייצור ו-100% אנרגיה מתחדשת. מבחינת הרכב החומרים, טכנולוגיית HybriQ עושה שימוש בתרכובת היברידית חדשה של מינרלים בעלי תכונות שוות ערך לקוורץ ואף טובות ממנו, בשילוב חומרי גלם ממחוזרים כגון זכוכית.

שילוב ייחודי זה מאפשר הפחתה משמעותית בכמות הסיליקה הגבישית ומשיג הפחתה של עד 90% בחלק מהצבעים. התוצאה היא משטחי Silestone ברי-קיימא, המאופיינים בתכונות מכניות וטכנולוגיות גבוהות במיוחד עם אסתטיקה השומרת על יופי נצחי.

לוי גאה לשתף אותנו בהתלהבות בה מתקבלת הטכנולוגיה החדשה בקרב מעבדי השיש מהמובילים בישראל. הוא אף מוסיף לעדכן שבעולם יש המכתירים את המהלך כ"דבר הגדול הבא בתחום משטחי הקוורץ והקיימות".

טכנולוגיית HybriQ היא התגובה האסטרטגית של Cosentino לדרישה ההולכת וגוברת מיצרניות מובילות בעולם לספק מוצרים איכותיים, יפים ופונקציונליים, שהם גם ידידותיים לסביבה וגם עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בטיחות ואחריות סביבתית.

התקן של היום, הסטנדרט של מחר

חשוב לזכור שהתקנים הסביבתיים החלו את דרכם כתקנים התנדבותיים, מתוך הנחה שהשוק יכיר בערך המוסף שבבניין בעל תו תקן ירוק. בישראל ניתן רק לקוות שעם ההצלחות המוכחות, התקנים של היום יהיו הסטנדרט המחייב של המחר בבנייה.

התקנות החדשות לבנייה ירוקה, שפורסמו לאחרונה, צפויות לחולל מהפך ולחייב בהדרגה את כל הבנייה החדשה - הן למגורים והן למלונאות ומשרדים - לעמוד בתקן הבנייה הירוקה. מהלך זה מבוצע כעת, 15 שנה לאחר שהתקן גובש ב-2005.

התקנות החדשות, המקדמות, בין היתר, שימוש בחומרי בניה ידידותיים לסביבה, יתרמו רבות לצמצום פליטות גזי החממה ויאירו בזרקור מיוחד עוד מהלך מכבד להתמודד עם משבר האקלים. למען עתיד טוב יותר.

מודל חדש לניהול חשמל ממקורות מתחדשים

אדיר לוי, מנכ"ל Cosentino ישראל, מאמין כי "המודעות ביחס לאתגרי פיתוח ברי-קיימא, חייבת לעלות שלב. רק כך תושג אחריות סביבתית רחבה", ומציין לראייה את המתקן הסולארי לצריכה עצמית מהגדולים באירופה, שבונה בימים אלו חברת Cosentino. קיבולת המתקן תהיה למעלה מ-20 MWp, אשר יספקו כ-25% מצריכת החשמל השנתית שלה. מדובר במודל חדש לניהול חשמל ממקורות מתחדשים בעולם התעשייתי, בו השקיעה למעלה מ-10 מיליון אירו.