"הנשמה שלי נמצאת בכל קופסת מתנה"

בפיד העמוס בתמונות מארזי שי מושקעים בולטת חברת סנדוקא, שעושה הכל כדי לרגש אפילו את עובדי ההיי–טק שבעי המתנות

אלי פייבלזון, בשיתוף סנדוקא
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארז בירות ופיצוחים
"הנשמה שלי נמצאת בכל קופסת מתנה"צילום: מורן שגב
אלי פייבלזון, בשיתוף סנדוקא
תוכן שיווקי

בשונה משאר החברות העסקיות, כדי להבין את המודל העסקי של סנדוקא צריך להכיר את הרוח החיה שמאחוריה: מורן שגב, תל-אביבית בת 36 ואם לשניים, שכמעט בלי להתכוון הקימה עסק מצליח, אחרי ששלחה מארזי מתנה אישיים לגננות של ילדיה ויצרה באזז לא מתוכנן.

שעשיתי והוצפתי בהודעות של מנהלות גנים ובתי ספר שביקשו להזמין מארזי מתנה לעובדים״, היא מספרת. ״אני בחיים לא אשכח שארזתי באותו החג יותר מ–500 מארזים״. זמן קצר לאחר מכן התחילה שגב לקבל פניות רבות מוועדי הורים וועדי עובדים, ומשם הדרך לפרויקטים עם חברות מהמובילות במשק היתה יחסית קצרה.

צילום: מורן שגב

מהו המאפיין הייחודי שיש במארזים של שגב שגורם לחברות ענק לעבוד איתה? ככל שזה נוגע אליה, הסיבה נעוצה במאמצים שהיא עושה כדי להתאים כל חבילה לטעם האישי של הלקוח. שגב מספרת כי "כל פרויקט מתחיל ברעיון, מחשבה, כמיהה להעניק משהו למישהו. לעתים הלקוח לא יודע עד הסוף מה הוא רוצה או צריך. וכאן העבודה שלי מתחילה. לקחת את הרעיון, המחשבה והרצון ולהפוך זאת למציאות. המטרה היא ליצור קופסה שבה אני מגשימה את החלום של מישהו אחר. העבודה שלי נעשית מהבטן ועם אהבה גדולה שלא מתפשרת על כלום. מתוך רצון שהתוצאה הסופית תהיה מדויקת עבור כל לקוח. גם אם אעשה אלפי מארזים, אין מארז אחד שאני לא נוגעת בו אישית. אין מארז שהוא לא העיצוב שלי״.

התאמה בין הלקוח למתנה

שגב, קונדיטורית ואשת יחסי ציבור ופרסום בעברה, מקפידה להביא את ניחוחות בית אבא לעבודה, והדבר ניכר בפונט המרוקאי של הלוגו, ולעתים גם בסגנון העיצובי של המארזים. גם לשם ששגב בחרה לחברה שלה יש קשר לניחוחות המזרח, וסנדוקא פירושה קופסה במרוקאית.

צילום: מורן שגב

שגב מספרת כי בכל עיצוב של מארז חדש היא מתכננת הכל מאפס. ההתאמה בין הלקוח למתנה מתחילה בחקירה מעמיקה של אופי החברה ושל האנשים המועסקים בה. כחלק מהתהליך היא מקבלת השראה מהפנים ומהסמל שלה. התהליך הזה לפעמים עוזר לחברות לבחון את התפיסות המקובלות שלהן ולתכנן מסלול מחדש. "היו מקרים שהלקוח הגיע עם רעיון מוכן מראש, ולאחר חשיבה משותפת הוחלט ללכת על מארז שונה לחלוטין, שהצליח להפתיע, לרגש ולגרום לכל אחד מהעובדים להרגיש שחשבו עליו באופן אישי״.

מורן שגב

בין החברות שעובדות עם שגב בולטות סמסונג, לקסוס, Hp ,בוטומליין, Ups ,שברון, ישראכרט, תנובה, מלם תים, בנק לאומי, אודיוקודס, שב"א, יכין ומשרד הפרסום אדלר חומסקי. "כבר בשלב מוקדם החלטתי שהקהל שלי הוא ועדי עובדים וחברות, למרות האתגר העצום שיש בלהמציא את עצמך כל פעם מחדש. חשוב לי להקפיד שהמארזים לא יחזרו על עצמם, דבר שבולט מאוד בהכנת אלפי מארזים לכל חברה. למשל, מארז בירה בוטיק – פופולרי מאוד אצל הלקוחות שלי, ועדיין אני שמה דגש שכל מארז יהיה שונה בתכלית מהאחר".

"בסיומו של פרויקט ולאחר שהתוצר הסופי יוצא מהעמותה ונמצא בדרכו אל הלקוח יש רגע אחד שאי אפשר להסביר אותו במילים, רגע שבו הנשימה נעתקת והבטן מתהפכת. אני לוקחת באופן אישי כל מארז ופרויקט, ומתרגשת כאילו זו הפעם הראשונה״.

צילום: מורן שגב

כשאנחנו שואלים את שגב מה הנוסחה שהביאה אותה להצלחה היא נבוכה ומודה שלמרות שבאה מעולם הפרסום, היא "לוקה בחסר" בכל הנוגע לשיווק העסק שלה. "אני חושבת שלהביא את עצמך לעשות את הדבר שאת הכי אוהבת זו זכות גדולה, ואני לא לוקחת שום דבר כמובן מאליו, גם אם זה אומר לקשור בידיי אלפי פפיונים״, מעידה שגב. יכול להיות שלעובדה שבחרה לשלב בעשייה שלה מתמודדי נפש מעמותת אנוש יש קשר להצלחה. ״אני מרגישה שהעמותה היא חלק בלתי נפרד ממני, הם כבר מזמן הפכו המשפחה שלי. לי ברמה האישית חשוב יותר מהכל לאפשר לאותה אוכלוסייה לחוות הצלחה ולהרגיש כמה הם שווים ואלופים ושהם באמת לא נופלים ברמתם מאף אדם".

בירות ישראליות ליום הרווקים הסיני

לדוגמה שגב מציינת את המארזים שעשתה לחברת שברון, שכללו שני סוגי פסטה, מגרדת פרמזן, רוטב עגבניות לפסטה, כלי בישול מעץ, קרש חיתוך, שתי מטחנות תבלין) צ'ילי ובזיליקום, (שמן זית, מתכון ממותג) שמצדו השני ברכה אישית לעובד ומגבת מטבח איטלקית טיפוסית.

כשאנחנו שואלים את שגב על פרויקטים לא שגרתיים היא מחייכת ומספרת: "לקראת יום הרווקים הסיני התבקשתי על ידי החברה שמפעילה את הרכבת הקלה בתל אביב (נת"ע, א"פ) להכין מארזים לעובדיה הסינים. "חקרתי קצת על העם הסיני ועל התרבות, ולבסוף החלטתי ללכת על מארזי בירת מלכה הישראלית. התברר שזו היתה החלטה מבריקה. הסינים עפו על המתנה".

למעבר לאתר >>

בשיתוף סנדוקא