רק אל תריבו

גירושין, אובדן כשירות ומוות הם נושאים שרובנו מעדיפים להדחיק. אלא שללא היערכות - עלולה ההתמודדות איתם בזמן אמת להוביל לסכסוכים מרים ולמאבקים משפטיים מתישים וגוזלי הון ואנרגיה. עורכי דין המתמחים בדיני משפחה ממליצים: סכמו את הדברים מראש

רונית מורגנשטרן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפחה וכסף
רק אל תריבוצילום: shutterstock
רונית מורגנשטרן
תוכן שיווקי

במערכון הקלאסי "קרקר נגד קרקר" עשו חברי הגשש החיוור צחוק ממאבקי הגירושין, אלה שמובילים רבים מאיתנו להתווכח אפילו על חוט מאריך. בחיים האמיתיים, סכסוכי רכוש הם לא פעם חלק מהליכי גירושין, והם עלולים להפוך למאבקים מתישים בבתי משפט.

כשאחד מבני הזוג נפגע מן ההליך מעבר לציפיות, הוא אינו היחיד החווה מפח נפש, ועלולות להיות לכך השלכות מצערות. לכן עורכי דין המתמחים בדיני משפחה ממליצים להיערך מראש ולנהל בתבונה את ההון המשפחתי – בשלב שהאהבה עדיין פורחת.

זו כמובן הסיבה להמלצת המומחים לערוך הסכם ממון. הסכם ממון בין בני זוג, לפני שבאים בברית הנישואין או במהלך החיים המשותפים, נועד לקבוע כיצד יחולקו הנכסים והממון בעת פרידה. לא כולם יודעים, אבל להסכם ממון יכולה להיות חשיבות מבחינת תכנון מס וזכאות לפטור ממס רכישה במהלך חיי הנישואין, אם יש בו הפרדה רכושית.

חשיבות התכנון מראש רבה גם כשמדובר בירושה. גם במקרים אלה, ללא קשר למצב הזוגי, העניינים עלולים להסתבך. סכסוכי ירושה מכוערים במשפחה, המוכרים כבר מימי יעקב ועשיו, יכולים לפרוץ גם בשל הורשת דירת מגורים אחת, קל וחומר כשמדובר בירושת הון רב. מדי פעם בפעם מגיעים לכותרות סיפורים על סכסוכים בין יורשים במשפחות עשירות וידועות, שלהן עסקים גדולים ונכסים רבים.

זה לא מפתיע, גורסים המומחים. לדבריהם, הסכסוך הוא, למרבה הצער, חלק בלתי נפרד ובלתי נמנע מרוב העסקים המשפחתיים. החשדנות ההדדית גדלה, מטבע הדברים, ככל שהעסקים וההון הנלווה להם גדולים יותר.

מתנה או הלוואה

לעתים החשדנות מובילה לסכסוכים גם בין אבי המשפחה, מייסד העסק, לבין אחד או יותר מבניו ומבנותיו. לא פעם מעניק אבי המשפחה כספים או רכוש לאחד מילדיו, ולאחר שהם נקלעים לסכסוך – הוא דורש את שנתן בחזרה, בטענה שהתכוון לתת רק הלוואה.

שכירת שירותי עורך דין מומחה בדיני משפחה יכולה לפתור את הבעיה אם הכספים או הרכוש מועברים באמצעות חוזה חתום מראש, התואם את הוראות "חוק המתנה", חוזה המציג את התנאים שבהם צריך המקבל לעמוד כדי לקבל את המתנה. גם בגירושין יכול "חוק המתנה" להיות רלוונטי. למשל, אם בת הזוג קיבלה מחמיה רכב בשווי מאות אלפי שקלים, ובעת הגירושין הוא דורש ממנה להחזיר לו את הרכב.

ייפוי כוח מתמשך

סוגיה נוספת, שאמורה להטריד את כולנו, היא מי יטפל בנו אם וכאשר נאבד את יכולותינו הגופניות או המנטליות מסיבה כלשהי. הפתרון המשפטי לכך הוא "ייפוי כוח מתמשך": מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר (מעל גיל 18) לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד, כאשר לא יוכל לטפל בהם בעצמו. זאת על ידי מינוי מיופה כוח או מיופיי כוח שבהם הוא בוטח ועליהם הוא סומך, ומרצונו החופשי. נציין כי ייפוי הכוח המתמשך הוא חלופה להגשת בקשות למינוי אפוטרופוס, והוא חוסך טרדה רבה והוצאות כספיות מיותרות מבני המשפחה. בכל הנושאים האלה עוסקים עורכי דין המתמחים בדיני משפחה ובניהול הון משפחתי. לפני הבחירה באחד מהם, רצוי לוודא שהם בעלי ניסיון מוכח בתחומים אלה. כשמדובר במשפחות בעלות עסקים – מוטב שעורך הדין הנבחר יתמצא גם בעסקים, פיננסים וכו'.

ליווי מקצועי למניעת משברים

בכל הקשור להורשה, מתלבטים רבים בין כתיבת צוואה לחלוקת הרכוש עוד בחיי המוריש. ניסיון המשפטנים מלמד כי בחלק מהמשפחות יהיו מי שיערימו קשיים על חלוקת הרכוש בחיים; צוואה, הכלי שבאמצעותו מתוכננת חלוקת העיזבון, עשויה לצמצם את חבות המס של היורשים – אלא שעלולים להיות גם לה מתנגדים, שיפעלו לביטולה ברגע האמת.

העסקת עורך דין מומחה, חרוץ ויעיל, במיוחד במשפחות בעלות עסקים והון רב, עשויה למנוע מראש את המשברים והסכסוכים שלעיתים מפרקים משפחות. אולם, לא די בהתערבות עורך הדין בשעת המשבר. ליווי משפטי צמוד וקבלת ייעוץ שוטף באשר לניהול ההון המשפחתי מאנשי המקצוע מאפשרים נקיטת צעדים מושכלים שימנעו את המשבר מראש. עורכי הדין המומחים בדיני משפחה ובניהול הון משפחתי נדרשים לא פעם להפעיל יכולות מתחום הרגש, נוסף לכלים המשפטיים העומדים לרשותם, כדי למנוע משברים משפחתיים וכדי לפתור אותם כשהם צצים.